Cuma, Haziran 14, 2024
Ana SayfaSağlıkKulak Akıntısı Neden Olur ve Nasıl Tedavi Edilir?

Son Yazılar

Kulak Akıntısı Neden Olur ve Nasıl Tedavi Edilir?

Kulak akıntısının bir çok sebebi ve tedavi seçeneği bulunur. Bu yazımızda kulak akıntısı neden olur, ne iyi gelir, nasıl geçer cevaplıyoruz.

Kulak akıntısının birçok farklı nedeni vardır. Kulaktan en yaygın akıntı türü, kulağı temiz ve sağlıklı tutan kulak kiridir. Diğer akıntı türleri arasında kan, berrak sıvı ve irin bulunur. Bunlar, yırtılmış bir kulak zarı veya kulak enfeksiyonuna işaret edebilir. Kafa yaralanmasından sonra kulak akıntısı fark eden herkes hemen tıbbi yardım almalıdır. Bu yazımızda kulak akıntısı neden olur, ne iyi gelir, nasıl geçer ve ne zaman doktora gidilmesi gerekir gibi sorularınıza yanıt vereceğiz.

Kulak Akıntısı Neden Olur?

Kulak akıntısı bir enfeksiyon belirtisi olabilir.

Kulak akıntısının türleri ve nedenleri şunlardır:

Kulak Kiri

Kulak kiri, kulak akıntısı olarak ortaya çıkabilir ve beyaz, sarı veya kahverengi olabilir. Kulaklar, kulağı temiz ve sağlıklı tutmak ve enfeksiyondan korumak için kulak kiri üretir.

Örneğin banyo yaparken veya yüzerken kulak kiri suyla karışırsa, akıntı gibi görünebilir.

Berrak Sıvı

Kulaktan akan berrak sıvı, yüzdükten veya banyo yaptıktan sonra kulakta toplanabilen su olabilir.

Duştan sonra saç kurutma makinesini kulaklarından uzakta düşük ısıda tutarak veya havlu kullanarak nazikçe kurutmalısınız. Kulakları kurutmak için zaman ayırmak, suyun kulağa hapsolduğu yüzücü kulağı adı verilen bir enfeksiyonun önlenmesine yardımcı olabilir.

Doktorlar bazen sık kulak enfeksiyonu geçiren kişilerin kulaklarına bir kulak tüpü yerleştirir. Kulak tüpü orta kulağa bir açıklık sağlar, bu da kulaktan az miktarda berrak sıvının akmasına izin verebilir.

Herhangi bir berrak sıvı akıntısı 24 saatten fazla devam ederse, insanlar doktorlarıyla iletişime geçmelidir.

Bir kişi kafasına aldığı bir darbe sonrasında kulaklarında berrak sıvı fark ederse, derhal tıbbi yardım almalıdır.

Kan

Kulak kanalındaki küçük bir yaralanma veya çizik bazen kulaktan az miktarda kanın çıkmasına neden olabilir.

Bir kişinin kulak zarı yırtılmışsa, kulaktan kan, irin veya berrak sıvı aktığını fark edebilirler. Kulak zarı kulak kanalı ile orta kulak arasında bulunur ve içinde küçük bir delik açılırsa yırtılabilir.

Aşağıdaki durumlarda kulak zarı yırtılabilir:

 • kulak enfeksiyonu kulağa baskı yapar
 • kulağa çok yakın bir yerde yüksek sese maruz kalma
 • kulak çubuğu gibi bir şeyin baskı yapması
 • ani hava basıncı değişiklikleri
 • kulağa veya kafaya alınan darbe

Yırtılmış bir kulak zarı aşağıdaki semptomlara neden olabilir:

 • kulak ağrısı, ardından ani rahatlama
 • kulak çınlaması
 • etkilenen kulakta işitme kaybı

İnsanlar kafa travması nedeniyle kulakta herhangi bir kanama fark ederse, derhal tıbbi yardım almalıdırlar.

İltihap veya Bulanık Sıvı

Kulaktan gelen irin veya bulanık sıvı, kulak kanalında veya orta kulakta bir kulak enfeksiyonu belirtisi olabilir. Kulak kanalı, dış kulağı orta kulağa bağlayan tüptür.

Doktorların orta kulak iltihabı olarak adlandırabileceği bir enfeksiyon, kulaktan sıvı akıntısına neden olabilir. Kulak enfeksiyonları, vakaların yaklaşık yüzde 10’unda kulak zarının yırtılmasına neden olabilir. Yırtılmış bir kulak zarı da kulaktan akıntı yaşanmasına neden olabilir.

Kulak enfeksiyonları, soğuk algınlığı, grip veya kulak yaralanması nedeniyle olabilir. Bazı insanlar sık görülen kulak enfeksiyonlarına diğerlerinden daha yatkındır. İnsanlarda kulak enfeksiyonu varsa, aşağıdaki belirtilere de sahip olabilirler:

 • kulak ağrısı
 • ateş
 • mide bulantısı

Kulak akıntısı teşhisi

Bir doktor kulak muayenesi sırasında bir otoskop kullanacaktır.

Doktor, kulağı incelemek ve drenajın altında yatan nedeni belirlemeye çalışmak için ışıklı bir mikroskop olan bir otoskop kullanacaktır.

Ayrıca kulak zarının basınca tepki olarak nasıl hareket ettiğini göstermek için bir hava üfleyen pnömatik bir otoskop kullanabilirler. Bunu yapmak kulak zarının arkasında bir sıvı birikmesi olup olmadığını gösterebilir.

Timpanometri adı verilen bir test, doktorların orta kulağın sağlığını incelemesine yardımcı olabilir. Bu testi yapmak için, bir doktor kulağa bir prob yerleştirecek ve orta kulağın farklı basınç seviyelerine nasıl tepki verdiğini değerlendirecektir.

Bir kulak muayenesi sırasında doktorlar ayrıca işitme testi yapabilir veya işitme seviyelerini test etmek için bir akort çatalı kullanabilir.

Kulak akıntısına ne iyi gelir?

Doktorlar genellikle, enfeksiyonun kulaktaki konumuna bağlı olarak insanların ağız yoluyla veya kulak damlası olarak alabilecekleri bazı enfeksiyon türleri için antibiyotik reçete ederler.

Kulak ağrısını hafifletmeye yardımcı olmak için, insanlar kulaklarına sıcak bir kompres uygulayabilir veya ibuprofen gibi reçetesiz satılan ağrı kesiciler alabilirler.

Yırtılmış ya da zarar görmüş bir kulak zarı genellikle birkaç hafta ila 2 ay içinde tedavisiz iyileşir. İnsanlar kulaklarını kuru tutarak ve yüksek seslerden ve fiziksel darbelerden koruyarak iyileşme sürecine yardımcı olabilir ve enfeksiyonları önleyebilir.

Bir kulak zarı kendi kendine iyileşmezse, deliğin üzerine yeni deri yama yapmak için ameliyat gerekebilir.

Bir doktor kulak sıvısını tedavi etmek için antibiyotik reçete edebilir. Bir dekonjestan ve bir antihistamin kombinasyonu tıkanıklığı azaltmaya yardımcı olabilir.

Bu tedavi etkili olmazsa, doktor sıvıların her zamanki gibi akmasını sağlamak için orta kulağa bir kulak tüpü yerleştirebilir.

Önleme

İnsanlar kulaklarının bakımına yönelik adımlar atarak kulak akıntısına neden olan koşulların önlenmesine yardımcı olabilir, örneğin:

 • suyu dışarıda tutmak ve enfeksiyonu önlemek için yüzerken kulakta kulak tıkaçları kullanmak
 • burnu nazikçe sümkürmek, zorla değil
 • ıslattıktan sonra kulakların dışını dikkatlice kurulayın
 • kulağa herhangi bir nesne sokmaktan kaçının,
 • doğru kulak çubuğu kullanın

Ne zaman doktora görünmeli

Bir kişinin kulak akıntısı ile birlikte ateşi varsa, doktorlarına danışmak isteyebilirler.

İnsanlar aşağıdakilerden herhangi birini yaşarlarsa doktorlarını görmelidir:

 • kulaktan kan, berrak sıvı veya irin sızması
 • kulakta çınlama veya işitme kaybı
 • 2 aydan uzun süren yırtık kulak zarı semptomları
 • kulakta şiddetli ağrı
 • yüksek ateş
 • kulak arkasında şişlik ve iltihaplanma

İnsanlar kafa travmasından sonra kulakta akıntı olduğunu fark ederse hemen tıbbi yardım almalıdır.

Özet

Kulak akıntısı neden olur:

 • kulak kiri
 • kan
 • irin
 • bulutlu sıvı
 • berrak sıvı

Bu yazımızda kulak akıntısı neden olur, ne iyi gelir, nasıl geçer ve ne zaman doktora gidilmesi gerekir gibi sorularınıza yanıt verdik.

Kulak akıntısı, kulak enfeksiyonu, yırtılmış kulak zarı veya sıvının boşalmasına neden olan kulak tüpü gibi çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilir.

Kulak akıntısı, özellikle yakın zamanda meydana gelen bir kafa travmasından sonra meydana gelirse, bazen daha ciddi bir şeyin işareti olabilir. İnsanlar kafa travmasından sonra herhangi bir kulak akıntısı fark ederse, derhal tıbbi yardım almalıdırlar.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Sağlık ile ilgili en ilgi çekici haberleri buradan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!