Cuma, Haziran 14, 2024
Ana SayfaTeknolojiSosyal MedyaGizli Facebook Hesaplarını Görmenizi Sağlayacak Yöntemler

Son Yazılar

Gizli Facebook Hesaplarını Görmenizi Sağlayacak Yöntemler

Facebook hesabınız gizli olsa bile kötü niyetli insanlar ulaşmaya çalışacaktır. İşte gizli Facebook hesabı görme işlemi, nasıl açılır gibi sorularınızın cevapları.

Facebook popüler olmaya başladığında, kullanıcılar her türlü kişisel ve özel verilerini yayınladılar. Geriye dönüp baktığımızda, o zamanlarda herkes bilgilerini çılgınca yayınlarken, bu hiç birimize garip gelmiyordu. Elbette kişisel verilerin hangi amaçlarla kullanıldığını anlayana kadar. Fakat Facebook hesabınızı herkesin görmesini engelleseniz bile bazı kötü niyetli kişiler halen bu verilerinizi ele geçirmeye çalışıyorlar. Peki bu insanlar gizli Facebook hesabı görme işlemini nasıl gerçekleştiriyor?

Özel yani gizlenmiş herkese açık olmayan Facebook hesaplarını açmak tamamen kullanıcının dikkatsizliğinden ya da ihmalinden faydalanılarak gerçekleştiriliyor.

Facebook hesabınızı gizli tutsanız bile çok basit yöntemlerle, kişisel verileriniz başkalarının eline geçebilir. Peki Nasıl? İşte gizli Facebook hesabı görme işlemi ve nasıl yapıldığı konusunda bu sayfada bütün cevapları bulacaksınız.

Gizli Facebook Profili Nedir?

İnsanlar birinin Facebook’unun gizli olup olmadığını nasıl anlayacaklarını, kilitli Facebook profillerine nasıl erişeceklerini ve gizli bir Facebook profilini nasıl görüntüleyeceklerini bulmuşlardır.

Öyleyse, güvende kalmanıza yardımcı olmak için gizli Facebook hesabı görme işlemini nasıl gerçekleştiriyor keşfedelim.

Gizli bir Facebook profili, arkadaş olmadan görüntüleyemeyeceğiniz bir hesaptır. Gizlenmiş bir Facebook profilini görüntülemek istediğinizde, herhangi bir kullanıcı bilgisi görmezsiniz ve çoğu durumda bir profil fotoğrafı da görmezsiniz. Kullanıcı, herkese açık profil ayarlarını kapatarak, profili tamamen anonim değil, kesinlikle daha gizli hale getirir.

Facebook’un ilk günlerinde, gizli bir Facebook hesabının en azından kısmi olarak görülmesine izin veren birkaç numara vardı. Örneğin, bir kişiyi arkadaş olarak eklemek, gizlilik ayarlarından bağımsız olarak o kişinin Facebook sayfasına erişim sağlardı.

Başka bir geçici çözüm, profil resimlerine ve diğer yüklemelere erişmek için Facebook profil URL’sini değiştirmeyi içeriyordu. O zamanlar, Facebook’un gizlilik ayarlarından en azından bazılarını atlatabilecek üçüncü taraf araçlar da mevcuttu.

Neyse ki, Facebook bu arka kapıların ve geçici çözümlerin büyük çoğunluğunu zamanla kapattı. Facebook’un kullanıcılarının gizliliğine ilişkin güncellemeler, gizli bir Facebook profiline erişmenin son derece zor olduğu anlamına geliyor.

Bu konudaki en büyük güvenlik açığı artık insan dalgınlığıdır: sosyal mühendislik, zayıf parolalar ve zayıf kişisel güvenlik ve bilgisizlik.

Kullanıcılar Facebook’ta Birinin Gizli Profilini Nasıl Görüyor?

Facebook profilinizi gizli olarak ayarlasanız bile, bu, insanların onu görüntülemeye çalışmasını engellemez. Daha da kötüsü, Facebook profilinizi gizli olarak ayarlamak, insanların gizlilik ayarlarını değiştirmek için kullanabilecekleri boşlukları kapatmaz. Sonuçta onlar boşluklar ve bunlar bulunmak ve kullanılmak içindir.

İnsanların gizlenmiş bir Facebook profiline girmek için kullanacağı birkaç yöntem vardır. İşte dikkat etmeniz gerekenler.

1. Sahte Facebook Arkadaşları

En basit yöntem sahte bir arkadaştır. Bunlar, arkadaş olmayanlardan gelen Facebook gönderilerini nasıl göreceğini bulan kullanıcılardır.

Gizli Facebook profilinize umutsuzca erişmek isteyen biri, sizinle arkadaş olmak ve Facebook profilinize erişmek için tamamen sahte bir profil oluşturabilir.

Sahte bir arkadaş profili, bir isteği kabul etmeniz için sizi kandırmak amacıyla yaygın olarak bilinen ayrıntıları kullanır. Örneğin, profilinde benzer yaştaki, benzer ilgi alanlarına ve beğenilere sahip bir kişi yer alabilir veya aynı memleketten, okuldan veya iş yerinden olduklarını yazabilirler; sahte bir bağ oluşturmak için herhangi bir şey yani.

Birisi özellikle hesabınızı hedefliyorsa, sizinkiyle bağlantılı diğer hesaplarda bulunan bilgileri, farklı bir bölümdeki bir meslektaş veya uzun süredir kayıp bir ilkokul arkadaşı yanılsaması yaratmak için kullanabilir.

Sahte bir Facebook arkadaşını bulmanın zorluğu, hesabınızı nasıl kullandığınıza bağlıdır. Zaten az sayıda Facebook arkadaşı olan çok özel bir kişiyseniz, sahte bir isteği tespit etmeniz daha kolay olacaktır.

Arkadaş listenizi gizleme ve size kimlerin arkadaşlık isteği gönderebileceğini kısıtlama da dahil olmak üzere Facebook arkadaş ayarlarınızın kontrolünü elinize alabilirsiniz.

2. Casus Yazılım Uygulamaları

Facebook nihayet gizli bir profili görüntülemeyi gerçekten zorlaştırdığında, gizli facebook hesabı görme işlemi daha profesyonel yöntemlere kaydı.

Casus yazılım yüklemek, özel bir Facebook profilini görüntülemenin en sık görülen yöntemlerinden biridir.

Casus yazılım ve son zamanlarda kurbanın cihazına yüklenen takip yazılımı, özel bir Facebook hesabına doğrudan erişim sağlayabilir.

Casus yazılım uygulamalarının kullanımı zor değildir. Ancak, birisi bilgisayarınıza veya akıllı telefonunuza erişmedikçe veya kötü amaçlı bir e-posta veya bağlantı kullanarak casus yazılımı indirmeniz için sizi kandırmadıkça, bunun işe yaramayacağından emin olabilirsiniz. Bu konuda genellikle kullanılan yazılımlar keyloggerlardır.

Birisi bir Facebook hesabını farklı bir cihazda görüntülemek veya yansıtmak için bir casus yazılım uygulaması kullanıyorsa, özellikle casusluk yapan kişi herhangi bir değişiklik yapmıyorsa veya cihazın davranışını değiştirmiyorsa, tespit edilmesi zordur. Neyse ki, seçenekleriniz var!

3. Şifre Hırsızlığı

Özel bir Facebook profiline erişmenin üçüncü yöntemi, doğrudan şifre hırsızlığıdır. Facebook şifre oluşturma kuralları yeterince iyi. Büyük ve küçük harfler, sayılar ve simgeler dahil olmak üzere en az sekiz karaktere ihtiyacınız vardır.

Bu kombinasyonla bile, kullanıcılar hatırlanması mümkün olan en kolay şifreyi oluşturmaya çalışacaklardır. Kolay bir şifreniz varsa, birisinin bunu tahmin etmesi de kolaydır. Karmaşık şifreler oluşturmak için bir çok yöntem var fakat bunları sonrasında hatırlamanız çok zor. Bu sebeple Google Şifre Yöneticisi‘ni kullanmanızı önerebiliriz.

Diğer bir konu ise parolanın yeniden kullanılmasıdır. Birkaç sitede aynı parolayı yeniden kullanırsanız ve bunlardan biri veri ihlaline maruz kalırsa, birdenbire savunmasız birkaç hesabınız olur. İnternet kullanıcılarının uğraştığı veri ihlallerinin hacmi gibi, şifrenizin vahşi doğada olduğunu bile fark etmeyebilirsiniz.

Son derece açık nedenlerden dolayı her sitede şifrenizi kontrol etmek için bir araç yoktur. Ama ‘Have I Been Pwned‘ sitesininden kontrol edebilirsiniz. E-posta adresinizin ve şifrenizin daha önceki bir veri ihlalinde ifşa olup olmadığını öğrenmek için bunu kullanabilirsiniz.

Aksi takdirde, başlamak için muhtemelen bu online şifre üreticilerinden birini kullanarak daha güçlü şifreler kullanmaya başlayabilirsiniz. Yapabileceğiniz başka bir şey de, bir ihlal gerçekleşmeden önce proaktif adımlar atmak. Facebook hesabınızı güvence altına almanın birkaç yolu vardır, bu da ihlal durumunda hesabınızı geri almayı kolaylaştırır. Email, telefon ya da iki faktörlü kimlik koruma kullanmanızı tavsiye ederim.

Facebook Gizli Profil Görüntüleyici Nedir?

Facebook kilitli profil görüntüleyici adından da anlaşılacağı gibi herhangi bir Facebook hesabının gizliliğini açmayı ve içeriğini size göstermeyi vaat eden bir araçtır. Gizli Facebook hesabı görme için ücretsiz bir çevrimiçi araç kullanma fikri cazip gelse de, bu web siteleri genellikle her türlü dolandırıcılık ve diğer kötü şeylerle doludur ve sonunda bilgisayarınıza gerçekten zarar verebilirsiniz. Kötü amaçlı yazılım tehdidi kesin bir sorundur ve birinin gizli Facebook profilini görmek için kendi Facebook verilerinizden daha fazlasını kaybedebilirsiniz.

Ayrıca, gizli Facebook hesabını ortaya çıkarmayı vaat eden Android APK’ları da var. Android APK, bir Android uygulama yükleme dosyasıdır, ancak yüklemek için büyük olasılıkla cihaz güvenlik ayarlarınızı kapatmanız gerekecektir. Şimdi, güvenli APK dosyalarını indirebileceğiniz yerler var, ancak gizli Facebook verilerini ifşa etmeyi vaat eden rastgele bir web sitesi bunlardan biri değil. Gizli olsun ya da olmasın, bir Facebook hesabının kilidini açmayı vaat eden uygulamaların kötü amaçlı yazılım olma olasılığı yüksektir ve size gizli bir Facebook hesabına erişim vermek yerine verilerinizi çalar.

Facebook Bir Güvenlik ve Gizlilik Kabusudur

Gizli bir Facebook profili verilerinizi korumalıdır. Ancak tamamen Facebook’a güvenmemelisiniz. Sosyal medya devi, gizli profilinizi görüntülemeye çalışan insanlar kadar bir gizlilik sorunu da barındırır.

Facebook, siz girerken, fotoğraf yüklerken ve Paylaş ve Beğen sayfalarında verileri zaten tutar. Facebook çok sayıda gizlilik skandalına karıştı.

Genel olarak, Facebook bir güvenlik ve gizlilik kabusu. Yani evet, Facebook hesabınızı verilerinizi kullanan kişilere karşı koruyun. Ancak kendinizi platformun kendisine karşı da korumayı da düşünün, fazla kişisel veri paylaşmayın.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Sosyal Medya kategorimizdeki yazılarımıza ulaşmak için buraya tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!