Pazar, Haziran 16, 2024
Ana SayfaSağlıkHamilelikHamileliğin 16. Haftası: Belirtileri, Bebek Gelişimi, Büyüklüğü ve İpuçları

Son Yazılar

Hamileliğin 16. Haftası: Belirtileri, Bebek Gelişimi, Büyüklüğü ve İpuçları

Hamileliğin 16. haftası anne adaylarını ne bekliyor? Belirtileri nelerdir, bebek kaç kilo ve boyu ne kadar? İşte dikkat etmeniz gerekenler.

Hamileliğin 16. haftası kendinizi enerjik hissediyor ve bazen hamileliğin “balayı dönemi” olarak adlandırılan ikinci üç aylık dönemin tadını çıkarıyor olabilirsiniz! 16 haftalıkken bebeğinizin hamilelik göbeğinizi göstermeye başladığı farkedebilirsiniz ve hatta bebeğinizin bazı küçük hareketlerini hissedebilirsiniz. Bebeğinizin büyümesi ve gelişmesi ile yaşayabileceğiniz belirtiler de dahil olmak üzere hamileliğin 16. haftasında neler olduğu hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Hamileliğin 16. Haftası Öne Çıkanlar

Hamileliğin 16. haftasında sabırsızlıkla bekleyeceğiniz bazı önemli olayların ve gelişmelerin kısa bir özeti:

 • Ufaklığınızın kol ve bacak hareketleri daha koordineli hale geliyor.
 • Hamileliğin 16. haftasında bebeğiniz yaklaşık bir elma büyüklüğünde olacaktır.
hamileliğin 16. haftası bebeğin boyu
 • İkinci üç aylık dönem genellikle hamileliğin en keyifli kısmıdır. Rahatsız edici semptomlarınızın çoğu hafiflemiş olacaktır ve bir enerji artışı yaşıyor olabilirsiniz!
 • Yaşadığınız “hamilelik parıltısına” dikkat edin. Cildiniz bu hafta ışıl ışıl görünebilir!
 • 16 haftalık bebeğin cinsiyeti belli olur mu? Şimdi veya önümüzdeki haftalarda, bir kız mı yoksa bir erkek çocuk mu doğuracağınızı öğrenmeniz mümkün olabilir!

16 Haftalık Bebek Kaç Gram ve Boyu Ne Kadar Olur?

Hamileliğin 16. haftası bebeğinizin bedeni yaklaşık bir avokado ya da elma büyüklüğünde olacaktır ve avucunuzun içine sığabilir. 11,6 cm boyuna ve 100 – 140 gram ağırlığa ulacaktır.

Bebeğinizin büyümesi daha da hızlanır. Peki 16’ıncı haftada hamilelik belirtileri nelerdir, anne ve baba adayları nelere dikkat etmelidir, merak ediyorsanız okumaya devam edin.

Hamileliğin 16. Haftası Bebek Gelişimi

hamileliğin 16. haftası

Büyük bir büyüme atağı yolda ve önümüzdeki üç hafta içinde bebek daha aktif olacak ve birçok karmaşık vücut sistemi çalışmaya başlayacak. Aşağıdaki listelenen özellikler, Alex A. Lluch ve Dr. Benito Villanueva’nın yazdığı Hamile Anneler için Eksiksiz Gebelik Rehberi kitabından alınmıştır.

Bebeğin vücudu 16. haftada şu şekilde gelişiyor:

Cilt: Cilt şeffaf ve pembedir ve altındaki kan damarları görünür haldedir.

Uzuvlar: Minik ayaklar tekme atabilir ve eller kavrama hareketleri yapabilir. Ayak tırnakları büyümeye başlar ve bebek artık baş parmağını emebilir.

Gözler: Işığa karşı giderek daha hassas hale gelirler.

Dudak: Üst dudağın ortasında philtrum veya medial yarık adı verilen dikey bir oluk belirmeye başlar.

Kas-iskelet sistemi: Kaslar ve kemikler organize olur ve yüz kasları hareket ederek yerini yüz ifadelerine bırakır.

Sinir sistemi: Gelişmeye devam eder ve nöral kontrol sayesinde bebeğinizin refleksleri olacaktır. Bebek ayrıca göbek kordonunu tutacak ve onunla oynayacaktır.

Baş ve kafa derisi: Omurga güçlendikçe baş ve boyun daha dik hale gelir. Saç derisi deseni, tüyler henüz görünür olmasa da az az görünür.

Kalp ve kan akışı: Kalp her gün yaklaşık 25 litre kan pompalar ve bu oran bebek geliştikçe artar.

Plasenta: Oksijen ve besin alışverişine yardımcı olan birkaç kan damarını barındıracak şekilde büyür.

Hamileliğin 16. haftası İkiz bebek sahibi olduğunuz kolaylıkla anlaşılabilir, ikiz fetüslerin gelişimi aşağıdaki belirtilerle birlikte yukarıdakiyle aynı olacaktır:

 • İkizlerinizin tırnakları uzar ve benzersiz parmak izleri oluşur.
 • Ultrason taramasında bebeklerden birinin sol başparmağını emdiğini fark ederseniz, muhtemelen solak olabilirler.
 • Cinsel organlar, sonografların cinsiyetlerini kolayca tanımalarını sağlayacak şekilde oluşturulmuştur. Kız fetüsün yumurtalıklarında milyonlarca yumurta olacaktır.
 • Vücutları kafalarından daha hızlı büyür. Cilt, lanugo adı verilen ve doğumdan önce kaybolan tüylerle kaplıdır, ancak birkaç bebekte doğumdan sonra hiç görülmez.
 • Tüm uzuvlar ve eklemler hareket eder. İskelet sistemi yumuşaktır, kıkırdak formundadır ve yavaş yavaş sertleşir.
 • Göğüsler yukarı ve aşağı hareket eder ve nefes almayı taklit eder. Hava yerine amniyon sıvısını alırlar.

16. Hafta Gebelik Belirtileri ve Vücudunuzdaki Değişiklikler

Hamileliğin 16. haftası fark edebileceğiniz şeyler:

İlk tekmeler: Bebeğiniz tekmelemeye başlar ve siz de cenin hareketini hissedebilirsiniz. Bu tekmelere çarpıntı veya hareketlenme denir ve hazımsızlık veya mide guruldaması ile karıştırılabilir.

Daha büyük göğüsler: Emzirmeye hazırlanırken göğüsler büyüyecektir.

Hamilelik ışıltısı: Bu süre zarfında artan kan akışı yüzünüzün parlak görünmesini sağlar ve aktif hormonlar cildinizi daha yağlı ve parlak hale getirir. Buna gebelik parlaması denir.

Biliyor musunuz?
Bazı anne adayları hamileliğin bu döneminde tırnaklarında ve saçlarında sağlıklı bir görünüm yaşayabilirler.

Sırt ağrısı: Hormonal değişiklikler sırt ağrısı riskini artırabilir. Ağrıyı hafifletmek için bazı düşük yoğunluklu egzersizlere ihtiyacınız olabilir. Ayrıca, ağrıyı hafifletmek için oturun ve ayakta durun ve vücudunuzu düzenli olarak gerin. Ancak herhangi bir şey denemeden önce doktorunuza danışın.

Kabızlık: Gastrointestinal sistemi hareketsiz kılan gebelik hormonlarının yanı sıra, büyüyen rahim bağırsaklara baskı yaparak kabızlığa neden olur. Durumu yenmek için bol su için ve yüksek lifli yiyecekler alın.

Vajinal akıntı: Artmaya devam eder ve vajinayı enfeksiyonlardan koruduğu için iyidir. Vajinal duş veya ıslak mendil kullanmak isteyebilirsiniz, ancak genital sistem enfeksiyonlarını ve tahrişlerini önlemek için bunlardan kaçının.

Varisli damarlar: Büyüyen rahim kan damarlarını sıkıştırarak ağrılı varisli damarlara neden olur. Fazla kilo alımı dolaşım sistemi üzerindeki yükü artırarak varisli damarlara yol açabileceğinden kilonuzu yönetmek bir zorunluluktur. Ayrıca aynı pozisyonda daha uzun süre durmayın ve otururken ayaklarınızı yüksekte tutun.

Diş eti kanaması: Hamilelik hormonları iltihaba neden olduğundan, diş etlerini kanamaya, tahrişe ve bakterilere duyarlı hale getirdiğinden, fırçaladıktan sonra diş etlerinde kanama olduğunu fark edeceksiniz. İyi ağız hijyeni ve diş hekimi kontrolü en iyi seçenekler arasındadır.

Bacak krampları: Şiddetli bacak krampları ve ağrısı çekebilirsiniz. Bacaklarınızı, ayaklarınızı ve ayak bileklerinizi hareket ettirmek ve egzersiz yapmak krampları önlemeye yardımcı olabilir.

Mide ekşimesi: Progesteron, büyüyen bebekle birlikte vücudunuzun genişlemesine yardımcı olur. Ayrıca, sindirim sistemi boyunca gıda hareketini yavaşlatır ve mide yanmasına neden olur. Günde üç kez daha büyük öğünler yerine sık aralıklarla daha küçük öğünler alın. Baharatlı yiyecekler yemekten ve yemeklerden hemen sonra uzanmaktan kaçının.

Burun kanamaları: Endişe verici görünebilir, ancak hamileliğin 16. haftası burun kanamaları, burnun kolayca yırtılan küçük kan damarlarındaki ek kan akışından kaynaklanır. Kuru burnunuzu nemlendirmek için bir nemlendirici kullanın.

Unutkanlık: Biraz unutkan olabilir veya konsantre olmakta güçlük çekebilirsiniz. Nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte “Hamilelik Beyni” biyolojik ya da kafanızdaki bitmeyen düşüncelerin bir sonucu olabilir.

Kuru ve kaşıntılı gözler: Hamilelik hormonlarının bir başka etkisi olan kuru ve kaşıntılı gözler, ancak sağlık uzmanınıza danıştıktan sonra reçetesiz satılan göz damlaları ile tedavi edilebilir.

Hamileliğin 16. haftası başka belirtiler bulursanız, bunları doktorunuza bildirmelisiniz.

Kendinizi dikkatli takip edin:
Bu haftada burun tıkanıklığı, baş dönmesi ve bayılma hamile kadınların yaşayabileceği diğer semptomlardır.

Hamileliğin 16. Haftası Gebelik Göbeği

Ekstra kan ve sıvı hacmi sayesinde yarım kilo daha ağır olabilirsiniz. Bu aşamada rahminiz neredeyse bir bardak amniyotik sıvı tutar.

Kadın Doğum Uzmanı Kontrollerde Neye Bakacak?

hamileliğin 16. haftası

Doğum öncesi 2 ya da 3’üncü randevunuzda kadın doğum uzmanı doktorunuz neleri kontrol edecektir.

Tıbbi geçmiş: Doktorunuz genel sağlığınızı kontrol edecek ve yaşayabileceğiniz semptomların ayrıntılarını inceleyecektir. Sahip olduğunuz herhangi bir sorun veya sorunuzu doktora söylemelisiniz.

Fiziksel muayene: Tansiyonunuz, kilonuz ve boyunuz ölçülür. Fizik muayene ayrıca karın ve vajinal muayene ile birlikte tiroid, göğüsler, akciğerler ve kalbin kontrol edilmesini içerir.

Laboratuar testleri: Doktorunuz gebelik diyabeti belirtileri ve kan testi, preeklampsi araştırması veya idrar testleri yoluyla herhangi bir idrar yolu enfeksiyonu olup olmadığını kontrol edecektir.

Doppler ultrason testi: Kadın doğum uzmanınız, bundan sonra bir rutin haline gelecek olan bebeğin kalp atışlarını size ve eşinize ilk kez duymanız için Doppler adlı bir el cihazı kullanacaktır.

Testler ve prosedürler: Doğuştan gelen engelleri veya genetik bozuklukları ve anormallikleri tespit etmek için birkaç prosedürden geçmeniz gerekebilir.

 • Çoklu tarama: Down sendromunu tespit eden bir kan testidir. Spina bifida gibi doğuştan gelen sorunlar hakkında bilgi veren bazı testleri içerir. Bu test ayrıca herhangi bir anormallik riskini daha iyi değerlendirmek için ense saydamlığı taraması (11-13 hafta) ve ikili tarama testi (18-20 hafta) olarak bilinen özel bir ultrason ve kan testi taramasıyla birlikte yapılır.
 • Amniyosentez: Down sendromu ve kromozomal anormallikler, nöral tüp defektleri ve genetik bozuklukları teşhis eder. Bununla birlikte, bu küçük bir düşük yapma riski taşır. Bu nedenle, yalnızca genetik veya kromozomal anormallikler açısından daha büyük risk altında olduğu bilinen kişiler bunu seçmelidir.
 • Alfa-fetoprotein (AFP) testleri: AFP kan testi, potansiyel genetik bozuklukları ve herhangi bir nöral tüp defektini kontrol eder.

Dikkate alınması gereken nokta:
Doktorunuz size hamileliğin bu sıralarında boğmaca aşısı önerecektir.

Ultrasonda Cinsiyet Taraması

Bir erkek bebeğin ultrason görüntüsü bir salyangoz veya kaplumbağa gibi görünebilir.

Bir kız ultrasonunda üç belirgin çizgi vardır (vulvanın ana hatları – kadın cinsel organının dış kısmı). Daha iyi bir görüntü ancak fetüs 20. haftaya geldiğinde cinsiyet farklılıkları kesinleştiği için elde edilebilir.

Hamileliğin 16. Haftası Daha İyi Bir Gebelik İçin 9 İpucu

Mide bulantısı ve sabah bulantısı ortadan kalktığında, sağlıklı beslenmeye ve formda kalmaya odaklanmak için iyi bir zaman.

Doğru beslenin: Canınız tatlı yemek istiyorsa şeker yerine yoğurt ya da meyve yiyebilirsiniz. Tuzlu yiyecekler yemek istiyorsanız, dil peyniri atıştırın. Sadece hamilelik isteklerinizi tatmin etmekle kalmaz, aynı zamanda kalsiyum ve protein ihtiyacınızı da karşılar.

Egzersiz: Yarım saatlik bir egzersiz iyi bir fikirdir. Yürümek ve yüzmek, düşük yoğunluklu aktiviteler için daha iyi seçeneklerdir, ancak herhangi bir egzersizi denemeden önce doktorunuzla görüşün.

Alışveriş: Beşik, bebek arabası, bebek oto koltuğu ve diğer bebek eşyalarını aramaya başlayın. Küçük olan doğduktan sonra bebek alışverişi zor olabilir. Aynı zamanda kendinizi de unutmayın. Biraz alışveriş terapisiyle kendinizi şımartın ve kendinize sevimli ve modaya uygun hamile kıyafetleri satın alın.

Yan yatmak: Bu haftadan itibaren uyku pozisyonları daha önemli hale gelir ve sırtüstü uyumanız önerilmez. Yan yatarken destek için yastık kullanabilir veya hamilelere özel tasarlanmış hamile yastıkları satın alabilirsiniz.

Doğum eğitimi: Kadın doğum uzmanınız stres, endişe ve sizi etkileyen diğer duygularla başa çıkmak için doğum eğitimi kurslarına kaydolmanızı isteyebilir.

İletişim: Korkularınızı ve endişelerinizi eşinizle paylaşın. İçinden çıkmanıza yardımcı olacak ve eşiniz de neler yaşadığınızı anlayacaktır. İletişim, hamilelik sırasında ikinizin de birbirinizi anlaması için çok önemlidir.

Yolculuğu harika hale getirin: Bebek isimleri aramak sizi heyecanlandırabilir. Aynı zamanda stres azaltıcı bir aktivite de olabilir.

Kararlar önemlidir: Sağlığınızla, mali durumunuzla veya bebeğinizle ilgili olsun, aldığınız tüm kararlarda kararlı olun.

16. Gebelik Haftasında Beslenme

Amerikan Hastalık Kontrol Merkezi’ne (CDC) göre, ikinci trimesterinizden itibaren her gün fazladan 340 kaloriye ihtiyacınız var. Ancak bu, kilonuza ve aktivite düzeyinize bağlıdır.

Fazla kilolu veya obezseniz, bu öneriler yardımcı olabilir:

 • Besleyici bir kahvaltı ilk öğününüz olmalıdır. Doğru miktarda protein, lif, kompleks karbonhidrat ve bazı sağlıklı yağlar içermelidir.
 • Kepekli tahıllar, az yağlı süt ürünleri, sebzeler ve yağsız et alın. İşlenmiş gıdalardan, şeker yüklü tatlılardan ve paketlenmiş atıştırmalıklardan kaçının.
 • Humus, sade yoğurt, fındık ezmesi, bebek havuç, bazı çiğ sebzeler ve elma, nar, muz gibi taze meyveler gibi doyurucu ve sağlıklı atıştırmalıkları el altında bulundurun. Bu şekilde, abur cubur yeme olasılığınız azalır.
 • Yağlı yiyecekleri dondurma, çörek veya patates cipsi yerine yağsız donmuş yoğurt, simit veya patlamış mısırla değiştirin.

Zayıfsanız veya kilo almakta zorluk çekiyorsanız, aşağıdaki beslenme ipuçlarını deneyin:

 • Bir bardak meyve suyu veya içecek yerine su için.
 • Kalori artışı için her gün bir milkshake için.
 • Diyetinize fındık ve avokado gibi sağlıklı yağları ekleyin.
 • Doyurucu ve sağlıklı oldukları için taze meyveler yerine kuru meyveler yiyin.
 • Öğün aralarında abur cubur yiyin (İçeriğini kontrol edin).

Hala kilo almakta zorlanıyorsanız veya yeme bozukluklarınız varsa, alternatif öneriler için sağlık uzmanınızla görüşün.

Müstakbel Baba İçin İpuçları

Eşiniz bebeğin hareketlerini hissetmeye başladığında siz de hissetmek isteyeceksiniz. Belki dışarıdan bebeğinizi hissedemeyebilirsiniz, ancak bebeğinizin sesinize aşina olmasını sağlamak için bebeğinizle konuşabilir ya da şarkı söyleyebilirsiniz.

Onun sevgisini bir ömür kazanmak için bu güzel süreçte ona sevginizi göstermeye devam edin.

Partnerinizin vücudu, onu üzebilecek birçok fiziksel değişikliğe uğrar. Pozitif davranarak onu iyi hissettirebilirsiniz.

Hamileliğin 16. Haftası Gebelik Kontrol Listesi

 • Sonraki 20 haftalık doğum öncesi randevuyu planlayın.
 • Hamileliğin ortasında bir ultrason için zamanlama belirleyin.
 • Bebek isim listesi yapmaya başlayın.

Sık Sorulan Sorular

Gebeliğin 16. haftasında ne kadar kilo almalısınız?

Hamileliğinize başladığınızda sağlıklı bir kilodaysanız, bu üç aylık dönemde yaklaşık 4 ila 6 kilo alabilirsiniz. (yani, tüm hamileliğiniz için toplam 11 ila 15 kilo). Zayıf, fazla kiloluysanız veya ikiz veya daha fazlasını taşıyorsanız, doktorunuz size biraz daha fazla veya daha az kilo almanızı önerebilir.

Kilo alımınızı nasıl takip edebilirsiniz?

Amerikan CDC gebelik kilo alımı yönergelerine göre, ikinci üç aylık dönemde her gün yaklaşık 340 kalori almalısınız. Bununla birlikte, kalori gereksinimi kilonuza ve aktivite düzeyinize bağlıdır.

16 hafta kaç aydır?

16 hafta, hamileliğin dört ayı veya dört ayının sonudur.

16 haftalık hamileysem doğum tarihim ne zaman?

Doğum tarihiniz genellikle son adet tarihinizin ilk gününe 40 hafta (yani 280 gün) eklenerek hesaplanır (28 günlük bir adet döngüsü varsayarsanız). Yani, şu anda 16 haftalık hamileyseniz, bebeğinizi 24 hafta sonra doğuracaksınız. Beklenen tarihte doğum yaparsanız, bebeğiniz son adet tarihinizden bu yana 40 değil 38 haftalık olacaktır ve yumurtlama gebeliğinizin ilk iki haftası olarak kabul edilir.

16. haftada alınacak en iyi doğum öncesi vitaminler nelerdir?

Gebe kadınlara doğum öncesi bakımlarının bir parçası olarak gebelik öncesi dönemden doğuma kadar genellikle günde 10 mg D vitamini ve 400 mg folik asit reçete edilir. Ayrıca 16. hafta civarında yeterli miktarda demir, c vitamini ve kalsiyum almanız önemlidir.

Hamileliğimin 16. haftasında hangi aktivitelerden veya egzersizlerden kaçınmalıyım?

Hamile kadınlar, yüksek yoğunluklu egzersizlerden veya yüksek etkili aerobikten kaçınmalıdır. Ayrıca kaya tırmanışı, paten kayma, koşma, dalma veya kayak gibi aktiviteler veya savunma sporları gibi yüksek yaralanma riski taşıdıkları için tercihen kaçınılmalıdır.

Hamileliğin 16. haftası sizde ve bebeğinizde birçok değişikliği beraberinde getirir. Bu süre zarfında göğüsleriniz büyür, şişkinlik fark edilir hale gelir ve ayrıca bebeğinizin hareketlerini hissetmeye başlayabilirsiniz. Öte yandan bebeğiniz daha da büyüyecek, temel organlarının ve duyularının gelişimi daha da devam edecek. Bu nedenle, dengeli bir beslenme düzeni, düzenli egzersiz yapmak ve yan yatmak, hamileliğinizin sorunsuz ilerlemesini sağlamak için izlemeniz gereken birkaç adımdır.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Hamilelik ile ilgili en ilgi çekici haberleri buradan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!