Perşembe, Mayıs 23, 2024
Ana SayfaKafeGüzellikUzmanlara Göre Saçlarınızın Yağlanmasının 5 Nedeni

Son Yazılar

Uzmanlara Göre Saçlarınızın Yağlanmasının 5 Nedeni

Uzmanlar, saçlarınızın yağlanmasının 5 nedenini açıkladı. İşte yağlı saçlara çözüm için uygulanabilecek 5 muhteşem uygulama.

Yağlı saçlar sinir bozucu bir problemdir. Çok kuru saçlar gibi çok yağlı saçlar da dışarıdan garip görünebilir. Fakat endişelenmeyin, yağlı saçlara çözüm var. Kuru olursa saçınız kabarabilir, saçı şekillendirmeyi zorlaştıran ve dokununca rahatsız eden zorlu bir durumdur. Bununla birlikte, saçınız yağlanmaya ne kadar meyilli olursa olsun, bu şekilde kalması gerekmiyor. Yağlı saçlara neden olan saç bakımı, şekillendirme ve bakım hataları ve bundan kaçınmak için kullanabileceğiniz teknikler hakkında kadın kuaförlerinin tavsiyelerine bakalım. İşte saç uzmanlarının yağlı saçlara çözüm için önerdikleri basit alışkanlıklar.

Çok sık yıkanıyorsun.

Şaşırtıcı bir şekilde, saçınızı çok sık şampuanlamak, daha doğal olarak yağlı olmasına neden olabilir. Profesyonel kuaför Juarez, “Bunun olmasının nedeni, yağ bezini aşırı uyarıyor olmanız, yani gerekenden daha fazla yağ üretmenizdir” diyor. Bu uyarım, şampuanınızı köpürttüğünüzde kullandığınız masaj tekniğinden kaynaklanır. Yağlı saçlara çözüm için kazanmanız gereken ilk alışkanlık budur.

Juarez, “Bunun yerine yapılabilecek şey, saçınızı yağlı hissettiğiz günlerde, haftada bir veya iki kez şampuanlamak” diyor. Arada, saçı şampuansız durulamayı ve sadece saç kremi sürmeyi öneriyor. “Yağlı saçlar için şampuan önerileri çok sık soruluyor, ben Kerastase’in Specifique serisini öneriyorum” diye ekliyor.

Etkili temizlik yapmıyorsun.

Saçları düzgün bir şekilde şampuanlamak, düşündüğünüzden daha karmaşıktır. Öncelikle, çift temizleme uygulamasını uygulamak isteyeceksiniz. Kuaför Juarez, “İlk şampuan, kaba kiri gidermeye odaklanmalıdır” diyor. “Parmak uçlarınızı kullanın ve tüm kafa derisi boyunca masaj yaparak şampuanlayın.”

Ardından biraz durulayın ve ikinci bir tutam şampuan ekleyin. Bu temizlik daha fazla köpürmeli ve saç tellerinizin kökten uca kadar temizlenmesini sağlamalıdır. Yağlı saçlara çözüm için Juarez, “Şampuanı tamamen durulayın, saç kremini orta uzunluktan uçlara kadar uygulayın ve hepsini durulayın” diyor. Fönünüzün ömrünü uzatmak için gerektiği kadar kuru şampuan kullanın. Yağlı şampuanlardan kaçınmalısınız.

Sıcak su ile duş alıyorsun.

Duşunuzun sıcaklığı da saçınızın yağlanmasını veya kuru kalmasını etkileyebilir. Vera Clinic saç uzmanı Gökhan Vayni, “Saçınızı yıkarken çok sıcak su kullanmamak, doğal yağları kütikülden ayıracağından ve saç derisinin hemen yerini tetikleyerek saçları yağlı hale getireceğinden önemlidir” diyor.

Dahası, soğuk suyla durulamak da parlaklık katabilir. Vayni, “Soğuk su, kütikülü kapattığı ve saç kreminizdeki nemi hapsederek saçınızı ekstra nemli, kabarmayan ve parlak bıraktığı için saçlar için faydalıdır,” diye açıklıyor.

Saçlarını aşırı şekillendiriyorsun.

Doğal olarak yağlı saçlarınız varsa, şekillendirme ürünlerine daha az ilgi göstermelisiniz. Vayni, “Saçınızı şekillendirirken saç jölesi, wax, yağ ve pomad gibi farklı saç ürünleri kullandığınızda, ürün birikmesine neden olabilir, bu da çok daha erken yağlı hale gelmesinin başlıca nedenidir” diyor. “Kullanımdan sonra saçı yıkamak zorunda kalmamak için saç şekillendirme ürünlerini sadece gerektiğinde kullanın.” Yağlı saçlara çözüm için kazanmanız gereken dördüncü alışkanlık bu olmalıdır.

Juarez başka bir profesyonel ipucu sunuyor: Bir seferde yalnızca bir şekillendirici ürün kullanın ve asla saç derisine uygulamayın; bunun yerine, yalnızca orta uzunluklara sadık kalın. “Başlamak için her zaman biraz uygulayın ve gerekirse daha fazlasını ekleyin” diye belirtiyor.

Sürekli saçlarına dokunuyorsun.

Saç deriniz doğal olarak yağ üretir ve parmak uçlarınız da öyle. Juarez, “Müşterilerimin yağlı bir saç derisine katkıda bulunan şaşırtıcı bulabileceği bir şey, gün boyunca sürekli saçlarına dokunmaları” diyor. Bunun nedeni, parmaklarınızdaki yağın saçınıza transfer olması ve sonucunda yağlanma hızının artmasıdır. Bir şeyleri şekillendirdikten sonra, saçlarınıza sık sık dokunmaktan kaçının.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Güzellik ile ilgili en ilgi çekici haberleri buradan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

Bunları Kaçırmayın!