3.3 C
İstanbul
Cuma, Aralık 9, 2022
Ukrayna Savaşı

Son Yazılar

Havucun Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Havuç vitaminler, mineraller ve antioksidan bileşikler açısından zengindir. Peki havucun sağlığa faydaları nelerdir? Cevaplar yazımızda.

Havuç vitaminler, mineraller ve antioksidan bileşikler açısından zengindir. Dengeli bir beslenmenin parçası olarak, bağışıklık fonksiyonunu desteklemeye, bazı kanser riskini azaltmaya ve yara iyileşmesini ve sindirim sağlığını geliştirmeye yardımcı olabilirler. İşte bu yazımızda havucun sağlığa faydaları nelerdir, ne kadar havuç tüketmek gereklidir gibi sorularınıza bilimsel araştırmalar da paylaşarak açıklıyoruz.

Bu yazı ile havuçtaki besinler ve sağlığa faydaları hakkında daha fazla bilgi edinin. Ayrıca beslenmeye havuç eklemek için ipuçlarını ve önlemleri de inceliyoruz.

Havucun Sağlığa Faydaları Nelerdir?

havucun sağlığa faydaları nelerdir

Havuç vitamin, mineral ve lif bakımından zengindir. Aynı zamanda iyi bir antioksidan kaynağıdırlar.

Antioksidanlar, bitki bazlı gıdalarda bulunan besinlerdir. Vücudun serbest radikalleri – vücutta çok fazla birikirse hücre hasarına neden olabilecek kararsız molekülleri – temizlemesine yardımcı olurlar.

Serbest radikaller, doğal süreçlerden ve çevresel baskılardan kaynaklanır. Vücut birçok serbest radikali doğal olarak ortadan kaldırabilir, ancak diyetteki antioksidanlar özellikle oksidan yükü yüksek olduğunda yardımcı olabilir.

Aşağıda havucun sağlığa faydaları nelerdir, nasıl beslenmeye dahil edilir gibi sorularınıza yanıt bulacaksınız.

1. Görme

Havuç A vitamini içerir ve A vitamini eksikliği ilerleyici bir göz hastalığı olan kseroftalmi ile sonuçlanabilir. Kseroftalmi, ışık seviyeleri düşük olduğunda gece körlüğüne veya görme güçlüğüne neden olabilir.

Amerikan Beslenme Ofisine göre, A vitamini eksikliğinin çocuklarda görme sorunlarına etki eden faktörlerden birisi olduğunu belirtiyor.

Havuç ayrıca lutein ve zeaksantin antioksidanlarını da içerir ve ikisinin kombinasyonu, bir tür görme kaybı olan yaşa bağlı makula dejenerasyonunu önlemeye yardımcı olabilir.

Bununla birlikte, A vitamini takviyesi almanın, çoğu insanın görme sorunlarını iyileştirdiği bilgisi yanlıştır.

2. Kanser

Vücutta çok fazla serbest radikal, çeşitli kanser türlerinin riskini artırabilir.

Havuç ve diğer sebzelerde bulunan sarı, turuncu ve kırmızı organik pigmentler olan diyet karotenoidlerinin antioksidan etkileri bu riski azaltabilir. Lutein ve zeaksantin, bu karotenoidlerin iki örneğidir. A vitamini ve beta karoten de faydalı olabilir.

2015 yılında yapılan bir inceleme, karotenoidler açısından zengin bir beslenme ile daha düşük prostat kanseri riski arasında bir bağlantı olduğunu ortaya koydu. İncelemeler ayrıca karotenoid alımını daha düşük kolorektal kanser riski ve hastalığın diğer formları ile ilişkilendirir.

3. Sindirim sağlığı

Orta boy bir havuç 1,7 gram veya yaşa ve cinsiyete bağlı olarak bir kişinin günlük ihtiyacının %5-7,6’sı arasında lif içerir. Bu arada 1 su bardağı doğranmış havuç 3,58 gr lif sağlar.

Yeterli lif alımı, tüm sindirim sisteminin optimal çalışmasına yardımcı olur. Yüksek lifli besinler tüketen kişiler, az lif tüketenlere göre daha düşük kolorektal kanser riskine sahip olabilir.

4. Diyabet kontrolü

Karbonhidratlar bir havucun ağırlığının yaklaşık %10’unu oluşturur, bir havuçtaki karbonhidrat içeriğinin yaklaşık yarısı şekerdir ve üçte biri liftir.

Hem haşlanmış hem de çiğ havuçların glisemik indeks puanı düşüktür. Bu, kan şekeri artışını tetiklemelerinin olası olmadığı anlamına gelir. GI indeksi, diyabetli kişilerin hangi gıdaların kan şekerini yükseltebileceğini anlamalarına yardımcı olabilir.

Yüksek lifli bir diyet tüketmek, tip 2 diyabet gelişimini önlemeye de yardımcı olabilir.

5. Kan basıncı ve kardiyovasküler sağlık

Amerikan Kalp Derneği (AHA), insanları daha az sodyum ve havuç gibi potasyum içeren daha fazla gıda yemeye teşvik ediyor. Potasyum, kan damarlarını gevşetmeye yardımcı olarak yüksek tansiyon ve diğer kardiyovasküler sorunlar riskini azaltır.

Bir orta boy havuç, bir kişinin günlük potasyum ihtiyacının yaklaşık %4’ünü sağlar.

Havuç gibi lif oranı yüksek sebzeler yemek de kişinin kardiyovasküler hastalık geliştirme riskini ve düşük yoğunluklu lipoprotein veya “kötü” kolesterol seviyelerini azaltabilir.

6. Bağışıklık fonksiyonu

Havuçların sağladığı bir başka antioksidan da C vitaminidir. Bu, bağışıklık sistemi işlevinin ayrılmaz bir parçasıdır.

Yeterli C vitamini sağlayan dengeli bir diyet yemek, vücudun hastalık ve enfeksiyonla savaşma ve genel sağlığı koruma yeteneğini desteklemeye yardımcı olabilir.

Ön çalışmalara göre A vitamini ayrıca bağışıklık fonksiyonlarını düzenlemede kritik bir rol oynar.

7. Kemik sağlığı

Havuç, K vitamini ve az miktarda kalsiyum ve fosfor içerir. Bunların tümü kemik sağlığına katkıda bulunur ve osteoporozun önlenmesine yardımcı olabilir.

Havuçtaki C vitamini de kolajen üretimine katkıda bulunur. Kollajen, bağ dokusunun önemli bir bileşenidir ve yara iyileşmesi ve vücudu sağlıklı tutmak için gereklidir.

Yemeklerde Havuç Tüketimi

Havuç için iki mevsim vardır – ilkbahar ve sonbahar – ancak genellikle tüm yıl süpermarketlerde bulunurlar. İnsanlar onları taze, dondurulmuş, konserve, salamura veya meyve suyu olarak satın alabilir.

Havuçları kapalı bir plastik torbada buzdolabında saklamak en iyisidir. Köklerinden nem ve besin çekmelerini önlemek için saklamadan önce tüm yeşilliklerinden arındırmanız tavsiye edilir.

Havuç hazırlamanın püf noktaları

Havuç çok yönlü bir sebzedir. İnsanlar onları çiğ, buğulanmış, haşlanmış, kavrulmuş veya çorba ve güveçte bir bileşen olarak yiyebilirler. Sebzeleri kaynatmak, vitamin içeriğinin bir kısmını azaltabilir veya ortadan kaldırabilir. Ham veya buğulanmış havuçlar en fazla besin değerini sağlar.

Organik ve organik olmayan

Organik sebzeler, sentetik gübre, böcek ilacı veya katkı maddesi kullanmayan tarım uygulamalarının ürünüdür.

2019 yılında yapılan bir araştırma, organik havuçların, organik olmayan muadillerine göre önemli ölçüde daha yüksek C vitamini, E vitamini, beta-karoten, fosfor ve kalsiyum seviyelerine sahip olduğunu ortaya çıkardı.

Organik gıda maddeleri yemek, bir kişinin potansiyel olarak zararlı pestisitlere maruz kalmasını da azaltabilir.

Riskler

Diyetlerinde çok miktarda lif tüketen veya lif alımını hızla artıran bir kişi şişkinlik, kabızlık ve diğer gastrointestinal sorunlar yaşayabilir.

Bazı insanların havuçtaki bileşiklere alerjisi vardır. Havuç yedikten sonra kurdeşen, şişme ve nefes almada zorluk çeken herkes acil tıbbi müdahale almalıdır.

Sonuç

Havuç, dengeli bir diyetin önemli parçaları olan vitaminler, mineraller ve bitki bileşikleri açısından zengindir.

Araştırmalar, havuç da dahil olmak üzere sebzeler açısından zengin çeşitli bir diyetin doğal bağışıklık fonksiyonunu, sindirim süreçlerini ve kardiyovasküler sağlığı destekleyebileceğini gösteriyor.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Sağlık ile ilgili en ilgi çekici haberleri buradan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.