Ana Sayfa Oyun Satranç Nasıl Oynanır? Kitapları Unutun! İşte Öğrenmek ve Oynamak için 5 Muhteşem...

Satranç Nasıl Oynanır? Kitapları Unutun! İşte Öğrenmek ve Oynamak için 5 Muhteşem Uygulama!

Satranç nasıl oynanır diye soranlar! Oynamak için kitapları unutun. Kuralları ve taktikleri öğreneceğiniz en güzel 5 cep uygulaması.

0
832
satranç nasıl oynanır

Satranç nasıl oynanır? Bu ücretsiz uygulamalar, kısa sürede bir büyük usta gibi satranç oynamanızı sağlayacak. Satranç kitapları ile kafanızı karıştırmayın, kuralları öğrenmek ve oynamak için cep telefonunuza indirebileceğiniz en güzel 5 satranç uygulamasını senin için araştırdım…

İnsanlar 1.500 yılı aşkın süredir satranç oyununu oynuyorlar, ancak yine de oyun planlarını strateji ve uygulama şeklimizi geliştirmek için yeni yollar buluyoruz. Peki satranç nasıl oynanır, kuralları, taktikleri nelerdir, işte satranç oynamak için kitapları değil, en iyi 5 akıllı telefon uygulamasını senin için inceledim.

SATRANÇ NASIL OYNANIR?

Ücretsiz satranç uygulamalarının, Twitch‘teki küresel yarışmaların ve popüler kültür trendlerinin yükselişi sadece satranç oyununa merakı arttırdı; gerçek şu ki, bugün her zamankinden daha fazla insan bu akıl dolu stratejik oyunu oynuyor. İşte satranç nasıl oynanır, kuralları nelerdir diye soranlar için 5 cep telefonu uygulaması.

Satranç oynamak için sadece kuralları bilmek ya da taktikleri öğrenmek yetmez. Bolca pratik yapmalı ve stratejileri de öğrenmelisiniz. Yeni bir Magnus Carlsen ortaya çıkabilir, bu bir yetenek ve akıl işi. Tekrar düşün! İPhone veya Android işletim sistemlerine sahip akıllı telefonlarınızdan satranç öğrenmek ve oynamak için kullanabileceğiniz en iyi beş ücretsiz satranç uygulamasını bir araya getirdik. Artık satranç nasıl oynanır siz de öğreneceksiniz.

1. Doctor Wolf ile Satranç Nasıl Oynanır Öğrenin

satranç nasıl oynanır

Doctor Wolf ile satranç nasıl oynanır öğrenmek çok kolay! Yeni başlayanlar ve orta seviyedeki oyuncular için harika bir uygulama; ileri düzey oyuncular burada bilgi tazeleme ve taktik öğrenme haricinde yeteneklerini pek fazla geliştiremezler.

İleri seviyede satranç öğrenmek isteyenler, hatta bir veya iki beceriyi tazelemek isteyenler için dersler sayfası en iyi arkadaşınız olacak. Burada, savunma ve saldırı nasıl yapılır, değerli taşlar nasıl korunur gibi bir çok satranç taktiği öğrenebilirsiniz.

Dersler Başlangıç, Orta ve İleri gibi seviyelere ayrılmıştır, ancak istediğiniz yerden başlayabilir ve istediğiniz gibi de dersleri atlayabilirsiniz. Fakat satranç nasıl oynanır konusunda kararlıysanız ders atlamamanızı tavsiye ederim.

Sadece sevimli bir yapay zekaya karşı satranç oynamayı tercih ediyorsanız, bunu da yapabilirsiniz. Oyun sayfası her zaman ücretsiz olarak satranç oynamanıza izin veriyor.

Sınırsız koçluk aboneliğine kaydolursanız, Dr. Wolf hareketlerinizi analiz edecek ve size gerçek zamanlı olarak satranç nasıl oynanır anlatacaktır. Koçluk hizmeti ile ile üç ücretsiz oyun oynayabilir ve uygulamayı test edebilirsiniz. Bu üç oyundan sonra, Dr. Wolf’a karşı hala satranç oynayabilirsiniz, ancak oyun sırasında size yardımcı ipuçları vermeyecektir, abone olmanız gerekecektir.

Geri Al düğmesinin sağındaki üç noktaya dokunursanız, eylemlerin ve seçeneklerin bir listesini bulacaksınız. Oyun sırasında derslerin çok kolay veya çok zor olduğunu düşünüyorsanız, oyunun gücünü ayarlayabilirsiniz. Uygulamanın en ilginç özelliklerden biri, geçmiş hareketlerinize bakıp, geliştirmeniz için özel senaryolar üreteceği Dr.Wolf ile eğitimdir.

Dr. Wolf’u sevmedin mi? Ondan kurtul. Başka bir koç seç.

Ana sayfaya gidip sağ üstteki üç noktaya dokunursanız, kaç oyun oynadığınız ve kazandığınız, kaç hamle yaptığınız ve kaç dersi tamamladığınız gibi bilgileri görebileceğiniz İstatistikler ve Başarılar sayfanıza erişebilirsiniz.

İNDİR: Doctor Wolf iOS | Android (Ücretsiz, Abonelik Mevcut)

2. Magnus Trainer

satranç nasıl oynanır

Dünyaca ünlü satranç ustası ve Dünya Satranç Şampiyonu Magnus Carlsen’i duymuşsunuzdur. Magnus Trainer uygulaması, herkesi Magnus gibi oynamaları için eğitmek üzere geliştirildi.

Derslerde hem satranç nasıl oynanır anlatılıyor, hem de çok stratejik hamleler için taktikler öğretiliyor.

Üyelik aboneliğine kaydolmadığınız sürece bunları sırayla tamamlamanız gerekecek, ancak Başlangıç, Kolay, Orta veya Zor ile başlayıp başlamayacağınızı seçebilirsiniz. Carlsen’den her dersin başında öğreneceğiniz taktikler hakkında kısaca verilen ipuçları var.

Temel, Taktikler ve Hesaplama olarak ayrılan Oyunlar sayfası, sizi mini oyunlar oynamanıza ve durumsal farkındalığınızı ve genel satranç bilginizi geliştirmek için satranç bulmacalarını çözmenize olanak tanıyor.

Dersler, gözden geçirmek istediğiniz oyunun herhangi bir yönüyle ilgili bilgi hazinesi gibi. Ücretsiz olarak sunulan çok sayıda ders varken, daha fazlasını isterseniz ücretli aboneliğe geçmeniz gerekiyor.

Dersler, Açılış hareketleri ve Oyunsonu stratejisi gibi farklı oyun konseptleri kategorilerine ayrılmıştır.

Size özel sayfada oyunun her alanında istatistiklerinizin görebileceğiniz tablolar bulacaksınız. Bu, hangi alanlarda gelişmeniz gerektiğini ve zaman içinde ne kadar ilerlediğinizi görmenize yardımcı olacak harika bir sayfa.

İNDİR: Magnus Trainer iOS | Android (Ücretsiz, Abonelik Mevcut)

3. lichess

satranç nasıl oynanır

Ne kadar ders alırsanız alın, yeteneklerinizi geliştirmek için çok fazla pratik yapmanız gerekir. lichess, cep telefonunuzdan çevrimiçi satranç oynamak için harika bir ücretsiz uygulamadır, özellikle de lichess’in tüm özelliklerinin kullanımı tamamen ücretsiz!

Ana Sayfa kontrol paneli yeni kullanıcılar için korkutucu görünebilir; endişelenme, biraz ayrıntılara gireceğiz. 1 + 0 Bullet ve 3 + 0 Blitz gibi etiketlerle tabloyu içeren başlık olan Quick Pairing, kurallarını senin belirleyeceğin, online oyuna sokacaktır.

Bullet, Blitz, Rapid, ve Classical, her oyuncunun hamlelerini yaparken sahip olduğu süreyi ifade eder. Örneğin, Blitz genellikle tur başına üç dakikalık bir zaman sınırı tanır. 1 + 0 gibi sayılar, dönüş başına izin verilen süreyi ve bir dönüşü bitirirken sırasıyla saatinize eklenen süre artışını ifade eder.

Yani 10 + 5, her oyuncunun sırasını tamamlamak için 10 dakika alacağı ve sırasını tamamladıklarında saate eklenen beş saniyelik fark anlamına gelir (süre yalnızca hamlenizi yapmak için beş saniyeden az zaman ayırdıysanız eklenir. Dönüş üç saniye sürer, kalan iki saniye saatinize eklenecektir.)

Oyun oluşturabilir, lichess uygulamasına sahip olan arkadaşlarınızla oynayabilir veya bilgisayara karşı oynayabilirsiniz.

Ekranı biraz daha aşağı kaydırdığınızda ve günün bulmacasını göreceksiniz. Bu, daha iyi hale gelmeyi düşünmemiş olabileceğiniz, oyunun yönlerini geliştirmenin eğlenceli bir yoludur. İşte satranç nasıl oynanır sorusundaki nasıla verilecek cevaplar buradadır.

Sol üstteki Menü düğmesine dokunduğunuzda, lichess üzerinde bulunan diğer özelliklerin bir listesi gösterilir. Rastgele bir senaryo elde etmek için Bulmacalar’a (Puzzles) dokunun. Çalışma size bir bilgi dünyasına erişim sağlar; Sicilya Savunması ve Kraliçe Gambiti gibi gerçek dünya stratejileri hakkında bilgi edinebilirsiniz.

lichess TV izle, size satranç tahtasında savaşan çok yetenekli oyuncuların (genellikle Büyük Ustalar) canlı yayınını gösterecektir. Başkalarının oyun oynamasını izlemek, yeni hareketler öğrenmenin, hataları tanımanın ve onlardan yararlanmayı öğrenmenin ve başkalarının oyun planlarını nasıl oluşturduğunu anlamanın mükemmel bir yoludur.

Analiz ve Pano Editörü, istediğiniz herhangi bir senaryoyu oluşturmanıza izin verir. Bu, özellikle kaybedilen bir oyundan çıkarken faydalıdır – tahtayı yeniden oluşturabilir ve bir kayba neden olan hangi hataları yaptığınızı öğrenebilirsiniz.

İnternet bağlantınız yok mu? Sorun değil. Bir bilgisayara karşı çevrimdışı oynayabilirsiniz.

İNDİR: lichess iOS | Android (Ücretsiz)

4. Chess

satranç nasıl oynanır

Chess.com’dan satranç nasıl oynanır sorusunun cevabını alabilirsiniz. Çevrimiçi satranç oynamak için bir başka olağanüstü uygulama. Bu aplikasyonda çevrimiçi oynamak, bilgisayara karşı oynamak ve beyninizi eğitmek için bulmacalar gibi olağan oyun yöntemlerini bulacaksınız.

Ayrıca, oyunun belirli alanlarına odaklanan üst düzey satranç oyuncuları tarafından bir araya getirilen çok sayıda videoyu bir araya getiren Videolar sayfası gibi Satranca özgü bazı değerli özellikler de bulacaksınız.

Forumlar, oyuncuların beceri seviyesinden bağımsız olarak soru sorabileceği ve bilgi paylaşabileceği bir yerdir. Uzman düzeyinde oyun analizini görmek veya geçemeyeceğiniz bir bulmacanın çözümünü öğrenmek mi istiyorsunuz? Forumlar, olmanız gereken yerlerdir.

İNDİR: Chess iOS | Android (Ücretsiz, Abonelik Mevcut)

5. Chess Tactics Pro

satranç nasıl oynanır

Chess Tactics Pro, sadece bulmacaların çözülmesini isteyenler için basit bir uygulamadır. Chess Tactics Pro, satranç nasıl oynanır sorusunun temelini oluşturmaya odaklanmıştır.

Günlük sekmesi her gün altı yeni bulmaca (her biri Kolay, Orta ve Zor olmak üzere ikişer) ile güncellenir. Bulmacalar sayfasında, aralarından seçim yapabileceğiniz 300’den fazla bulmaca var. Herhangi bir bulmacayı oynarken, doğru hareketlerin ne olduğunu görmek için sağ üstteki Analiz Et’e veya ipucu almak için sağ alttaki soru işareti simgesine dokunabilirsiniz.

Bulmacaları oynayın ve bulduğunuz çözümleri oyunlarınıza uygulayın!

İNDİR: Chess Tactics Pro iOS | Android (Ücretsiz, uygulama içi satın alımlar mevcut)

Satranç Oyununuzu Geliştirmenin Daha Fazla Yolu

İşte satranç oynamak, öğrenmek için nasıl oynanır sorusu ile başladığınız yolculuğa sağlam adımlarla ilerlemeniz için sizlerle en iyi 5 satranç uygulamasını paylaştım.

Mobil uygulamaların yanı sıra, masaüstü web uygulamaları, oyununuzu geliştirmek için zengin bilgiler ve özel özellikler sunar. İyi dersler dilerim.

Benzer Yazılar: En İyi 5 Kart Oyunu Uygulaması


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Diğer oyun haberlerimize buradan ulaşabilirsiniz.

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz