Salı, Haziran 18, 2024
Ana SayfaTeknolojiAndroid120Hz LCD ve 60Hz AMOLED Ekran: Hangisi Daha İyi? Farkı Nedir?

Son Yazılar

120Hz LCD ve 60Hz AMOLED Ekran: Hangisi Daha İyi? Farkı Nedir?

120Hz LCD ekran mı yoksa 60Hz AMOLED ekran mı daha iyi, işte LCD ve AMOLED farkı ve karşılaştırması ile hangisi alınmalı sorunsalı!

Teknoloji endüstrisinde amiral gemisi cihazlarla ilgili çok fazla ıvır zıvır bilgi var. Fakat sonuçta, tüm heyecan verici yeniliklerin gerçekleştiği yer burası. Ancak amiral gemileri, küresel akıllı telefon satış hacminin yalnızca küçük bir bölümünü oluşturuyor. Peki bir akıllı telefon alırken Hz ne anlama geliyor, LCD mi yoksa AMOLED ekran mı tercih edilmeli? Hangisi daha iyi? İşte bu yazımda sizlerle 120Hz LCD ve 60Hz AMOLED ekranların karşılaştırması ile ilgili hap gibi bilgi vereceğim.

Alıcıların genellikle karar vermek zorunda oldukları sorunlardan biri de, daha yüksek bir yenileme hızı (Hz) veya bir AMOLED panel arasında seçim yapmaktır. Ancak daha iyi bir deneyim için hangisi daha önemli: 120Hz hızlı LCD panel mi yoksa 60Hz AMOLED panel mi? Hadi bakalım LCD AMOLED karşılaştırması yazımıza devam edelim.

Yüksek Yenileme Hızı Ne İşe Yarar?

Peki LCD ile AMOLED arasındaki fark nedir, yenileme hızı neden önemlidir, karşılaştırması ile birlikte sizin için hangisi uygun bakalım.

Bir ekranın ne kadar hızlı yenilenebileceği, hareketi ne kadar iyi simüle edebileceğini etkiler. Başka bir deyişle, ekrandaki tüm hareketlerin daha doğal ve akıcı görünmesini sağlar. Daha önce, akıllı telefonlar için standart yenileme hızı 60Hz idi. Ancak OnePlus, yüksek yenileme hızına sahip ekranları popüler hale getirdiğinden beri, teknoloji endüstrisinde yaygın hale geldi. Şu anda Xiaomi’nin neredeyse tüm akıllı telefonları 120Hz yenileme hızı ile geliyor.

Bugün, çoğu Çin telefonları olmak üzere bazı ekonomik modeller bile 120Hz yenileme hızıyla geliyor. Oyun oynarken veya uygulamalarda veya sosyal medyada gezinirken 60Hz ve 90Hz/120Hz panel arasındaki farkı kolayca anlayabilirsiniz.

Ancak çok heyecanlanmadan önce, performanstaki sıçramanın, yani animasyonların ne kadar pürüzsüz hissettirdiğinin sürekli artmadığını unutmayın. 60 Hz’den 90 Hz’ye atlama %50 yükseltmedir, 90 Hz’den 120 Hz’ye atlama ise yalnızca %33,33 yükseltmedir. Ve 120Hz’den 144Hz’e bir artış, önemsiz bir %20 yükseltmedir. Bu, akıllı telefon yenileme hızları için en iyi nokta olan 120 Hz’nin şu anda yeterli olduğu anlamına gelmektedir.

Benzer Yazı: LTPO ekran nedir ve OLED ekrandan daha mı iyi?

AMOLED Ekran Ne işe yarar?

Normal bir LCD’den farklı olarak AMOLED ekran daha canlı görüntü kalitesi sağlar, daha az güç tüketir ve ekran parlamasını azaltmada daha iyi bir iş çıkarır. Bu, oyunlardan filmlere ve sosyal medyaya kadar telefonunuzda tükettiğiniz tüm içeriklerin daha parlak ve renkli görüneceği ve pil ömründen tasarruf edeceği anlamına gelir.

Ekranı aydınlatmak için bir arka ışık kullanan LCD veya IPS panellerin aksine, her piksel bir AMOLED panelinde kendi ışığını üretir. Bu nedenle, ilki daha koyu renkleri ve derin siyahları daha doğru gösterebilir, çünkü ışığın yokluğunu temsil etmek için bir pikseli kapatabilir. LCD’de, aynı renkler daha soluk görünür.

Bir AMOLED panelinde Karanlık Modu (veya Gece Modu) kullanırken, ekranın ölçülebilir bir kısmı temelde kapatıldığından ekranın iş yükü azalır. Yalnızca renkleri gösteren piksellerin aydınlatılması gerekirken siyah pikseller kapalı kalabilir. Sonuç olarak, bir AMOLED ekranda karanlık içeriği görüntülerken pil ömründen tasarruf edersiniz.

İlgili Yazı: Bir Sonraki Android Telefonunuzda Olması Gereken 7 Özellik

AMOLED Ekran mı yoksa Yüksek Yenileme Hızı mı?

Eğer bir oyuncuysanız, yüksek yenileme hızına sahip bir ekran size AMOLED’den daha iyi hizmet verecek ve oyun deneyiminizi çok daha akıcı hale getirecektir. Ancak yenileme hızı ne kadar yüksek olursa pilinizin o kadar hızlı tükeneceğini unutmayın. Ayrıca, birçok mobil oyunun yalnızca 60 Hz’yi desteklediğini, dolayısıyla 90 Hz veya 120 Hz ekrana sahip olmanın faydasının gereksiz olabileceğini unutmayın.

Öte yandan, filmler, TV şovları, YouTube videoları veya TikTok klipleri gibi çok fazla video içeriği tüketen biriyseniz, AMOLED panele sahip olmak, doygunluk ve canlılık açısından rengi iyileştireceğinden açıkça daha iyi bir seçimdir.

Uygun Fiyata Premium Özellikler

Premium özellikler daha yaygın hale geldikçe, hızla ekonomik telefonlara giriyorlar. Bütçe dostu telefonlar kategorisinde böyle bir cihaz bulabilirseniz, yüksek yenileme hızına sahip bir AMOLED ekrana sahip olmak kesinlikle daha iyidir. Ama yapamıyorsanız, ihtiyacınıza en uygun olanı seçmelisiniz.

Bütçe dostu telefonlar daha zayıf çiplerle geldiğinden, oynadığınız oyunlar bu yüksek yenileme hızına sahip telefon ekranından istediğiniz verimi alamamanıza sebep olabilir, bu da onları sosyal medya akışlarının daha yumuşak bir şekilde kaydırılması dışında biraz gereksiz hale getirir. Bununla birlikte, bir AMOLED panel, ne olursa olsun görüntüleme deneyiminizi zenginleştirmeye devam edecektir.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Teknoloji kategorimizdeki diğer yazılarımız için buraya bakabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!