Çarşamba, Haziran 12, 2024
Ana SayfaTeknolojiSosyal MedyaTinder Dolandırıcılığı: Sahtekarlardan Korunma Yöntemleri

Son Yazılar

Tinder Dolandırıcılığı: Sahtekarlardan Korunma Yöntemleri

Hesap doğrulama dolandırıcılığı dahil Tinder dolandırıcılıkları, dikkatsiz kullanıcıları kandırmaya çalışır. En sık karşılaşılan tinder dolandırıcılığı yöntemlerini ve kendininizi nasıl koruyacağınızı keşfetmek için yazımızı okumaya devam edin.

Sanal flört platformları günümüzde oldukça popüler olduğundan, dolandırıcılar için de mükemmel bir araç haline gelmiştir. Özellikle piyasadaki en popüler uygulamalardan biri olan Tinder, dolandırıcılık olaylarının sıklıkla yaşandığı bir platformdur. Bu nedenle sağa kaydırmak artık sadece flört amaçlı değil, aynı zamanda ciddi riskler taşıyan bir aktivite haline gelmiştir. Ancak endişelenmenize gerek yok çünkü dikkatli olmak ve bazı ipuçlarına kulak vermek bu tür dolandırıcılıklardan korunmanızı sağlayabilir. İşte size bazı Tinder dolandırıcılığı örnekleri ve bunlara karşı alabileceğiniz önlemler hakkında bilgiler.

tinder dolandırıcılığı örnekleri

Tinder Dolandırıcılığı Örnekleri ve Korunma Yöntemleri

1. Tinder Doğrulama Kodu Dolandırıcılığı

Tinder hesap doğrulama dolandırıcılığı, uygulamada profilinizi doğrulayıp doğrulamadığınızı soran bir içerikle birlikte gelir. Sanki doğrulama Tinder uygulamasından geliyormuş gibi size bir link gönderirler ve buna tıklayıp açtıktan sonra doğrulama işlemine devam etmeniz konusunda sizi yönlendirirler.

Gönderilen içerik ve link yeterince başarılıysa, sizi üçüncü taraf bir web sitesine yönlendirir; bu yönlendirildiğiniz sayfada aslında hiçbir doğrulama kodu bulamazsınız, çünkü sayfa sahtedir. Yarım yamalak site genellikle tam adınız, e-posta adresiniz, doğum tarihiniz ve kredi kartı numaranız gibi kişisel bilgileri doldurmanızı isteyecektir.

Bu bilgiler, hesabınızı doğrulamak yerine sizi (ve kredi kartınızı) yetişkin web sitelerine pahalı abonelikler için kaydetmek için kullanılır. Bu dolandırıcılığa kanan kullanıcılar, aboneliklerin ayda 120 ABD dolarına kadar çıkabileceğini ve iptal edilmesinin çok zor olduğunu belirtiyorlar.

Bu Tinder Dolandırıcılığından Nasıl Korunursunuz?

Tinder aslında hesapları doğrular, ancak bu doğrulama asla bir üçüncü şahıs aracılığıyla yapılmaz. Bunun yerine, uygulamada Tinder profilinizi doğrulayabilirsiniz.

Tinder açıklamasına göre:
“Doğrulanmak için, profil fotoğraflarınızla karşılaştıracağımız kısa bir özçekim videosu göndereceksiniz. Gönderdiğiniz özçekimlerdeki ve profil resimlerinizdeki yüz geometrisini karşılaştırmak için güvenilir insanlar ve yüz tanıma teknolojisinin bir kombinasyonunu kullanıyoruz.” diyor.

Kısacası: Tinder, sizi doğrulaması için asla bir temsilci göndermeyecektir. İşlem, uygulama üzerinden tamamlanır ve üçüncü taraf bir siteye veya bağlantıya yönlendirilmezsiniz.

2. Sugar Baby/Sugar Daddy Scams Dolandırıcılığı

tinder dolandırıcılığı

Eşleştiğiniz kişi, sizin onların “Sugar Baby”si olmanızı ve onların sizin için “Sugar Daddy” veya “Sugar Mommy”si olmasını mı öneriyor? Sugar Daddy dolandırıcılığı, flört web sitelerinde ve hatta sosyal medya platformlarında yaygındır.

Bu dolandırıcılıkta dolandırıcı, işlemsel bir ilişki arayan yaşlı veya çok genç ve saf bir kişi gibi davranır. Sugar Daddy veya Sugar Mommy, bir ilişki karşılığında birlikte olduğu kişiye finansal olarak destek olur. Yani siz onun beklentilerini karşılarsınız, o da sizinkileri. Günümüzde buna finansal kölelik de denilmektedir.

Ancak gerçekte dolandırıcı, kandırmaya çalıştığı kullanıcıdan para almaya çalışacaktır. Bu, aklınıza gelen ya da gelmeyen her hangi bir konuda olabilir. Küçük bir borcu olduğunu ve ödeyip ödeyemeyeceğinizi, öderseniz sizinle ilişki kuracağından bahseder. Hatta sizi inandırmak için bazı sahte dekontlar veya faturalar yani deliller bile kullanır. İstediği beden genellikle karşı tarafın ödeyebileceği miktarda olur, yani ne az ne de çok fazla.

Sugar Baby/Sugar Daddy Dolandırıcılığından Nasıl Korunursunuz?

Birisi Tinder’da “Sugar Daddy” veya “Sugar Mommy”si olmayı teklif ederse, aklınızı başınıza alın. Size bir ödeme talebi gönderirlerse, bağlantıya tıklamayın veya herhangi bir şekilde para göndermeyin. Unutmayın ki gerçek ve ciddi bir ilişki arayan hiç kimse, ilk tanıştığı kişiden para istemez ya da para vermeyi teklif etmez.

3. Tinder Bot Profilleri

tinder dolandırıcılığı

Tinder’da botlarla karşılaşabilirsiniz. Bu botlar, özellikle bazı kullanıcılar ChatGPT gibi araçlarla otomasyon oluşturduğundan, genellikle gerçek bir konuşmayı simüle edebilir.

Ancak dolandırıcılık durumunda, sonunda size bir bağlantı göndererek onu ziyaret etmenizi isterler. Bağlantı sizi genellikle bir uygulamaya, çevrimiçi bir oyuna veya başka bir çevrimiçi hizmete gönderir.

Bot, çevrimiçi oyunu sizinle oynamak istemekten bahsedebilir, içeriği seks olan bir muhabbet yapabilmeniz için bir sohbet uygulaması indirmenizi önerebilir veya hizmeti tavsiye ettiklerini ve denemeniz gerektiğini söyleyebilir.

Ne yazık ki, size gönderdikleri bağlantılar muhtemelen sizden kişisel bilgilerinizi isteyecektir. Genellikle sahte siteler veya indirilebilir kötü amaçlı yazılımlardır. Bu linklerin güvenli olup olmadıklarını, tıklamadan önce kontrol etmelisiniz.

Bir Tinder Botu Nasıl Tanınır?

Bir Tinder bot dolandırıcılığından kaçınmanın en kolay yolu, bir botu olabildiğince çabuk tanımayı öğrenmektir. Tinder’da sahte bir profili tanımak bazen düşündüğünüzden daha zor olabilir. Botlar, çevrimiçi flörtte yaptığınız türden sohbetlerde çok iyi iş çıkarıyor; kısa, doğrudan sorular ve yanıtlar.

Tinder kod dolandırıcılığı gibi, bu robotların da tek bir görevi vardır: hassas bilgiler vermeniz veya yazılım indirmeniz için sizi kandırmak. Tinder’da, bu nedenle her zaman aklınızı başınıza almanız gerekir.

Potansiyel bir botu tespit etmenin birkaç yolu:

  • Profilde yalnızca bir ila üç çok benzer fotoğraf varsa (özellikle çekici veya profesyonel model fotoğrafları) tetikte olun.
  • Sınırlı bilgiye sahip, biyografilerinde hiçbir şey olmayan ve çok müstehcen resimlere sahip profillerin bot olma olasılığı daha yüksektir.
  • Botlar genellikle çok hızlı yanıt verir; bazen mesajlarını yazmak için gereken süreden daha hızlı. Ayrıca önce mesaj atma olasılıkları daha yüksektir.
  • Tinder’daki gerçek insanların büyük çoğunluğu sizden bir bağlantıyı takip etmenizi, bir uygulama indirmenizi veya yarım yamalak bir çevrimiçi oyun oynamanızı istemez. Konuştuğunuz kişi sizden bunu yapmanızı isterse, muhtemelen bu bir dolandırma işlemidir.

Bir Tinder eşleşmesinin bot olduğundan şüpheleniyorsanız şüphenizi doğrulamak için birkaç strateji vardır. Robottan fotoğraflarından birinde bir şeyi açıklamasını istemek gibi karmaşık veya çok özel sorular sorarak şüpheli botları ortaya çıkarabilirsiniz. İki parçalı sorular da genellikle işe yarar.

Soru sorarken isim yerine anlamsız bir kelime kullanmayı da deneyebilirsiniz. Bot, saçma kelimeyi geri kullanırsa (size neden bahsettiğinizi sormak yerine), onun Tinder’da gerçek bir insan olmadığını anlarsınız.

4. Tinder Catfishing Dolandırıcılığı

tinder dolandırıcılığı

Birçok Tinder dolandırıcılığı, sahte profiller kullanan gerçek kişiler tarafından yürütülür. “Catfishing” olarak da bilinen bu Tinder dolandırıcıları, sizinle ilgilendiklerine sizi inandırmak için sahte bir karakter kullanır.

Bot gibi davranmadıkları için bu Tinder dolandırıcılarını tespit etmek zordur. Genellikle amaçlarına ulaşmak için uzun bir oyun oynamaya isteklidirler. Tinder, bu tür dolandırıcılıkları önlemek için bazı adımlar atıyor ancak bu her zaman yeterli olmuyor.

Gerçek insanlar olan bu dolandırıcılar, internetten buldukları fotoğraflarla sahte profiller oluşturabilir ve genellikle sahte hayatları hakkında ayrıntılı hikayeler uydururlar. Bir dolandırıcıyla eşleştiğinizde, muhtemelen çok hızlı bir şekilde başka bir sohbet platformuna geçmenizi önereceklerdir. Hatta sizinle telefonda konuşmak isteyebilir ve daha ciddi bir ilişki kurmayı önerebilirler.

Başlarının çok büyük bir belaya bulaştığını ve zor bir dönemden geçtiğini belirtecektir. Bu noktada, genellikle sizden bariz bir şekilde para talep edeceklerdir. Bazen sizinle tanışmak için seyahat etmek için paraya ihtiyaçları olduğunu iddia edecekler. Diğer zamanlarda, ailevi bir acil durum olduğunu ve maddi yardıma ihtiyaçları olduğunu iddia edecekler.

Usta Tinder dolandırıcıları, duygularınızla oynayarak bu teknikleri kullanarak birçok kurban üzerinden binlerce dolar kazanabilir.

Tinder Catfishing Dolandırıcılığını Nasıl Anlarsınız?

Birinin çok sınırlı bir profili varsa ve şüpheleniyorsanız, hesabın gerçek olup olmadığını kontrol etmek için SocialCatfish.com gibi bir site kullanmayı düşünebilirsiniz. Bu sitenin arama motoru, resimlerinin, e-postalarının, telefon numaralarının veya kullanıcı adlarının birden fazla hesapta kullanılmadığını doğrulamanıza yardımcı olabilir.

Bir Catfishing dolandırıcılığı yürüten birçok kişi, Tinder hesaplarını işaretlememeniz için mümkün olan en kısa sürede diğer sosyal medya platformlarına geçmek isteyecektir. Tinder’da birisinin hemen WhatsApp bilgilerini istemesi, dikkat edilmesi gereken bir tehlike işaretidir. Güvenebileceğinizden emin olana kadar başka herhangi bir sosyal medya platformunda biriyle konuşmayı ertelediğinizden emin olun.

Bir Catfishing dolandırıcılığından kaçınmanın bir başka harika yolu da eşleşmelerinizle gerçekten buluşmaktır. Bir Catfishing, sahte bir profilin arkasına saklandıkları için genellikle bahaneler bulur veya buluşmalara gelmez.

Son olarak, ama kesinlikle en önemlisi, sosyal medya veya flört uygulamaları aracılığıyla tanıştığınız insanlara para vermeyin. Bunu istemeleri bile, başlıca şüphelenme sebebiniz olmalı.

5. Tinder Şantaj ve Sextortion Dolandırıcılıkları

Dolandırıcılar ayrıca şantaj planlarını uygulamak için Tinder benzeri platformları tercih ederler. Bu dolandırıcılık, diğer kullanıcılara şantaj yapmak için çıplak fotoğraflar isteyen Tinder profillerini içerir. Çıplak fotoğrafları gönderdikten sonra, dolandırıcılar bunları başkalarıyla paylaşmamak için para talep ediyorlar. Tabi para gönderseniz bile, paylaşıp paylaşmayacaklarını asla bilemezsiniz.

Tinder botlarından farklı olarak, bu Tinder dolandırıcı hesapları, potansiyel kurbanlar üzerinde uygulayacakları planları başlatan gerçek kişiler tarafından yönetilir. Güven oluşturduktan sonra bu görüntüleri isterler.

Tinder Şantajı ile Nasıl Başa Çıkılır?

Dolandırıcılık yöntemi olan bu tip şantajlardan kaçınmak için, yazışmaya başladığınız kişilere güvenseniz de güvenmeseniz de çıplak fotoğraflarınızı sakın göndermeyin. Bu, arkadaşlık uygulamalarını kullanırken mutlaka aklınızda tutmanız gereken bir konudur.

Bu zaten olduysa çok geç değil. Tinder’da veya diğer flört uygulamalarında şantaj yapılıyorsa, sana yardımcı olabilecek hizmetler var.

Ülkenizde özel resimler için yayından kaldırma istekleriyle ilgilenen bir kuruluş bulun. Resimleriniz arama sonuçlarında görünüyorsa, Google’ın bu tür sorunlar için özel bir yayından kaldırma talep formu vardır.

Bununla birlikte durumun içinden çıkamıyorsanız, mutlaka emniyete gidip şikayetçi olun.

6. Mekan Promosyon Dolandırıcılıkları

Tinder’daki başka bir dolandırıcılık, müşterileri restoran gibi belirli bir mekana çekmek için tutulan kişileri içerir. Eşleştiğiniz kişi, size yakında bir mekanda olacaklarını ve buluşmak isterseniz uğramanız gerektiğini söyleyecektir.

Vardığınızda, davet eden kişinin orada olmaması büyük olasılık. Bunun yerine, aynı profil tarafından davet edilen diğer kişileri de bulabilirsiniz.

Bu dolandırıcılığın başka bir versiyonu da var. Randevulaştığınız kişi, belirli bir mekanda yemek yemek isteyecek ve doğal olarak da hesabı sizin ödemenizi isteyecektir. Pahalı bir yemeğin hesabını ödeyince de, onun karnı doyacak, restoran da para kazanacak ve bir daha asla bu kişileri göremeyeceksiniz. Bu dolandırıcılık yöntemi, genellikle kişilerin sizi gazino ya da pavyon tarzındaki yerlere davet etmesi ile başlar. Hesap kabarık gelir, karşı gelmeye korkarsınız, hesabı öder, tıpış tıpış evinize dönersiniz.

Bu Yöntemle Tinder’da Dolandırılmaktan Nasıl Kaçınılır?

Çok az yazışmadan sonra belirli bir mekanda buluşmayı öneren eşleşmelere dikkat edin. Çoğu insan, buluşmayı önermeden önce en azından bir süre sohbet etmek ister.

Olası bir randevu konusunda şüpheniz varsa, buluşmak için kafe gibi alternatif bir yer önerin. Bu, sizi pahalı bir akşam yemeğine sürükleme ihtimalini ortadan kaldırır ve yerinden kıpırdamaya istekli olup olmadıklarını gösterir.

Müşterileri belirli bir mekana götürmek için tutulmuşlarsa, başka bir yerde buluşmak istemeyeceklerdir.

7. Tinder Kripto Dolandırıcılıkları

Tinder’daki bazı dolandırıcılar, kripto para birimi etrafındaki aldatmacadan yararlanır. Bunlar CryptoRom dolandırıcılığı olarak adlandırılır ve suçluların Bitcoin gibi kripto para birimlerine yatırım yapmalarını istemelerini içerir.

Ancak, bu dolandırıcılıkların kurbanları, şüphelenmeyen kullanıcılardan para çalmak için kullanılan sahte finansal uygulamalara gönderilir.

Sophos’a göre kurbanlar bu dolandırıcılıklara binlerce dolar kaybetti. Para çalmak için kullanılan hileli uygulamalardan bazıları, uygulama mağazası incelemelerinden geçmeyi başardı ve bu da kullanıcıların onlara daha fazla güvenmesine neden oldu.

Tinder’da CryptoRom Dolandırıcılıklarından Nasıl Kaçınılır?

Bir Tinder eşleşmesi sizden kripto para birimine yatırım yapmanızı isterse, muhtemelen bir dolandırıcıyla konuşuyorsunuzdur. Diğer kötü amaçlı yazılım tehditlerinde olduğu gibi, kişinin size göndermeye çalıştığı uygulamaları yüklemeyin.

Tinder Dolandırıcılığına Rağmen Kullanmaya Değer

Bunlar, çevrimiçi flört ederken dikkat etmeniz gereken Tinder dolandırıcılıklarından yalnızca birkaçı. Neyse ki, dolandırıcılık, bir bütün olarak online arkadaşlık platformlarının hala küçük bir parçasıdır.

Çok fazla bilgi paylaşmamak, profilinizde yalan söylememek ve gerçekten ne istediğinizi bulmak için doğru platformu kullanmak gibi çevrimiçi randevu alırken uyulması gereken birkaç kural vardır. Çevrimiçi flört ederken olumlu bir deneyim, kişisel güvenliğiniz pahasına olmak zorunda değildir.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Sosyal Medya kategorimizdeki yazılarımıza ulaşmak için buraya tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!