Cuma, Mart 1, 2024
Ana SayfaFaydalı BilgilerGizli (Özel) Numara Engelleme (Turkcell, Vodafone, Türk Telekom)

Son Yazılar

Gizli (Özel) Numara Engelleme (Turkcell, Vodafone, Türk Telekom)

Turkcell, Vodafone veya Türk Telekom gizli numaradan gelen çağrıları engellemek için adım adım ayarlar, gizli numara engelleme işlemleri.

Öncelikle “Gizli Numara Nedir” konusuna kısa bir giriş yapalım. Birçok cep telefonu kullanıcısının mağdur olduğu konulardan birisi numarasını gizleyen kişiler tarafından aranmaktır. Bu konuya “gizli numaradan arama nasıl yapılır” yazımızda değinmiştik. Numarasını gizleyen kişiler sizi aradığında, siz karşı tarafın cep telefonu numarasını göremezsiniz. Peki özel numaradan gelen çağrılar nasıl engellenir? İşte herkesin merak ettiği konu olan Gizli Numara Engelleme işlemlerini adım adım anlatıyoruz.

Gizli Numara Engelleme

Özellikle son yıllarda gizli numaradan aranmak sıklıkla başımıza gelen olaylardan biri oldu. Açsanız bir dert açmasanız bir dert! Fakat gizli numaradan aranmak sizi de sıktıysa, tüm Özel (Gizli) numaralardan gelen aramaları engelleyebilirsiniz. Zamanımızın teknolojisinde artık can sıkıcı bir hal alan konu ile ilgili “gizli numara engelleme ya da istenmeyen aramaları yasaklamak” nasıl yapılır sorusuna cevap arayanların sayısı da bir hayli arttı. Takiye.com olarak “gizli numaralardan aranmak istemiyorum” serzenişinde bulunanlar için detaylı bir yazı hazırladık.

Özel numaralardan gelen aramaları engellemek için ilk yöntem, operatörünüzün müşteri hizmetlerini arayarak özel (gizli) numaraların engellenmesini talep edebilirsiniz. Aşağıda yer alan bölümlerde Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom operatörleri için ayrı ayrı gizli (özel) numara nasıl engellenir paylaşıyoruz/

Özel Numara Engelleme Programları

Yukarıda açıkladığımız gibi özel (gizli) numaralardan aranmayı kapatmak için en kısa ve kesin çözüm operatörden direkt talep etmektir. Google Play ya da Apple Store’da bazı uygulamalar, özel (gizli) numaraları engelleyebilmekte fakat denemelerimiz sonucunda her zaman işe yaramadığını da söylememiz gerekli.

Bazı iOs (Apple) telefonlar ile Android telefonlarda yer alan aplikasyonlar, gelen arama işlemini doğrudan meşgule atarak engelleme işlemini yerine getirebilmekteler.

Yalnız son zamanlarda çıkan yeni telefon modellerinin hemen hemen hepsinde özel (gizli) numarayı engelleme özelliği mevcut ve bu da %100 çözüm sağlıyor. Telefonunuzun “arama” bölümünden “ayarlar” sekmesine girip, buradan “Engellenmiş Numaralar” bölümüne girip, “özel numarayı engelle” satırını seçerek işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Vodafone Gizli Numara Engelleme Nasıl Yapılır?

Gizli numaradan gelen çağrıları engellemek isteyen Vodafone hat sahipleri “Gizli Numaraya Kapalı” servisini kullanarak, özel, gizli ya da görünmeyen numaralardan gelen çağrıları engelleyebilir. Vodafone’da gizli numaradan gelen çağrı ya da aramaları engellemek için;

Vodafone hat sahipleri görünmeyen gizli numaraları engelleme işlemi için SMS ile “GİZLİ AC” yazıp 7046 ‘ya kısa mesaj gönderebilir ya da 7046 ‘yı arayabilir.

Vodafone hat sahipleri görünmeyen gizli numaraları engelleme işleminin iptali için ise “GİZLİ KAPAT” yazıp 7046 ‘ya mesaj atabilirsiniz.

Yukarıda açıkladığımız Vodafone gizli (özel) numara engelleme yöntemi Vodafone kullanıcıları için kesin çözümdür. Aynı gizli numara engelleme işlemi ücretsizdir.

Turkcell Gizli Numara Engelleme Nasıl Yapılır?

İstenmeyen özel ve gizli numaraları engelleme işlemi Turkcell’de de ücretsiz olarak yapılabilmektedir.

Turkcell, gizli numara arama engelleme işlemi için hat sahiplerine oldukça basit ve kesin çözümlü bir hizmet sunmaktadır.

Turkcell’deki bu servisin adı “Gizli Numaradan Arama Kısıtlama” işlemidir. Yapılması gereken şey telefonunuz arama bölümüne girerek *253# tuşlayıp aramanız olacaktır. Bu işlem Turkcell kullanıcıları için gizli ve özel numaradan aranmayı engellemenin en kesin çözümüdür. Sizi gizli numaradan arayan kişiler “Aradığınız kişi gizli numaradan çağrı kabul etmemektedir. Numaranızı görünür yaparak kendisine ulaşabilirsiniz” anonsu ile karşılaşacaklardır

Türk Telekom Gizli Numara Engelleme Nasıl Yapılır?

Türk Telekom, Vodafone ve Turkcell gibi gizli (özel) numaradan gelen aramaları engelleme hizmetini ücretsiz olarak kullandırmaktadır. Türk Telekom’da gizli numara engelleme servisini açık hale getirmek için arama bölümünden *253# ‘yi tuşlayıp aramalıdır. Bu işlem sonucunda, sizi gizli numaradan arayan hat sahibi “gizli numaralardan çağrı kabul edilmemektedir” anonsunu dinleyecektir.

Gizli numara engelleme ile ilgili sorunuza umarım detaylı yanıt verebilmişimdir, eğer merak ettiğiniz şeyler olursa ya da yazımızı beğendiyseniz lütfen aşağıda yorumlarınızla belirtmeyi unutmayınız. 🙂


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Faydalı Bilgiler kategorimizdeki diğer yazılarımız da ilginizi çekebilir.

15 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!