Cumartesi, Nisan 13, 2024
Ana SayfaSinema2023 Yılının En İyi 10 Bilim Kurgu Filmi

Son Yazılar

2023 Yılının En İyi 10 Bilim Kurgu Filmi

Bilim kurgu türünü sevenler için 2023 yılında en iyi kategorisine girebilecek muhteşem filmleri tek tek inceledik. İşte o 10 güzel yapım:

2023 yılı sinema açısından oldukça ilginç bir yıl oldu, tüm zamanların en iyi bilim kurgu filmleri arasına girebilecek yapımlar da ortaya çıktı. Pek çok seçkin eserin vizyona girmesi ve salgının getirdiği aranın ardından seyircilerin yeniden sinemalara akın etmesiyle sinemada işler iyi görünüyor. Pek çok türde olağanüstü çalışmalar olmasına rağmen, bu yılın en üretkenleri arasında bir tanesi ön plana çıkıyor: Bilim kurgu.

2023 Yılında Vizyona Giren En İyi Bilim Kurgu Filmleri

1
Infinity Pool (2023)

James (Alexander Skarsgård) ve Em (Cleopatra Coleman), izole bir adada tatil yaparken, el değmemiş plajlar, olağanüstü personel ve güneşin tadını çıkararak mükemmel bir tatilin tadını çıkarıyorlar. Ancak baştan çıkarıcı ve gizemli Gabi’nin (Mia Goth) rehberliğinde tatil yerinin dışına çıkarlar ve kendilerini şiddet, hazcılık ve anlatılmamış korkuyla dolu bir kültürün içinde bulurlar. Trajik bir kaza onları suça karşı sıfır tolerans politikasıyla karşı karşıya bırakıyor: Ya idam edileceksiniz ya da bunu karşılayabilecek kadar zenginseniz, bunun yerine kendinizin ölümünü izleyebilirsiniz.

2
No One Will Save You (2023)

No One Will Save You (Kimse Seni Kurtarmayacak), topluluğuna yabancılaşmış, yaratıcı ve yetenekli bir genç kadın olan Brynn Adams’ı (Kaitlyn Dever) tanıtıyor. Yalnız ama her zaman umutlu olan Brynn, teselliyi büyüdüğü evin duvarları arasında buluyor – ta ki bir gece kesinlikle dünya dışı davetsiz misafirlerin tuhaf sesleriyle uyanana kadar. Bunu, Brynn ile onun geleceğini tehdit eden ve onu geçmişiyle yüzleşmeye zorlayan bir dizi dünya dışı varlık arasında aksiyon dolu bir yüzleşme izliyor.

3
M3GAN (2022)

M3GAN, bir çocuğun en iyi arkadaşı ve ebeveynlerin en büyük müttefiki olacak şekilde programlanmış, gerçeğe yakın bir oyuncak bebek olan bir yapay zeka harikasıdır. Oyuncak şirketi robot uzmanı Gemma (Get Out’tan Allison Williams) tarafından tasarlanan M3GAN, bağlı olduğu çocuğun arkadaşı, öğretmeni, oyun arkadaşı ve koruyucusu olurken dinleyebilir, izleyebilir ve öğrenebilir. Gemma aniden 8 yaşındaki yetim yeğeni Cady’nin (Violet McGraw, The Haunting of Hill House) bakıcısı olduğunda, Gemma ebeveyn olmaya kararsız ve hazırlıksızdır. İş yerinde yoğun baskı altında olan Gemma, her iki sorunu da çözmek amacıyla M3GAN prototipini Cady ile eşleştirmeye karar verir. Bu kararın hayal bile edilemeyecek sonuçları olacaktır.

4
Tyrone’u Klonlamışlar (2023)

Bu akıcı ve gizemli macerada, bir dizi ürkütücü olay beklenmedik bir üçlüyü (John Boyega, Jamie Foxx ve Teyonah Parris) hain bir hükümet komplosunun izine sürüklüyor. Buradan izleyebilirsiniz.

5
The Creator (2023)

Yazar/yönetmen Gareth Edwards’tan (“Rogue One”, “Godzilla”), insan ırkı ile yapay zeka güçleri arasında gelecekteki bir savaşın ortasında geçen destansı bir bilim kurgu aksiyon gerilim filmi geliyor. Karısının (Gemma Chan) ortadan kaybolmasının acısını çeken sert bir eski özel kuvvetler ajanı olan Joshua (John David Washington, “Tenet”), savaşı ve insanlığı sona erdirme gücüne sahip gizemli bir silah geliştiren gelişmiş yapay zekayı yani Yaratıcı’yı (The Creator) yakalayıp öldürmek üzere işe alınır. Joshua ve seçkin ajanlardan oluşan ekibi, düşman hatlarını aşıp yapay zekanın işgal ettiği bölgenin karanlık kalbine yolculuk eder… ancak kendisine yok etmesi talimatı verilen dünyanın sonunu getiren silahın, küçük bir çocuk formundaki bir yapay zeka olduğunu keşfeder.

6
Guardians of the Galaxy Vol. 3 (2023)

Marvel Studios‘un “Guardians of the Galaxy Vol. 3” adlı sevilen uyumsuz grubumuz bu günlerde biraz farklı görünüyor. Hâlâ Gamora’yı kaybetmenin acısını çeken Peter Quill, kendi evrenlerinden birini korumanın yanı sıra evreni de savunmak için ekibini onun etrafında toplamalıdır. Başarılı bir şekilde tamamlanmadığı takdirde büyük olasılıkla bildiğimiz Muhafızların sonunun gelmesine yol açabilecek bir görev.

7
Asteroid City (2023)

Junior Stargazer/Space Cadet kongresinin (ülkenin dört bir yanından öğrenci ve velileri burs ve akademik rekabet için bir araya getirmek üzere düzenlenen) güzergahı, dünyayı değiştiren olaylar nedeniyle olağanüstü bir şekilde kesintiye uğradı.

8
Teenage Mutant Ninja Turtles: Mutant Mayhem (2023)

Yıllarca insan dünyasından korunan Kaplumbağa kardeşler, New Yorkluların kalbini kazanmak ve normal gençler olarak kabul edilmek için yola çıktılar. Yeni arkadaşları April O’Neil, gizemli bir suç örgütünü alt etmelerine yardım eder, ancak çok geçmeden bir mutant ordusu üzerlerine salıverildiğinde başlarını belaya sokarlar.

9
Godzilla Minus One (2023)

Dev bir canavar şeklinde yeni bir kriz ortaya çıktığında Japonya zaten savaştan harap durumdadır.

10
Spider-Man: Across the Spider-Verse (2023)

Miles Morales, Brooklyn’in tam zamanlı, arkadaş canlısı mahallesi Spider-Man’i Gwen Stacy ve Spider-Verse’den oluşan yeni bir ekiple güçlerini birleştirmek üzere Çoklu Evren boyunca taşıyacak destansı bir macera olan Oscar® ödüllü Spider-Verse destanının bir sonraki bölümü için geri dönüyor. İnsanlar şimdiye kadar karşılaştıkları her şeyden daha güçlü bir kötü adamla karşı karşıya kalacak.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Dizi ve Sinema konulu diğer yazılarımız da ilginizi çekebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

Bunları Kaçırmayın!