Perşembe, Haziran 20, 2024
Ana SayfaSoru - CevapToksik İlişki Ne Demek: Ne Yapılır, Belirtileri, Nasıl Bitirilir

Son Yazılar

Toksik İlişki Ne Demek: Ne Yapılır, Belirtileri, Nasıl Bitirilir

Sizi bezdiren ilişkilerden uzak durmak istemek istersiniz. İşte toksik ilişki ne demek, nedir, ne yapılır, belirtileri ve nasıl bitirilir cevapları.

Toksik bir ilişki, zor zamanınızda sizin yanınızda olmamış, yanlış anlaşılmış, aşağılanmış veya saldırıya uğramış hissettiren bir ilişkidir. Temel düzeyde, sizi daha iyi hissetmek yerine daha kötü hissettiren herhangi bir ilişki zamanla toksik hale gelebilir. Bu yazımızda sizlerle toksik ilişki ne demek, nedir, ne yapılır, belirtileri ve nasıl bitirilir gibi sorularınıza cevaplar vereceğiz.

Toksik ilişkiler, oyun alanından toplantı odasına ve yatak odasına kadar hemen hemen her bağlamda var olabilir. Aile üyeleriniz arasındaki toksik ilişkilerle bile uğraşabilirsiniz.

Bipolar bozukluk, depresyon ve hatta depresif eğilimler gibi zihinsel hastalıkları olan kişiler, zaten olumsuz duygulara duyarlı oldukları için toksik ilişkilere özellikle duyarlı olabilirler. Örneğin, karma veya depresif bir dönemin ortasında olan bipolar bozukluğu olan biri, duygusal istikrar konusunda diğerlerinden biraz daha zayıf olabilir ve bu, o kişiyi toksik insanlar için daha kolay bir hedef haline getirebilir. Bununla birlikte, toksik insanlar herkesi etkileyebilir.

Bir ilişkiyi neyin toksik yaptığı ve böyle bir ilişki içinde olup olmadığınızı nasıl belirleyeceğiniz de dahil olmak üzere, toksik ilişki nedir, ne yapılır, nasıl uzak durulur gibi bilmeniz gerekenler detayları bu yazımda paylaşacağım. Ayrıca makalemde, bu tür ilişkileri yönetmenin etkili yolları için ipuçları bulacaksınız.

Toksik Bir İlişkinin Belirtileri

Bir ilişkide kötünün iyiden daha ağır basıp basmadığını yalnızca siz söyleyebilirsiniz. Ancak birileri söyledikleri, yaptıkları veya yapmadıkları şeylerle sürekli olarak sağlığınızı tehdit ediyorsa, bu muhtemelen toksik bir ilişkidir.

Fiziksel veya sözlü taciz içeren ilişkiler kesinlikle toksik olarak sınıflandırılır. Ancak toksik bir ilişkinin başka, daha incelikli belirtileri de var:

 • Aldığınızdan fazlasını veriyorsunuz, bu da kendinizi değersiz ve tükenmiş hissetmenize neden oluyor.
 • Sürekli olarak saygı görmediğinizi veya ihtiyaçlarınızın karşılanmadığını hissediyorsunuz.
 • Zamanla özgüveniniz üzerinde bir baskı hissediyorsunuz.
 • Desteklenmediğinizi, yanlış anlaşıldığınızı, aşağılandığınızı veya saldırıya uğradığınızı hissediyorsunuz.
 • Diğer kişiyle konuştuktan veya birlikte olduktan sonra depresif, kızgın veya yorgun hissediyorsunuz.
 • Birbirinizin içindeki en kötüyü ortaya çıkarıyorsunuz. Örneğin, rekabetten beslenen arkadaşınız, sizin için zevkli olmayan, kin temelli bir rekabet ortamı yaratmaya çabalıyor olabilir.
 • Bu kişinin etrafındaki en iyi sen değilsin. Örneğin, dedikoducu yanınızı ortaya çıkarırlar veya normalde sahip olmadığınız ortalama bir çizgi çizer gibi görünürler.
 • Onun hedefi olmaktan kaçınmak için bu kişinin etrafında ayak parmaklarınızın üzerinde yürümek zorunda olduğunuzu hissediyorsunuz.
 • Onları neşelendirmek için çok fazla zaman ve duygusal güç harcarsınız.
 • Her zaman suçlusun. İşleri tersine çevirirler, böylece yanlış yaptıklarını düşündüğünüz şeyler aniden sizin hatanız olur.
 • Manipülasyon tekniklerini çok iyi kullanırlar.

Toksik ve Sağlıklı Davranış

Bir ilişkinin toksisite yaratıp yaratmadığını belirlerken, ilişkide en sık hangi davranışların sergilendiğine bakmak önemlidir. Başka bir deyişle, biriniz veya her ikiniz de sürekli olarak bencil, olumsuz ve saygısızsanız, ilişkide toksisite yaratıyor olabilirsiniz. Ancak çoğunlukla cesaret verici, şefkatli ve saygılıysanız, toksisite yaratan ve ele alınması gereken belirli sorunlar olabilir.

Toksisite belirtilerini tanımak önemlidir – ister sizde ister diğer kişide olsun. İşte hem toksik davranışların hem de sağlıklı davranışların bazı belirtileri.

Toksik Davranış

 • Güvenilmez
 • Kıskanç
 • Olumsuz
 • Ben merkezli
 • Çıkarcı
 • Eleştirici
 • Alçaltıcı
 • Şüpheci
 • Küfürcü
 • Saygısız

Sağlıklı Davranış

 • Güvenilir
 • Sevgi dolu
 • Pozitif
 • Verici
 • Özverili
 • Teşvik edici
 • Canlandırıcı
 • Kendinden emin
 • Şefkatli
 • Saygılı

Toksik İlişki Türleri

Toksik ilişkilerin romantik ilişkilerle sınırlı olmadığını belirtmek önemlidir. Ailelerde, işyerinde ve arkadaş grupları arasında bulunurlar ve özellikle toksisite etkin bir şekilde yönetilmezse aşırı stresli olabilirler.

Tüm toksik ilişkiler her iki taraftan da kaynaklanmaz. Bazı insanlar sadece etrafta olmak için toksiktir – sürekli şikayet, eleştirel yorumlar ve genel olumsuzluk gibi olumsuz davranışlarla enerjinizi tüketirler. Veya başkalarıyla sürekli tartışabilir, neden daha iyi bildiklerini açıklayabilir veya başkalarının kusurlarına işaret edebilirler – bunların tümü zamanla size yük olabilir.

Bazen insanlar herkese karşı bu şekilde davranırlar ve bunun başkaları üzerindeki etkisinin farkında olmazlar. Ayrıca iletişim kurmanın daha sağlıklı yollarını bilmiyor olabilirler. İnsanları ne zaman sinirlendirdiklerini veya eleştirildiklerini veya görmezden gelindiklerini hissettirdiklerini bilecek kadar sosyal ipuçlarını nasıl okuyacaklarını bilmemeleri muhtemeldir.

Ancak diğer zamanlarda, bu tip insanlar kasten kaba ve inciticidir. Bu durumlarda, kötü sözleri ve eylemleriyle dışlanmış ve hedeflenmiş hissedebilirsiniz. Ve ne yaparsanız yapın, asla yeterli olmadığınızı veya yeterince iyi olmadığınızı hissediyorsunuz.

Bu senaryolar sizin durumunuz için doğruysa, bu kişiyle olan ilişkinizi yeniden değerlendirmek isteyebilirsiniz. Benlik saygınıza ve genel zihinsel sağlığınıza ve ayrıca fiziksel sağlığınıza gerçek zarar veriyor olabilirler.

Aslında, 2016 Michigan Üniversitesi araştırması, “stres ve [olumsuz] ilişki kalitesinin kardiyovasküler sistemi doğrudan etkilediğini” buldu.

Uzun vadede, tüm bu faktörler sağlığınıza zarar verir ve hatta içme veya yeme gibi sağlıksız başa çıkma davranışları geliştirmenize neden olabilir.

Narsistler ve Sosyopatlar

Bazı insanlar, özellikle narsistler ve sosyopatlar, başkalarının dikkatinden ve hayranlığından beslenme eğilimindedir. Narsistler, insanları bir araya getirme ihtiyacı hisseder ve üstünlük arayışı içinde onları “daha az önemli” hissettirir.

Gurur duyduğunuz bir başarıyı paylaşırsanız, kasıtlı olarak sizi küçük düşürebilir veya küçük hakaretler edebilirler. Ayrıca, bir günden diğerine size iyi gelip gelmeyecekleri konusunda sizi zorlarlar.

Narsistler, asla hata yapmadıklarına gerçekten inandıkları için, hatayı kabul etmekte başarılı değildirler.

Toksik, narsist insanlarla uğraşırken, ne yaptıklarının farkında olup olmadıkları her zaman açık değildir. Ancak davranışları sürekli olarak kendinizi kötü hissetmenize neden oluyorsa, kendinizi bu kişiden uzaklaştırmanız veya en azından o kişi hayatınızda olması gerekiyorsa tetikte olmanız gerektiğini kabul etmeniz gerekir.

Davranışınızdaki bu değişiklik onları değiştirmez, ancak onlarla uğraşmanın stresini en aza indirmeye yardımcı olabilir. Önemli olan, onlarla etkileşime girerken maruz kaldığınız duygusal istismardan kendinizi korumanızdır:

 • Onları değiştiremeyeceğinizi kendinize hatırlatın ve onlarla yüzleşmek, hiçbir şeyi çözmeden yalnızca daha fazla hırsı ortaya çıkarabilir.
 • Kendinizle onlar arasına mesafe koyun.
 • Kişi hayatınızda olması gerekiyorsa, tetikte olmanız gerektiğini kabul edin.

İş arkadaşları

Bir iş arkadaşınızsa ve sorun yakınlıksa, masanızı taşımak için iyi bir bahane düşünün. Örneğin: “Beni rahatsız eden bir havalandırmanın hemen altındayım” veya “Yazıcının yanında olmasaydım daha fazla iş yapabilirdim.”

Kişi sizi şikayet etmek için ararsa, onu bir amirine yönlendirmeyi deneyebilir ve sonra sakince işinizi yapmaya geri dönebilirsiniz. Onlar bunu anlayana kadar bunu defalarca tekrarlamanız gerekebilir.

Aile ve arkadaşlar

Aile üyeleri ve arkadaşlarla, toksik kişiyi hayatınızdan çıkarmanın kolay bir yolu olmayabileceğinden, muhtemelen daha zor olacaktır.

Ciddi derecede toksik bir arkadaşınız varsa, onlarla geçirdiğiniz zamanı azaltmanız gerekebilir. Onları gücendirmekten endişeleniyorsanız, ziyaretlerinizi birkaç ay boyunca azaltın, böylece o kadar belirgin olmaz (yine de fark edebilirler).

Toksik kişi bir aile üyesi veya yakın arkadaş olduğunda, bu kişiyi terapiye girmeye teşvik etmek de mümkün olabilir ki bu genellikle toksisitenin altında yatan sorunu çözmek için gereklidir.

Toksik insanlarla nasıl başa çıkılır

Özellikle iş arkadaşları veya bir aile üyesi arasında her toksik ilişkiden kaçınılamazken, sağlıklı sınırlar, öz bakım ve farkındalık ile yönetilebilirler.

Kendinizi, birbirinizin en kötüsünü ortaya çıkardığınız (ya da en iyisini ortaya çıkaramadığınız) toksik bir ilişki içinde bulursanız, ilişki üzerinde çalışmak ve dinamiği değiştirmek isteyebilirsiniz – özellikle de ilişkinin başka yararları varsa.

İddialı iletişim ve daha sağlıklı sınırlar, genellikle birbirinizdeki en iyiyi ortaya çıkarmanın anahtarıdır – özellikle de ikiniz de değişiklik yapmaya istekliyseniz.

Toksik bir ilişkiyle başa çıkmak için birkaç adım daha:

 • Tanık olduğunuz şey hakkında diğer kişiyle konuşun. Durumdaki rolünüzün sorumluluğunu alırken, ihtiyaçlarınız ve duygularınız konusunda iddialı olun.
 • Neyi sorun olarak gördüğünüzü tartışın ve ikinizin de ihtiyaçlarınızı karşıladığından emin olmak için dinamiği değiştirmek isteyip istemediğinize birlikte karar verin.
 • İlişkinizi yeniden değerlendirin ve kendinize sorun: Bu kişi benim öz saygıma ve genel zihinsel sağlığıma gerçekten zarar veriyor mu?
 • Hayatınıza hayal kırıklığı veya mutsuzluk getiren insanlarla geçirdiğiniz zamanı sınırlayın. Bu kişi, bir aile üyesi veya iş arkadaşınız gibi etkileşime girmeniz gereken biriyse, etkileşimleri sınırlamanız gerekebilir.
 • Endişeleriniz hakkında konuşmaya karar verirseniz, duygularınızı tanımlarken “hissediyorum” ifadelerini kullanın. Bunu yapmak, kendilerini savunmacı hissetmekten alıkoymaya yardımcı olur.
 • Bazı toksik insanların, özellikle de öz farkındalık veya sosyal becerilerden yoksun olanların değişmeye isteksiz olduğunun farkına varın.
 • Durum gerektirdiğinde, çatışmadan kendiniz için ayağa kalkmaya çalışın.

Sonuç

Herhangi bir toksik ilişki türüyle uğraşırken, sağlığınıza ve iyiliğinize odaklanmanız önemlidir. Sonuç olarak, enerjinizi ve mutluluğunuzu tüketen biriyle uğraşıyorsanız, onları hayatınızdan çıkarmayı veya en azından onlarla geçirdiğiniz zamanı sınırlandırmayı düşünün. Ve duygusal veya fiziksel taciz yaşıyorsanız, hemen yardım alın.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

SORU-CEVAP kategorimizdeki diğer yazılar için ise buraya tıklayabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!