Cuma, Haziran 14, 2024
Ana SayfaSağlıkHamilelikHamileliğin 17. Haftası: Belirtileri, Bebek Gelişimi, Büyüklüğü ve İpuçları

Son Yazılar

Hamileliğin 17. Haftası: Belirtileri, Bebek Gelişimi, Büyüklüğü ve İpuçları

Hamileliğin 17. haftası anne adaylarını ne bekliyor? Belirtileri nelerdir, bebek kaç kilo ve boyu ne kadar? İşte dikkat etmeniz gerekenler.

Hamileliğin 17. haftası, ikinci üç aylık döneme giriyorsunuz ve şu anda ve önümüzdeki haftalarda vücudunuzda ve bebeğinizde pek çok büyük değişiklik ve gelişme yaşanıyor. Bebeğinizin büyümesi ve hissetmeye başlayabileceğiniz o küçük hareketler hakkında daha fazla bilgi edinmek, semptomlara ilişkin merak ettiklerinizi ve 17 haftalık hamileyken size yardımcı olacak ipuçlarını öğrenmek için okumaya devam edin.

Hamileliğin 17. Haftası Öne Çıkanlar

Bu yazımızda, bebeğinizin büyüme ve gelişme sürecini ve hamileliğin 17. haftasında kendinizi nasıl hissedebileceğinizi ve bu hafta yapmanız, dikkat etmeniz gerekenleri paylaşıyoruz.

 • Minik ayak tırnakları bu hafta belirgin hale gelmeye başlıyor.
hamileliğin 17. haftası bebeğin boyu
 • Küçüğünüz daha fazla kilo alıyor ve cildinde verniks olarak bilinen koruyucu geliştiriyor.
 • Önümüzdeki birkaç hafta içinde bebeğinizin hareket ettiğini hissetmeye başlayabilirsiniz. Göbek üzerinden hissedeceğiniz hareketlere hazır olun. Özellikle babası çok mutlu olacak.
 • Göğüslerinizin artık büyüdüğünü fark edebilirsiniz. Yeni sutyenler almanın zamanı gelmiş olabilir.
 • Bebeğinizin cinsiyetini henüz bilmiyorsanız, bu hafta doktor kontrolüne gittiğinizde öğrenebileceksiniz.

17 Haftalık Hamilelik Kaç Aydır?

17 haftalık hamileyseniz, bu dört aylık hamile olduğunuz anlamına gelir. Karnınız artık daha yuvarlak görünüyor.

Bu yazıda, bebeğin bu hafta anne karnında nasıl geliştiğini, vücudunuzda meydana gelmesi muhtemel değişiklikleri ve yapmanız gereken bakımı anlatıyor olacağız. Bebeğin büyüklüğü ile başlayalım.

Hamileliğin 17. Haftasında Bebeğimin Büyüklüğü Ne Kadar?

Bebek yaklaşık 120 gr ağırlığında ve 12 cm uzunluğunda bir armut büyüklüğündedir.

17. Haftada Bebek Gelişimi

Bebeğinizin vücudu artık kafasının boyutuyla orantılı olarak büyüyor.

VÜCUT ORGANLARI17. HAFTA GELİŞİMİ
CiltBuruşuk ve vernix ile kaplanmıştır. Vernix, rahim içindeki bebeğin cildini koruyan mumsu bir kaplamadır.
Lanugo TüyleriCiltte ince tüyler gelişmeye başladı.
TırnaklarEl ve ayak parmaklarının ucuna kadar oluştu.
AğızAçılıp kapanmaya başladı.
GözlerGöz kapakları kapalı. Kaşlar ve kirpikler büyüyor.
ParmaklarDünyada eşi benzeri olmayacak parmak izleri gelişiyor.
KalpGelişiyor ve dakikada 110-180 defa atıyor.
Kan Dolaşım SistemiTamamen işlevsel.
Safra KesesiSindirim için gerekli olan safrayı üretmeye başlar.
Cinsel OrganlarGelişmekte olan Dişi fetüslerin yumurtalıklarında yumurtalar oluşur.
İskeletYavaş yavaş yumuşak kıkırdaklardan kemiğe dönüşüyor.
Göbek BağıDaha güçlü ve daha kalın.
OmurilikMiyelin adı verilen yağlı bir madde ile kaplanıyor. Miyelin, bebeğin sinirlerini korur ve yalıtır ve beyinden gelen mesajların sinirler yoluyla vücudun diğer bölgelerine iletilmesine yardımcı olur.
PlasentaBebek kadar büyüktür, oksijen ve gerekli besinleri sağlar.
BöbreklerHer 50 dakikada bir idrar çıkarmaya başlar. Bebek amniyon sıvısında bulunan idrarı yutar.
Tat AlmaGelişmeye devam ediyor; bebek acı ve tatlı tatları ayırt edebilir.
BağırsaklarMekonyum yapmaya başlar (yenidoğanın ilk dışkısı).
RefleksEmme refleksi gelişmiştir. Bebek parmağını emmeye başlar.

Bu haftada bebeğinizin kıpırtılarını hissetmek yepyeni bir deneyim. Peki bebeğiniz içinizde nasıl hareket ediyor?

17 Haftalık Hamilelikte Bebek Hareketleri Hissedilir mi?

hamileliğin 17. haftası

Bebeğinizin anne karnındaki hafif hareketlerini hissedebilirsiniz.

İlk kez bebek bekleyen kadınlar hareketleri tanımayabilir ve bunları bağırsak hareketleri sanabilir. İkinci kez hamile kalan kadınlar, fetüsün bu erken hareketlerini tanıyabilir.

Cenin hareketlerine ek olarak, hamileliğin 17. haftası boyunca yaşayabileceğiniz başka belirtiler de vardır.

17. Hafta Gebelik Belirtileri Nelerdir?

İşte 17. haftada sahip olabileceğiniz bazı belirtiler:

 • İştah artışı: Fetüs gelişim süreci sağlıklı bir büyüme için daha fazla beslenme gerektirdiğinden, sık sık aç hissedebilirsiniz.
 • Kilo alımı: 17. haftada, kilo alımınız 500gr ila 2kg civarında olacaktır. Kilonuz, ilk üç aylık dönemden sonra her hafta 500 gr artabilir.
 • Cilt pigmentasyonu: Bazı kadınların boyun ve yüzlerinde melazma (hamilelik maskesi) olarak bilinen kahverengi veya siyah noktalar oluşabilir. Hormonal değişiklikler lekelere neden olan faktörlerden biridir.

İpucu: UV ışınlarına maruz kalmak durumu daha da kötüleştirebileceğinden, güneş kremleri uygulayarak cildinizi güneş ışınlarından koruyun. Cilt koşulları genellikle doğumdan sonra kaybolur.

 • Linea nigra: Göbeğin ortasından kasık çizgisine kadar uzanan koyu renkli çizgi kendini göstermeye başlar. Kasların gerildiği ve genellikle doğumdan sonra azaldığı karın yakınındaki cilt pigmentasyonudur.
 • Siyatik sinir ağrısı: Sporadik ağrı sırtın alt kısmında başlar ve vücuttaki en büyük sinir olan siyatik sinir yoluyla bacaklara yayılır. Ağrı genellikle bacaklardan birinde merkezileşir ve büyüyen bebeğin sinire uyguladığı baskıdan kaynaklanır.

İpucu: Yan yatarak uyumak ve dizler ile ayak bilekleri arasına yastık koymak rahatsızlığın bir nebze de olsa giderilmesine yardımcı olacaktır. Yüzme, yoga, hafif egzersizler ve masaj ağrıyı bir dereceye kadar hafifletebilir.

 • Vajinal akıntı: Süt gibi veya berrak, kokusuz bir vajinal akıntı yaygındır. Bu akıntı, enfeksiyona neden olan bakterilerin vajinadan rahme geçmesini önlemeye yardımcı olur.
 • Sık idrara çıkma: Hormonal değişiklikler ve büyüyen rahmin mesaneye uyguladığı basınç, sık idrara çıkma isteğini artırabilir.
 • Karpal tünel sendromu: Sendrom, parmaklarda ağrı ve uyuşma, şişme ve iltihaplanma ile karakterizedir. Çalışmalar, artan gebelik ağırlığı ve obezitenin gebelik sırasında bu sendroma katkıda bulunduğunu bulmuştur.
 • Oral problemler: Hormonal değişiklikler ağızdaki bağları ve kemikleri etkileyebilir. Hamilelik tümörleri – aşırı plak nedeniyle dişler arasında şişlik – ikinci trimesterde sık görülür. Diş çürüğü, sabah bulantısı devam ediyorsa ağız asitlerinin artışına bağlı olarak ortaya çıkan başka bir sorun olabilir. Hamilelik sırasında diş etleri daha hassas ve narin hale geldiğinden diş eti kanamaları meydana gelebilir. Hamilelik sırasında uygun diş bakımının yapılması, sorunların önlenmesine ve anne sağlığının desteklenmesine yardımcı olabilir.
 • Mide ekşimesi/hazımsızlık: Gevşetici hormonun salınması nedeniyle, sindirim sistemindeki kaslar gevşer ve mide asitlerini yemek borusuna doğru iterek mide yanmasına neden olur. Ayrıca büyüyen rahim tarafından itilen mide, bağırsak hareketlerini etkileyerek hazımsızlığa neden olur.
 • Aşerme: Hamileliği olan on kadından sekizinin aşerme olayı yaşadığı söylenir.
 • Burun tıkanıklığı: Hormonal değişiklikler burun zarlarını yumuşatabilir ve şişirerek burun tıkanıklığına yol açabilir. Burun kanamalarına da neden olabileceğinden sert bir şekilde sümkürmemeye çalışın.
 • Baş ağrıları: Stres, yorgunluk, burun tıkanıklığı veya alerjilerin sonucu olabilirler.
 • Baş dönmesi: Bu, hormonal değişiklikler ve kan akışındaki bir değişiklik nedeniyle oluşur. Fetüse doğru daha fazla kan akmasıyla beyninize giden kanda küçük bir azalma olur, bu da kan basıncını düşürür ve baş dönmesine neden olur. Kan şekeri seviyesindeki bir düşüş de hamilelik sırasında baş dönmesine neden olabilir.
 • Sırt Ağrıları: Büyüyen göbek, bel kaslarına baskı uygulayarak sırt ağrısına neden olur. Ekstra ağırlığı desteklemek için, belin alt kısmı normalden daha fazla kıvrılır, bu da sertliğe ve ağrıya neden olur.
 • Sıcak basmaları: Büyüyen bebeği desteklemek için vücutta daha fazla kan üretildiğinden, vücut ısısı birkaç derece yükseldiğinde sıcak basmaları yaşayabilirsiniz.
 • Varisli damarlar: Büyüyen rahim, kanı bacaklarınızdan kalbe taşıyan damarlara baskı uygular ve kanın geri akışını azaltır. Bu, kanın damarlarda birikmesine neden olarak varisli damarlara yol açar.

Yukarıda belirtilen tüm belirtiler, hormonlarda ve rahimde meydana gelen değişikliklerin bir sonucudur.

Gebeliğin 17. Haftasında Yapmanız Gerekenler

Sağlıklı bir 17. haftalık hamilelik için bazı önemli ipuçları:

 • Bol su için.
 • Elma, avokado, deniz ürünleri, mantar, yeşil yapraklı sebzeler, soya fasulyesi gibi meyve ve sebzeler açısından zengin bir diyet uygulayın.
 • Sarsıntılı ve hızlı hareketlerden kaçının.
 • Düz ayakkabılar kullanmaya alışın.
 • Daha iyi sindirim için düzenli ve küçük öğünler yiyin.
 • Doktorunuzla görüşmeden reçetesiz satılan herhangi bir ilacı almayın.
 • Dinlenin.
 • Kendinizi aktif ve sağlıklı tutmak için hafif egzersizler yapın.
 • Bol ve rahat kıyafetler giyin.
 • Baharatlı ve yağlı yiyeceklerden ve kafeinli içeceklerden kaçının.

17. Haftada Yaşayacağınız Değişimler

Fiziksel Değişimler

 • Hamilelik göbeğiniz artık farkedilir çünkü bebeğiniz büyümektedir.
 • Göğüs ucu halkaları koyulaştıkça meme büyüklüğü artar. Göğüslere daha fazla kan akışı olduğu için meme bölgesinde mavi ve yeşil damarlar belirginleşir.
 • Büyüyen göbekle birlikte cilt gerildiğinden karnınızda hafif bir kaşıntı hissedebilirsiniz ki bu normaldir. Ancak kaşıntı şiddetliyse ve karında, avuç içlerinde ve ayak tabanlarında hissediliyorsa, hamilelik sırasında ortaya çıkan bir karaciğer hastalığı olan obstetrik kolestazın (OC) göstergesi olabilir. Bunun tedavisi olmamakla birlikte doğumdan birkaç hafta sonra geçer.
 • Cildiniz büyüyen göbekle birlikte gerildikçe çatlaklar görünmeye başlar.
 • Başta östrojen olmak üzere hormonal değişiklikler nedeniyle saç hacminiz artabilir ve sağlıklı görünebilir.
 • İkinci üç aylık dönemde yine hormonal değişiklikler nedeniyle tırnaklar kırılgan ve yumuşak hale gelebilir ve hızla uzayabilir.

Duygusal Değişimler

 • Beklentinizin ve hamilelik korkularınızın bir sonucu olabilecek garip rüyalar görmeye başlayabilirsiniz.
 • Hamilelik sağlık sorunları ve ebeveynliğin sorumlulukları ile başa çıkma düşüncesi, kendinizi stresli ve endişeli hissetmenize neden olabilir.

Hamileliğin 17. haftası sadece kaygı değil, aynı zamanda ultrasonda fetüsün kalp atışlarını duyacağınız için heyecanla dolacaksınız.

Hamileliğin 17. Haftasında Yapılan Kontroller

1. Ultrason taraması

Fetal kalp atış hızını duymanın yanı sıra, bebeğin cinsiyetini, gelişimini ve amniyon sıvısının miktarını ultrason taraması yoluyla da öğrenebilirsiniz.

İkiz gebelik durumunda, bir ultrason taraması IUGR’yi (rahim içi büyüme kısıtlaması) kontrol edebilir. Bebeklerden herhangi birinin büyümesinde gecikme olup olmadığını kontrol etmek gerekir.

Herhangi bir doğum kusurunu kontrol etmek için 1. seviye bir ultrason taraması yapılır. Doktor, 18 ila 22 haftalar arasında 2. seviye bir tarama planlayacaktır.

2. Fiziksel Muayene

17. haftadaki doğum öncesi ziyaretiniz sırasında doktor şunları kontrol edecektir:

 • kan basıncı ve kilo
 • rahminizin boyutu ölçülecek
 • herhangi bir hamilelik rahatsızlığı olup olmadığı sorulacak, bakılacak

3. Kan testleri

Bebekte Down sendromu, Trizomi 18 ve spina bifida (sinirsel bir bozukluk) gibi doğum kusurlarını belirlemek için kan testi önerilir. Ayrıca, gebelik diyabetini kontrol etmek için kan şekeri seviyesi değerlendirilecektir.

Genetik anormallikleri taramak için genellikle üç kan testi yapılır. Ancak, bu testler yalnızca sağlık uzmanınızın tavsiyesi üzerine yapılmalıdır.

 • Serum entegre taraması gebeliğin ilk olarak 10 ila 13. haftaları arasında ve tekrar 15 ila 20. haftaları arasında yapılır. Bu, bebekteki doğum kusurlarını belirlemeye yardımcı olur. İkiz gebelik durumunda, kan testi Trizomi 18’i tespit etmez ancak Down sendromu, nöral tüp kusurları ve karın duvarı kusurlarını tespit eder.
 • Sıralı entegre tarama, serum entegre taramasına benzer; burada bu kan testi, doğum kusurlarını belirlemek için ense kalınlığı sonuçlarıyla (11 ila 14 hafta arasında yapılır) birlikte analiz edilir. İkiz gebelik durumunda, bu test Down sendromu, nöral tüp kusurları, Trizomi 18 ve karın duvarı kusurlarını tespit edebilir.
 • Gebe 14. haftadan sonra doğum öncesi bakıma başlamışsa ve ardışık veya serum tarama testlerine tabi tutulmamışsa dörtlü tarama veya üçlü test yapılır. Test genellikle 15 ila 20 hafta arasında yapılır. İkiz gebeliklerde Down sendromu, nöral tüp defektleri ve karın duvarı defektlerini tespit etmeye yardımcı olur, ancak Trizomi 18’i tespit etmez.
 • Amniyosentez, bazı genetik anormallikleri tespit etmek için gebeliğin 15. ve 20. haftaları arasında yapılan başka bir testtir. Küçük bir amniyotik sıvı örneği alınarak yapılır ve kromozomal anormallikleri teşhis etmenin doğru bir yoludur.
 • Üçlü test anormal bir sonuç gösteriyorsa yapılır.
 • 35 yaşından büyükseniz yapılır.

Hamilelikte 17. haftaya kadar hamilelik durumunuz dengelenir ve muhtemelen mide bulantısı ve yorgunluk gibi sabah bulantısı semptomlarından kurtulursunuz. Aslında, ikinci üç aylık dönem, hamileliğinizin en rahat dönemidir. Ancak bazı kadınlar bu süre zarfında hafif kasılmalar hissedebilir. Bunlar Braxton hicks kasılmaları veya yalancı doğum sancıları olarak bilinir. Bu nedenle, sağlık durumunuzu ve önemli belirtileri sürekli olarak gözlemleyin ve acil durumlarda doktorunuzu aramaktan çekinmeyin.

Doktor Ne Zaman Aranmalı?

Aşağıdaki durumlarda kadın doğum uzmanınızı arayın:

 • Sırt ağrısı veya karın krampları ile birlikte lekelenme veya vajinal kanama fark ederseniz
 • Genellikle soluk sarı veya berrak bir akıntı olan amniyotik sıvı sızıntısı
 • Kötü kokulu vajinal akıntının yoğunluğunda değişiklik varsa
 • Bir günden fazla süren ishal
 • Şiddetli sabah bulantısı
 • Bacak veya elin tek taraflı şişmesi
 • Obstetrik kolestazın bir göstergesi olabilecek herhangi bir kızarıklık olmaksızın şiddetli vücut kaşıntısı
 • Aşırı sırt ağrısı
 • İdrar yolu enfeksiyonu belirtileri
 • Geçmeyen baş ağrısı, baş dönmesi, adet benzeri kasılmalar ve kalp çarpıntısı olması
 • Diyabet veya preeklampsiye bağlı olabilecek görme değişiklikleri
 • Önemli karın ağrısı ile kabızlık

Müstakbel Baba İçin İpuçları

Bu zamana kadar partneriniz çeşitli fiziksel ve zihinsel değişikliklerden geçiyor olabilir. Onu desteklemek için takip edebileceğiniz bazı ipuçları:

 • Doğum öncesi ziyaretlerde yanında olun.
 • Günlük ev işlerinde yardım eli uzatın.
 • Yürüyüşler veya hafif egzersizler sırasında ona eşlik edin.
 • Bir gün planlayın ve onu mutlu hissettirin.
 • Çocuğunuz için isimler bulmaya başlayın.
 • Yeni doğan bebeğiniz için planlarınızı tartışın.
 • Hamile kıyafetleri için alışverişe gidin.

Sık Sorulan Sorular

Hamileliğin 17. haftası seks yapmak güvenli midir?

Gebeliğin 17. haftasında cinsel ilişkiye girmek, düşük riskli gebeliklerde ve bebeğe zarar vermeden yumuşak bir şekilde yapılırsa güvenlidir. Ancak plasenta previa nedeniyle erken doğum veya antepartum kanama riski taşıyan gebeler cinsel ilişkiye girmekten kaçınmalıdır.

17. hafta gebelikte bebek hareket etmezse endişelenmeli miyim?

İlk kez hamileyseniz, bebek hareketlerini tanıyamayabilirsiniz. Dahası, plasenta rahme öne doğru yerleşirse, plasenta bebeğinizi yastıklar ve hareketleri algılamanızı zorlaştırır. Ancak 22. gebelik haftasından itibaren hareketler net bir şekilde hissedilebilir.

17 haftalık hamilelikte düşük yapma olasılığı nedir?

17. haftada (ikinci trimester) düşük yapma riski yaklaşık yüzde iki ila üçtür ve bu, ilk trimesterdekine kıyasla oldukça azdır.

Hamileliğin 17. haftası seyahat etmek güvenli midir?

Evet, düşük gebelik komplikasyonları riski nedeniyle ikinci trimesterde (13 ila 26 hafta) seyahat etmek güvenli kabul edilir. Ancak önceden var olan ve seyahati güvensiz hale getirebilecek herhangi bir sağlık sorununuz varsa doktorunuza danışın.

17 haftalık hamilelikte doğuma hazırlanmak için ne yapabilirim?

Doğuma hazırlanmak için oldukça erken olsa da hamile sutyenleri ve rahat hamile kıyafetleri için alışverişe başlayabilirsiniz.

Hamileliğin 17. haftası bebeğinizin boyu uzar ve güçlenir. Bebek ağzını açıp kapatabilir ve yüksek seslere tepki verebilir. Bazı kadınlar kanat çırpar gibi hareketler hissedebilir. Ancak henüz herhangi bir hareket hissettiyseniz endişelenmeyin, çünkü bu başlangıç aşamasıdır ve hareketler hafiftir. Siz ve bebeğiniz kilo aldığından, karnınız daha yuvarlak görünecek ve rahminiz pelvisten yukarı doğru hareket edecektir. Vücuttaki bu değişiklik, dengeli bir beslenme, bol sıvı tüketerek, dinlenerek ve düzenli egzersiz yaparak yönetebileceğiniz ağrılar ve diğer semptomlar yaşamanıza neden olabilir.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Hamilelik ile ilgili en ilgi çekici haberleri buradan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!