Salı, Mayıs 21, 2024
Ana SayfaHayatKaynananız Kıskanç mı? Bu Özellikler Varsa Evet!

Son Yazılar

Kaynananız Kıskanç mı? Bu Özellikler Varsa Evet!

Kaynananızın her işinize karıştığını mı düşünüyorsunuz? İşte her dertli gelinin sorusu olan kıskanç kaynana nasıl anlaşılır, yazımızda.

Aileler birleştiğinde, kayınvalidenizle aranızda gerginlikler doğabilir. Kıskanç bir kaynananın özelliklerini tanımak, stres seviyenizi en aza indirirken durumu yönetmenin uygun yollarını bulmanıza yardımcı olabilir. Peki kıskanç kaynana nasıl anlaşılır, kıskanç bir kaynana ile aranızı nasıl iyi tutarsınız?

Kıskanç Kaynanaların Ortak Özellikleri

Kayınvalidenizin sergilediği kıskançlığın altında, genellikle farkında olmadığı daha karmaşık duygular vardır. Aileler birleştiğinde, ilişki rolleri değişir ve bu, kayınvalideniz için çok fazla endişe yaratabilir. Yaşadıklarını uygun bir şekilde açıklamak yerine, size sık sık laf sokabilir, çocuğuyla olan romantik birlikteliğinizde stres yaratmaya çalışabilir ve sizi küçümsemek veya eşinizle aranızda bir çatlağa neden olmak için başka taktikler deneyebilir. Kıskanç kaynana nasıl anlaşılır konusuna geçmeden önce neden kıskançlık yapar buna değinelim:

 • Çocuğuyla ilişkisinin kopacağından korkması
 • Çocuğuyla ilişkisinin herhangi bir şekilde değişmesinden korkması
 • Çocuğuyla olan ilişkisini değiştireceğiniz konusunda tehdit hissetmesi
 • Çocuğunun ileride onun yerine sizinle daha iyi olacağı düşüncesi
 • Çocuğunun büyüdüğü ve gitmesine izin vermeye hazır olmadığı fikriyle boğuşmak

Size karşı bu olumsuz davranışının sizinle hiçbir ilgisi olmayabilir, ancak daha çok ona ve ailesinde temsil ettiğiniz şeye tepki olarak istemeden yapıyor olabilir. Bu, size karşı neden belirli bir şekilde davrandığını asla anlayamayabileceğiniz anlamına gelir, ancak davranışını gözlemlemeye ve bunu aslında neden yaptığını anlamaya başlayabilirsiniz. Bunu yaparak, ona sağlıklı ve uygun şekillerde yanıt verme şansınız daha yüksek olacaktır. Peki kıskanç kaynana nasıl anlaşılır işte o malum davranışlara şimdi geçebiliriz.

Planlarınızı Bozmaya Çalışıyor mu?

Kocanızla aranızda gerginlik yaratmak amacıyla, eşinizin ona olan sadakatini test etmenin bir yolu olarak planlarınıza müdahale edebilir. Bu, özellikle sık sık oluyorsa, çiftler için gerçekten zor olabilir. Bunun örnekleri arasında size haber vermeden akşam yemeği planlarınızı değiştirmek ve birlikte yalnız zaman geçirmeniz gerektiğinde eşinizi kendi yanında istemek gibi eylemler olabilir. Bu gerçekleşirse:

 • Eşiniz için en uygun yanıt, uygun sınırlar konusunda annesiyle ciddi bir konuşma yapmasıdır.
 • Planlarınıza kasıtlı olarak müdahale etmek için sizi ve eşinizi ayrı ayrı yönetmeye çalışırsa, her zaman eşinizle iletişim kurduğunuzdan ve söylediklerini tam olarak birbirinizle paylaştığınızdan emin olun.
 • Eşinizle, annesi ile iletişim kurmanın önemini tartışın, böylece ikiniz de aynı amaç uğruna, strese girmeden mücadele edebilirsiniz.

Eşinizle Arkanızdan Sizin Hakkınızda Konuşuyor mu?

Eşiniz, siz yokken annesi sizin hakkınızda kötü konuşursa size sanırım söyler. Annesi bunu ikiniz arasında bir çatlak yaratmak ve eşinizi eskisi gibi ailesinin içindeki eski rolüne geri çekmek için yapabilir. Eşiniz size bunun olduğunu söylerse:

 • Eşinizle bunu çözme konusunda sakince iletişim kurun.
 • Eşinize onunla yalnız konuşmasını ve bazı sınırlar koymasını isteyebilirsiniz, böylece bunun uygunsuz olduğunu anlayabilir.
 • Kaynananız ile teke tek konuşmayı düşünmeyin.

Eşini Aracı Gibi mi Kullanıyor?

Birisiyle direkt konuşmak istemezseniz, bazen bunu başkaları aracılığı ile yapmayı tercih edebilirsiniz. Bu kulağa çok önemli bir şey gibi gelmese de, doğrudan çatışma veya karışıklıklarla uğraşmak yerine bazen bu yolu seçeriz. Kayınvalideniz doğrudan sizinle konuşmak yerine eşiniz aracılığıyla konuşabilir veya aranızda onunla ilgisi olmayan çatışmalara girebilir.

 • Sorunları doğrudan dile getirmek için kaynananızla konuşun ve eşinizin de hazır bulunmasını sağlayın.
 • Ayrıca eşinizden, kendisini doğrudan ilgilendirmeyen çatışmalara veya anlaşmazlıklara girmesinin uygun olmadığını ve sizinle ilgili konular söz konusu olduğunda annesine ‘bunu karımla çözebilirsin’ demesini isteyebilirsiniz.

Kaynananız Ateşe Benzinle mi Gidiyor?

Kayınvalideniz, siz ve eşiniz arasında tartışmaları alevlendirmeye çalışabilir. Bunu geçmişte yaptıysa, bir daha tekrarlayabilir anlamına geliyor:

 • Eşinizle her zaman annesine söyleyebileceği veya söylememesi gereken şeyler konusunda mutabık kalın. Zira bilmemesi gereken şeyleri gün gelir sizin aleyhinize kullanabilir.
 • Bir tartışmayı kışkırtmaya çalışırsa oltaya gelmeyin. Yani mümkün olduğunca ortamdan uzaklaşın.
 • Siz ve eşinizin, onun önünde herhangi bir konuda sakın tartışmaya girmeyin ve özellikle daha önceden tartıştığınız konuları boşboğazlık yapıp kaynananızın öğrenmesini sağlamayın. Bunu eşinize de tembihleyin.

Siz ve Eşiniz Arasına Sık Sık Giriyor mu?

Sık sık burnunu sizlerin işine sokması kıskanç kaynana nasıl anlaşılır sorusunun cevaplarından biri olabilir. Bunu bilerek yapanlar olduğu gibi aslında hiç kötü diyet gütmeden yapanlar da bulunmaktadır. Bu sebeple en baştan ön yargılı olup, çatışmaya girme yolunu tercih etmeyin. Kaynananız eşinizle sizin aranızı açmaya çalışmıyor olabilir. Genellikle yapmak istediği çocuğuyla görüşme sıklığı, paylaşımları gibi eskiye dair güzel ve sık yaşanan olayları yeniden eskisi gibi yaşamak istemesinden kaynaklanabilir. Bazen de çocuğuna, ‘seni her zaman en çok ben sever ve değer veririm’ mesajını vermek için sık sık araya girme girişiminde bulunabilirler.

 • Sizi etkilediğini görmesine izin vermeyin ve elinizden geldiğince sakin ve tarafsız kalın.
 • Sizi ve eşinizi özel olarak ayırma girişimlerini eşinizle sakince gözden geçirin ve çözümler konusunda ikinizin de aynı safta olduğundan emin olun. (Zaten eğer eşinizle aynı noktada değilseniz, farklı yolları denemeniz gerekecektir.)

Sınırlarınıza Saygı Duymuyor mu?

Kayınvalideniz sizin hakkınızda konuşabilir, başkalarının önünde sizinle ilgili kişisel ve özel bir şey ima edebilir, özel alanlarınıza girebilir, habersiz gelebilir ve zaten rahatsız olduğunuzu sözlü olarak ifade ettiğiniz şekillerde davranabilir. Birinin sınırlarını sürekli olarak ihlal etmek, onları test etmenin ve ne kadar ileri gidebileceğini veya manipüle edilebileceğini görmenin sağlıksız bir yoludur.

 • Sınırlarınıza sıkı sıkıya bağlı kalın ve ne olduğunuzu ve neden rahatsız olduğunuzu açıkça ifade etmeye devam edin.
 • Eşinizin, annesinin yaptığının uygun olmadığını düşündüğünden ve sizi desteklediğinden emin olun.
 • Size saygı duymamaya devam ederse ve bunda ısrarcı olduğunu düşünüyorsanız, net tavırlarınızı ve bunların sonuçlarını iyi düşünün (örneğin: ondan konuşmamasını istediğiniz bir şeyi konuşmaya devam ederse, görüşmeyi kesmek gibi).

Seni Bir Şekilde Görmezden Geliyor mu?

Kaynananız, tepki vermenizi sağlamak için sizi görmezden gelebilir. Eğer bu olursa:

 • Davranışlarını beslememek adına, umursamaz davranın ve sık sık görüşmemeye özen gösterin.
 • Sakin ol ve ona saygılı ol. Kendi kişiliğinizden ve nezaketinizde ödün vermeyin.
 • Size karşı davranışının sizi hiçbir şekilde etkilemediğini ona bildirecek şekilde davranın.

Seni Eleştiriyor mu?

Sizin yüzünüze karşı veya eşinizin ve/veya başkalarının önünde sizi eleştirirse veya iğneleyici cümleler kurarsa, buna katlanmak kesinlikle sizi yıpratabilir. Bu gerçekleşirse:

 • Size karşı davranışları ve size nasıl hissettirdiği hakkında onunla özel olarak konuşun.
 • Onunla konuşurken kendinizi güvende hissetmiyorsanız, eşinizden annesiyle konuşmasını isteyebilirsiniz. Bu konuşmada eşinizin annesine sizi savunmasından ziyade, davranışlarıyla sizi nasıl üzdüğünü gördüğünü dile getirmesinde fayda olacaktır.
 • Davranışını görmezden gelmek için elinizden gelenin en iyisini yapın, onunla geçirdiğiniz zamanı sınırlandırın ve onun onayına ihtiyacınız olmadığını kendinize sık sık telkin edin.

Çocuklarınızla Sizin Hakkınızda Kötü Konuşuyor mu?

Çocuğunuz veya çocuklarınız varsa ve kayınvalideniz sizin hakkınızda onlara kötü konuşuyorsa, müdahale etmek çok önemlidir. Bu tür davranışlar tamamen uygunsuzdur ve çocuğunuzu veya çocuklarınızı korkunç bir duruma sokar.

 • Durumu eşinizle tartışın ve koymak için uygun sınırlar belirleyin (örneğin, çocuğunuzla veya çocuklarınızla yalnız vakit geçirmemesi olabilir).
 • Eşinizle birlikte bunun neden uygunsuz olduğu hakkında konuşun ve hemen sınırları belirlediğinizden emin olun.
 • Çocuğunuzla veya çocuklarınızla bu davranışın neden yanlış olduğunu tartıştığınızdan emin olun.

Özür dilemese veya neden yanlış olduğunu anlamasa bile, çocuklarınızı bu tür davranışlardan korumak, onunla zamanlarını sınırlamak ebeveynler olarak size kalmıştır.

Kaosu Kışkırtıyor mu?

Henüz onunla barışçıl bir ilişki yaşamadıysanız, dışa yansıttığı kaosun içsel durumunu da yansıttığını unutmayın. Bu onun size karşı davranışını veya eylemlerini değiştirmese de, neden belirli bir şekilde davrandığını anlamanıza yardımcı olabilir. Ayrıca size karşı davranışının özel olmaması ve başkalarına da benzer şekilde davranması muhtemeldir.

Onun Etrafında Olmak Stresli mi?

Kayınvalidenizden bunalmış hissediyorsanız ve ziyaretler stresli hale geliyorsa:

 • Eşinizle duygularınız hakkında saygılı bir şekilde konuştuğunuzdan emin olun.
 • Onunla geçirdiğiniz zamanı sınırlayın.
 • Ziyaretleri kısa tutun ve daha az bir araya gelin.

Kayınvalidenizin Sizi Kıskandığını Nasıl Anlarsınız?

Kayınvalidenizle etkileşimlerinizde gözlemleyebileceğiniz yüzeysel duygunun büyük olasılıkla kıskançlık olduğunu hatırlamak önemlidir. Çoğu zaman, onun sizi kıskanmasından çok, çocuğunuzla olan ilişkinizin temsil ettiği şeyle ilgili olabilecek karmaşık duygu ve düşünceler vardır.

Kayınvalidemin Manipülatif Olduğunu Nasıl Anlarım?

Manipülasyon belirtileri şunları içerir:

 • Kurbanı oynamak
 • Seninle sadece seni dışlamak için bir araya geliyor
 • Eşinizin düşünce sürecini etkilemek için duygularını kullanıyor
 • Her iyiliği bir sebep bularak kötülemek
 • Kendini haklı göstermek ya da haksızlığının farkedilmemesi için dikkat dağıtmak
 • İstediklerini elde etmek için hataları abartmak
 • Kararlarına katılmıyorsanız bir şeyler yapmakla aba altından sopa göstermek

Toksik Kaynana Nedir?

Toksik bir kaynananın kendi çocuğuyla sağlıksız bir ilişkisi vardır ve bu nedenle gerçekleşen bir evliliğin arasından uzun zaman bile geçse, çocuğunu bir başkasıyla paylaşmak istemez. Bu süreçte insanları incitmek anlamına gelse bile çocuğuyla olan ilişkisinin değişmemesi için uygunsuz ve sağlıksız taktikler kullanacaktır. Bu, eşinizi özellikle zorlayıcı bir pozisyona sokabilir, burada sizinle veya kendi ailesiyle aynı çizgide olmakta zorlanabilirler.

Kayınvalideyle İlgili Sorunlar Üzerinde Çalışmak

Kıskanç kaynana nasıl anlaşılır ve özellikleri ile ilgili bilgileri paylaştık, peki bu sorunlar üzerinde nasıl yol izleyebilirsiniz?

 • Davranışlarını veya tepkilerini asla kontrol edemezsiniz ve bu yaştaki bir insanı eğitmek sizin göreviniz olmamalıdır.
 • Onunla asla sağlıklı bir ilişkiniz olmayabilir, çünkü sağlıklı bir ilişkinin yürümesi için iki kişi gerekir.
 • Eşinizin annesiyle olan ilişkinizin nasıl görünmesini istediğiniz fikrini bırakmanız gerekebilir.
 • Eşinizle, annesiyle yaşadıklarınız hakkında bazı zorlu konuşmalar yapmanız gerekebilir.

Kaynananızı aklınıza çok takıyorsanız ve artık evliliğiniz ve aile hayatınız bundan etkilenmeye başladıysa bir psikolog ya da psikiyatristten çift terapisi almayı düşünmelisiniz.

Kıskanç kaynana nasıl anlaşılır?

Kayınvalide sorunları üzerinde çalışmak insanı doğal olarak yorar. Kendinize dikkat ettiğinizden ve bu karmaşık durumun sizi etkilememesi için farklı şeylerle ilgilenmekten kendinizi alıkoymayın. Hayat bir kişiye odaklanılmayacak kadar kısa ve değerli.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Hayat kategorisinde en çok okunan makaleler için buraya tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!