Perşembe, Haziran 20, 2024
Ana SayfaHayatTelefonunuzda Daha Az Zaman Harcamak ve Hayata Yeniden Bağlanmak için 19 Kolay...

Son Yazılar

Telefonunuzda Daha Az Zaman Harcamak ve Hayata Yeniden Bağlanmak için 19 Kolay İpucu

Telefonda çok vakit harcıyorum mu diyorsunuz? Telefonu daha az kullanmak için neler yapmalıyız merak ediyor musunuz? Telefonla çok vakit geçirmeyi önleme yöntemlerini öğrenmek için yazımızı okumaya devam edin.

Telefonunuzda daha az zaman geçirmek istiyorsunuz, ancak zamanınızı yönetmek için başka bir uygulama indirmeye de pek hevesli değilsiniz ve telefonla oynama sürenizi sık sık aşıyorsunuz ve bundan da suçluluk duyuyorsunuz. Siz de telefonu daha az kullanmak için neler yapmalıyız sorusuna yanıt arıyorsanız yazımızı okumaya devam edin.

Nereden ve Nasıl Başlayabilirsiniz?

Telefonla çok fazla vakit geçirmenin zararları ile ilgili bir çok yazı görmüşsünüzdür. 10 saat telefonla vakit geçiren arkadaşlarım var. Siz de çevrenizde buna benzer olmasa da 3-6 saat arasında telefonla uğraşan insanlara şahit olmuşsunuzdur. En basitinden, YouTube’da 2 video izleseniz zaten hemen hemen 50 dakikanız telefon başında geçecektir. Oradan Twitter’a bakayım, İnstagram’daki hikayeleri beğeneyim dediğinizde, farkında olmadan 2-3 saat telefon elinizde olacak demektir. Peki telefonu daha az kullanmak için neler yapmalıyız biliyor musunuz? Size bazı önerilerimiz var.

telefonu daha az kullanmak için neler yapmalıyız

DataReportal’ın telefon ya da tablet gibi elektronik cihazların kullanımıyla ilgili 2022 tarihli araştırmasına göre, bir yetişkinin ortalama telefon ekran süresinin günde yaklaşık yedi saat olduğunu ortaya çıkarmıştır. Rapora göre Türkiye’de bu ortalama 8 saattir. Ama ne kadar zaman geçerse geçsin, önemli değil. Azaltmanın ilk adımı, kendi kullanımınızı bilmektir.

Kendinizi suçlamak ve ne yaptığınızın farkına varmak, telefonunuzu daha az kullanma yolculuğunuza başlamanın ikinci adımıdır. Telefonda daha az zaman geçirmek için ilk denemeleriniz başarısızlıkla sonuçlanabilir, fakat önerilerimizi uygularsanız, uzun vadede başarıya ulaşacaksınız.

Telefonu Daha Az Kullanmak İçin Neler Yapmalıyız?

1. Telefon Bildirimlerini Kapatın

Bildirimler insanı merakta bıraktıkları için sık sık dikkat dağınıklığına sebep olurlar. Bununla birlikte doğal olarak bildirimler arasında geçiş yapmak, cep telefonunda uzun süre vakit geçirmenize sebep olur. Bu sebeple sizi en çok meşgül eden, telefonda uzun zamanlar geçirmenize sebep olan uygulamaların bildirimlerini kapatın.

Bildirimleri kapamak için telefonunuzda Ayarlar > Bildirimler > Uygulama Bildirimleri menüsünü bulmalısınız.

2. Telefonunuzun Sahip Olduğu Araçları Kullanın

Kelimenin tam anlamıyla, telefonunuzun araçlarını kendi avantajınıza kullanın. Akıllı telefonlar, ekran sürenizi izlemenize ve uygulamalarda kullanımı sınırlandırmanıza yardımcı olacak her türlü yola sahiptir. Bunun için bazı uygulamalar bile geliştirilmiştir. Freedom uygulaması bunlardan sadece bir tanesidir ve iOS ve Android için kullanabilirsiniz.

3. Telefonunuzun Temasını Değiştirin

Gri tonlamaya geç! Telefonu siyah, beyaz ve griye çevirerek daha az çekici hale getir, böylece kaydırdığınız görüntüler gözünüz ve beyniniz için eskisi kadar ilgi çekici olmasın. Bunu aynı zamanda kilit ekranı için de yapmalısınız.

4. Uygulamaları Azaltın

Çok sık kullandığınız birden fazla uygulama olduğuna eminiz. Bunlardan bazılarını tamamen kaldırıp, kullanmamayı deneyebilirsiniz. Bunun bir başlangıç olduğunu unutmamalısınız. Telefonda daha az zaman geçirmek için başlangıçta atacağınız küçük bir adım.

5. Bazı Uygulamaları Silin – Kullanmayın

Telefonu daha az kullanmak için neler yapmalıyız diye soruyorsanız ve gerçekten telefon bağımlısı olduğunuzun farkındaysanız ciddi kararlar almalısınız. Zamanınızı en çok harcadığınız uygulamaları tamamen silmek, bu ciddi kararların en zorudur. Ama inanın başka çözüm yolunuz başlangıçta yok!

Elbette, sosyal medyanızı telefonunuzdaki tarayıcıya kullanıcı adı ve şifrenizi girerek kullanmaya devam edebilirsiniz, ancak bu çok zahmetli ve zaman alıcı bir yöntem ayrıca eminiz ki uygulamalar cazibesinin bir kısmını kaybedecektir. Diğer uygulamalara gelince, bunun yerine dizüstü bilgisayarınızı kullanın! Elbette, bu oyunlar o kadar heyecan verici olmayabilir, ancak bu solitaire veya sudoku becerilerini geliştirmek için iyi bir zaman.

Mesajlaşmanızı farklı bir platforma taşıyın. Telefonunuzda Facebook Messenger veya WhatsApp’ı kullanmayın ve bunun yerine dizüstü bilgisayarınızı kullanın! MacBook kullanan Apple kullanıcıları için de aynı öneriler geçerlidir.

6. Telefonunuzdaki Uygulamaları Değiştirin

TikTok veya Instagram’ı Kindle veya kitaplık uygulamanızla değiştirin. Facebook yerine Duolingo’ya veya başka bir eğitim uygulamasına girin. Her zamanki uygulamalarınıza düşünmeden geri dönemeyerek rutini bozun. Yani buradaki temel nokta hatırlamamanızı sağlamak ve mevcut alıştığınız rutini bozmak olacaktır.

7. Sosyal Medyasız Zaman Belirleyin

Basılı gazete okuyun, uzun bir sms sohbeti yapın, e-postalarınızı okuyun. Ama sosyal medyayı bırakın. Bütün gün olması gerekmez; tam bir saat olmasına bile gerek yok. 20 dakika ile başlayın ve sonunda sosyal medya olmadan bütün bir gün oyalanacak şeyler bulun. Kaçınılmaz olarak, sosyal medya uygulamaları parmaklarınız ve zamanınız üzerinde bu kadar güçlü bir etkiye sahip olmayacaktır.

8. Telefonsuz Zaman Planlayın

Telefon kullanmayacağınız saatlerinizi planlayın! Ve rutine sadık kalın. Telefonunuzu bir yere koyun ve gelen aramalar haricinde nerede olduğunu unutun! Mutfakta bırakın, üst katta bırakın, bodrumda bırakın, yatağınızın altında bırakın. Yakınınızda bir yerde olmasına gerek yok.

9. Kendinize “Neden” Diye Sorarak Telefonunuzda Daha Az Zaman Harcayın

Hangi uygulamayı açıyor olursanız olun, nedenini düşünün. Telefonu daha az kullanmak için neler yapmalıyız diye soranların öncelikle kendilerine karşı dürüst olmaları gerekir. Insta beslemenizi canınız sıkıldığı için mi açıyorsunuz? Neden ertelemiyorsunuz? Yoksa en sevdiğiniz yemek sayfasına göz atmak için mi açıyorsunuz?

Uygulamalarınızı bilerek kullanın. Telefonunuzu açmadan veya bir uygulamayı kullanmadan önce biraz ara verin. Beşe kadar sayın, ona kadar sayın, ancak teknolojiden kopmak ve gerçeğe demir atmak için bir dakikanızı ayırın.

10. Telefonunuzda Daha Az Vakit Geçirmenize Yardımcı Olacak Bir Arkadaş Kaydedin

Kontrol etmek için bir sorumluluk arkadaşınız veya hesap verebilirlik arkadaşınız olsun. Belki mesajlaşarak çok fazla zaman harcamazsınız, ancak kesinlikle telefonu kaldırabilir veya eski moda e-posta ile eski moda gidebilirsiniz.

11. Akıllı Saat Bildirimlerinizi Değiştirin

Klasik Apple Watch’tan FitBit veya Garmin’e kadar pek çok uyarı alırsınız. Uyarıları uyarlayın, böylece neyin ne olduğunu görmek sizi cezbetmez. Saatinizi geride bırakamıyorsanız, telefonunuzla olan bağlantısını kesin.

12. Çoklu Görev Yapmayarak Telefon Sürenizi Azaltın

Suyun kaynamasını beklerken, kahve yavaş yavaş pişerken veya aynı programı 14. kez tekrar izleyerek yatakta keyif yapmaya karar verdiğinizde telefonunuzda gezinmek cazip gelebilir.

Teknoloji geliştikçe, ona olan bağımlılık arttı ve insanlar gerçek dünyadan kopmaya başladı. Siz gerçek dünyaya bağlı kaldığınızı düşünürken aslında tam tersi oluyor. Bu sebeple bir iş yaparken, aradaki 1-2 dakikalık boş süreyi değerlendirmek için telefon kullanırsınız. Sosyal medyada etkileşime girmek insanları mutlu ederken, yalnızlaşmalarına da fırsat tanır. Bunu aklınızdan çıkarmayın.

13. Telefonsuz Alanlar Belirleyin

Telefon başında daha az zaman geçirmek için kendinize telefonsuz alanlar ve aktiviteler belirleyin. Örneğin yürüyüşe çıktığınızda telefonunuzu yanınıza almayın ya da spor salonuna gidiyorsanız müzik dinleme bahanesiyle telefon ve kulaklığı evde bırakın.

Fiziksel sınırlara gelince, duşta telefonunuza ihtiyacınız olmayacaktır. İlla müzik dinlemek istiyorsanız da önceden belirlediğiniz bir listeyi açın ve arkadan çalsın. Siz sürekli istediğiniz diğer şarkıları aramak için bahaneler üreterek telefonu kurcalamaktan kaçının.

14. Rahatsız Etmeyin Özelliğini Kendi Avantajınıza Kullanın

Telefonumu saat 22:00’den 10:00’a kadar Rahatsız Etmeyin moduna aldığımdan beri hayatım değişti. Siz de deneyebilirsiniz. Düşünsenize akşam yatmışım, biraz başımı dinleyeceğim. Telefondan zırt pırt gelen bildirimlerle bu nasıl olabilir? Üstelik beyaz ekran ışığı uyumanızı zorlaştırır, ayrıca sabahları yorgun uyanırsınız.

15. Sabah ve Akşamları Telefon Kullanmayın

Bu başlangıçta deneyebileceğiniz en güzel yöntem. Örneğin sabah 11:00’e kadar ve akşam 20:00’dan sonra telefon kullanmama gibi bir kural oluşturun. Bunu yaparken 11 – 20 arasında başka nelerle uğraşabileceğinizin bir listesini önceden yapın.

16. Müziğinizi ve Podcast’lerinizi Başka Yerden Dinleyin

Müziğinizi dinlemek için bilgisayarınızı veya bir hoparlörü kullanın, böylece tam olarak ne modunda olduğunuza karar vermek için uygulamalar arasında zıplayarak çok fazla zaman harcamazsınız.

17. Telefonunuzu Gözden Uzak Bir Yerde Şarj Edin

Telefonunuzu yanınızda şarj etmeyin. Bunun yerine, telefonunuzu evinizin uzak bir köşesinde şarj edin. Oturma odasında televizyon izlerken mutfak tezgahında şarj edin. Mutfaktaysanız yatak odasında şarj edin.

18. Telefonunuzdan Ne İstediğinize Karar Verin

Diyet yaparken tek düşündüğünüz şey, yiyemeyeceğiniz şeylerdir ve telefon diyeti ile telefon orucu arasında fark yoktur. Telefonunuzu ne için kullanmak istemediğinize bakmak yerine, onu nasıl kullanmak istediğinizi düşünün.

19. Acı Çekmeden Telefon Kullanımınızı Azaltın

Telefonu bırak ve hayatına geri dön. Bir anda komple uzaklaşmanıza gerek yok. Yavaş yavaş bazı uygulamaları kullanmayı bırakıp, sonra en sık kullandığınız uygulamaların kullanım sürelerini düşürerek başlamanızda fayda var.

Teknolojinin nimetlerinden uzak durmak elbette mantıklı değildir. Fakat gerçek hayattan uzaklaşmamak için kullanımınızı sınırlandırmak, doğru bir karar olacaktır.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Hayat kategorisinde en çok okunan makaleler için buraya tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!