Cuma, Nisan 19, 2024
Ana Sayfaİş HayatıNe İş Yapabilirim Diyenler için Az Sermayeli ve Yüksek Kazançlı Yeni İş...

Son Yazılar

Ne İş Yapabilirim Diyenler için Az Sermayeli ve Yüksek Kazançlı Yeni İş Fikirleri

Ne iş yapabilirim diye düşünenler, az sermayeli işler ile ilgilenirler, peki ticaret ve girişimcilik için yeni iş fikirleri nelerdir?

Ne iş yapabilirim diyen bir girişimci, fikrini başarılı bir şekilde gerçekleştirmesini sağlayacak sermaye için mücadele eder. Çünkü yeni iş fikirleri her zaman bir finans yönetimine ihtiyaç duyar. Herhangi bir girişimci için en harika bir işletme, az sermayeli işler olmalıdır. Bu sebeple girişimcilik fikirleri düşünülürken çok daha az yatırım gerektiren işler üzerinde kafa yormak gerekir. Bu fikirler, iyi yürütülürse, işletmenin gelişmesini ve kârlı olmasını sağlayabilir.

Az sermayeli işler, düzgün bir planlama ile çok kazanan bir ticarethaneye dönüşebilir. Ancak çoğu insan bu fikirlerin ne olacağından ve kendi planlarına nasıl uyacağından emin olamamaktadır.

İşte size çekici gelebilecek çok düşük yatırımlarla karlı iş fikirlerinin bir listesi.

Ne iş yapabilirim diyenler için yeni iş fikirleri

1. Eğitim / Koçluk Sınıfları

Okulda en sevdiğin ders neydi? Bir sihirbaz gibi Matematik dersinde rakamlarla oynamak mı yoksa Kimya dersinde bir çok deney yapmak mı hoşunuza giderdi? Cevabınız ne olursa olsun, bir konu öğretmeye başlamak için ihtiyacınız olan tek şey bir oda, birkaç sandalye, bir tahta, keçeli kalem ve silgidir. Fransızca, İspanyolca veya Almanca gibi bir yabancı dil biliyorsanız, bu dillerde kolayca ders verebilir ve büyük bir yatırım yapmadan küçük bir işletmeye başlayabilirsiniz.

Öğrencilerden ve iş hayatında çalışanlardan her zaman yabancı dil derslerine talep vardır, bu nedenle bir girişimci olarak nasıl para kazanacağım gibi bir gelecek kaygınız olmayacaktır. Fikir sadece düşük yatırım ve yüksek getiri ile ilgili değil, aynı zamanda belirli bir nakit girişi ve talep öngörülebilirliği duygusuna da sahip. Bu tür işletmeler için çok küçük bir işletme kredisi ile de başlayabilirsiniz. Az sermayeli işler arasında tabiki eğitim var, burada sadece insanların sizi bulmaları gerekir. Bunun için de küçük bir bütçe ile Google’da reklam verebilirsiniz.

2. Etkinlik/Düğün Organizasyonu

Girişimcilik fikirleri arasında bana en yakını organizasyon hizmetleridir. Düğünlerin modası asla geçmez. Ekonomi ister canlanıyor, ister durgunluk yaşıyor olsun, düğünler için her zaman bir pazar vardır. Buna ek olarak, düğünler “büyük zengin ve ihtişamlı Hint düğünlerinden” çok özel kır düğünlerine kadar geniş bir çalışma alanı sunar. Bir şeyleri perspektife koymak için, Hint düğün pazarının 2017 yılında yaklaşık 50 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor ve yılda yüzde 20 oranında büyüyor. Bu, düğün temalarının, planlayıcılarının, dekoratörlerinin, yemek servislerinin yerinde olmasını ve tüm düğün törenini kusursuz bir şekilde planlayıp organize etmesini sağlayabilen düğün organizatörleri için büyük bir fırsat sunuyor. Çok sayıda küçük işletme kredisi seçeneğinin emrinizde olduğu personel, lojistik ve düzenlemeler için ilk sermaye yatırımı gerektirir. İlk yatırım düşük olsa da, işletme ölçeklendiğinde elde edilebilecek gelir, sandığınızdan daha fazla olacaktır.

3. Aşçılık Dersleri:

MasterChef gibi şovların popülaritesi ortada iken ve ülkemizde yemek yemenin keyif verici bir aktivite olduğunu da düşünürseniz aslında ne iş yapabilirim diye fazla düşünmemelisiniz. Eğer hem yemek yapmayı hem de yemeyi seviyorsanız, anlatım gücünüze de inanıyorsanız, bu az sermayeli işler arasında bulunan aşçılık eğitimlerini düşünebilirsiniz. Çok düşük yatırım gerektirir, ancak iyi karlar elde edebilirsiniz. Tek ihtiyacınız olan bir mutfak ve ekipman, hammaddeler ve pişirme malzemeleri bulundurmak. Yeni girişimcilik fikirleri arasında hızlıla yayılan bir popülaritesi var. Ayrıca videolarınızı YouTube’da paylaşabilir, oradan da reklam geliri elde edebilirsiniz. Bu işin potansiyeline inanan herkesin çok düşük bir başlangıç yatırımı yapması gerekir.

4. Sürüş Eğitmenliği

İyi bir sürüş becerisine sahipseniz ve ehliyet almak ya da sürüş becerilerini geliştirmek isteyen bir sürücü adayına, araba nasıl kullanılır anlatabilecekseniz, az sermayeli işler arasında olan bu mesleği düşünebilirsiniz. Burada sermayeyi siz belirleyeceksiniz. Ehliyet almak isteyen bir kişinin büyük ihtimal ile arabası olmayacaktır. Fakat becerilerini geliştirmek isteyenlerin muhtemelen bir arabası olacaktır. Kendinize küçük, ikinci el ve makul fiyatlı bir araç satınalabilirsiniz. Aynı araçla ayda 10-15 kişiye ders verebilir ve minimum yatırımla güzel bir gelir elde edebilirsiniz. Küçük işletme kredisinden yararlanmak ve bir araba satın almak çok zor olmayabilir. Sürücü kursundan elde edilen kazançların bir kısmı, kredinin ödenmesi için geri ödemelerde kullanılabilir. Tasarruflara bağlı olarak, araç filosu genişletilebilir, daha fazla sürüş eğitmeni işe alınabilir ve iş gelişebilir. Özellikle büyük metropollerde acemi sürücüler yetenekli eğitmenler arar, bu sebeple bu iş gelişime açıktır.

5. Yemek / İkram İşletmesi

Ne iş yapabilirim diyenlere önerim hazır yemek hizmeti olacaktır. Herkes iyi yemeklerden hoşlanır. Bir yemek servisi işi asla talepsiz değildir. Doğum günü partileri, düğünler, yıldönümleri vb. gibi tüm durumlarda yemek bir ihtiyaçtır ve sunulan yemeklerin lezzetli olmasını sağlamak için hazır yemek şirketleri aranır. Bir yemek servisi için ihtiyacınız olan tek şey bir mutfak ve yemek pişirmek, servis yapmak, teslim etmek ve lojistiği yönetmek için birkaç çalışandır. Her zaman bir rüya restoran zincirine sahip olmak istediniz mi? Nispeten düşük yatırım ve yüksek getirisi olan bir iş olduğu için bir yemek servisi işi ile başlayabilirsiniz.

6. Fitness Merkezi

Türkiye nüfusunun %65’inden fazlası 35 yaşın altındadır. Gençler sağlık bilincine sahip bir topluluktur ve birçoğu bir fitness merkezi veya spor salonunun üyesidir ya da üye olmayı düşünüyordur. Özellikle pandemi sürecinde evlerde fazla zaman geçirmek herkesi hem fiziken hem de psikolojik olarak yıprattı. Bu sebeple yeni iş fikirleri arasında bu iş son zamanlarda daha popüler. Aletli spor tercih edilse de artık insanlar kalabalık ortamlarda bulunmamaya özen gösteriyor.. Bu sebeple Youtube platformunda, daha spesifik fitness dersleri verebilirsiniz. Örneğin ‘ Karın yağlarınızı sadece 5 günde kasa çevirecek hareketler’ başlıklı bir video, kulağa hoş gelmiyor mu? Az sermayeli işler arasında fitness eğitmeni fikrini düşünebilirsiniz.

7. Bilgisayar Eğitmenliği

Ne iş yapabilirim sorusuna yetenekleriniz neler diyerek başlayabilirsiniz. Mesela bilgisayar bilginize güveniyor musunuz? Bilgisayar okuryazarlığı ve yeterliliği için çok fazla talebin olduğu bir çağdayız. Bir kişinin bir bilgisayarın nasıl çalıştırılacağı ve Microsoft Office ürün grubu – Word, Excel ve PowerPoint gibi basit araçlarla nasıl çalışılacağı konusunda temel bir fikri varsa, kişinin istihdam şansı çok daha yüksektir. Bu nedenle, bilgisayarları, programlamayı ve yapay zeka, blok zinciri, veri analitiği, IoT vb. gibi teknolojinin gelişen alanlarını öğrenmek için büyük bir talep var. Böyle bir alanda uzman mısınız? Cevabınız evet ise, internet bağlantısı ve bir bilgisayar ile insanlara bilmedikleri programları online olarak nasıl kullanacaklarını öğretebilirsiniz. Bu sizin yeteneğinize ve karşıdaki müşterinizin neyi öğrenmek istediği ile paralel bir süreçtir.

8. Emlakçılık

Girişimcilik fikirleri ve az sermayeli işler arasında elbette emlakçılık geliyor. Hatta ne iş yapabilirim diyenler, çevrelerine şöyle bir baksalar ne kadar çok ihtiyaç olduğunu da farkedebilirler. Kulağa ilginç geliyor. Bölgedeki emlak piyasası hakkında biraz araştırma yaparak ve hem ticari hem de konut amaçlı gayrimenkullerin beklentilerini anlayarak, bir emlak ajansı kurmaya girişilebilir. İyi iletişim ve insan becerileriniz varsa, hem alıcıları hem de satıcıları çekmeniz muhtemeldir ve bir anlaşma yapmak, iyi bir komisyon kazanmanıza yardımcı olabilir. Bunu başlatmak için gereken yatırım çok daha azdır ve ağınızı kurup daha fazla anlaşmada rol oynamaya başladığınızda, kazandığınız komisyon iş girişimini oldukça karlı hale getirebilir.

9. Web / Sosyal Medya Yönetimi

Dijital çağda çoğu şirket, pazarlama bütçelerini dijital kanallar ve ücretli sosyal medya kampanyaları aracılığıyla reklamlara harcamak istiyor. İyi bir pazarlama, iletişim, marka bilinci oluşturma, web varlığı yönetimi ve sosyal medya bilgisine sahipseniz, şirketlerin güçlü bir dijital ayak izi oluşturmasına yardımcı olmak için kendi girişiminizi başlatabilirsiniz. Tek ihtiyacınız olan bir ofis, birkaç bilgisayar, bazı yetenekli arkadaşlar (ya da siz) ve başlamak için cesaret.

Ne iş yapabilirim diyenler için az sermayeli ve yüksek kazançlı yeni iş fikirleri arasında evden yapabileceğiniz girişimcilik fikirleri olduğu gibi küçük bir yer açarak da ticari bir faaliyete adım atabilirsiniz.

Girişimcilik fikirleri için düşünmeye başladıysanız ne mutlu size. Elinizde bir miktar sermaye varsa, becerilerinize yani bildiğiniz veya yabancı olmadığınız bir işe girişebilirsiniz. Şimdi ne iş yapabilirim diyenler için yeni iş fikirleri listemize devam edelim.

10. Blog Yazarlığı

Blog olarak da adlandırılan bir web günlüğü, bir blogcu tarafından bir konu hakkında bilgi vermek için tutulur. Bloglama, trafik oluşturmaya yardımcı olduğu ve pazarda blogcular için talep olduğu için günümüzde ivme kazanmıştır. Bu nedenle, bugünün zamanında harika bir çevrimiçi işletmeye dönüşebilir. Blog yazarlığına adım atmak için çok az sermayeye ihtiyacınız olacak. Fakat kaliteli içerik üreterek kazandığınız ziyaretçilerle güzel bir ek gelir elde edebilirsiniz.

11. Vlog

Video bloglama veya vlog oluşturma, küçük işletmenizin büyümesine yardımcı olmak için kullanabileceğiniz uygun fiyatlı bir yoldur. Video blog, marka bilinirliğinizi artırmanın yenilikçi bir yoludur. Bloglarınızı YouTube’a yükleyebilir ve bunlardan kolayca para kazanabilirsiniz. İhtiyacınız olan tek şey, kamera önünde kendinize güvenmek ve başlamak için bazı video düzenleme araçları. Vlog’da en önemli konu, özgün ve merak edilecek içerikler üretmeniz olacaktır.

12. YouTube Kanalı

2022 yılına kadar, tüm internet trafiğinin yüzde 86’sının video için olacağı tahmin ediliyor. Bir YouTube kanalı kurmak, gün geçtikçe daha da önemli hale gelecek olan video içeriği üretmek ve dağıtmak için size güçlü bir ortam sağlar. Youtuber’lar, bireylerin ve işletmelerin YouTube ve çevrimiçi video ile etki, gelir ve ilgi oluşturmasına yardımcı olur.

13. Serbest yazar

Serbest yazarlık, bir personel pozisyonunun dışında, ücretli olarak yaptığınız her türlü yazı görevidir. Müşterilerle tanışabilir ve Web sayfaları, Blog yazıları, Dergi makaleleri, Gazete makaleleri vb. için içerik yazabilirsiniz, günümüzde birçok şirket işleri için serbest yazarlar kiralamaktadır.

Az sermaye ile kurulabilecek fakat yüksek gelir elde edebileceğiniz yeni iş fikirleri elbette günümüz koşullarına uygun olmalıdır. Sizin de aklınızda girişimcilik fikirleri varsa, yorumlar bölümünde bizlerle paylaşırsanız mutlu oluruz.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

İş Hayatı ile ilgili haberler için buraya tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!