Pazar, Şubat 25, 2024
Ana SayfaHayvanseverKöpeklerde Diş Çürüğü: Neden Olur, Belirtileri, Nasıl Geçer, Tedavisi

Son Yazılar

Köpeklerde Diş Çürüğü: Neden Olur, Belirtileri, Nasıl Geçer, Tedavisi

Köpeklerde çürük diş yaşam kalitesini bozar. Peki köpeklerde diş çürüğü neden olur, belirtileri, nasıl geçer, tedavisi nedir.

Köpeklerde diş çürüğü, herhangi bir diş hastalığını tanımlayabilen, teknik olmayan geniş bir terimdir. Ancak genellikle dişlerin renginin bozulduğu, döküldüğü ve ağrılı olduğu izlenimini uyandırır. Ne yazık ki, köpek arkadaşlarımızda çürük dişler çok yaygındır. Sonuçta, köpekler dişlerini fırçalamazlar ve diş hijyenlerini yönetmek için sahiplerine güvenmek zorundadırlar.

İlginç bir şekilde, köpekler insanların yaptığı gibi çürükler almazlar. Diş çürüğü olarak bilinen çürüklere, köpeklerde bulunmayan iki spesifik bakteri türü (Streptococcus mutans ve Streptococcus sobrinus) neden olur. Bununla birlikte, çürük dişler ve diş etleri dahil olmak üzere çok ciddi diş hastalıkları geliştirirler.

Bu makalemizde köpeklerde çürük diş nedenlerini, çürük dişlerin nasıl tespit edileceğini ve köpeklerde çürük diş sorununu önlemek için neler yapabileceğinizi özetleyeceğiz.

Köpeklerde Diş Çürüğü Neye Benzer?

Çoğu evcil hayvan sahibi, köpeklerinin dişlerine rutin olarak yakından bakmaz. Bunun nedeni, köpeklerin genellikle ağızlarındaki parmaklardan hoşlanmamalarıdır. Dolayısıyla görsel görünüm, evcil hayvan sahiplerinin çürük dişleri olan köpeklerde fark ettiği ilk işaret değildir ve fark ettiği köpeklerde diş çürüğünün ilk belirtilerinden biri ağız kokusudur.

Köpek dişleri, insan dişleri gibi bir taç şeklinde olur ve kökten oluşur. Kök diş etinin altındadır ve dişi hem yerine sabitleyen hem de vücudun kan dolaşımına bağlayan kısımdır. Dişin derinliklerinde, kökten taca kadar sinirler ve dokular bulunur. Bu dişin canlı olan kısmıdır ve dişler çürüdüğünde çok ağrılı hale gelen bölgesidir.

Bazı çürük dişler, diş taşı olarak da bilinen kalın bir gri-kahverengi-yeşil plak tabakasıyla kaplıdır. Bu genellikle en kötü, görmenin en zor olduğu ağzın arka kısmındaki dişlerde (premolarlar ve azılar) görülür. Ancak köpek dişlerinde ve kesici dişlerde (ön dişlerde) de gelişebilir.

Bazen de dişin tepesi normal görünür ancak diş etlerinin altında ciddi bir enfeksiyon bulunur. Bu, diş etlerinin kırmızı görünmesine veya kolayca kanamasına neden olur ve diş eti hastalığı veya diş eti iltihabı olarak bilinir.

Köpeklerde diş çürüğü sorununun bir başka belirtisi de diş etinin, çene kemiğinin ve dişi kemiğe bağlayan yapıların çürümesi nedeniyle köklerin açığa çıkmasıdır. Bu periodontal hastalık olarak bilinir. Bu, dişin eskisinden daha uzun görünmesi için diş eti çizgisinin geri çekilmesi olarak görülebilir.

Köpeklerde Çürük Diş Belirtileri

Evcil hayvan sahiplerinin fark ettiği çürük dişlerin en yaygın ilk belirtisi ağız kokusudur. Bunun nedeni ağızda biriken bakterilerdir. Zamanla bu bakteriler diş etlerini, dişleri ve hatta çene kemiklerine ciddi oranda zarar verebilir.

Tıpkı insanlarda olduğu gibi, köpeklerde de diş hastalığı ağrılı olur Ağız kokusuna ek olarak, evcil hayvan sahipleri şunları fark edebilir:

  • Dişlerde renk değişikliği
  • Gevşek dişler
  • Kırık veya eksik dişler
  • Yüzün şişmiş bölgeleri (çene altı veya göz altı dahil)
  • Ağızda kanama
  • Göz veya burunda akıntı

Periodontal hastalığın erken evrelerinde, köpeklerin çiğneme oyuncakları üzerinde kan izleri görebilirsiniz veya bu oyuncaklarla oynadıktan sonra çok kırmızı iltihaplı diş etleri gelişebilir.

Çürük dişleri olan bazı köpekler, sert yiyecekler veya herhangi bir yiyecek yemeye isteksiz olacaktır. Veya yiyecekleri ağızlarının sadece bir tarafıyla çiğneyebilirler. Çürük dişleri olan köpekler, en sevdikleri çiğneme oyuncaklarıyla oynamayı bırakabilir ve bunlar ağız ağrısının sebebidir.

Ağız ağrısının diğer belirtileri şunlardır:

  • Aşırı salya
  • Yüzü ovma veya pençeleme
  • Ağızda kanama
  • Kafasına veya ağzına dokunulmasını istememe

Diş hastalığının son evrelerinde dişler çok gevşeyecek ve dökülecektir. Çürük dişler düştüğünde, bakterilerin gelişebileceği ve ağrıya neden olmaya devam edebileceği bir boşluk bırakırlar.

Köpeklerde Diş Çürüğü Neden Olur?

Köpeklerde diş çürüğü çeşitli faktörlerden kaynaklanır. En önemlisi diş bakımı ve diş hijyeni eksikliğidir. Bir köpeğin dişlerini her gün veteriner tarafından önerilen bir köpek diş macunu ile fırçalamak, diş hastalığına yakalanma riskini önemli ölçüde azaltır.

Ancak riski ortadan kaldırmaz. Irk genetiği ve yapısı (yüz ve ağız şekli) de köpeklerde çürük diş riskine katkıda bulunur. Dakhund ve Yorkshire teriyeri gibi bazı ırklar, kötü diş genetiğine sahiplerdir. Bu ırklarda diş hastalıklarını önlemek için günlük fırçalama bile yeterli olmayabilir.

Benzer şekilde, Fransız Bulldogları, Pugları ve Shih Tzus gibi küçük yüzlü köpekler diş hastalığına yakalanma açısından daha yüksek risk altındadır. Bunun nedeni, bu köpeklerin ağızlarının küçük olması ve çürük diş geliştirme olasılıklarının daha yüksek olmasıdır.

Yaşlanmanın kendisi bir risk faktörü değildir.

Köpeklerde Çürük Dişlerin Yarattığı Tehlikeler

Çürük ve çürüyen dişler köpekler için acı verici ve tehlikelidir. Evcil hayvanınızın yemek ve içmek istememesine neden olmakla kalmaz, aynı zamanda başka hastalıklara da yol açabilirler.

Diş hastalığı, köpekleri kalp hastalığının gelişimi için risk altına sokar. Köpeğinizin ilaçları nasıl tolere edebileceğini etkileyebilecek yüksek karaciğer enzimlerine neden olur. Çürük dişler ayrıca etraflarındaki çene kemiğini zayıflatarak ileride diş kaybına neden olur ve köpeğinizi çene kırığı riskine sokar.

Çürük dişlerin neden olabileceği ağrı ve rahatsızlığın şiddetini hafife almamak önemlidir. Köpekler, oyuncaklarıyla oynamak ve kendilerini tımar etmek de dahil olmak üzere dünyalarını ağızlarıyla keşfederler. Ağrılı ağızları olan köpekler, tımar etmeyi ve hatta oyuncaklarıyla oynamayı bırakabilir.

Köpeğinizin Dişleri Çürükse Ne Yapmalısınız?

Köpeğinizin çürük dişi olduğunu düşünüyorsanız, dişin çekilmesi gerekebilecek olmasından dolayı hemen veterinerinizden randevu alın.

Köpeğiniz çok ağrı çekiyorsa, bir diş prosedürü için düzenli veteriner hekiminizi görmeden önce ağrı kontrolü ve antibiyotik başlatmak için bir acil servise gitmeniz gerekebilir. Ne yazık ki, çoğu acil klinikte diş tedavi işlemlerini gerçekleştirecek ekipman yoktur, bu nedenle normal veteriner hekiminizin yönlendirmesine uyun.

Evcil hayvanınız çürük diş belirtileri gösterdiğinde, fırçalamaya başlamak için çok geçtir. Evde yapabileceğiniz hiçbir şey bakterileri ortadan kaldırmaz veya çürük dişleri gidermek için herhangi bir şey yapmaz.

Köpeğiniz kuru mama yemiyorsa ve bunun diş hastalığından kaynaklandığını düşünüyorsanız, köpeğiniz veterineriniz tarafından görülünceye kadar konserve veya ıslak köpek maması ile besleyebilirsiniz. Bununla birlikte, beslenmesini değiştirmek ağrıyı veya enfeksiyonu ortadan kaldırmaz.

Diş Temizleme ve Çekme

Veteriner hekiminiz bir dişin veya birden fazla dişin çekilmesini tavsiye ediyorsa, tavsiyelerini dinleyin. Çürük dişler antibiyotiklerle düzelmez. Hastalıklı dişler ağrılıdır ve ağızda bırakılırsa etraflarındaki dişlerin diş hastalıklarını şiddetlendirebilir.

Bir diş tedavisi prosedürü sırasında, veterineriniz evcil hayvanınızı uyuşturacak ve diş etlerinin altındaki bakterileri ve dişlerdeki diş taşlarını temizlemek için ultrasonik bir cihazı kullanacaktır. Diş röntgenleri (radyografiler), kemiklerin derinliklerinde herhangi bir hastalık alanını belirleyecektir. Diş hastalığının ciddiyeti, dişin hareketliliği, kök maruziyeti ve diş röntgeninde kökün enfeksiyonunun kanıtı gibi çeşitli faktörlerle karakterize edilir.

Hastalıklı dişler çekilmelidir. İlgili diş veya dişlere ve hastalığın ciddiyetine bağlı olarak, bazı çekimler çok basittir, diğerleri ise dişi yuvasından delmeyi gerektirir.

Prosedürden sonra veterineriniz ağrı kontrolü reçete edecek ve köpeğinizin ağzı iyileşirken birkaç gün boyunca yumuşak gıdalarla besleme önerecektir.

Köpeklerde Diş Çürümesi Nasıl Önlenir

Köpeklerde diş çürümelerini önlemek için yapabileceğiniz en iyi ve en etkili şey günlük fırçalamadır. Bu imkansız gibi görünse de, köpeğinizin buna alışmasını da kolaylaştırılır. Köpeğinizin dişlerini fırçalarken kendi diş macununuzu kullanmayın. Köpeğinizi fırçalamayı kabul etmesi için eğitmek için yardıma ihtiyacınız varsa, veterinerinizle veya yerel köpek eğitmeninizle konuşun.

Bazı yiyecekler, çiğneme ürünleri ve oyuncaklar diş taşı ve diş eti iltihabının gelişimini yavaşlatmaya yardımcı olabilir. Bu öğelerin etiketlerinde VOHC harfleriyle özel bir sembol bulunur. Bu, test edilmiş ürünler aracılığıyla diş sağlığını destekleyen bir grup olan Veteriner Ağız Sağlığı Konseyi’nin kısaltmasıdır.

Sert mamanın diş hastalıklarını önlemeye yardımcı olduğu tamamen yanlış bir bilgidir. Diş hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olmak için özel olarak formüle edilmiş bazı beslenme seçenekleri vardır, bu gıda listesi VOHC web sitesinde bulunabilir.

Benzer şekilde, sert kemikler, boynuzlar ve benzerleri iyi çiğneme oyuncakları olabilir ancak dişleri de kırabilirler. Genel kural, tırnağınızdan daha sert bir şeyin köpek dişlerine zarar verebileceğidir.

Ve bir veteriner ile düzenli kontrollerin değeri göz ardı edilemez. Veteriner hekiminiz köpeğinizin tüm dişlerine bakabilir, onlar diş hastalığının erken belirtilerini fark etmek için eğitilmiştir. Köpeğinizin ağzını sağlıklı tutmak, diş hastalıklarını meydana geldikten sonra tedavi etmekten çok daha kolaydır (köpeğiniz için daha az acı verici, sizin için daha ucuz).


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Hayvanserverlerin mutlaka okuması gereken yazılar için buraya tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!