Pazartesi, Nisan 15, 2024
Ana SayfaSağlıkHamilelikHamilelik Sonrası Saç Dökülmesi: Nedenleri ve Çözümleri

Son Yazılar

Hamilelik Sonrası Saç Dökülmesi: Nedenleri ve Çözümleri

Bu yazımızda sizlerle hamilelik sonrası saç dökülmesi ne kadar sürer, ne iyi gelir, nedenleri ve çözüm yolları üzerine bilgiler vereceğiz.

Hamilelik sırasında, bazı kadınlar daha kalın saçlar ve parlak yüzlerle en doğal hallerini yaşarlar. Bu genellikle hamilelik hormonları östrojen ve progesteronun artan seviyelerinden kaynaklanır. Ancak hamilelikten sonraki dönem saç dökülmesi de dahil olmak üzere çeşitli fiziksel değişiklikleri beraberinde getirebilir. Bu yazımızda sizlerle hamilelik sonrası saç dökülmesi ne kadar sürer, ne iyi gelir, nedenleri ve çözüm yolları üzerine bilgiler vereceğiz.

Hamilelikten sonra saç dökülmesi, belirli bir olay tarafından tetiklenen geçici bir saç dökülmesi modeli olan telogen effluvium‘un bir şeklidir. Bu durum, doğumdan sonra normal olan östrojen seviyelerinde ani bir düşüşle tetiklenir. Bu tür saç dökülmesi genellikle geçicidir ve nadiren tedavi gerektirir.

Peki hamilelik sonrası saç dökülmesi ne kadar sürer, ne iyi gelir, nedenleri ve çözüm yolları nelerdir:

Doğum Sonrası Saç Dökülmesi Ne Zaman Başlar

Doğum sonrası saç dökülmesi genellikle doğumdan üç ila dört ay sonra ortaya çıkar ve 12 ay sürebilir. Bu dönemde saçın yaklaşık %60’ı dökülme dökülme sorunu yaşayabilir. Bazı kadınlar 12 aydan önce yeniden normale dönme ve saç dökülmesinde azalma yaşayabilir.

Doğum Sonrası Saç Dökülmesine Ne Sebep Olur

Saç gelişim döngüsü üç aşamada ilerler: gelişme dönemi veya anagen faz (2-6 yıl), geçiş veya katagen faz (2-3 hafta) ve dökülme veya telojen faz (3 ay). Hamilelik sırasında, progesteron ve östrojen seviyeleri sekiz ve dokuz kat artar. Hormon seviyelerindeki bu artış, döngünün gelişim fazında daha uzun süre kalmasına, dolayısıyla daha kalın ve dolgun saçlara neden olur.

Ancak doğum sonrası plasentanın alınmasıyla birlikte hormon seviyeleri normale dönmeye başlar. Bu ani azalma, gelişim evresindeki tüm saçların anormal bir oranda dökülmesine neden olur. Çok miktarda saçın hızlı bir şekilde dökülmesi endişeye neden olabilir, ancak bu geçicidir ve saçlarınız büyük olasılıkla bir yıl içinde normal durumuna dönecektir.

Hamilelik Sonrası Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir

Doğum sonrası alopesi, doğal ve yaygın bir durumdur ve tıbbi tedavi gerektirmez. Saç dökülmesi endişe verici görünüyorsa veya uzun süre anormal bir oranda ilerliyorsa, dermatoloğunuz tiroid hormon düzeylerini veya anemiyi kontrol etmek için bir kan testi önerebilir.

Bu önlemleri saç bakım rutininize dahil etmek saç dökülmesiyle başa çıkmanıza yardımcı olabilir:

  • Şampuan değişikliği: Hacim veren bir şampuan ve hafif bir saç kremi kullanın. Saçın daha ince ve cansız görünmesine neden olabilecek yoğun bakım özelliklerine sahip şampuanlar kullanmayın.
  • Saç bakımı: Saçınızı yıkarken ve tararken daha yumuşak davranın.
  • Şekillendirme: Saçınızı çekerek kırılmasına neden olabilecek atkuyruğu veya sıkı örgüler şeklinde saçlarınızı şekillendirmeyin.

Bu dönemde daha dolgun saç görünümü vermek ve kafa derisi üzerindeki yükü azaltmak için daha kısa bir saç modeli de düşünebilirsiniz.

Peki hamilelik sonrası saç dökülmesi ne kadar sürer, ne iyi gelir, nedenleri ve çözüm yolları nelerdir:

Saç Uzamasını Destekleyen Bazı Ev Çözümleri Nelerdir?

Saç gelişimini desteklemeye yardımcı olabilecek evde uygulanabilecek bazı çözümler var:

Yapraklı sebzeler, soya, filiz, lor, bezelye ve portakal gibi besin açısından zengin gıdalarla sağlıklı bir diyet yapın. Çeşitli multivitamin takviyeleri de mevcuttur ancak bir doktora danıştıktan sonra alınmalıdır.

  • Yumurta beyazı maskesi: Saç dökülmesine karşı bu klasik çare, bir yemek kaşığı bal ve zeytinyağı ile yumurta akı karıştırılarak hazırlanabilir. 30 dakika bekletin ve iyice durulayın. Vitaminler ve yumurta akı, zarar görmüş saçları onarmaya yardımcı olurken, bal ve zeytinyağı daha parlak ve bakımlı saçlar sağlar.
  • Hint yağı: Hint yağı esas olarak kafa derisine kan akışını artıran, böylece saç gelişimini artıran ve saç dökülmesini önleyen risinoleik asit içerir. Hint yağı, antibakteriyel özellikleri ile bilinen hindistancevizi yağı ile yaklaşık üç saat saç maskesi olarak kullanılabilir. Ardından suyla (9) iyice durulayın.
  • Lor: Sağlıklı saç büyümesini teşvik ederken saç dökülmesini önlemek için en popüler bileşenler arasındadır. Lor, diğer besinlerin yanı sıra B3 vitamini, kalsiyum, laktik asit ve yağ asidi içerir. İki ila üç yemek kaşığı lor ve bir yemek kaşığı limon suyunu karıştırın ve durulamadan önce yaklaşık 30 dakika saçınıza uygulayın.
  • Çemen otu tohumları: Tohumları gece boyunca suda bekletin, ondan bir macun yapın ve saç derinize uygulayın. Islatma için kullanılan su ve ardından normal su ile 30 dakika sonra durulayın.
  • Masaj: Saç yıkamadan önce saç derinize masaj yapmak, kafa derisine giden kan dolaşımını artırır ve zihni rahatlatırken kökleri güçlendirir. Aynı zamanda besinlerin alımını da arttırır. Hindistan cevizi veya badem gibi taşıyıcı yağlardaki uçucu yağlar ile saç derinize yaklaşık beş ila on dakika masaj yapın ve iyice durulayın.
  • Biyotin takviyeleri: Keratin eksikliği saç dökülmesine ve kırılmasına neden olabilir. Biyotin olarak da adlandırılan H veya B7 vitamini, keratin sentezini kolaylaştırır. Diyetinize yumurta sarısı, et, süt, fındık ve sebzeler gibi biyotin açısından zengin yiyecekleri dahil etmeyi deneyin. Doktorunuza danıştıktan sonra biotin takviyesi de alabilirsiniz.

Hamilelik sonrası saç dökülmesi sebebi emzirmek olabilir mi?

Hayır, doğum sonrası saç dökülmesi emzirmenin bir sonucu değildir ve emzirmeye bağlı saç dökülmesinin artmasından endişe etmemelisiniz.

Hamilelikten sonra hızlı saç dökülmesi, doğumdan sonra hormon seviyelerindeki düşüş nedeniyle yaygın olarak görünür. Doğum sonrası saç dökülmesi endişe nedeni olmamalıdır ve herhangi bir tedavi gerektirmez ve saçlarınız zamanla normal şekilde yeniden çıkmaya başlayacaktır. Bu arada, hamilelikten sonra saç dökülmesiyle başa çıkmak için evde bakım önlemlerini deneyebilirsiniz. Bununla birlikte, doğum sonrası uzun süre anormal saç dökülmesinden endişeleniyorsanız, tiroid anormallikleri gibi altta yatan diğer koşulları gösterebileceğinden sağlık uzmanınıza danışın.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Sağlık ile ilgili en ilgi çekici haberleri buradan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!