Pazartesi, Haziran 10, 2024
Ana SayfaHayatNarsist Kadınların 12 Özelliği Ve Onlarla Başa Çıkmak İçin İpuçları

Son Yazılar

Narsist Kadınların 12 Özelliği Ve Onlarla Başa Çıkmak İçin İpuçları

Onunla uğraşmak zor olabilir, bu yüzden doğru yolu öğrenin. İşte narsist kadınların özellikleri ve onlarla başa çıkmanın yöntemleri.

Narsist kadınlar, sahte güvenleri kırılgan egolarını gizlediğinden, duyarlılıktan ve başkalarıyla empati kurma yeteneğinden yoksundur. Narsisistik kişilik bozukluğu, kişinin kendini diğerlerinden çok önemli ve üstün görmesi durumudur. Çünkü üstünlük duygusu içinde yaşarlar ve en ufak bir eleştiriyi bile kaldıramazlar. Bu tür kadınlarla uğraşmak, akıl sağlığınıza kolayca zarar verebilir. Narsist kadınların ortak özelliklerini ve onlarla başa çıkmanın yollarını öğrenmek için yazımızı okumaya devam edin.

Narsist Bir Kadının 12 Özelliği

Narsist bir kadın, kendinize olan saygınızı ve güveninizi zedeleyebilir. İşte narsist bir kadınla ilişkiniz olduğuna dair bazı işaretler:

1. Kişilerarası sınırları kabul etmez

Narsist bir kadın hiçbir ilişkide sınırlara saygı duymaz. Kişisel alana olan ihtiyacınıza saygısızlık eden diğerlerine göre ayrıcalıklı muameleyi hak ettiğini düşünüyor. Sık sık çizgiyi aşarak sizin asla aşılmamasını isteyeceğiniz alanlarda gezinmeyi kendine hak görür.

2. Senin sıkıntıların ona zevk verir

Düşük benlik saygısından muzdariptir ve daha iyi hissetmek için başkalarını aşağılamaya çalışır. Sizi aşağılık hissettirmek için alaycı sözler söylüyor ve aşırı derecede eleştiriyor. Başarınızı onunla paylaştığınızda bile, önemsizmiş gibi görmezden gelir.

3. Diğer ilişkilerinizi mahvetmeye çalışıyor

Bir narsist kadın ne pahasına olursa olsun sizi kontrolünde tutmak ister ve bu sebeple de sevdiklerinizle aranızda bir uçurum oluşmasını isterler. Bunu, hakkınızda söylentiler yayarak veya sizinle başkaları arasında yanlış anlaşılmalara ve yanlış iletişimlere neden olarak yapar.

4. Sadece kendilerinden bahsederler

Narsist kadınların özellikleri arasında kendisinden övgüyle bahsetmek gelir, bu, narsist bir kadının yapmayı sevdiği şeydir. Başarılarını abartacak ve kendisi hakkında büyük ama yanlış bir imaj yaratacaktır. Ona hayran olmanız için sizi çok arzu edilen bir kadın olduğuna ikna etmeye çalışacaktır.

5. Her zaman mağdur gibi davranır

Narsist bir kadın için hayatındaki mücadeleler ve acılar herkesinkinden daha büyüktür. Hayatta karşısına çıkan zorluklarla böbürlenmiyor olabilir ama siz dertlerinizi paylaşmaya kalktığınızda konuyu kendi dertlerine çevirecek ve kendi sorunlarını sizinkilerden daha büyük gibi gösterecek.

6. Kendi hatalarında bile seni suçlar

Narsist bir kadın asla hata yapmadığına inanır, bu yüzden bir şeyler ters gittiğinde, bunun tek sebebi diğer kişiden kaynaklı olmasıdır. Hatasını asla kabul etmeyecek ve suçu başkasına yüklemenin yollarını aramayacaktır.

7. Ufak tefek sorunlara bile tahammül edemez

Narsist bir kadın, sizin onu eleştirdiğinizi veya onun hakkında kötü konuştuğunuzu fark ederse hemen kendini savunmaya geçer. Öyle aşırı tepkiler verir ki, onu çok haksız yere eleştirdiğinizi düşünüp suçluluk duygusu yaşarsınız.

8. Senin duygularına saygı duymaz

Narsist kadınların özellikleri arasında kesinlikle empati yoksunluğu gelir, bu, narsist insanların ayırt edici bir özelliğidir. Seninle ilgilenmek onlara kolay gelen bir şey değil. Ateşin çıkmış olabilir ama yine de seninle vakit geçirmek istediği gün senin hastalanmandan yakınır (Neden hasta oluyorsun ki sen de?). İşleri kendi istediği gibi yapman için seni suçluluk duygusuna sokar.

9. İdealize etmekle değersizleştirmek arasında gidip gelirler

İlk günlerde, narsist bir kadın bu özelliğini gizleyecek ve onun sevgisine ve ilgisine bağımlı olmanızı sağlayacaktır. Onlara bağımlı hale geldiğinizi hissettiğinde, ayağınızın altındaki halıyı hızla çekecektir. Sizi, isteklerine uygun olarak kullanacak ve zamanla değersizleştirerek duygularınızla oynayacaklardır.

10. Narsist kadınlar materyalist olur

Narsist bir kadın için dış görünüş ve toplumdaki imaj son derece önemlidir ve bu nedenle aşkı da sadece maddi çıkarlarla ilgilidir. Menfaati azalmaya başladığında sevgisi de günden güne azalır. Ona verebileceğiniz şeyler yoksa, maddi olarak güçlü değilseniz, narsist bir kadın size normalde olması gereken sevgiyi asla vermez.

11. Herkesin onu kıskandığına inanır

Herkesin onu kıskandığını hissettiği için narsist bir kadın için uzun süreli arkadaşlıklar veya ilişkiler sürdürmek zordur. Kendini diğerlerinden üstün gördüğü için, başkalarının başarılarını kendi başarılarından üstün görmekten kaçınır, bu da çoğu zaman ilişkilerine zarar verir.

12. Seni seks yapmayarak cezalandırıyor

Bir partner olarak, narsist bir kadın onu yüzüstü bıraktığınızı hissederse, sizi cezalandırmanın yollarını bulacaktır. Ona göre, seninle konuşmamak veya seks yapmaktan kaçınmak, onu asla önemsiz veya aşağılık hissettirmeye çalışmamanızı sağlamanın bir yoludur.

Narsist Bir Kadınla Başa Çıkmanın Yolları

Eşiniz veya sevgiliniz yukarıdaki belirtilerin tümünü veya bazılarını sergiliyorsa, size geçmiş olsun, muhtemelen narsisistik bir kişilik bozukluğundan muzdariptir. Peki, narsist kadına nasıl davranmalı, onunla nasıl başa çıkılır?

1. Gerçeği kabul et

Birlikte olduğunuz kadının bir narsist olduğu gerçeğini kabul etmelisiniz. İlk başta tatlı ve sevecen olabilir ama bir hata yaptığınızda tavrı değişir. Eksikliklerinizin onun kaba davranışına yol açtığını hissedebilirsiniz, ancak gerçekte o bir narsisttir ve yapacağınız hiçbir şey onun hakkındaki bu durumu değiştirmeyecektir.

2. Net sınırlar belirleyin

Narsist partnerinizin nasıl davrandığını öğrendikten sonra, kesin ve net sınırlar oluşturun. Bu, ilişkinizi sağlam tutarken kendinizi korumak için de mükemmel bir karar olacaktır.

3. Seninle uğraşmasına izin verme

Kadının manipülasyon taktikleri, onun huyuna gitmek için sizi çok çalışmaya zorlayabilir. Ancak çabalarınız onun için asla yeterli olmayabilir. Bunun yerine kendinize inanın ve özgüveninizin azalmasına izin vermeyin. Sözlerinin seni derinden etkilemesine izin verme.

4. Onu eleştirmekten kaçının

Narsist kadınlar kolay kolay eleştiri alan biri değildir, bu yüzden elinizden geldiğince onu eleştirmekten kaçınmaya çalışın. Bunun yerine, sözlerinizi bir sitem gibi görünmeyecek şekilde çerçevelendirin, daha çok ona bir şekilde fayda sağlayacak bir öneri gibi.

5. Gerektiğinde konuşun

Sınırları aştığı zamanlarda, kendi adına konuşman gerekir. Davranışlarının sizi nasıl etkilediğini ve bir ilişkide belirli davranışlara müsamaha göstermeyeceğinizi ona bildirin. Herhangi bir sonuca varmadan, konuyu kapatıp uzaklaşmasına izin vermeyin. Bu noktada dikkat etmeniz gereken şey, mağdur edebiyatı yapmasına izin vermememiz.

6. Bunun senin hatan olmadığını unutma

Kendi acısının sebebi olarak seni suçlayacağı zamanlar olacak ama muhtemelen senin suçlanmayacağın gerçeğini de gözden kaçırma. Yanlış bir şey yapmadıysanız hiçbir suçlamayı kabul etmeyin. Olumsuz tavrının size ulaşmasına ve sizi herhangi bir şekilde etkilemesine izin vermeyin.

7. Onunla aranızda mesafe yaratın

Narsist eğiliminin seni ezdiğini hissettiğinde, arana biraz mesafe koymaktan çekinme. Bir mola verin ve kendinize odaklanmak için ondan biraz uzak durun. Sizi mutlu eden ve enerjinizi tazeleyen şeyler yapın ki kendinize olan güveniniz yerine gelsin ve kafanızı sıfırlayabilin.

8. Tepki vermekten kaçının

Narsist kadın partneriniz sizi gaza getirmeye çalıştığında, ona tepki vermekten kaçının. Kafanızdan altı saniyeye kadar sayın. Durum kızıştığında özdenetim kazanmak için harika bir araçtır. Sizden herhangi bir tepki almazsa, sonunda pes edecektir. Ve kurşundan yara almadan kurtulacaksın.

9. Diğer ilişkileri sürdürmek

Arkadaşlarınızdan ve ailenizden kopmayın. Zor bir ilişki içinde olmak diğer ilişkilerinizi etkileyebilir. Sizin için önemli olan kişilerle iletişiminizi sürdürmek için çaba gösterin. Bir sosyal çevreye sahip olmak, zihninizi istenmeyen stresten uzaklaştırmanıza yardımcı olur.

10. Profesyonel yardım alın

Narsist bir kadınla uğraşmak kolay değildir. Artık başa çıkamayacağınızı hissettiğinizde, profesyonel bir danışmandan destek alın. Kendiniz için ve mümkünse eşiniz için de yardım isteyebilirsiniz. İyi bir profesyonel danışman, eşinizin veya sizin duygularınızı incitmeden nasıl başa çıkacağınız konusunda size rehberlik edecektir.

Sıkça Sorulan Sorular

Dünyadaki kadınların yüzde kaçı narsist olabilir?

Araştırmalara göre narsisistik kişilik bozukluğu (NPB) kadınların %4,8’inde, erkeklerin ise %7,7’sinde görülmektedir.

Narsist bir kadın normale dönebilir mi?

Narsist bir kişi, danışmanlık alarak ve iyileşme isteği ile değişebilir. Kişi değişmek istemiyorsa, danışmanlık istenen sonuçları vermeyebilir.

Narsist bir partnerle ilişki içinde olmak, sonunda zihinsel sağlığınıza ve güveninize zarar verebilir. Narsist kadınlar, yaptıkları kötülükler ve eylemler için sizi suçlama eğilimindedir, bu yüzden sonunda her şey için kendinizi suçlarsınız. Ancak böyle bir ilişkiyle uğraşırken neyin doğru neyin yanlış olduğunu gözden kaçırmamalısınız. Duygularınız geçerli ve sağlıklı bir ilişki arzunuz da öyle. Bu nedenle, net sınırlar belirleyin, kendi adınıza konuşun ve kendi başınıza halledemeyeceğinizi düşünüyorsanız yardım isteyin.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Hayat kategorisinde en çok okunan makaleler için buraya tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!