Ana Sayfa Cinsellik Kazayla Hamile Kalmanıza Sebep Olabilecek 16 Olay

Kazayla Hamile Kalmanıza Sebep Olabilecek 16 Olay

Kimse plansız şekilde kazayla hamile kalmak istemez. Peki bir anda anne ve baba olmak istemiyorsanız, dikkat etmeniz gerekenler nedir? Merak ettiğiniz soruların cevapları yazımızda:

1
526
kazayla hamile kalmak

Kazayla hamile kalmak endişesiyle ilgili bir çok erkek ve kadın tarafından araştırma yapılıyor. Gerçekleri öğrenmek için Yale Tıp Okulu’nda kadın doğum, jinekoloji ve üreme bilimleri klinik profesörü olan Mary Jane Minkin, en sık yapılan hataları tek tek saydı. Plansız şekilde hamile kalmak istemiyorsanız, bu yazıyı okuyun ve notlarınızı alın.

Kazayla Hamile Kalmak İstemiyorum! Ne yapmalıyım?

1. Anal seks hamile kalmanıza sebep olabilir.

Nickelodeon

Evet bu doğru bir olasılık ve kazayla hamile kalmak istemiyorsanız bazı şeylere dikkat etmelisiniz. Bir kadın anal seks sırasında hamile kalabilir. Bu nasıl olabilir? İlişki sırasında sperm her zaman arkada kalmaz. Dr. Minkin’e göre, “Arkadan giriş olsa bile, vajinaya açılan açıklığın etrafına biraz sıvı kalabilir. Bu yolla içeri sızabilecek sperm, hamile kalmanıza sebep olabilir. Kabul edelim, vajina ve rektum çok yakın bölgeler.”

2. Prezervatifi dişlerinizle açmak.

Universal Pictures

Güvenli seks yaşamak için kullandığınız prezervatif, yanlış kullanım sonucunda kadının hamile kalmasına sebep olabilir. Anın sıcağında, prezervatifin bulunduğu jelatini dişlerinizle açmak istemeniz, sanırım yapabileceğiniz en büyük hata olacaktır. Farkında olmadan yanlışlıkla prezervatifi delebilirsin (aynı şey makas için de geçerli). Dr. Minkin, sizin veya eşinizin parmaklarınızla gösterilen yerden açmanızı tavsiye ediyor.

3. İç çamaşırın önü açıkken sevişmek riskli.

NBC

Hepimiz iç çamaşırı olmadan sevişmenin hamileliğe neden olabileceğini biliyoruz, ancak yine de iç çamaşırınız üzerindeyken de hamile kalabileceğinizi biliyor muydunuz? Nadiren de olsa Dr. Minkin, erkeğin spermlerinin boxerının açıklığından sızmasının veya kadının iç çamaşırının yana doğru itilerek spermin vajinaya ulaşmasına izin vermesinin mümkün olduğunu söylüyor. Olasılık düşük olsa da bu bir risk.

4. Halihazırda hamileyken hamile kalabilirsiniz.

Dr. Minkin’e göre bu garip (ve nadir) bir şehir efsanesi olsa da kazayla hamile kalmak istemiyorsanız dikkat etmeniz gereken bir dönemdir. Zaten hamileyken ve yumurtlamaya devam ettiğinizde ortaya çıkar. İkinci döllenmiş yumurta rahmin iç kısmına yerleşir ve ikinci bir hamilelikle sonuçlanır.

5. Prezervatif ile yağ bazlı kayganlaştırıcıların kullanılması.

Flickr: edandeddie

Yağ bazlı kayganlaştırıcılar ve prezervatifler aynı anda kullanılmamalı. Pek çok kayganlaştırıcının prezervatifle kullanımı tamamen güvenli olsa da, vazelin gibi yağ bazlı kayganlaştırıcılar güvenli değildir. Minkin’e göre, bu tür yağlar lateksi bozabilir ve prezervatifte mikroskobik delikler oluşturarak hamile kalma şansınızı artırabilir.

6. Küvette sevişmeden oyalanmak.

Fox

Sadece keyifli zaman geçirmek veya rahatlamak için bile olsa havuzda veya küvette hamile kalabilirsiniz! Dr. Minkin, “Vulva çevresinde meni veya meni sıvısı ile her karşılaştığınızda, içeri spermleri alabilirsiniz” diyor. Çok olası değil ama imkansız da değil.

7. Doğum kontrol hapını düzenli olarak alsanız bile yine de hamile kalabilirsiniz.

doğum kontrolünün yan etkileri

Hamile kalma şansınızı önemli ölçüde azaltsa da (aslında %99’un üzerinde), yine de %100 etkili değildir – hiç bir hapı almayı unutmasanız bile. (Bu aynı zamanda RİA, diyafram, servikal başlık vb. gibi diğer doğum kontrol biçimleri için de geçerlidir.) Minkin, “Herhangi bir doğum kontrol yönteminin kendisiyle ilişkili küçük bir başarısızlık oranı vardır” diyor.

8. “Yapışkan” parmaklar vajinanıza girdiğinde.

Her iki tarafın eline bir miktar sperm bulaşmış olabilir. Bu gibi durumlarda risk almamak için ellerin vajinadan uzak tutmak en iyi önlem olacaktır. Dr. Minkin, “bitirdiyse” ve hala elinde biraz varsa, çocuklarının yeni bir yuva bulabileceğini söylüyor…

9. Kondomun ucunda boşluk bırakmamak.

Dr. Mikin, uçta yer bırakmamanın potansiyel olarak spermin kenarlardan dışarı taşmasına neden olabileceğini söylüyor. Risk alma, dikkat et!

10. Vazektomi geçirmiş bir erkekle seks yaptığınızda.

20th Century Fox

Sperm kanallarının bağlanması (Vazektomi): Kadınlarda tüplerin bağlanması yönteminin erkek versiyonudur. Kazayla hamile kalmak istemeyenlerin uyguladıkları en yaygın yöntemdir.

Vazektomiler diğer doğum kontrol yöntemleri gibidir, yani %100 etkili olamazlar. Minkin, “Vazektomiler hemen etkili olmaz, bu nedenle ürolog, tamamen işe yarayıp yaramadığını görmek için birkaç ay sonra bir takip analizi yapılmasını önerir.” Ek olarak, kesilen alanların tekrar bir araya gelmesi mümkündür.

11. Tüplerinizi bağlattıktan sonra bile hamile kalmanız mümkündür.

COUB

Tıpkı bir vazektomi gibi tüp ligasyonu da %100 etkili değildir. Dr. Minkin, %1’e varan bir başarısızlık oranına sahip olabileceğini söylüyor. Bununla birlikte, tüp ligasyonu hala genel olarak hamileliği önlemenin harika bir yoludur.

12. Regl dönemindeyken seks yapmak.

HBO

Sperm içinizde beş güne kadar yaşayabilir! Dr. Minkin, bu, kanamanızın sonuna doğru seks yaparsanız ve erken yumurtlarsanız, gerçekten gebe kalabileceğiniz anlamına gelir, diyor.

13. Ertesi gün hapı alırsanız.

yasmin doğum kontrol hapı fiyat 2023 2024

Acil kontrasepsiyon (ertesi gün hapı) hamile kalma şansınızı azaltır, ancak hamile kalmanızı tamamen engelleyemez. Dr. Minkin, hapın 24 saat içinde alınması durumunda yaklaşık %95 etkili olduğunu onaylıyor. Ancak, ne kadar uzun süre beklerseniz o kadar az etkili olur. Düzenli kontrasepsiyon kullanmak daha etkili ve uygun maliyetlidir.

14. Özellikle sıcak ve soğuğa maruz kalmış eski prezervatifleri kullanmak.

Bu şeyler sonsuza kadar bekletilmez, hepsinin bir son kullanım tarihi vardır. Kazayla hamile kalmak istemiyorsanız bu tarihlere dikkat etmeli, risk almamalısınız. Partneriniz cüzdanından bir prezervatif çıkarırsa, iki kez düşünmek isteyebilirsiniz. Dr. Minkin, son kullanma tarihi geçmemiş bir prezervatif kullanılmasını önerir çünkü zamanla lateks zayıflayabilir ve elastikiyetini kaybedebilir. Aynı notta, sıcak ve soğuk havaya maruz kalmış bir prezervatif de tehlikeye girebilir.

15. Doğurganlığınızı takip etmek.

Beni yanlış anlamayın – doğurganlık farkındalığı harika bir alışkanlıktır. Vücudunuzu anlamak ve yaklaşık olarak ne zaman yumurtladığınızı bilmek her zaman iyi bir fikirdir. Ancak hamile kalmanızı engellemenin garantili bir yolu değildir. Dr. Minkin, spermin beş güne kadar içinizde yaşayabileceğini hatırlamanızı söylüyor, bu nedenle yumurtlamadığınız zamanlarda seks yapmış olsanız bile, birkaç gün sonra yumurtlayabilirsiniz ve bu sperm hala orada olabilir, bu da hamile kalma şansınızı artırır.

16. Emzirme döneminde seks yapmak.

emzirme döneminde efexor kullanmak
20th Century Fox

10 ay arayla bebekleri olan tüm aileleri düşündüğünüzde, emzirmenin gebeliği önlemede %100 etkili olmadığını açıkça anlarsınız. Dr. Minkin’e göre, emzirmeye dahil olan hormonlar yumurtlamayı bastırmaya yardımcı olur, ancak bu, doğumdan sonra adet görmemiş olsanız bile, yine de hamile kalamayacağınız anlamına gelmez.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Cinsellik kategorisinde en çok okunan makaleler için buraya tıklayınız.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz