Cuma, Nisan 26, 2024
Ana SayfaCinsellikKadınlara ve Erkeklere Göre Ortalama İdeal Penis Boyu Kaç Cm Olmalı?

Son Yazılar

Kadınlara ve Erkeklere Göre Ortalama İdeal Penis Boyu Kaç Cm Olmalı?

Erkekler penis boyutuyla övünmeyi çok severler. Peki normal, ortalama, ideal penis boyu kaç cm olmalı? İşte merak ettiğiniz cevap yazımızda.

Bilim adamları, ortalama ideal penis boyu kaç cm olmalı gerçekten bilmiyorlar, ancak muhtemelen 13 ila 14 cm arasında olduğuna inanıyorlar. Bu, çoğu insanın düşündüğünden daha küçük ama işlev olarak yeterli.

Pek çok erkek, penisinin yeterince büyük olup olmadığı ve partnerini tatmin edip etmeyeceği konusunda endişe yaşar. Bu, bir kişinin kendine olan öz güvenini ve psikolojisini etkileyebilir. Ancak çoğu zaman bu korkular yersizdir.

2019 tarihli bir araştırma makalesi, çoğu erkeğin sert bir penis için ortalama uzunluğun yaklaşık 15,2 santimetre (cm) olduğuna inandığını belirtmektedir. Aslında, dünyadaki ideal penis boyu bundan çok daha küçüktür.

Boyutlar büyük ölçüde değişmekle birlikte, ortalama uzunluk muhtemelen 12,9–13,97 cm’dir ve büyük olasılıkla bu ölçeğin baya dışında kalan boyutlar da var. Sonuçlar biraz farklılık gösterse de, çoğu çalışma ortalamanın bu aralıkta olduğunu tahmin ediyor.

Bu yazıda, bu soruya gerçekçi bir cevap vermeye çalışmak için çeşitli bilimsel çalışmalardan bazı gerçeklere bakıyoruz. Birçoğu için bu yazımızda, ortalama ideal penis boyu kaç cm olmalı net bir şekilde ortaya çıkacaktır.

Penis boyutu ne zaman çok küçük olarak tanımlanır?

ideal penis boyu. ortalama penis boyu.

1996’da uzmanlar, bir kişinin penis büyütme ameliyatına ne zaman ihtiyaç duyabileceğine dair bir dizi yönergeye yol açan bir çalışma yürüttü.

Çalışma, ilaca bağlı ereksiyonlardan önce ve sonra 80 erkeğin penis boyutlarını ölçtü.

Araştırmacılar, sertleşmemiş haldeyken ortalama penis boyutunun 8,8 cm ve sert durumdayken 12,9 cm olduğu sonucuna vardılar.

Çalışma ayrıca, bir kişinin sert penis boyutunun sarkık penis boyutuyla orantılı olmadığını da ortaya çıkardı. Başka bir deyişle, bir penis yumuşakken farklı uzunluklara sahipken, erekte olduğunda benzer uzunluklara sahip olabilir. Ayrıca yaş ve penis boyutu arasında bir bağlantı da bulunmamaktadır.

Araştırmacılar şu sonuca vardı: “Sertleşmemiş penisi 4 cm’den küçük olan veya sertleşmiş penisinin uzunluğu 7,5 cm’den küçük olan erkekler penis büyütme operasyonunu düşünebilirler.

Mikropenis ve gömülü penis

Bazı insanlar, genellikle hormonal veya genetik faktörler nedeniyle mikropenis ile doğarlar. Bir penisin alışılmadık derecede küçük olmasına mikropenis denir fakat ortalama büyüklükteki bir penisle aynı işlevleri yerine getirir, ancak insanlar görünüşünden memnun olmayabilir. Kişi dilerse hormon tedavisi veya ameliyatla boyutunu büyütebilir.

Bazen, ortalama büyüklükteki bir penis, çevresinde ek deri olduğu için küçük görünebilir. İnsanlar buna gömülü penis diyebilir ve ameliyat ile çözülebilir bir durumdur.

Uzmanlar, bu yönergelerin hala uygulandığını belirtiyor.

Normal veya İdeal Penis Boyu Nedir?

Devam eden araştırmalar, penis boyutu hakkında benzer bulgular üretmeye devam ediyor.

2014 yılında yapılan bir inceleme, sağlık uzmanları tarafından 17 yaş ve üstü 15.521 erkek için alınan ölçümlere baktı.

Ortalama ölçümler aşağıdaki gibidir:

 • Sertleşmemiş penis uzunluğu: 9.16 cm
 • Sert penis çevresi: 9.31 cm
 • Sert penis uzunluğu: 13.12 cm
 • Sert penis çevresi: 11.66 cm

2014 yılında araştırmacılar, Amerika Birleşik Devletleri’nde 1.600’den fazla erkeği içeren bir çalışmanın bulgularını yayınladılar.

Bu çalışmada, sert bir ideal penis boyu uzunluk olarak 14,2 cm ve çevre olarak 12,2 cm idi.

Katılımcılar kendi ölçümlerini kendileri gerçekleştirdiler ve karşılığında hediye olarak prezervatif aldılar. Bununla birlikte, kendi kendine bildirilen ölçümler genellikle güvenilir değildir. 😅

2019’da yapılan bir araştırma, birçok erkeğin, özellikle başka biriyle cinsel aktivite yaşarken, kendi penisinin boyutunu paylaşırken abarttığını buldu.

Araştırma, cinsellik kursuna katılan üniversite çağındaki 170 erkeği inceledi. Sonuçlar, başka bir kişiyle cinsel deneyimi olanların, cinsel deneyimi olmayanlara kıyasla penis boyunu daha fazla abarttıkları ortaya çıkmıştır.

Yazarlar, cinsel açıdan deneyimli erkeklerin “daha büyük bir erkeklik, cinsel yeterlilik ve beceri duygusuna” sahip olduğunu düşünüyor.

2007’de Hindistan’daki araştırmacılar, dünyanın çeşitli ülkelerinden penis boyutlarına ilişkin bulguları listeleyen bir tablo hazırladı.

Çeşitli ülkelerden alıntılanan 16 çalışmadan en eskisi yüz yıldan fazla bir süre önce yapılmış ve 1899’da yayınlanmıştır.

Hepsi benzer ortalama penis uzunluklarına işaret etmektedir:

 • sertleşmemiş penis yaklaşık 7–10 cm arasında değişiyordu
 • sertleşmemiş penis çapı yaklaşık 9–10 cm arasında değişiyordu
 • sertleşmiş penis 12–16 cm civarında değişiyordu
 • sertleşmiş penis çapı yaklaşık 12 cm idi

Tabloyu görmek için burayı tıklayın.

Penis boyu nasıl ölçülür?

penis boyu nasıl ölçülür

Penis uzunluğunu ölçmek için kasık içine bir cetvel bastırın ve penisin tabanından ucuna kadar ölçün.

Penis çapını ölçmek için penisin en geniş kısmının çevresine bir ölçüm bandı sarın.

Penis boyutu: Kadınlar için ne kadar önemli?

Bazı erkekler, penis boyutlarının bir partnerin arzularını karşılayıp karşılamadığı konusunda endişelenir.

Bununla birlikte, bazı eski araştırmalar, penis uzunluğunun birçok kadın partner için önemli olmadığını öne sürüyor.

Bir çalışmada, bir anketi tamamlayan kadınların %77’si penis uzunluğunun önemsiz veya tamamen önemsiz olduğunu söylerken, bunun önemli veya çok önemli olduğunu beyan edenlerin oranı %21’dir. Uzunluğun kendileri için önemli olduğunu söyleyenler, çapın veya genişliğin de önemli olduğunu söylediler.

Başka bir ankette, cinsel açıdan aktif 50 üniversite öğrencisi kadından 45’i, penis genişliğinin cinsel tatmin için penis uzunluğundan daha önemli olduğunu söyledi.

Kadınlar için ideal penis boyu nedir?

2015 yılında yapılan bir araştırma, 75 kadından 33 farklı boyuttaki 3D baskılı modelleri kullanarak penis boyutu tercihlerini belirtmelerini istedi.

Modellerin uzunluğu 10–21,6 cm ve çapı 5–17,8 cm arasında değişiyordu.

Seçimler, katılımcıların düşündükleri ilişkinin doğasına göre değişiyordu.

 • Uzun süreli ilişki yaşayan kadınlar 16 cm uzunluk ve 12,2 cm çapı seçtiler.
 • Tek seferlik ilişki tercih eden kadınlar 16,3 cm uzunluk ve 12,7 cm çapı seçtiler.

Genel olarak, tercih edilen ideal penis boyu, araştırmalarda bulunan ortalamaların biraz üzerinde olduğu ortaya çıktı.

Peki eşcinsel erkekler?

Sağlık uzmanları, penis boyutuyla ilgili kaygının eşcinsel erkekleri nasıl etkilediğine dair endişelerini de dile getirdi. Birleşik Krallık merkezli Eşcinsel Erkek Sağlığı Projesi, 586 erkekle anket yaptı. Ankete katılanların %38’inin penis boyutunun endişeye neden olduğunu söylediği bulundu.

Bir uzman, porno endüstrisinde ideal penisin abartılı imajının, penis boyutuyla ilgili endişelerle ilgili kaygıya yol açabileceğini öne sürüyor.

Penis büyütme ne zaman yapılmalı?

Hormon tedavisi, ameliyat ve diğer teknikler çok küçük bir penisin boyutunu artırabilir. Bununla birlikte, bu tedaviler risk taşır ve çoğu insanın bu seçenekleri tercih edecek kadar küçük bir penisi yoktur.

Doktorlar, bir penisin sertleşmemiş uzunluğu 4 cm’nin altında veya sert uzunluğu 7,5 cm’nin altında değilse genellikle tedavi önermezler.

Uzmanlar, penislerini büyütmek için ameliyat olmak isteyen erkeklerin sayısıyla ilgili endişeleri vurguluyor. Çoğu zaman, bu insanlar ortalama bir penisin boyutunu abartıyorlar.

Kısa bir penise sahip olduğunu düşünen ve tedavi olmak isteyen 67 erkekten oluşan bir çalışmada, hiçbirin tedavi olacak kadar küçük bir penise sahip olmadığı ortaya çıktı.

Bir 2019 raporuna göre, tedavi arama motivasyonu genellikle kendi imajına, yetersizlik korkularına, başkalarını etkileme arzusuna ve diğer psikososyal faktörlere bağlı oluyor.

2017 tarihli bir incelemede, birçok kişinin riskleri ve olası tedavi komplikasyonlarını anladıktan sonra penis büyütme fikrinden vazgeçtiğini bildiriyor.

İdeal penis boyu ile obezite ve yaş ilişkisi

2015 yılında Suudi Arabistan’daki araştırmacılar, bir üroloji kliniğine başvuran 20-82 yaş arası 778 erkeği içeren bir araştırma yayınladı.

Tıbbi olarak bir ereksiyon oluşturduktan sonra, araştırmacılar ortalama olarak şu ölçümleri yaptılar:

 • penis uzunluğu, kasık kemiği üzerinden (deriye baskı uygulamadan) penis ucuna kadar 12,53 cm idi
 • penis uzunluğu kasık kemiğinden (deriye baskı uygulayarak) penis ucuna kadar 14,34 cm idi
 • penis çapı 11,50 cm idi
ideal penis boyu

Araştırmacılar ayrıca katılımcıların obezite ile artan vücut kitle indeksini (VKİ) ölçtüler. Kasık bölgesi üzerindeki deriden ölçüm yapıldığında daha büyük VKİ ile daha kısa erekte penis uzunluğu arasında zayıf bir korelasyon vardı, ancak kemikten uca kadar ölçüm yapıldığında böyle bir ilişki yoktu.

Bu, penisin görünen tabanında deri altında daha fazla yağ olduğunda penisin daha kısa göründüğünü gösterir. Kilo kaybı genellikle bunu çözebilir.

Araştırmacılar ayrıca 20 yaşındaki erkekler ile 70 yaşındaki erkekler arasında küçük bir boyut farkı olduğunu ortaya çıkardılar, ancak bu fark 1 cm’den azdı.

Özet olarak ideal penis boyu ne kadar olmalı?

Pek çok erkek penisinin boyutu hakkında endişelenir ve bu onların özgüvenlerini ve benlik imajlarını etkileyebilir.

Birinin tedaviye ihtiyacı olup olmadığına karar vermesine yardımcı olurken çoğu doktorun izlediği yönergeler, sertleşmemiş bir penisin ortalama boyutunun 8,8 cm, ereksiyon halindeki bir penisin ortalama boyutunun ise 12,9 cm olduğunu belirtir.

Ek olarak, araştırmalar küçük penislerin nispeten nadir olduğunu göstermektedir. Penis büyüklüğü hakkında endişeleri olan herkes, onlara tavsiyede bulunabilecek bir doktor veya cinsel sağlık uzmanıyla konuşmalıdır.

Ülkelere Göre Penis Büyüklüğü 2023

Türk erkeklerinin ortalama penis boyutu merak edilir. Elbette dünya sıralamasına bakınca, Türklerin penis boyutunun abartıldığı kadar büyük olmadığı ortaya çıkmıştır. İşte tüm dünyada gerçekleştirilen çalışmalar sonucunda ortalama penis boylarının listesi:

ÜLKEORTALAMA BOY (cm)PENİS BOYU (cm)
EKVATOR1.6717.61
KAMERUN1.7116.67
BOLİVYA1.6816.51
SUDAN1.7116.47
HAİTİ1.7216.01
SENEGAL1.7515.89
GAMBİYA1.6815.88
HOLLANDA1.8415.87
KÜBA1.7315.87
ZAMBİYA1.6715.78
FRANSA1.7815.74
ANGOLA1.6815.73
KANADA1.7815.71
MISIR1.7315.69
ZİMBABVE1.7015.68
GÜRCİSTAN1.7515.61
PARAGUAY1.7315.53
ÇAD1.7115.39
İTALYA1.7415.35
ORTA AFRİKA1.6815.33
KOLOMBİYA1.7115.26
BREZİLYA1.7515.22
FİLDİŞİ SAHİLİ1.6815.22
İSVEÇ1.8015.08
BULGARİSTAN1.7315.02
KOSTA RİKA1.7415.01
HONDURAS1.6915.00
MACARİSTAN1.7614.99
MEKSİKA1.7014.92
ARJANTİN1.7414.88
EL SALVADOR1.7014.88
DANİMARKA1.8214.88
SIRBİSTAN1.8014.87
BELÇİKA1.7914.77
HIRVATİSTAN1.8114.77
LETONYA1.8014.69
BELARUS1.7814.63
ŞİLİ1.7314.59
AVUSTURYA1.7814.53
ALMANYA1.8014.52
CEZAYİR1.7414.49
KONGO1.6814.48
AVUSTRALYA1.7914.46
NİJERYA1.7014.38
İSVİÇRE1.7914.35
NORVEÇ1.8014.34
POLONYA1.8014.29
ARNAVUTLUK1.7414.19
CAPE VERDE1.7514.05
ÜLKEORTALAMA BOY (cm)PENİS BOYU (cm)
YENİ ZELANDA1.7813.99
KUZEY MAKEDONYA1.7613.98
UKRAYNA1.8013.97
İSPANYA1.7613.85
FİNLANDİYA1.8013.77
LİBYA1.7513.74
AZERBAYCAN1.7313.72
HİNDİSTAN1.6613.71
AFGANİSTAN1.6813.69
İSRAİL1.7613.60
ABD1.7713.58
JAPONYA1.7213.56
TÜRKMENİSTAN1.7313.48
VENEZUELA1.7313.33
YUNANİSTAN1.7913.30
RUSYA1.7613.21
GÜNEY KORE1.7513.16
ERMENİSTAN1.7313.14
İNGİLTERE1.7813.13
ÇİN1.7513.07
TÜRKİYE1.7612.99
İRLANDA1.7912.78
MOĞOLİSTAN1.7012.77
ROMANYA1.7712.73
YEMEN1.6312.72
PAKİSTAN1.6712.20
İRAN1.7511.95
ENDONEZYA1.6611.67
SİNGAPUR1.7311.53
MALEZYA1.6811.49
VİETNAM1.6811.47
TAYLAND1.7111.45
BANGLADEŞ1.6511.20
HONG KONG1.7411.19
SRİ LANKA1.6710.89
FİLİPİNLER1.6510.85
TAYVAN1.7310.78
KAMBOÇYA1.6510.04

Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Cinsellik kategorimizdeki yazılarımız için buraya tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!