Pazar, Nisan 14, 2024
Ana SayfaHayat'Gözlerden Irak' Dedirtecek Bencil Sevgilinin 12 Özelliği

Son Yazılar

‘Gözlerden Irak’ Dedirtecek Bencil Sevgilinin 12 Özelliği

Bazı ilişkilerde çiftlerden biri bencil olabilir, peki bencil sevgili özellikleri nelerdir hemen keşfetmek için yazımızı okumaya başlayın.

Bir ilişkiye başlamadan önce, potansiyel eşleri iyi incelemek gerekir. Bazı insanlar doğuştan ilişkiler için mükemmeldirler: özverili, şefkatli ve anlayışlıdırlar. Ancak bazen birçok insan, bencil sevgili özellikleri gösteren kişilerle birlikte olurlar ve bunun farkında bile değillerdir. Kendine odaklanmış olan bu tür partnerler genellikle sadece kendi ihtiyaçlarına odaklanarak, diğer kişinin duygularını veya isteklerini es geçerler. Ayrıca kontrolcü davranabilirler ve kabul edilemez derecede kıskançlık sergileyebilirler. İyimser hissetmenizi sağlayacak şey ise, belirtildiği gibi bencil sevgili özellikleri hakkında bilgi sahibi olduğunuzda daha güçlü bir altyapıya sahip olabilmeniz ve buna karşı kendinizi savunabilmenizdir.

Bencillik ayrılmak için sebep midir?

bencil sevgili özellikleri

Evet, partneriniz bunu çözene kadar. Bencil sevgili özellikleri birçok ilişkiye zarar verir ve sağlıksız bir dinamik oluşturur. Bencil olmak, sadece kendi ihtiyaçlarını düşünmekle ilgilenen kişi anlamına gelir ve diğer insanların duygularına veya ihtiyaçlarına önem vermez. Bu davranış tarzı, uzun vadeli bir ilişki için uygun değildir ve genellikle kazan-kaybet oyununa dönüşür – kendini sürekli olarak öne çıkaran, partnerinin hislerine saygı göstermeyen ve onların mutluluğunu umursamayan biriyle karşı karşıya kalabilirsiniz.

Gerçek şu ki, sağlıklı bir ilişkinin temelinde empati yatmaktadır; başkasının bakış açısını anlayarak yapılan adil fedakarlıklarla doludur. Kendisini bencil davranışlarını kontrol etmemiş olan insanların bu konuda çalışması gerekmektedir; aksi takdirde güven kaybına yol açabilecekleri gibi çok fazla sorun yaşanabilir.

Çünkü özverili olmak, biriyle birlikte olmak için gereklidir. Bu kişinin partneri için paylaşmaya, uzlaşmaya ve fedakarlık yapmaya hazır olması gerekir. Bencilliğin ilişkilerde yeri yoktur.

Ne yazık ki birçok bencil insan, bu karaktere sahip olabileceklerinin farkında değil. İdeal çiftler oldukları izlenimi altındadırlar. Tam tersi olmasına rağmen, bencil bir partnerin belirtilerini gösterseler bile, başkalarına karşı cömert ve nazik olduklarını düşünürler.

Bencil olmak, yalnızca kendileri için doğrudan veya dolaylı olarak neyin faydalı olduğunu umursadıkları için tehlike işaretidir. İstediklerini elde etmek için diğer insanları kullanmak gibi bir alışkanlığa sahiplerdir.

Bu, gerçekten nazik ve sevecen çiftlerin, bu tür bir eşin onlara nasıl davrandığını kabul etmesiyle sonuçlanır. Bencil bir kişiyle ilişki içinde olmaktan kaçınmak en iyisidir çünkü bu hayal kırıklığına, manipülasyona ve tacize yol açabilir.

Bencil sevgili özellikleri nasıl anlaşılır?

bencil sevgili özellikleri

Öyleyse, hayatınızdaki kişinin bencillik özellikleri gösterip göstermediğini nasıl anlarsınız? İşte dikkat edilmesi gereken özellikleri:

1. Asla ödün vermezler

Bencil sevgili özellikleri arasında, sizinle ortak bir noktada buluşmaya çalışmamak gösterilebilir. Bu, herhangi bir çaba sarf etmek istemedikleri anlamına gelir. Başkaları yüzünden rahatsız hissetmek istemiyorlar. Bu nedenle, her zaman karşı tarafın kendilerine gelmesini sağlamaya çalışacak, sorunu çözmeye çalışmayacaklardır.

2. Sizi üzen şeyleri düzeltmeye veya değiştirmeye çalışmaz

Bir ilişkide herhangi bir sorun varsa, çiftler bunu kimsenin bir daha incinmemesi veya üzülmemesi için çözer. Ancak partneriniz bencil olduğunda, duygularınızı dikkate almayacak ve sizi incitmeye devam edecektir.

3. Seni düşünmeden planlar yapar

Sevgilinizin bencil olduğunun işaretlerinden biri, bir çift olarak sizin için değil de kendisi için uygun olan şeyleri yapmasıdır. Örneğin dışarıda bir akşam yemeği planı yaptınız, sevgilinizin karşısına daha iyi bir alternatif çıkarsa, son dakikada planınızı iptal etmeyi isteyecektir. Bunu yaparken vicdan azabı duymayacak ve yeni seçimlerinde mutluluğun tadını çıkaracaklardır.

4. Bahane bulmada oldukça başarılı

Size cevap veremeyecek kadar meşgul ya da yorgun olmak gibi birçok bahane sunmak da bencil bir sevgilinin başka bir özelliğidir. Bunu, kendi çıkarı için uygun olmayan bir şeyi yapmamakta kullanırlar. Karşılığında bir şeyler vermeleri gereken şeyleri yapmak istemezler.

Bencil Sevgilinin Dikkat Edilmesi Gereken 12 Özelliği

bencil sevgili özellikleri

Peki, bencil bir sevgilinin diğer özellikleri nelerdir? Aşağıdaki 12 başlığı okuyarak, hayatınızdaki kişi bencil mi değil mi anlayacaksınız:

1. Başarılarınıza kişiliğinizden daha fazla öncelik verirler.

Bir partnerin, diğer tarafın kendisi için yeterince mükemmel olup olmadığını düşünmesi, tehlikeli noktalardan biridir. Karakterinizden çok kariyerinizle ilgilendiklerini hissedebilirsiniz.

Bu kişi, görünüşünüz veya mesleki başarılarınız gibi durumunuza daha fazla önem veriyor. Duygusal bağ hissetmedikleri ve empati kuramadıkları için kişiliğinize ilgi göstermezler. Sonuç olarak, genellikle görünmez olduğunuzu hissedersiniz.

2. “Ben”, “biz”den daha önemlidir.

Sevgilinizin bir şeye karar verirken fikrinizi düşünmesi ve ona değer vermesi gerekir. İyi bir eş, kendisiyle aynı şekilde sizin mutluluğunuzla da ilgilenir.

Yani, bencil bir sevgilinin özelliklerinden biri, sizin seçimlerinizi dikkate almaması bir yana dursun, sizin mutluluğunuza da önem vermemesidir. Duygusal bağlantınız kopuk ve tatminsiz olduğunuz için olası bir ayrılık yaşanabilir.

3. Kontrol etmeyi severler.

Bencil insanlar narsisttir, bu yüzden başkalarından çok şey beklerler. Bu beklentiler karşılanmazsa çoğu zaman yargıda bulunurlar.

Benmerkezci bir partnerin birçok kuralı varsa, bu, beklentilerin karşılanmasını sağlamak içindir. Örneğin partneriniz, arkadaşlarınızla dışarı çıkmadan bir gün önce ona haber vermenizi istiyor ama kendi arkadaşlarıyla plan yapma konusunda spontane davranıyorsa burada bir yanlışlık var demektir.

Öfke ve nefret hissetmek ve gerçek, dürüst ve saygılı bir ilişki kuramamak, eşit olmayan ilişki kurallarından kaynaklanır.

4. Gününün nasıl geçtiğini asla önemsemezler.

Çok uzun bir iş gününden sonra evde olmaktan daha iyi bir şey olamaz. Kaliteli bir eş/sevgili, eve geldikten sonra gününüzün nasıl geçtiğini sorar. Çoğu zaman sadece şikayet ediyor olsanız da, tüm dikkatlerini söylediklerinize verirler.

Konuştuğunuz kişi konuşmayı kontrol etmeye çalıştığında kendinizi önemsiz hissedebilirsiniz. Çünkü bu noktada paylaşmaya çalıştığınız şeylerin karşı tarafça önemsenmediğini hissedersiniz.

5. Başarıların ondan önemli olamaz.

İlişkideki bencil bir adam, başarınızdan memnun olabilir. Ancak, sizin başarınız onlarınkini geride bıraktığında sorun ortaya çıkıyor. Onlardan daha iyi olduğunuzda başarınızı baltalayacaklar ya da sizi başka yollarla başarısız hissettirmeye çalışacaklar.

Bunun klasik bir örneği, terfi görüşmenizden önceki gün eşinizin sizden çok fazla ilgi istemesidir. Ayrıca, dikkatinizi hedefinize ulaşmaktan alıkoymak için sinir krizi geçirebilirler.

6. Sen konuşurken sözünü sık sık keserler.

İlişkilerde benmerkezci insanlar, birisiyle konuşurken kendi seslerini duymaktan daha çok zevk alırlar. Tartıştığınızda, söylemeniz gerekeni kabul etmek yerine kendi taraflarını savunmak için sizinle konuşurlar.

Sevildiğini hissetmek için duyulduğunu hissetmen gerekir. Kişi sürekli olarak iyi dinlemediğinde bir ilişki duygusal olarak tek taraflı hale gelir.

7. Yalvarmanı bekliyorlar.

İlişkilerin en önemli yönlerinden biri uzlaşmadır. Karar verirken sizi suçlu hissettiren, her zaman aynı fikirde olmanızı bekleyen ve ne söyleyeceğinizi umursamayan bir partner endişe vericidir.

İşlerin sizin istediğiniz gibi olması için eşinize yalvarmamalısınız. İhtiyaç duyduğunuz ve istediğiniz şey onlarınki kadar önemlidir aslında. Partnerinizin bu özelliğinden nefret ediyorsanız, ilişkinizde dengeye sahip olamazsınız.

8. Hiçbir şey kalmayana kadar her şeyi alıyorlar.

Bencil sevgililer, hiçbir şeyiniz kalmayana kadar dikkat ve özen gibi her şeyinizi sizden alacaktır. Bu sevgili tipi, siz vazgeçtiğinizde muhtemelen sizi terk edecektir çünkü sizden artık bir şey alamayacağını bilir. Sadece kendilerini düşündükleri için bir şeyler vermek onlara bir fayda sağlamaz.

9. İlişkinin ne zaman ilerleyeceğine onlar karar verir.

Bu, yalnızca sevgiliniz hazır olduğunda ilişkinin geliştiği anlamına gelir. İlişkinizde şu anda nerede olduğunuza dair fikirlerinizi yansıtmazlar veya sormazlar. İlişkinizde bundan sonra ne zaman ve ne olacağı konusunda karar verirler. Bunun nedeni, ikinizin de aynı noktada ve düşüncede olduğunuzu varsaymalarıdır.

10. İhtiyaçlarınızı reddeder veya küçümserler.

Arada bir ihtiyaçlarınızı dile getirdiğinizde, bencil bir sevgili bunları duymak istemez. Endişelerinizin size ve ilişkinize nasıl zarar verebileceğini görmüyorlar. Sonuç olarak, kendinizin ve sevgilinizin bir takım arkadaşı olmadığını hissedersiniz.

11. Sorumluluk almazlar.

Bencil sevgililer, davranışlarında ve eylemlerinde yanlış bir şey görmezler. Seni suçlarlar ve asla özür dilemezler.

12. Dürtüsel olarak hareket ederler.

Bunu sizin ve ilişkiniz için en iyisinin ne olduğunu düşündükleri için yaparlar. Üzüldüğünüzde, kıskandığınızda ya da sinirlendiğinizde, bu tür sevgililer sizi dikkate almaz çünkü hareket etmeden ya da konuşmadan önce düşünmezler. Her şeyi en iyi kendilerinin bilebilecek olmaları düşüncesi, bunun tek sebebidir.

Bir ilişkide bencil bir sevgili ile nasıl başa çıkılır?

Artık bencil bir sevgilinin farklı özelliklerini öğrendiğinize göre, onlarla nasıl başa çıkabileceğinize geçebiliriz.

İşte bencil bir erkek ya da kadınla başa çıkmak için bazı ipuçları:

1. Sevgilinize aynı şekilde davranın.

Tüm enerjinizi, dikkatinizi ve sevginizi bencil bir insana verirseniz duygusal olarak tükenebilir ve incinebilirsiniz. Peki, bir ilişkide bencil bir insanla nasıl başa çıkılır?

Onun size yansıttıklarının aynısını yaparak bu tür bir partnerle başa çıkabilirsiniz. Örneğin, ona daha az zaman ayırarak ve odaklanarak, kendiniz için bir şeyler yapın, mesela yeni bir hobi edinin ya da kendinizi daha iyi ve pozitif hissedeceğiniz aktivitelere katılın.

2. Sevgilinize değişmenin avantajlarını anlatın.

Sevgilinize karşı çok açık sözlü olmak yerine, bencil bir partneriniz olduğunun işaretlerini fark etmeye başladığınızda, ona değişmesinin ne gibi faydalar kazandıracağını açıklayabilirsiniz. Bunu yaparak, değiştiklerinde ilişkinin nasıl daha iyi olabileceğini daha iyi anlayabilirler.

Ayrıca, faydaları vurguladığınızda kendilerinin daha iyi bir versiyonunu hayal edebilirler. Kendilerindeki basit değişikliklerin ilişkiyi nasıl daha iyi hale getirebileceğini anlamalarına yardımcı olmak. Elbette tüm bunları eğer sizi seviyorlarsa kabul edeceklerdir.

3. Düşüncelerini paylaş.

Bencil bir sevgiliyle iletişim kurmak zor olabilir. Zaten bencil olduğuna dair emareler veya işaretler olsa bile, birisi onlara söyleyene kadar genellikle bencilce davrandıklarının farkına varmazlar. Bu nedenle, bencil bir sevgiliyle başa çıkmanın yollarından biri de fikrinizi paylaşmaktır. Kavgayı veya tartışmaları önlemek için iletişim kurarken dikkatli olmanız gerektiğini hatırlamanız gerekir.

4. İlişkiye devam etmek isteyip istemediğinize karar verin.

İnsanların değişmediği durumlarda, pes etme zamanının gelip gelmediğini düşünmek en iyisidir. Ne de olsa, bencil tek taraflı ilişkiler genellikle yürümez. Bu, özellikle onunla başa çıkmak için elinizden geleni yaptıysanız doğrudur.

Hoş görmeyerek davranışlarını fark etmelerini sağlayabileceğiniz için bu onlara da fayda sağlayabilir. İlişkiyi bitirdiğiniz anda kendilerini geliştirmek için baskı hissedebilirler.

Sonuç Olarak

Son olarak, bencil ve düşüncesiz bir sevgiliyle birlikte olduğunuzun 12 işaretini öğrenmiş oldunuz. Sevgilinizin bencil bir eşin bazı belirtilerini gösterdiğini görürseniz paniğe kapılmanıza gerek yok.

Bencil bir insanı sevmek zor olsa da, özellikle eşinizde bencil bir kişinin belirtilerini fark ettiğinizde, onlarla iletişim kurmayı ve danışmanlık almayı deneyebilirsiniz.

Diyelim ki sizinle sağlıklı bir ilişki kurmak istiyorlar. Bu durumda, dürüstlüğünüz için minnettar olacaklar ve ilişkinizi geliştirmek için bir şeyler yapacaklar.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Hayat kategorisinde en çok okunan makaleler için buraya tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!