Pazar, Haziran 23, 2024
Ana SayfaHayvanseverCane Corso İtaliano Köpeği Hakkında Bilinmesi Gereken 15 Şey

Son Yazılar

Cane Corso İtaliano Köpeği Hakkında Bilinmesi Gereken 15 Şey

Cane Corso italiano cinsi köpeklerin özellikleri, fiyatı, yavrusu, blue renktekiler ile ilgili aradığınız her detay işte bu yazımızda!

Cane Corso İtaliano, köpek sahibi olmak isteyen insanlar için çok yakışıklı bir İtalyan köpek ırkıdır. Harika bir arkadaş olması, sevgi dolu ve koruyucu karakteri Cane Corso özellikleri arasındadır.

Bu cins yalnızca aile bireylerine saygı duyar. Yani bunun anlamı, gördüğü herkesle dost olmaz ve tanımadığı insanlara iyi davranmak zorunda da hissetmez. Cane Coro yalnızca aile üyeleriyle ilgilenirler, sevgi gösterildiği sürece ailenizin gerçek bir üyesi ve koruyucu melekleri haline gelirler.

Cane Corso’ya Corso, Italian Mastiff, Cane Corso Italiano ve Italian Corso da denir. Bu yazımda sizlerle Cane Corso İtaliano Hakkında Bilinmesi Gereken 15 Şey ile ilgili bilgi vereceğim: 🐶

1. Mastiff tipi köpeklerden biridir

cane corso italiano ırkı köpek

Bu cins İtalya’da geliştirildi ve Roma savaş köpeklerinden geldikleri söyleniyor. Kuzeni Napoliten Mastiff ile karşılaştırıldığında, Cane Corso daha hafif yapılıdır. Cane Corso, evlerinizi ya da arazinizi korumak, avlanmak için yetiştirilmiş muhteşem bir köpek ırkıdır.

Eski tarihlerde işleri esas olarak sığır veya domuzları toplamak ve sahiplerinin onları pazara sürmelerine yardımcı olmaktı.

“Cane” kelimesi Latince’de köpek anlamına gelir ve “Corso” kelimesi eski İtalyanca’da “corsus”, sağlam veya güçlü anlamına ve koruma anlamına gelen “cohors” kelimelerinin birleşiminden oluşmuştur.

Sanayileşme ve teknolojinin gelişmesi ile artık korunmaya ihtiyacı olmayan çiftçiler, bu köpeği sahiplenmeyi bıraktılar. Bu sebeple Cane Corso italiano ırkının nesli tükenme ile karşı karşıya kaldı. Sonrasında 1970’li yıllarda köpek severler, ırkı yeniden çoğaltmak için çabaladı.

1983’te Amatori Cane Corso Derneği kuruldu ve 1996’da bu cins, Federation Cynologique Internationale tarafından kabul edildi. 1993’te Uluslararası Cane Corso Derneği kuruldu ve 2010’da Amerika Kennel Kulübü ırkı tescilledi.

Şu anda, bu ırk Amerika Cane Corso Derneği tarafından yönetilmektedir.

2. Büyük, Kaslı Köpeklerdir

cane corso italiano

Dişi Cane Corso, yerden yüksekliği 59-66 cm, erkekler ise 64-69 cm kadardır. Ağırlıkları da boylarıyla orantılıdır ve tipik olarak 41-55 kg arasında değişir.

Cane Corso fiziksel olarak güçlü olduğu kadar çok kaslı ve tıknazdır. Genellikle dev köpek türleri arasında sayılır.

3. Çok güçlü köpeklerdir

Tarihe göre, Cane Corso italiano cinsi köpeklerin güçlü mizaçları vardır ve her zaman zorluklarla yüzleşmeye hazırdır. Kendilerine düzenli yiyecek veren, liderlik sağlayabilecek ve hükmedebilecek, kendine güvenen ve tutarlı bir sahipleri varsa, mükemmel aile köpekleri olabilirler.

Ancak yanlış ellerde sahiplenilirse saldırgan olabilirler ve etrafındakiler için tehlike oluşturabilirler. 2014 yılında, iki Corso’nun bir kadın koşucuya saldırıp öldürdüğü haberi de vakti zamanında gündem olmuştu.

Cane Corso italiano, uysal ve çocuklar da dahil olmak üzere sahibine ve ailesine karşı çok şefkatlidir. Ancak onları bu noktaya getirmek için erken yaşlardan itibaren sosyalleşmeleri ve eğitilmeleri gerekiyor.

Bu nedenle, bir Corso, köpeklerden hoşlanmayan veya korkan veya büyük bir köpeği yönetemeyecek olan insanlar için uygun değildir.

Corsi, otoriter doğasıyla birleştiğinde de çok zekidir; onlar evde hakimiyet kurmaya çalışırlar. Ayrıca ses tonunuzu anlayacak ve ödüllere, övgülere iyi yanıt verecek kadar da hassastırlar.

Sessiz, sakin ve kendinden emin olmak, bu cinsin sahiplerine itaat etmesini sağlayacak ve gelişimlerini de hızlandıracaktır. Tutarlılık, Cane Corso italiano‘nun gevşemesine ve kimin sahip olduğunu bilmesini sağlayacaktır. Corso ile bağ kurmanın en güzel yöntemlerinden biri, onunla yalnız zaman geçirmenizdir.

Güçlü mizaçları nedeniyle erken sosyalleşmeye ihtiyaçları vardır. Corso’yu dört aylık olmadan önce birçok farklı yere götürüp, insanlara alışmasını ve hatta mümkünse kalabalık ortamlara alışmasını sağlamalısınız.

Erken sosyalleşme, Corso yavrularının çok yönlü köpekler olmasını sağlayacak, yalnız bırakılmaktan ve yabancılardan, diğer hayvanlardan veya çocuklardan korkmadan büyümelerine yardımcı olacaktır.

İtalyan cinsi standardına göre, Corso yalnızca gerçek bir tehdit olduğunda tepki vermeli ve zararsız kişileri tehdit olarak algılamamalıdır. Yani uzun lafın kısası, emek verilmesi gereken kabadayı bir köpektir.

4. Genellikle Sağlıklılar

cane corso italiano ırkının çocuklarla arası nasıl

Cane Corso italiano ırkı genellikle sağlıklı köpeklerdir. Bununla birlikte, tüm ırklar gibi, onlar da belirli hastalıklara yatkındır. Tüm Corso’lar bu sağlık koşullarının herhangi birini veya tamamını yaşamaz, ancak bunların farkında olmak yardımcı olur.

Cane Corso, kalça displazisi, eklem displazisi ve göz hastalıklarına sahip olabilirler. Göz kapağının içe kıvrılması, göz kapağının dışa kıvrılması, gözlerinin sulanması, göz kapağı bezlerinde meydana gelen iltihaplar ve şişkinlikler en sık rastlanılan göz hastalıkları arasında yer almaktadır.

Cane Corso yavrusu alınırken mutlaka secereli yavru alınmasına dikkat edilmelidir.

5. Bol Fiziksel Aktiviteye İhtiyaçları Vardır

İşçi kategorisine girdikleri için Cane Corso italiano‘nun formda kalmak için bol miktarda egzersize ihtiyacı vardır. Bir Corso sahibi olarak, onu her gün, sabah ve akşam en az bir 1-2 km koşmaya veya tempolu yürüyüşe götürmeye özen gösterin.

Ancak, yavru köpeklere karşı dikkatli olmalısınız. Cane Corso yavruları için, kas-iskelet sistemi 18 aylık olana kadar tam olarak gelişmez. Bu nedenle, köpeğinizi köpek yavrusu enerjisini yakmasına yardımcı olmak için yürüyüşe çıkarırken, yürüyüşlerin daha yavaş ve daha kısa olmasına özen gösterin

6. Zihinsel Uyarılmaya İhtiyaç Duyarlar

Zihinsel uyarım için bir Cane Corso italiano‘ya görevler vermelisin. Bu cins için uygun çalıştırma metotları geliştirmelisiniz. Mesela bir top attığınız da bunu size yeniden getirmesini sağlamalısınız. Koş, otur, bekle, yat gibi komutları alması içi bir dizi eğitime tabi tutmalısınız. Meraklanmayın zeki köpeklerdir!

Bir aktivite türü seçin ve köpeğinizin bunun için en az 20 dakika harcamasını sağlayın. Alternatif olarak sabah 10 dakikaya, akşam 10 dakikaya bölebilirsiniz.

7. Başı Boş Bırakmaya Gelmeyen Bir Köpektir

Cane Corso italiano, agresif bir köpektir. Bu sebeple özellikle dışarıda gezdirirken serbest bırakmamalı, mutlaka tasma kullanmalısınız. Elbette gücünüz de önemli. Yani örneğin güçsüz birinin tasmayı tutmaması gerekir. Ayrıca örneğin dışarıdayken birisi sevmek isterse, dikkatli olmasını söylemeniz ve sizin de dikkatli olmanız gereklidir. Tabi bu uyarıları çok erken yaşlarda Corso’yu sosyalleştiremeyen sahipler için söylüyorum.

Bahçeli bir eviniz varsa, çitlerinize de fazla güvenmeyin. Bu çitlerin yüksekliği ve dayanıklılığını test etmek isteyecek bir Corso sahibi olduğunuzu unutmayın!

8. Büyük Irk, Daha Fazla Masraf Demektir

Cane Corso italiano, sahibi olmak istiyorsanız şimdiden söyleyeyim, büyük köpek fazla masraf yaratır. Örneğin daha fazla yemek daha fazla kaka, daha fazla egzersiz, daha fazla enerji, yani anlayacağınız her şeyden bol bol harcayacaksınız.

Kısırlaştırmak isterseniz bu bir maliyet, anestezi büyük köpeklere daha fazla verilir, bu da bir maliyettir. Daha uzun süreler egzersiz yaptırırsınız, daha uzun süreler dışarıda dolaşmanız gerekir. Alacağınız aksesuarların ve oyuncakların boyutları ve dayanıklılığı da daha fazla olmalıdır ki, bunların hepsi maliyet yaratacaktır. 🤑

9. Yemek için her şeyi yaparlar

Cane Corso italiano, özellikle eğitim süresi içinde taktir edilmek ve koşullandırmak için yemek verilmesinden çok hoşlanır. Yüksek kaliteli kuru yiyecekler için önerilen günlük miktar bir Corso için günde 4-5 kap olacaktır.

Yetişkin bir İtalyan Corso’yu ne kadar besleyeceğiniz, yaşına, boyutuna, metabolizmasına, yapısına ve aktivite seviyesine bağlı olmalıdır. Tıpkı insanlar gibi, köpekler de bireydir ve hepsi aynı miktarda köpek maması yemezler.

Çok fazla egzersiz yapma olanağı olan bir Corso ile evde zaman geçirmek zorunda olan arasında beslenme farkı mutlaka olmalıdır. Köpeğinizin yeterince beslendiğinden emin olmak için yüksek kaliteli köpek mamaları satın almanız gerekir.

Köpeğinizin kilosunu her hafta ölçmenizi öneririm. Bunu yaptıktan sonra ne kadar mama vereceğinize ve egzersiz sürelerini arttırıp arttırmayacağınıza karar verebilirsiniz.

Corso’nun kilolu olup olmadığını basit bir test ile anlayabilirsiniz. Parmaklarınızı köpeğinizin omurgasına koyun ve kuyruk tarafına kadar fazla bastırmadan kaydırın. Bu testte eğer sırt kemiklerini hissedebiliyorsanız, aşırı kilolu değil demektir. Fakat bu kemikler dışarıdan görülebiliyorsa, köpeğiniz zayıf diyebilirsiniz. Yemek vermeniz yani öğünlerini artırmanız gerekir.

10. Cane Corso için Bakım Çok Önemlidir

Cane Corso italiano, kısa sert ve yoğun tüylere sahiptirler. Yılda 2 defa tüy dökme sürecini yaşarlar. Bu sebeple eğer evde bakmaya niyetliyseniz, hemen hemen her gün evinizi süpürge ile temizlemeniz gerekecektir.

Cane Corso yavruları, hafta bir defa yıkanmalıdır. Ağızlarında gizlenen bakterileri ve tartar oluşumunu gidermek için dişlerini haftada en az iki veya üç kez fırçalayın. Günlük diş fırçalamak, ağız kokusunu ve diş eti hastalıklarını önlemenize de yardımcı olacaktır.

Genellikle enfeksiyonlara işaret eden kötü koku ve kızarıklık için her hafta kulaklarını kontrol edin. Kulak kanallarına asla bir şey sokmayın, kulağın sadece gözle görülür yerlerini temizleyin.

Şüphelendiğiniz herhangi bir şişkinlik, kızarıklık, koku vb görürseniz, içinizi rahatlatmak için bir veterinere götürün.

Cane Corso italiano, ırkını her tımar ettiğinizde, ciltte, ağızda, burunda, gözlerde ve ayaklarda kızarıklık, hassasiyet veya iltihaplanma gibi herhangi bir yara, kızarıklık veya enfeksiyon belirtisi olup olmadığını kontrol edin.

Herhangi bir akıntı veya kızarıklık olmadan daima gözlerinin temiz olduğundan emin olun. Her hafta Corso’nuzu dikkatlice inceleyerek, olası sağlık sorunlarını erken tespit edebilirsiniz.

11. Çocuklara Karşı Koruyucu ve Sevgi Dolu Olabilirler

Cane Corso italiano, ırkı daha küçücükken doğru yetiştirildiğinde yani sosyalleştiğinde ve eğitildiğinde çocuklara karşı koruyucu ve sevgi dolu olabilirler.

Şimdi vereceğim bilgi ise çok önemli! Evinde çocukları olan Corso sahipleri, bu köpeklerin çocukları kovalamasına asla izin vermemeli ve çocuklarına ise onların karşısında yüksek sesle bağırmamaları telkin edilmelidir Evet farkındayım zor bir süreç ama bu süreci başarıyla aşanlar da var.

Her ne kadar köpekleri çok sevsek de onların bir hayvan olduğu unutulmamalıdır. Çocuklarınız dışarıda koşarken, Corso’yu mutlaka tasmalı şekilde gezdirmelisiniz.

Çocuklarınıza bir Corso’ya nasıl yaklaşılacağını ve dokunacağını öğretmek çok önemlidir. Kuyruğun veya kulağın çekilmesini veya ısırılmasını önlemek için köpeğinizle küçük çocuklar arasındaki ilişkiyi sürekli denetlemelisiniz. Ne kadar sevgi dolu olursa olsun, hiçbir Corso bir çocukla birlikte gözetimsiz bırakılmamalıdır.

12. İlk Köpeğiniz Cane Corso İtaliano Olmamalıdır

Köpek sahibi olurken insanların genellikle baktıkları temel özellik sert bakış ve güçlü olmalarıdır. Ancak Corso, bir Boxer’a benzemez. Tutarlı, kendinden emin ve deneyimli bir sahibe itaat ederler. En ufak bir açığınızda size hükmetmeye meyillidirler.

Büyük, potansiyel olarak baskın ve güçlü bir köpeği nasıl idare edeceğinizi, motive edeceğinizi ve yöneteceğinizi bilmeniz gerekir.

13. Mükemmel Koruma Köpekleridir

Fiziksel görünümlerine bağlı olarak, Cane Corso italiano, iyi koruma köpekleridir. Koruyucu ve bölgesine hakim olmak isteyen bu ırk, bahçenizde ve evinizde en üstün yetenekleri ile koruyucu bir yapıya bürünürler.

Potansiyel bir tehdit durumunda, bu mastiff ırkları korkusuzdur. Bu nedenle, bir Corso sahibi olarak, evinizi ziyarete gelen insanlar olduğunda Corso’nuzu kontrol altında tutmak zorundasınız.

14. Birleşik Krallık Kennel Kulübü onları tanımıyor

Cane Corso italiano, İngiltere’de soy köpekleri olarak bilinmedikleri için Birleşik Krallık’ta Kennel Club kaydı yapılmıyor.

Bu, Birleşik Krallık’ta Corso’nun orjinal bir mastiff sayılmamasından kaynaklanıyor. Fakat American Kennel Club tarafından tanınmaktadır. Yani iki arada bir derece kalmış bir köpek cinsidir.

15. Çok Hassaslardır

Cane Corso ciddi bir köpek ırkıdır; aynı zamanda hassas bir köpektir. Ailelerine çok sadıktırlar ve sahiplerinin ihtiyaç ve beklentilerine çok duyarlıdırlar.

Küçük bir ergenlik inatçılığından geçtikleri zamanlar dışında, sizi memnun etmek istedikleri için her zaman yanınızda olacaklar. Bir aile üyesine bağlanacak ve diğer bir çok köpek ırklarının aksine, bunlar aile köpekleridir. Tüm aileye sadıktırlar.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Hayvanseverlerin mutlaka okuması gereken bilgiler için buraya tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!