Pazartesi, Mayıs 20, 2024
Ana SayfaTeknolojiAndroidAkıllı Telefon Bağımlılığını Durdurmak ve Verimliliği Artırmak için En İyi 11 Uygulama

Son Yazılar

Akıllı Telefon Bağımlılığını Durdurmak ve Verimliliği Artırmak için En İyi 11 Uygulama

Telefon bağımlılığı nedir, belirtileri, sağlığa zararları nelerdir? Telefon bağımlılığından nasıl kurtulurum diyenlere 11 uygulama önerisi.

Telefon bağımlılığı ile mücadele ediyor ve hayattaki daha önemli şeylere odaklanamıyor musunuz? Cevabınız evet ise, yalnız değilsiniz. Neredeyse her şeyin dijitalleştiği bir dünyada yaşıyoruz. Ödeme yapmaktan film izlemeye ve yiyecek almaya kadar her şey internette mevcut. Cep telefonu ile birkaç tıklama ile her şeyi uzaktan halledebiliyor ya da haberdar olabiliyorsunuz. Peki bağımlı olup olmadığınızı biliyor musunuz? Yazımızda telefon bağımlılığından nasıl kurtulurum diyenler için kullanabileceğiniz 11 uygulamadan bahsedeceğiz, üstelik hem Android hem de iOS cihazlar için.

Doğru önlemlerle bu bağımlılığı yenebilir ve hayatınızı daha verimli hale getirebilirsiniz. Neyse ki, birçok uygulama akıllı telefon bağımlılığınızı azaltabilir. Bu makale, akıllı telefon bağımlılığı kurtulma uygulamalarından bazılarını öğrenmenizi sağlayacaktır.

Akıllı Telefon Bağımlılığı Sağlığınızı Nasıl Bozar?

Akıllı telefon bağımlılığı çeşitli sağlık sorunlarına neden olur. Telefonları çok uzun süre kullanmak uyku kalitenizin bozulmasına neden olur. Ayrıca, bağışıklık sisteminizin işlevini azaltabilir ve uyumsuz davranış sorunlarının ana nedenidir.

Fiziksel sağlığın yanı sıra, aşırı akıllı telefon kullanımı ruh sağlığınızı da etkileyebilir. Konunun uzmanları, akıllı telefon bağımlılığının beyinlerinde kimyasal bir dengesizliğe yol açarak onları depresyon ve kaygıya karşı daha savunmasız hale getirdiği konusunda uyarıyor.

Akıllı Telefon Bağımlılığının Belirtileri

Akıllı telefonunuza bağımlı olup olmadığınızdan emin değilseniz, aşağıdaki belirtileri aramaya çalışın. Akıllı telefon bağımlılığı olan bir kişi, aşağıdaki belirtilerin bir kısmını veya çoğunu gösterecektir:

 • Sürekli olarak cep telefonunu kullanma isteği
 • Akıllı telefon kullanımını sınırlamada başarısızlık
 • Akıllı telefona erişilemediğinde öfke, hayal kırıklığı, sabırsızlık, endişe, gerginlik vb.
 • Gözlerde bozulma (özellikle yakını görememe)
 • Boyun ağrısı ve hareket kabiliyetinde azalma
 • Uyku bozuklukları
 • Aileden ve sevdiklerinden izolasyon
 • İnternet bağlantısının zayıf olduğu hissi
 • Dikkat eksikliği
 • Sosyal hayatın olmaması

Ardından, akıllı telefon bağımlılığıyla ilişkili sağlık sorunlarını anlayacağız.

Akıllı Telefon Bağımlılığıyla İlişkili Sağlık Sorunları

Bilmiyorsanız, akıllı telefon bağımlılığının hayatınız üzerinde sayısız olumsuz etkisi olabilir. Bunlardan bazıları:

1. Boyun Sorunları

Gün boyu akıllı telefonunuzun ekranına bakmak, boynunuza ve omurganıza aşırı yük bindirir. Bu, “Mesajlaşma Boynu” olarak bilinen, boyun ağrısına neden olan ve hareketliliği azaltan bir duruma yol açabilir.

2. Göz yorgunluğu

Cep telefonu ekranınıza uzun süre bakarak gözlerinizi aşırı uyarıyorsunuz. Bu tür aşırı uyarılma gözlerinizi zorlayabilir ve sonunda onları tahriş edebilir.

3. Endişe

Akıllı telefonunuza aşırı maruz kalmak, aldığınız herhangi bir sms, arama veya postaya anında yanıt vermeyi neredeyse normal hale getirebilir. Sosyal kaygıya neden olabilir ve stres seviyenizi artırabilir.

4. Konsantrasyon Problemi

Akıllı telefon bağımlılığı dikkat süremizi kısaltabilir. Microsoft tarafından yürütülen bir araştırma, araştırmaya katılan kişilerin ortalama dikkat süresinin bir akvaryum balığından bile bir saniye daha kısa olan sekiz saniye olduğunu buldu. Bu kadar kısa bir dikkat süresi, konsantre olmakta zorlanmanıza ve daha az üretken olmanıza neden olabilir.

5. Beyin Yapısı Değişikliği

PLoS One tarafından yürütülen araştırma, dijital çoklu görevlerin beyninizin fiziksel yapısını değiştirebileceğini ortaya çıkardı. Akıllı telefon bağımlısı insanlar, ön singulat kortekslerinde (ACC) daha küçük gri madde yoğunluğuna sahiptir, bu da onların biliş ve sosyo-duygusal sağlığını engellemektedir.

Telefon Bağımlılığı Kurtulma Uygulamalarının Temel Özellikleri Nasıl Olmalıdır?

Telefon bağımlılığından nasıl kurtulurum diyenlerin kullandığı bazı mobil uygulamalar mevcut. Özelliklerini ballandıra ballandıra anlatsalar da tamamı işe yaramamaktadır.

Peki, akıllı telefon takıntınızı kıracağını iddia eden bir uygulamanın işe yarayıp yaramayacağını nasıl anlarsınız? Bu tür uygulamaları indirmeden önce aşağıdaki sahip olunması gereken özelliklere göz atın:

 • Uygulama, akıllı telefonunuzun ve uygulama kullanım sürelerinin ayrıntılı bir analizini içermelidir.
 • Uygulama, üretkenliği artırmak için Google’ın dijital sağlık özelliklerini entegre etmelidir.
 • En dikkat dağıtıcı uygulamaları engelleme yeteneğine sahip olmalıdır.
 • Size dikkat dağıtmayan bir ortam sağlamak için uygulamanın bir odak modu olmalıdır.
 • Odak süresi boyunca alınan bildirimi takip etmelidir, böylece önemli bir analizi asla kaybetmezsiniz.
 • Gerekirse, odak döneminde bile sevdiklerinizden arama almayı seçme seçeneği olmalıdır.

Şimdi, telefon bağımlılığından nasıl kurtulurum diyenlere mutlaka uygulamaları gereken yöntemlere geçiyoruz.

Akıllı Telefon Bağımlılığını Durdurmaya Nasıl Yardımcı Olabilirsiniz?

Akıllı telefon bağımlılığı erteleme ile ilişkilidir. Yapacak hiçbir şeyimiz olmadığında sıkılıyor ve eğlenmek için akıllı telefonlarımıza dönüyoruz.

Bu nedenle, üretken olmak bu bağımlılığı kırmanıza yardımcı olabilir. Anlamlı bir şey yaparken, zihniniz tamamen o göreve odaklanır. Başka bir şey düşünecek zamanınız olmaz.

Yine de dikkatli olmalısın. Zihniniz akıllı telefonlara bu kadar alışmışken, bir sosyal medya uygulamasından alacağınız küçük bir bildirim bile üretkenlik aşamanızı engelleyebilir ve sonunda yine telefonunuzda bir saat geçirmek zorunda kalabilirsiniz

[Sonra Bunu Oku: Telefonla çok vakit geçirmeyi önleme yöntemleri]

Bu nedenle, işlerinizi halletmek için akıllı telefonunuzun maruziyetini sınırlamak çok önemlidir. Bu amaçla, kullanım sürenizi yönetebilen özel uygulamalar faydalı olabilir.

Artık akıllı telefonlara uzun süre maruz kalmanın sağlığa nasıl zarar verdiği ve üretken olmanın onu nasıl frenlediği konusunda bir fikriniz olduğuna göre. Yardımınıza gelebilecek bazı uygulamaları görelim.

Telefon Bağımlılığından Nasıl Kurtulurum: 11 Süper Uygulama

telefon bağımlılığından nasıl kurtulurum

1. YourHour

Ekran sürenizi kontrol edemiyorsanız, YourHour ideal bir seçim olabilir. YourHour, akıllı telefon bağımlılığınızı frenlemenize yardımcı olur ve bu alışkanlığınızı kırmanız için size eğlenceli, kişiselleştirilmiş kurallar uygulamanızı sağlar.

YourHour, kullanım sürenizi etkili bir şekilde takip edecek ve bağımlılık seviyeniz hakkında sizi bilgilendirmek için bir hafta boyunca arka planda analiz yapacaktır. Altı bağımlılık düzeyi vardır: Bağımlı, Saplantılı, Muhtaç, Alışkanlık, Başarılı ve Şampiyon.

Bu tür dikkatli analizler, uygulamanın size özellikle sizin için özel olarak hazırlanmış öneriler sunmasına olanak tanır.

Bunun yanı sıra, uygulama daha iyi anlamanız için size günlük ve aylık raporlar sunar. Ayrıca, uygulamanın Kayan Zamanlayıcısı size gerçek zamanlı olarak istatistikleri gösterir. Zamanlayıcı her uygulamada görünür ve hatta kullanım süreniz konusunda sizi uyarmak için renk değiştirir (Yeşil > Sarı > Kırmızı), böylece ne zaman çıkmanız gerektiğini bilirsiniz.

Ancak YourHour, bildirimlerinizi veya aramalarınızı asla engellemez. Bu nedenle endişelenmenize gerek yok. Uygulamanın diğer yararlı özellikleri arasında bir pencere öğesi, zaman çizelgesi, gösterge panosu vb.

YourHour, Play Store’da ücretsiz olarak mevcuttur ancak uygulama içi satın alımları vardır.

2. ActionDash

ActionDash, uygulama kullanımınızı akıllıca yöneterek konsantre olmanızı ve üretkenliği artırmanızı mümkün kılar. Bu uygulama günlük alışkanlıklarınızı izler ve toplam ekran süreniz, kilit açma ve uygulama başlatma geçmişleriniz vb. hakkında sizi bilgilendirir.

Bu, en çok kullandığınız uygulamaları tespit etmenize ve kullanım sürelerini sınırlamanıza yardımcı olur. Ayrıca, uygulama “Odak” ve “Uyku” modlarıyla birlikte gelir.

İlki, üretken bir şey yaparken dikkat dağıtan uygulamaları duraklatmanıza izin verirken, ikincisi, ActionDash’in bu saatlerde uygulamaları devre dışı bırakması için uyku zamanınızı planlamanıza yardımcı olur. Ayrıca, ortalama günlük kullanımınızı dünya çapındaki diğer kullanıcılarla karşılaştırabilirsiniz.

Şu anda ActionDash, Google Play Store’da ücretsiz olarak kurulabilir.

3. QualityTime

Telefonunuzda çok fazla zaman harcadığınızı düşünüyorsanız, QualityTime mükemmel bir seçim olabilir. Uygulama, ekran sürenizi azaltmak için gerekli tüm özelliklere sahiptir.

Telefon/uygulama kullanımınızı izler ve dijital alışkanlıklarınızı belirlemenize yardımcı olur. Her uygulamada ne kadar zaman harcadığınıza ve onları kaç kez açtığınıza dair günlük ve haftalık raporlar alırsınız.

Ayrıca QualityTime, cihaz ve uygulama kullanım uyarılarını seçmenize olanak tanır, böylece ayarlanan sınırları her aştığınızda bir bildirim alırsınız.

Uygulama, “Mola Ver” widget’ına dokunarak dijital dünyadan kopmayı ve huzur içinde odaklanmayı kolaylaştırıyor. Bu arada, uygulama molalar sırasında aldığınız tüm bildirimleri takip edeceğinden, önemli bir şeyi kaçırabileceğiniz konusunda endişelenmenize gerek yok.

Kurulumu ücretsiz olan uygulama, Android cihazlar için mevcuttur ve uygulama içi satın alımlarla birlikte gelir.

4. Digitox

Digitox, modern dünyada yaygın olan bir hastalık olan nomofobi için etkili bir tedavi yöntemidir. Siz de akıllı telefonunuzu bırakıp gerçek hayattaki etkinliklere katılma konusunda isteksiz hissediyorsanız, Digitox sizin kurtarıcınız olabilir.

Uygulama, dijital alışkanlıklarınızı takip ederek ve seçilen uygulamaları kullanımınızı sınırlayarak ekran süresini azaltmanıza yardımcı olur.

Digitox, ayarlanan limiti her aştığınızda dijital ekranınızdan çıkmanızı size hatırlatacaktır. Temel özellikleri arasında günlük kullanım istatistikleri, günlük/haftalık raporlar, ebeveyn kontrolü, koyu/beyaz tema, kategorilere ayrılmış ekran süresi, ağ istatistiklerine genel bakış vb. yer alır.

İlginç bir şekilde, Müzik, Oyunlar, Haberler ve Dergiler gibi önceden tanımlanmış kategorilerden seçim yapabilir veya özel ihtiyaçlarınıza ve yaşam tarzınıza göre kendi kategorinizi oluşturabilirsiniz.

Şu anda Android kullanıcıları, Digitox’u ücretsiz olarak indirebilir. Ancak, daha gelişmiş bir dijital detoks deneyimi sunan uygulama içi satın alımlar var.

5. Freedom

Freedom, akıllı telefon takıntınızı bırakmanıza yardımcı olan etkili bir uygulamadır. Odaklanmaya çalıştığınız her an dikkatiniz sürekli dağılıyorsa, Freedom bu tür dikkat dağıtıcı unsurları ortadan kaldırmak için mükemmeldir.

Hem iOS hem de Android platformlarında bulunan bu uygulama, konsantre olmanız gerektiğinde siteleri ve uygulamaları engellemenizi sağlar.

Daha kolay engelleme veya özel listenizi oluşturmak için önceden hazırlanmış engelleme listesinden uygulamaları ve siteleri seçebilirsiniz. Verimliliği artırmak için akıllı telefonunuzun internet bağlantısını da engelleyebilirsiniz.

Bununla birlikte, Freedom önemli aramaları veya mesajları engellemez. Bu nedenle, acil olması durumunda insanlar yine de size ulaşabilir.

Freedom’ın yedi oturumluk ücretsiz denemesi olmasına rağmen, deneme süresi sona erdikten sonra yılda 39,99 ABD doları ödeyerek premium aboneliklerini satın almalısınız.

6. Detox

Ertelemeyi ortadan kaldırmayı ve üretken bir şeyler yapmayı zor buluyorsanız, Detoks: Erteleme Engelleyici, dikkate almaya değer bir seçenektir. Akıllı telefon bağımlılığı ve erteleme, kötü şöhretli bir kombinasyondur ve özdenetiminize zarar verir.

Bu uygulama, kullanıcıya bir simgeye dokunma ve dijital detoks gerçekleştirme yetkisi verir. Bir oturum sırasında uygulama, diğer uygulamalar tarafından dikkatinizin dağılmamasına ve daha üretken olmanıza yardımcı olmak için kullanım durumunuzu kontrol eder.

Uygulama, Android kullanıcıları için ücretsiz olsa da, daha fazla özelliğin kilidini açan uygulama içi satın alımlara sahiptir.

7. Lock&Stock

Lock&Stock, daha iyi alışkanlıklar kazanmak için harika ödüller sunarak telefon bağımlılığından kurtulmayı daha eğlenceli hale getiriyor. Uygulama, bir hedef belirlemenizi ve zamanlayıcınızı başlatmanızı sağlayan bir kilit moduna sahiptir. Bu süre boyunca, hiçbir sinir bozucu uygulama veya bildirimin sizi rahatsız etmemesi için telefonunuz kilitli kalacaktır.

Cihazınızı kilitledikten sonra geçen her dakika için bir anahtar (ödül) kazanmaya başlayacaksınız. Daha fazla odaklanma, daha iyi ödüller anlamına gelir. Uygulama çocuklar için de mükemmel sonuçlar sağlar.

Ayrıca Zen Puanları toplayarak Zen Ustası yarışmasına katılabilirsiniz. Daha fazla odaklanarak ve seviye atlayarak daha fazla Zen Puanı kazanabilirsiniz. Bir hafta boyunca 1 numaralı kullanıcı olarak cazip bir ödül alabilirsiniz.

Bu tür ikramiyeler ve ödüller, kullanıcıların akıllı telefon saplantılarına elveda deme motivasyonunu artırmanın harika bir yoludur. Akıllı telefon kullanımınızı azaltmaktan ve aynı anda harika ödüller kazanmaktan daha iyi ne olabilir? Bir kazan-kazan durumu bu uygulamada mevcut.

Bu uygulama Google Play Store’da ücretsiz olarak yüklenebilir.

8. Off the Grid

Off the Grid, her odaklanmanız gerektiğinde dikkatinizin dağılmadığı bir ortam yaratarak akıllı telefonunuzda geçirdiğiniz süreyi azaltmanın harika bir yoludur. Sadece dikkatinizin dağılmasını istemediğiniz süreyi planlayın ve uygulama bununla ilgilenecektir.

Uygulama aynı zamanda odaklanma saatleriniz sırasında çağrı alıp almayacağınıza karar vermenizi sağlar. Ek olarak, şu anda neden müsait olmadığınızı sevdiklerinize bildirmek için özel otomatik cevap mesajları ayarlayabilirsiniz.

Şu anda, Android kullanıcıları ücretsiz olarak indirebilir. Ancak, Şebeke Dışı oturumunuz sona ermeden önce telefonunuza erişirseniz, 1 ABD dolarından başlayan bir ücret ödemeniz veya bir video reklam izlemeniz gerekir.

Bu tür cezalar, sizi telefonunuza sık sık dokunmaktan alıkoymanın iyi bir yoludur. Ekstra özelliklerin kilidini açmak için uygulama içi satın alımlar da vardır.

9. Stay Focused

Stay Focused, tam olarak adından da anlaşılacağı gibi, dikkat dağıtıcı unsurları ortadan kaldırmak ve odaklanmanıza yardımcı olmak için uygulamaları ve web sitelerini engeller. Uygulama, hangi uygulamayı daha az kullanacağınızı bilmeniz için size günlük kullanımınıza ilişkin akıllı bir genel bakış sunar.

Stay Focused, dijital detoksunuzda size yardımcı olacak birçok özelliğe sahiptir. Bunlara uygulama ve e-posta engelleme, web sitesi ve anahtar kelime engelleme, URL filtreleme, ekran süresi izleyici vb. dahildir.

Uygulamayı Google Play Store’dan ücretsiz olarak edinebilseniz de, uygulamanın premium özelliklerin kilidini açmak için ücretli bir seçeneği vardır. 7,49 dolardan başlayan fiyatlarla tek seferlik bir satın almadan ibarettir. Bu nedenle, gelecekte ekstra bir şey ödemenize gerek kalmayacak.

10. AntiSocial

AntiSocial, akıllı telefon kullanımınızı izlemek ve en çok bağımlı olduğunuz uygulamaları engellemek için mükemmel bir uygulamadır. Uygulama, kullanım sürenizi diğer AntiSocial kullanıcıları ile karşılaştırarak normal kullanımı anlamanızı kolaylaştırır.

AntiSocial’ın karmaşık olmayan kullanıcı arabirimi ve anlaşılması kolay raporları, teknolojik olarak zorlu kullanıcıların bile ne yapacaklarını bilmelerini sağlar. Telefon kullanımınızı yönetmenize ve üretkenliği korumanıza yardımcı olacak yeterli araca sahiptir.

Uygulama arka planda çalıştığından, AntiSocial’ın çalışması için her seferinde ekranınızın kilidini açmanız gerekmez. Ancak bu, pili daha hızlı tükettiği anlamına gelmez. Aslında uygulama, telefonunuzun pil ömrü ve verileri üzerinde mümkün olan en az etkiyi sağlar.

AntiSocial şu anda Android kullanıcıları için ücretsizdir. Ve en iyi kısım? Tamamen reklamsızdır.

11. Social Fever 

Akıllı telefon kullanımınızı etkili bir şekilde takip ettiği ve bu tür dikkat dağıtıcı unsurların üstesinden gelmek için çözümler sunduğu için, akıllı telefonunuza ara vermek Social Fever ile kolaylaşıyor.

Uygulama, boş zamanınızda yürüyüş yapmak veya ailenizle derin sohbetler yapmak gibi daha verimli şeyler yapmak için zamanlayıcılar ayarlamanıza ve telefon kullanımınızı sınırlandırmanıza olanak tanır. Ayrıca, ekranınızda her bir uygulamada harcanan gerçek zamanlı zamanı size hatırlatan hareketli bir gerçek zamanlı izleyici göreceksiniz.

Bunların dışında, Social Fever’ın genel sağlığınızı iyileştirmek için göz ve kulak sağlığı yönetimi, günlük su hatırlatması vb. gibi başka yararlı özellikleri de vardır.

Social Fever’ı Android cihazlarınıza ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

Uygulamalar ile Telefon Bağımlılığından Kurtulun

Gördüğünüz gibi, akıllı telefonunuzun maruziyetini sınırlamak, daha sağlıklı ve daha üretken bir yaşam sürmenize yardımcı olabilir. Artık dikkat dağıtmak yok! Daha fazla erteleme yok! Hayatınızı daha iyi hale getirmek için kemerlerinizi bağlayın. Herşey gönlünce olsun!


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Android kategorimizdeki diğer yazılarımız için buraya bakabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!