Çarşamba, Haziran 12, 2024
Ana SayfaSağlıkNomofobi Nedir, Ne Demek, Belirtileri, Tedavisi

Son Yazılar

Nomofobi Nedir, Ne Demek, Belirtileri, Tedavisi

Günümüzde özellikle çocukları, ergenleri ve gençleri etkileyen Nomofobi nedir, ne demek, belirtileri, tedavisi, işte cevaplar.

‘Nomofobi’ adı verilen, ‘telefonsuz kalma korkusu ya da telefon ile internet erişiminin kısıtlanmasından korku duyma’ ile tanımlanan bağımlılık türü, yıllar geçtikçe daha da artıyor. Peki gerçek anlamda Nomofobi nedir, ne demek, belirtileri, tedavisi ile ilgili merak edilen tüm soruların cevaplarını yazımızda bulacaksınız.

Bazı insanlar uzun süre telefonsuz kalma fikrinden hoşlanmasa da, diğerleri cep telefonlarının şarjının bitmesi ya da internetin çekmemesi korkusu veya endişesi yaşıyor. Bu olay nomofobi olarak bilinir.

Nomofobi, belirli şeylerden duyulan korkuyla ilgili diğer psikolojik durumlara benzer. Aynı zamanda sosyal fobi gibi diğer kaygı bozukluğu türleri ile de bir bağlantı paylaşmaktadır.

Aşağıdaki yazımızda, Nomofobi nedir, ne demek, belirtileri, tedavisi ile ilgili merak edilen tüm sorulara cevap bulacaksınız.

Nomofobi Nedir

Nomofobi, cep telefonu bağlantısına sahip olmama korkusunu ifade eder. Bunu yaşayan kişi için paniğe veya endişeye neden olabilir.

Journal of Family Medicine and Primary Care’de yayınlanan 2019 tarihli bir makale, bir kişide nomofobi gelişmeden önce sosyal kaygı veya panik bozukluğu gibi birkaç potansiyel psikolojik durumun ortaya çıkabileceğinden bahseder.

Ancak araştırmacılar, bozukluğun mevcut bir anksiyete bozukluğundan mı yoksa cep telefonu bağımlılığından mı kaynaklandığının hala net olmadığını da belirtti.

Diğer araştırmacılar da benzer bulguları dile getirdiler. 2016 yılında yapılan bir çalışmada araştırmacılar, nomofobinin belirli bir fobi veya kaygıdan daha az ve daha çok bir bağımlılık olabileceğini öne sürdüler. İsmi değiştirmeyi ve “akıllı telefon bağımlılığı bozukluğu” diye bir sınıflandırma yapmayı önerdiler.

Şu anda, Mental Bozuklukların Teşhis ve İstatistik El Kitabı, 5. baskı, nomofobiyi gerçek bir bozukluk olarak tanımıyor. Ancak, araştırmacılar birkaç yıldır dahil edilmesini savunuyorlar.

Nomofobi Belirtileri

Nomofobinin belirtileri diğer fobiler ve anksiyete bozukluklarına benzer. Şunları içerebilirler:

 • endişe
 • nefes almadaki değişiklikler
 • titreme
 • terleme
 • sıkıntılı hissetme
 • oryantasyon bozukluğu
 • düzensiz veya düzenli olabilen hızlı bir kalp atışı olan taşikardi

Nedenleri

Nomofobinin kesin nedeni tam olarak anlaşılamamıştır.

2016 tarihli bir makalenin yazarları, bunun akıllı telefonların sağladığı anlık iletişim ve anlık memnuniyet nedeniyle geliştiğini belirtiyor. Bu, bağımlılık yapıcı ve zorlayıcı davranışlar geliştirebilir.

Diğerleri, mevcut bir kaygı bozukluğunun veya fobinin nomofobi gelişimine yol açabileceğine inanıyor.

2020 tarihli bir makalede, araştırmacılar olası nedenlerin veya öngörücülerin şunları içerdiğini öne sürdüler:

 • bir akıllı telefonla ilgili takıntılı düşünceler ve zorlayıcı davranışlar
 • her gün akıllı telefon kullanım süresinin artması

Nomofobi Tedavisi

Nomofobi resmi olarak tanınan bir hastalık olmadığından ve nispeten yeni olduğundan, şu anda herhangi bir tedavi mevcut değildir. Bunun yerine, bir doktor veya psikolog muhtemelen diğer fobilerin tedavisine benzer tedavi seçenekleri önerecektir.

Aşağıda, birinin nomofobi ile yaşadığından şüphelenen bir doktorun önerebileceği bazı olası seçenekler yer almaktadır.

Davranış Terapileri

Fobiler için standart bir tedavi yaklaşımı, çeşitli potansiyel davranışsal terapileri içerir. Bu terapiler, fobiyi çevreleyen temel korkuları ve inançları ele almaya yardımcı olur.

Nomofobi söz konusu olduğunda terapiler, bir kişinin telefonunu kaybetme, internetin çalışmaması ve telefonlarına erişememenin sonuçlarıyla ilgili korkularını gidermeye yardımcı olabilir.

Fobiler için bazı tedaviler şunları içerir:

 • Bilişsel davranışçı terapi: Bu terapide, kişi fobiye katkıda bulunan altta yatan düşüncelerle yüzleşir.
 • Duyarsızlaştırma veya maruz bırakma terapisi: Bu yaklaşım, bir kişiyi korktuğu şeye kademeli olarak maruz bırakmayı içerir. Nomofobide, bir doktor bir kişiyi telefonuna erişim eksikliğine maruz bırakabilir.
 • Hipnoterapi: Hipnoterapi, bir telefona erişimi olmadığında kendi kendini yatıştırma teknikleri geliştirmesine yardımcı olmak için bir kişiye imgelem yoluyla rehberlik eden bir terapisti içerir.

Destek grupları

Bir kişi, telefona erişiminin olmamasıyla ilgili korku ve kaygıyı gidermeye yardımcı olacak bir destek grubu bulabilir.

Farklı ilgi alanlarında yardımcı olan yerel destek gruplarını aramak için bazı web siteleri mevcut.

İlaçlar

Bir sağlık uzmanı, kaygı gibi nomofobi semptomlarının tedavisine yardımcı olması için klonazepam ve tranilsipromin gibi ilaçlar yazabilir.

Bir İngiliz akıl sağlığı yardım kuruluşu olan Mind, aşağıdaki ilaçların fobilerin tedavisine yardımcı olabileceğini belirtiyor:

 • beta blokerler
 • sakinleştiriciler
 • antidepresanlar

Kişisel bakım ve uygulama

Bir kişi öz bakım stratejilerini kendi başına uygulayabilir. Fobilerini yönetmek için aşağıdaki adımları atabilirler:

 • fobilerine neyin sebep olduğu hakkında daha fazla bilgi bulmak
 • kasları gevşetmeye odaklanmayı içeren egzersizler
 • farklı terapötik nefes teknikleri uygulamak

2021’de yapılan bir araştırma, öğrencilerin özgüvenlerini geliştirmelerine yardımcı olmanın nomofobi için etkili bir terapi sağladığını ortaya çıkardı.

Bir kişi gevşeme tekniklerini öğrenmekten de yararlanabilir. Bu terapi, bir kişinin telefonsuz kalma veya diğer fobilerle başa çıkmasına yardımcı olmak için nefes teknikleri, egzersizler ve meditasyon tekniklerinin bir kombinasyonunu içerir.

Bir doktora ne zaman başvurmalı

Bir kişi, nomofobi semptomları yaşıyor olabileceğine inanıyorsa, bir doktorla konuşmayı düşünmelidir.

Anne ve babalar, nomofobi semptomlarını izlemeli ve belirtilerin ortaya çıktığını fark ederlerse çocuk doktoruna başvurmalıdır.

Bir doktor, nomofobinin teşhis ve tedavisine yardımcı olması için bir psikoloğa veya başka bir uzmana sevk sağlayabilir.

Özet

Nomofobi, bir kişinin akıllı telefonunu veya bağlantısını kaybetme korkusu veya endişesi yaşadığı bir grup semptomu ifade eder.

Resmi olarak tanınmıyor, ancak daha fazla araştırmacı, bir tür psikolojik bozukluk olarak dahil edilmesi için baskı yapıyor.

Tedaviler şu anda standart değildir ve ilaçların, davranışsal terapilerin, destek gruplarının ve kişisel bakımın kullanımını içerir.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Sağlık ile ilgili en ilgi çekici haberleri buradan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!