Cumartesi, Mart 2, 2024
Ana SayfaTeknolojiSosyal MedyaFacebook Hesabınız Hacklendi mi? Hemen Yapmanız Gereken 4 Şey

Son Yazılar

Facebook Hesabınız Hacklendi mi? Hemen Yapmanız Gereken 4 Şey

Sosyal medya hesaplarının çalınması sık yaşanıyor. Siz de Facebook hesabım hacklendi nasıl geri alabilirim diyorsanız yazımızı hemen okuyun.

Facebook hesabım hacklendi nasıl geri alabilirim? Bu soru, Facebook kullanıcılarının sık sordukları sorulardan biridir. Saldırıya uğramış veya parolanızı unutmuş olsanız da, Meta nadiren bir sessizlik duvarından fazlasını sunar. Facebook şifrenizin sızdırıldığından veya hesabınızın ele geçirildiğinden şüpheleniyorsanız hemen harekete geçin! Çünkü Facebook bilgisayar korsanları tarafından hesabınıza saldırılabilir ve arkadaşlarınızı ve ailenizi rahatsız edebilirler. Ayrıca, bu durum kimliğinizin çalınmasına da yol açabilir. Bunun önüne geçmek için Facebook hesabınızı derhal güvence altına almalısınız. Neyse ki, size yardım etmek için buradayız ve hangi adımları takip etmeniz gerektiği konusunda sizleri yönlendireceğiz.

Facebook Hesabınızın Hacklendiğini Nasıl Anlarsınız?

facebook hesabım hacklendi nasıl geri alabilirim

Facebook hesabım hacklendi nasıl geri alabilirim diyorsanız öncelikle şunu söyleyebiliriz: Şifrenizi değiştirmediyse işiniz çok kolay! Değiştirdiyse şansınız hala var! Fakat tecrübeli bir hacker ise işiniz biraz zor. Hadi neler yapabileceğinize bakalım.

Peki, Facebook hesabınızın hacklendiğini nasıl anlarsınız? Bir Facebook korsanı hesabınıza girmeyi başarırsa, bir iz bırakır.

İzleri kontrol etmek için Facebook hesabınıza giriş yapın ve Hesap menüsünü genişletmek için sağ üstteki profil resminize tıklayın. Bu menüden Ayarlar ve gizlilik > Ayarlar’ı seçin, kenar çubuğundan Hesap Merkezi’ni açın ve Parola ve güvenlik’i seçin.

Güvenlik kontrolleri altında, Nerede oturum açtınız seçeneğini genişletin ve hesabınızı seçin. Artık Facebook hesabınıza en son giriş yaptığınız cihazların kapsamlı bir listesini ve ne zaman aktif olduklarını inceleyebilirsiniz. Oturumu kapatmak için her birini ayrı ayrı veya hepsini birden seçebilirsiniz. Şüpheli bir girişi kaldırmadan önce şifrenizi değiştirdiğinizden emin olun.

facebook hesabım hacklendi nasıl geri alabilirim

Hesabınızın hacklenmiş olabileceğine dair diğer işaretler şunları içerir:

  • Parolanız, e-posta adresiniz, telefon numaranız veya adınız dahil olmak üzere kişisel verileriniz üçüncü bir tarafça değiştirildi. Hesap Merkezi‘nde Kişisel ayrıntılar‘a gidin ve İletişim bilgileri seçeneğini genişletin. Burada, hesabınızla ilişkili tüm e-posta adreslerini ve telefon numaralarını görebilirsiniz.
  • Sizden habersiz hesabınızdan arkadaşlık istekleri ve özel mesajlar gönderilmiş olabilir. Hesap menünüzden (sağ üstteki profil resminize tıklayın), Ayarlar ve gizlilik > Hareketler Dökümü‘nü seçin ve burada kaydedilen tüm etkinliklere bakın.
  • Zaman tüneliniz, sizin eklemediğiniz veya izin vermediğiniz gönderiler içeriyor olabilir. Zaman çizelgenizi görmek için sağ üstteki profil resminize tıklayın ve incelemek istediğiniz profili seçin.

Facebook’u Spotify veya Instagram gibi diğer uygulamalarda oturum açmak için kullanıyorsanız, bu üçüncü taraf hesapların güvenliğini sağlamak için ilgili oturum açma bilgilerini değiştirmenizi veya Facebook güvenliğinizi sıkılaştırmanızı kesinlikle öneririz.

İlgili Yazı: Şifre Oluşturucu Kullanmalı mısınız? İşte Önerilerimiz

Girişlerinizde herhangi bir şüpheli aktivite tespit ederseniz veya bu diğer işaretlerden bir veya daha fazlasını gördüyseniz, yapmanız gerekenleri aşağıda bulacaksınız.

Facebook Hesabım Hacklendi Ne Yapmalıyım?

Hesabınızın ele geçirildiğini doğruladıysanız, izlemeniz gereken adımlar şunlardır.

1a. Facebook Şifrenizi Değiştirin

Hacker şifrenizi değiştirmediyse şanslısınız! Şüpheli oturumlardan çıkış yapmadan önce şifrenizi hemen güncelleyin; bilgisayar korsanını uyandırmak istemezsiniz. Artık çok geçse, adım 1b’ye gidin.

Şifrenizi değiştirmek için Hesap Merkezi’ne gidin, Şifre ve güvenlik‘i ve ardından Şifreyi değiştir‘i seçin. Hesabınızı seçin, mevcut şifrenizi girin, güçlü bir yeni şifre belirleyin ve Şifreyi değiştir’e tıklayın.

facebook hesabım hacklendi nasıl geri alabilirim

Başarılı bir şifre değişikliğinden sonra, Diğer cihazlarda oturum kapatılsın mı? ekranı açılır. Tüm şüpheli oturumları kapatın ve Oturumu kapat’ı tıklayın.

İletişim bilgileriniz ve güvenlik ayarlarınızın güncel olması koşuluyla, oturumu tamamen kapatmanızı öneririz. Tekrar oturum açma yönteminizi tehlikeye atmak istemezsiniz. Emin değilseniz, şüpheli görünen tüm son oturumlardan manuel olarak çıkış yapın.

Hala hesabınızın ele geçirildiğini düşünüyorsanız 3. Adıma geçin.

İlgili Yazı: Google Şifre Yöneticisi Ne İşe Yarar?

1b. Facebook Şifrenizi Sıfırlayın

Hacker şifrenizi değiştirdiyse ve Facebook hesabınızı kurtarmanız gerekiyorsa, hızlı hareket edin. Erişimi yeniden kazanmayı deneyin, Şifrenizi mi unuttunuz? Hemen harekete geçin!

Bu, şifrenizi çeşitli şekillerde almanıza izin verecektir. Öncelikle, Hesabınızı Bulmanız gerekecek. Facebook’a kaydolmak için kullandığınız e-posta adresini veya eklediğiniz herhangi bir ikincil e-posta adresini ve telefon numaranızı girebilirsiniz.

Facebook hesabınızı bulabilirse, Parolanızı nasıl Sıfırlayacağınızı seçebilirsiniz.

Bilgisayar korsanı e-posta adresinizi değiştirmişse, orijinal adrese bir mesaj almış olmalısınız. Değişikliği geri almanıza ve hesabınızın güvenliğini sağlamanıza izin verecek özel bir bağlantı içerdiğinden bu mesajı bulun.

Benim durumumda Facebook, hesabıma eklediğim e-posta adreslerinden herhangi birine bir kurtarma kodu göndermeyi teklif etti. Birden çok yedek e-posta adresi belirtmenizi önemle tavsiye ederiz.

En azından güçlü bir şifre kullanarak ve ideal olarak e-posta hesaplarınızda iki faktörlü kimlik doğrulamayı etkinleştirerek bu hesapları eşit derecede güvenli tutmanız gerektiğini unutmayın.

Sunulan e-posta hesaplarından hiçbirine artık erişiminiz yoksa Başka bir yol dene bağlantısını kullanın. Facebook, hesabınızla ilişkili telefon numaralarına bir kod göndermeyi teklif edecek. Bunların hiçbiri de uygulanabilir değilse, hesabınızı kurtarmanız neredeyse imkansızdır.

Hesabınıza erişimi olan Facebook korsanının hesabınızı kötüye kullandığını düşünüyorsanız 2. adıma geçin.

2. Facebook’a Hacklendiğinizi Bildirin

Facebook hesabım hacklendi nasıl geri alabilirim diyen kullanıcıların hızlı hareket etmesi, yapması gereken ilk şeydir.

Hesabınız yalnızca ele geçirilmemişse, aynı zamanda arkadaşlarınıza reklamlar ve istenmeyen e-postalar gönderiyorsa, Facebook.com/hacked/ adresini kullanarak Facebook’a ele geçirilmiş olarak bildirmelisiniz.

Bunu, bir kimlik avı saldırısı yoluyla hesabınıza erişiminizi kaybetmeniz durumunda da kullanabilirsiniz. Facebook, hesabınıza erişimi kurtarmanıza yardımcı olacaktır.

3. Şüpheli Uygulamaları Kaldırın

Çoğu zaman, hesabınızı rastgele ele geçiren kişi değildir. Daha sonra hesabınızı ele geçiren kötü amaçlı bir Facebook uygulamasına erişim izni vermiş olabilirsiniz.

Şüpheli uygulamaları kaldırmak için Ayarlar > Uygulamalar ve Web Siteleri‘ne gidin ve listeyi gözden geçirin.

Etkin uygulamalar ve web siteleri listesini genişletmek için Daha Fazlasını Gör’e tıklayın ve her şüpheli uygulama için ayrı ayrı Kaldır’a tıklayın.

Ayrıca tüm Süresi Dolmuş uygulamaları ve web sitelerini kaldırmanızı öneririz.

Alternatif olarak, Görüntüle ve Düzenle düğmesini tıklayın ve uygulama görünürlüğü, kişisel bilgilerinize erişim ve gerçekleştirebileceği eylemler gibi seçenekleri içeren uygulamanın izinlerini değiştirin.

4. Hasar Kontrolü Yap

Saldırıya uğrayan Facebook hesabınızın kontrolünü yeniden kazanmak ve daha fazla zarar görmesini önlemek için elinizden gelen her şeyi yaptıktan sonra, arkadaşlarınızı ve ailenizi neler olduğu hakkında bilgilendirin.

Bu, bilgisayar korsanının hesabınızı insanlara ulaşmak için kullanması ihtimaline karşı bir önlem adımıdır. Şu anda hesabınıza erişemiyorsanız, diğer sosyal ağlar aracılığıyla, e-posta yoluyla Facebook arkadaşlarınızla iletişime geçin veya ortak bir arkadaşınızın Facebook aracılığıyla onları bilgilendirmesini sağlayın.

Facebook’un Gizlilik ve Güvenlik Ayarlarını İyileştirme

Kontrolü tekrar ele aldığınızda, Facebook ayarlarınızı gözden geçirmenizi önemle tavsiye ederiz. Meta Accounts Center‘a gidin ve aşağıdaki noktaları inceleyin:

  • Kişisel ayrıntılar altında iletişim bilgilerinizi gözden geçirin, erişiminiz olan ek e-posta adresleri veya cep telefonu numaraları ekleyin. Aynı şekilde, artık erişiminiz olmayanları da kaldırın.
  • Şifre ve güvenlik altında, tanınmayan oturum açmalar ve iki faktörlü kimlik doğrulama hakkında uyarılar dahil olmak üzere ekstra güvenlik önlemleri ayarlayın. Tüm seçeneklerinizde size yol göstermesi için Facebook’un güvenlik kontrolünü de başlatabilirsiniz.
  • Ayarlar > Gizlilik altında, size uygun olan gizlilik ayarlarını seçin. Gelecekteki gönderilerinizi yalnızca arkadaşlarınızın görmesine izin vermenizi ve geçmiş gönderilerin görünürlüğünü geriye dönük olarak sınırlandırmanızı öneririz.

Bu ayarlar yalnızca Facebook hesabınızı güvenceye almakla kalmaz, aynı zamanda hesabınızı kurtarmanıza da yardımcı olabilir. Herhangi bir hesabınızda etkinleştirebileceğiniz en önemli güvenlik özelliğinin iki faktörlü kimlik doğrulama olduğunu unutmayın. Microsoft Authenticator ve Google Authenticator‘ı Facebook ile kullanabilirsiniz.

Facebook Hesabınızı Nasıl Güvende Tutarsınız?

Bir kez saldırıya uğradıktan sonra, yaptığınız tüm hataları öğrenmek zorunda kalırsınız. Ve umarım, onları bir daha asla yapmazsın.

Bilgisayar korsanlarının gizliliğinize nasıl saldırabileceğini ve onlara karşı kendinizi nasıl koruyacağınızı öğrenmenin zamanı geldi. Bilgisayar korsanları gelişmeyi asla bırakmaz, bu nedenle onların taktikleri hakkındaki bilginizin devam etmesi gerekir.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Sosyal Medya kategorimizdeki yazılarımıza ulaşmak için buraya tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!