Perşembe, Mayıs 16, 2024
Ana SayfaDiziMutlaka İzlemeniz Gereken Wednesday Benzeri 10 Dizi

Son Yazılar

Mutlaka İzlemeniz Gereken Wednesday Benzeri 10 Dizi

Netflix platformunda yayınlanan Wednesday dizisini beğendiyseniz, benzeri dizileri de izlemek isteyebilirsiniz: İşte 10 muhteşem dizi.

Fantastik gizem dizisi “Wednesday”, Netflix için Alfred Gough ve Miles Millar tarafından yaratıldı. Cinayet, gizem ve sihirle örtülü Nevermore Akademisi’ne girerken, Wednesday Addams’ın hayatında geziniyor. Baş karakter Wednesday, kasabada onun etrafında çeşitli gerçekler ortaya çıkarken psişik yeteneklerini kontrol etmeyi öğrenir. Okulunda bir kargaşa yaratır ve ardından dışlanan ve sorunlu öğrenciler için bir yatılı okul olan Nevermore Academy’ye gönderilir. Netflix platformunda yayınlanan Wednesday dizisini henüz izlemeye başlamadıysanız kesinlikle tavsiye ederim. Bölümlerini izlediyseniz ve Wednesday benzeri diziler hangileridir merak ettiyseniz, size izlemeniz gereken 10 diziden bahsedeceğim.

Dizide başrolde Jenna Ortega, yardımcı rollerde ise Catherine Zeta-Jones, Luis Guzmán, Isaac Ordonez ve Gwendoline Christie yer alıyor. “Wednesday”, zorbalık, dışlanmış gibi hissetme ve en önemlisi doğaüstü ve büyülü olaylar gibi pek çok temayı ele alıyor. Sihir ve liseye alışmanın heyecanını konu alan daha çok dizi izlemek istiyorsanız hemen aşağıdaki dizileri izlemelisiniz! Wednesday benzeri dizileri merak ediyorsanız ve ilginizi çekiyorsa bunların çoğunu Netflix, Hulu veya Amazon Prime’da izleyebilirsiniz.

Never Have I Ever (2020-2023)

Lisede Hint kökenli Amerikalı bir genç olan Devi’nin hikayesini takip eden komedi-drama dizisi, onun hayatına ve uyum sağlama mücadelesine dair fikir veriyor. Babasının ani kaybıyla uğraşırken bir yandan da kendine bir yer edinmeye çalışmaktadır. Dizide Maitreyi Ramakrishnan, Darren Barnet, Jaren Lewison, Richa Moorjani ve Poorna Jagannathan ana karakterler olarak yer alıyor. “Wednesday” bu diziyle bazı benzerlikler paylaşıyor çünkü her iki dizi de kendini bulunduğu yere ait hissetmeyen ve her zaman değerini kanıtlamak için fırsat kollayan dirençli bir kadın başrole sahip. Merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.

One of Us Is Lying (2021-)

Karen M. McManus’un bir romanından uyarlanan ve Wednesday benzeri diziler arasında listelenen ‘One of Us Is Lying’, gözaltına alınan ve sonunda sadece dördünün hayatta kaldığı beş kişilik bir grup etrafında dönen bir gizem gerilim dizisidir. Yetkililer kimin yalan söylediğini ve beşinci kişinin nasıl öldürüldüğünü anlayınca gizem çözülür.

Mark McKenna, Annalisa Cochrane, Chibuikem Uche, Marianly Tejada ve Cooper van Grootel, birkaç yardımcı karakterle birlikte başrollerde. Hem “Wednesday” hem de “One of Us Is Lying” olay örgüsünü gençlere ve onların okuldaki mücadelelerine dayandırıyor. Ayrıca dizi, olay örgüsünde cinayet gizemini ve heyecanını izleyicilerle buluşturuyor. Merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.

The Vampire Diaries (2009-2017)

Bu mistik drama, yüzyıllardır vampir olan iki erkek kardeşin, Damon ve Stefan Salvatore’nin hayatlarını araştırıyor. Kardeşler, vampir ve sihir meselesine karışan genç bir kız olan Elena ile tanışır. Stefan, alaycı, güzel ve kötülüğe meyilli çekici Damon’ın aksine, kısmen geçmişteki hatalarının telafisi olarak ahlakı korumak için çaba harcıyor.

‘The Vampire Diaries’, L. J. Smith tarafından yazılan bir dizi kitaba dayanmaktadır. Dizide Paul Wesley, Ian Somerhalder, Nina Dobrev, Kat Graham ve Candice King gibi yetenekli oyuncular yer alıyor. Önceki dizilere benzer şekilde, bu yapım da aynı zamanda gençlerin hayattan geçerken yaşadıkları mücadelelere odaklanıyor. Hem “Wednesday” hem de “The Vampire Diaries”, karakterlerin yaşadığı kasabalarla ilgili ayrıntıları gösteriyor çünkü evlerini çevreleyen birçok gizem de var.

Riverdale (2017-2023)

‘Riverdale’de bir grup liseli çocuk erken yetişkinlik dönemi boyunca takip ediliyor. İlk sezonda bir lise öğrencisinin öldürülmesi, Riverdale’in göründüğü kadar zararsız olmadığını açıkça ortaya koyuyor. Bu sinsice ürkütücü anlatıdaki ana karakterler, iblisler, cadılar, canavarlar ile mücadele etmelidir.

Bu drama dizisi, birçok oyuncuyu üne kavuşturdu. Başrollerini Lili Reinhart, Cole Sprouse, Camila Mendes, KJ Apa, Madelaine Petsch ve Vanessa Morgan’ın paylaştığı ‘Riverdale’, tıpkı ilk çizgi roman olan ‘Wednesday’ gibi bir çizgi roman dizisinden esinlenmiştir. Her iki dizi de cadıların ve doğaüstü yaratıkların varlığını paylaşıyor. Merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.

The Umbrella Academy (2019-)

‘The Umbrella Academy’nin kardeşleri her zaman dünyayı kurtarmakla görevlidir ve bunu her zaman şık bir şekilde yaparlar. Kardeşler aynı anne veya babaya sahip değiller ama onları dünyanın geri kalanından ayıran bir dizi güçlü yeteneğe sahipler. Gerard Way tarafından yazılan çizgi romanlara dayanan ‘The Umbrella Academy’, travma geçirmiş bir grup yetişkini, çocukluklarının etkileriyle başa çıkmak için bir araya getiriyor ve temel temaları olan kimlik ve aile bağlarıyla derinlik ve zarafetle başa çıkmayı başarıyor. Bu tür unsurlar, kahramanın ailesinin geçmişi ve etrafındaki gizemle uğraşmak zorunda olduğu ‘Wednesday’da da tasvir ediliyor. Merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.

Yellowjackets (2021-)

‘Yellowjackets’ aslında bir gerilim filmidir, en zorlu durumlarda bile insanın hayatta kalmasının hikayesidir. Bir uçak kazasından sonra, bir grup genç, vahşi doğadan canlı çıkmak için hayatta kalmalarını sağlamak zorundadır. Gençler, ekip çalışmasına odaklanır ve hayatta kalmak için mücadele ederler. İnanılmaz oyunculara sahip ve ergen kadınların zulmünü cesurca sergiliyor. Ayrıca dizi, tıpkı ‘Wednesday’deki gibi meydan okuyan kadın karakterleri tasvir etmekten çekinmiyor. “Yellowjackets”, Sophie Nélisse, Jasmin Savoy Brown, Sophie Thatcher, Sammi Hanratty, Liv Hewson ve Courtney Eaton gibi harika oyunculardan oluşan bir kadroya sahip. Merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.

His Dark Materials (2019-2022)

Wednesday benzeri diziler arasında bulunan yapım, Oxford’daki Jordan College öğrencileriyle birlikte yaşayan genç bir yetim olan Lyra’yı konu alıyor. Lyra, kayıp bir arkadaşını ararken bir dizi adam kaçırma ve Dust adlı gizemli bir materyalle bağlantı keşfeder. Bu bilgi onu sonunda başka gezegenlere götüren destansı bir maceraya çıkarır. Dizi, Philip Pullman’ın aynı adlı kitap üçlemesinden uyarlanmıştır. Dizide Dafne Keen, Ruth Wilson, James McAvoy, Amir Wilson ve Lin-Manuel Miranda yer alıyor. Her iki dizi de “His Dark Materials” ve “Wednesday”ı doğaüstü alt kurgulara ve bu dünyanın dışında olan büyülü unsurlara sahip. Merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.

The Sandman (2022-)

Tüm rüyaları yöneten The Sandman veya Rüya olarak bilinen kozmik yaratık, bir asırdan fazla bir süredir kaçırılmış ve hapsedilmiştir. Yokluğunun yol açtığı tahribatı geri döndürmek için, birkaç dünya ve zaman diliminde seyahat etmesi gerekiyor. Kozmik öyküler dehası Neil Gaiman’ın yazdığı çizgi romanlardan uyarlanan dizi, metaforik öğelerden harika bir şekilde yararlanıyor ve abartılı bir gerçeklik sunuyor. Tom Sturridge, dizinin adını taşıyan karakterini canlandırırken Boyd Holbrook, Vivienne Acheampong ve Patton Oswalt yardımcı oyuncular olarak kadroyu tamamlıyor. Neredeyse tüm diğer diziler gibi, “The Sandman” da dizinin olay örgüsünü yöneten uhrevi yönlerden yararlanıyor. Merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.

Locke and Key (2020-2022)

Üç kardeş, babalarının ölümünden sonra kendilerini bekleyen büyüyü keşfetmek için bir eve girerler. Başka dünyalara açılan anahtarlar ve kapılar bulurlar. Fantastik korku dizisi, kederle ve anahtarların harikalarıyla uğraşan kardeşlerin bağını araştırıyor. Dizi, Joe Hill ve Gabriel Rodríguez tarafından yazılan çizgi romanlara dayanan Carlton Cuse, Meredith Averill ve Aron Eli Coleite tarafından yapıldı. Darby Stanchfield, Connor Jessup, Emilia Jones, Jackson Robert Scott, Laysla De Oliveira, Petrice Jones ve Griffin Gluck rol alıyor. Dizi, kendi türünü ‘Wednesday’ ile birlikte diğer dünya unsurları ve bunların bir tema olarak ölümü keşfetmesiyle benziyor. Merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.

Chilling Adventures of Sabrina (2018-2020)

“Chilling Adventures of Sabrina”, arkadaşlarını savunmaktan çekinmeyen, aşırı meraklı ve özverili bir baş belası olan karaktere odaklanıyor. Genç, iki teyzesiyle birlikte Greendale kasabasında yaşıyor. Sabrina kısa süre sonra efsanevi eğitimine başlar ve hem büyülü hem de zorba insanlarla uğraşır, sonunda zombileri, cehennem kraliçesini ve iblisleri yener. “Riverdale” gibi, bu dizi de Archie Comic Book serisinden uyarlanmıştır.

Wednesday benzeri diziler arasında bulunan yapım, birçok eski mitoloji ve saygısız dini unsurlarla birlikte cinsiyet kimliği, feminizm ve akıl sağlığı gibi modern konuları ele alıyor. Bu, ‘Wednesday’e çok benziyor çünkü başrolünde güçlü bir kadın yer alıyor, hem iç hem de dış dünyadaki iblislerle savaşıyor ve sihir akademisindeki zorbalarla mücadele ediyor. Merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Dizi ve Sinema konulu diğer yazılarımız da ilginizi çekebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!