Pazartesi, Şubat 26, 2024
Ana SayfaSinemaNetflix'te Şu Anda İzleyebileceğiniz En İyi 17 Biyografi Filmi

Son Yazılar

Netflix’te Şu Anda İzleyebileceğiniz En İyi 17 Biyografi Filmi

Tecrübelerinize inanın, başarılı insanların öyküsünden ilham alın ve Netflix biyografi filmlerini izleyerek eğlenin!

Biyografi filmleri sevenlerdenseniz, Netflix platformundan seçtiğimiz listeye mutlaka göz atın. Biyografi artık popüler bir tür haline geldi çünkü bazı kişilerin gerçek hayat hikayeleriyle ilgili film yapımcılarını cezbeden bir şeyler var. Bir film için muhteşem bir hikaye görevi gören, bir insanın tüm ömrü ya da yalnızca birkaç önemli yıl olabilir. Biyografilerin bu kadar başarılı olması şaşırtıcı değil. Başarılı insanların veya topluma hizmet etmek için daha derin bir amacı olan kişilerin olağanüstü hikayeleri, bunların hepsi bize daha iyi bir hayat yaşamak için ilham veriyor. Ancak bu hikayeler gerçek bireylerin hayatlarına dayandığında daha etkili oluyor. Bazıları bizi kendimize ve hedeflerimize inandırırken, bazıları insanlığa olan inancımızı tazeliyor. İyi haber şu ki, bu filmlerin büyük bir kısmı halihazırda Netflix’te mevcut. Yani tek yapmanız gereken aşağı kaydırıp listelediğimiz birkaç biyografik filmden birini seçmek. Bu yazımda, sizlere tavsiye edeceğim Netflix platformundaki en iyi biyografi filmleri listemi paylaşacağım.

Bob Ross: Küçük Mutlu Ağaçların Arasında Gizlenen İhanet ve Hırs (2021)

Bob Ross, Steve Ross, Vicky Ross ve John Thamm’ın rol aldığı ‘Bob Ross: Küçük Mutlu Ağaçların Arasında Gizlenen İhanet ve Hırs’, Joshua Rofé tarafından yönetilen biyografik bir belgesel film. Adından da anlaşılacağı gibi film, dünyanın dört bir yanından televizyon ekranlarındaki programlarına yapışan milyonlarca izleyiciye sevgi, neşe ve mutluluk yayan, parlak bir ressam ve televizyon sunucusu olan baş kahramanın yükselişi etrafında dönüyor. Büyük başarı beraberinde önemli mali yükleri de getirdi. Film, Bob’un ilham verici hayatına dokunaklı bir genel bakış sunarken, dikkatini hemen onun iş imparatorluğu için verdiği ve birçok hayranını üzen ve çileden çıkaran savaşa çeviriyor. Buradan izleyebilirsiniz.

Christine (2016)

Christine Chubbuck 70’lerde bir TV muhabiriydi. Bu film onun hikâyesini çalışan bir kadın olarak yaşadığı zorlukları, evindeki baskıları ve kendi depresyonunu anlatarak aktarıyor. Bu film dikkatlerden kaçmadı ama daha fazla takdiri hak ediyor. İç karartıcı karakterleri ve baştan sona rahatsız edici, yavaş yanan hikayesiyle kafanızın içine girme eğiliminde. Bu filmin zaten bir şeyler yaşamakta olanlar için tetikleyici olabileceğini unutmayın, ancak genel olarak harika oyunculuklarla çok iyi bir film. Merak ederseniz alternatif yayıncıları araştırabilirsiniz.

Blonde (2022)

Netflix biyografi filmleri arasındaki Joyce Carol Oates’in çok satan romanından uyarlanan Blonde, Hollywood’un en kalıcı ikonlarından biri olan Marilyn Monroe’nun hayatını cesurca yeniden canlandırıyor. Blonde, Norma Jeane olarak geçirdiği değişken çocukluğundan yıldızlığa ve romantik ilişkilere yükselişi boyunca, kamusal ve özel benlikleri arasındaki genişleyen ayrımı keşfetmek için gerçek ve kurgu arasındaki çizgiyi bulanıklaştırıyor. Merak ederseniz buradan izleyin.

Boy Erased (2018)

Küçük bir kasabanın Baptist papazının oğlu olan Jared Eamons, ailesine eşcinsel olarak ifşa edilmesinin ardından yaşanan olumsuzlukların üstesinden gelmek zorundadır. Babası ve annesi, oğullarına duydukları sevgiyi inançlarıyla bağdaştırmakta zorlanırlar. Ailesini, arkadaşlarını ve topluluğunu kaybetmekten korkan Jared, bir dönüşüm terapisi programına katılma konusunda baskı altındadır. Jared oradayken lideriyle anlaşmazlığa düşer ve kendi gerçek benliğini kabul etme yolculuğuna başlar. Filmi merak ederseniz alternatif yayıncıları araştırmalısınız.

Roxanne Roxanne (2017)

Michael Larnell’in yönettiği ve yazdığı ‘Roxanne Roxanne’, Chanté Adams, Mahershala Ali, Nia Long ve Elvis Nolasco’nun rol aldığı otobiyografik bir müzikal drama filmi. New Yorklu genç bir rapçi olan Roxanne Shante, 80’li yılların en korkulan rap atışmacılarından biri olarak şimdiden ün kazandı. Performansını gören herkes onun bir hip-hop efsanesi olmaya hazır olduğunu biliyordu. ‘Roxanne Roxanne’, ailesinin geçimini sağlamak için yorulmadan çalışan ve bu süreçte müzikal başarıya ulaşan Shante’nin ilham verici hikayesini anlatıyor. Merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.

Come Sunday (2018)

Bu film, bir radyo dizisinin ‘This American Life’ (Amerikan Hayatı) adlı bir bölümünden uyarlanmıştır. Biyografi, Carton Pearson (Ölümü Tarihi: 19 Kasım 2023) adıyla anılan uluslararası üne sahip bir papaz hakkındadır. Carton kilisenin ahlak kurallarına meydan okuyup cehennemin olmadığını vaaz etmeye başladığında, kendisini kendi kilisesi ve onu geleneklere aykırı, geleneklere uymayan biri olarak etiketleyen Hıristiyan topluluğu tarafından dışlanmış halde buldu. Film, pek çok insanın dini değerlerine aykırı olduğundan, incelemeler söz konusu olduğunda pek çok karışık görüş var. Ancak incelemelerin sizi kandırmasına izin vermeyin, bu film harika ve muhteşem bir sinematografi ve oyunculuk bulacaksınız. İzlemek isterseniz buradan başlayabilirsiniz.

Milk (2008)

Başrollerini Sean Penn ve James Franco’nun paylaştığı ‘Milk’, Harvey Milk’in 40. yaş gününden başlayarak ölümüne kadar geçen hayat hikayesini anlatıyor. Film, onun bir aktivist olarak ülkede eşcinsel hakları için mücadele ettiği ve daha sonra Kaliforniya’nın seçilmiş ilk eşcinsel yetkilisi olduğu yolculuğunun izini sürüyor. Biyografi aynı zamanda yol boyunca iki adamla olan ilişkilerini ve birinin ölümünün onu gerçekten nasıl etkilediğini de izleyicilerle buluşturuyor. ‘Milk’ son derece dokunaklı bir film ve size Harvey Milk’in ve o dönemin tüm gey aktivistlerinin mücadelelerini gerçekten hissettirecek. Merak ederseniz alternatif yayıncıları araştırabilirsiniz.

Önce Babamı Öldürdüler (2017)

Netflix biyografi filmleri listemizdeki Angeline Jolie’nin yönettiği bu film, Loung Ung adlı 5 yaşındaki bir kızın 1975 yılında Kızıl Kmerler Kamboçya’yı ele geçirdiğinde ailesiyle yaşadığı mücadelelerin gerçek hikayesidir. Film, Ung ve kardeşlerinin Çalışma Kamplarına nasıl gönderildiğini ve bu kadar genç ve hassas bir yaşta asker olmak üzere nasıl eğitildiklerini gösteriyor. Bu film büyük miktarda tarihsel doğruluğa sahip ve açıkça Loung Ung’un hikayesini canlandırmak için çok çaba harcamış. O dönemde hüküm süren şiddeti ve vahşeti göstermeye çok fazla odaklanmıyor ve bunun yerine o dönemde altta yatan terör ve kaosu gösteriyor, bu da onu Netflix platformunun en iyi biyografi filmleri arasına sokuyor. Filmin sayfası ise burada.

Baggio: İlahi At Kuyruğu (2021)

Ludovica Rampoldi ve Stefano Sardo tarafından yazılan ‘Baggio: İlahi At Kuyruğu’, Andrea Arcangeli, Valentina Bellè ve Thomas Trabacch’ın rol aldığı biyografik bir spor filmi. Letizia Lamartire’ın yönetmenliği, hayatının 22 yılını spora adayan eski futbolcu Roberto Baggio’nun ilham verici yaşam öyküsünü anlatıyor. Başarılarından başarısızlıklarına ve pişmanlık verici hatalarına kadar film her şeyi yansıtıyor. Ayrıca izleyicilere kapalı kapılar ardındaki adamı ve onun sevdikleriyle olan ilişkisini de tanıtıyor. Roberto’nun Niçiren Budizmine olan yakınlığı ve onun felsefesine bağlılığı da derinlemesine tartışılıyor. Merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.

Sergio (2020)

Greg Barker’ın ‘Sergio’su, yapımcılığını Wagner Moura, Brent Travers ve Daniel Dreifuss’un üstlendiği biyografik bir drama filmi. Film, otuz yılı aşkın bir süre çeşitli uluslararası siyasi programlarda yorulmadan çalıştıktan sonra 2003’te Amerika’nın Irak’ı işgaliyle ilgili bir şeyler yapmaya karar veren Birleşmiş Milletler diplomatı Sérgio Vieira de Mello’ya odaklanıyor. Çatışmanın ortasında Sérgio, ülkenin özgürlüğe kavuşabilmesi için Amerikan birliklerinin geri çekilmesi konusunda pazarlık yapmaya çalışır. Ancak bir terör saldırısı sonrasında bir otelin bodrumunda mahsur kalınca girişimleri planladığı gibi gitmez. Merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.

Mank (2020)

David Fincher’ın yönettiği ‘Mank’, 40’ların popüler filmi ‘Yurttaş Kane’ ve senaristi Herman J. Mankiewicz’in gelişimini konu alan siyah beyaz biyografik bir drama filmi. 1930’larda geçiyor ve o zamanın Hollywood’una dair heyecan verici bir bakış açısı sunuyor. Ancak filmlerin odak noktası ikonik filmin gelişimi ve bu süreçte Herman’ın karşılaştığı zorluklar olmaya devam ediyor. Buradan izleyebilirsiniz.

The Dirt (2019)

Rich Wilkes ve Amanda Adelson tarafından yazılan ‘The Dirt’, Neil Strauss’un ‘The Dirt: Confessions of the World’s Most Notorious Rock Band’ adlı kitabına dayanan biyografik bir komedi-drama filmi. Frank Carlton Feranna Jr., hayatının ilk yıllarının önemli birkaç yılını istismarcı annesiyle geçirdikten sonra babasını aramak için dış dünyaya dalar ve sonunda hayatının amacını bulur. 1980 yılında Tommy Lee ile tanıştığında müzisyen yeni bir grup kurma planını paylaştı ve ikili, diğer üyeleri de ekibe dahil etmek için el ele verdi. Mick Mars ve Vince Neil’in de dahil edilmesinin ardından Mötley Crüe kuruldu ve yalnızca birkaç yıl içinde gezegendeki en popüler rock gruplarından biri haline geldi. Merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.

Dolemite Is My Name (2019)

Eddie Murphy, Da’Vine Joy Randolph, Keegan-Michael Key, Mike Epps ve Craig Robinson’un öne çıkan performanslarının yer aldığı ‘Dolemite Is My Name’, Scott Alexander ve Larry Karaszewski tarafından yazılan biyografik bir komedi filmi. Film, 1970’lerde müziğini umutsuzca yayına sokmaya çalışan Rudy Ray Moore adında mücadeleci bir sanatçının etrafında dönüyor. Ne yazık ki çok az başarı elde ediyor ve geleceği hâlâ belirsizlikle gölgelenmiş durumda. Ancak sıradan bir gecede, evsiz bir adamla beklenmedik bir karşılaşma, gerçek amacını keşfeden Rudy’nin hayatını değiştirir ve sonunda kendi mütevazı ve küçük tarzıyla da olsa dünyayı eğlendirmeye başlar. Buradan izleyebilirsiniz.

Faydasız ve Aptalca Bir Hareket (2018)

Josh Karp’ın 2006 yılında çıkan aynı isimli kurgu dışı kitabından esinlenen ‘Faydasız ve Aptalca Bir Hareket’, John Aboud ve Michael Colton tarafından yazılan biyografik bir komedi-drama filmidir. David Wain’in yönetmenliği, sınıf arkadaşı Henry Beard ile birlikte National Lampoon adlı aylık bir derginin temellerini atan Douglas Kenney’i konu alıyor. İkili, iddialı hedefleri uğruna hayatlarını değiştirecek hukuk fakültesine gitme fırsatından vazgeçer ve Douglas’ın büyük vizyonuyla Amerikan komedi sahnesini yenilikçi yollarla değiştirmeyi başarır. Filmi buradan izleyebilirsiniz.

Schumacher (2021)

Yönetmenliğini Hanns-Bruno Kammertöns, Vanessa Nöcker ve Michael Wech’in üstlendiği ‘Schumacher’, baş kahramanın ilham verici kariyerine odaklanan ve Corinna Schumacher, Sebastian Vettel, Mika Häkkinen, Jean Todt’un yanı sıra birçok kişinin yer aldığı bir Alman spor belgesel filmi. Film, daha önce görülmemiş videolar, arşiv görüntüleri ve röportajlar kullanarak Alman Formula 1 yarış pilotu Michael’ın kişisel ve profesyonel hayatına dair samimi bir bakış sunuyor. ‘Schumacher’, go-kart kariyerinin ilk dönemlerinden Ayrton Senna’nın ölümüyle mücadelesine kadar, başarısızlıklarını, başarılarını ve korkularını doğru bir şekilde tasvir ederek efsanevi yarışçının dokunaklı bir portresini çiziyor. Merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.

Barry (2016)

Vikram Gandhi’nin yönettiği ‘Barry’, Barack Obama’nın üniversite günlerine odaklanan ve izleyicilere onun hayatına dair benzersiz bir bakış açısı sunan bir drama filmi. 1980’lerin başında Amerika Birleşik Devletleri’nin 44. Başkanı, 21 yaşında Columbia Üniversitesi’nin değişim öğrencisi olarak New York’a ulaştı ve burada oda arkadaşı Will ile arkadaş oldu. Barack, felsefe ve Amerikan toplumu hakkındaki tartışmalara katıldı ve siyasi meselelerle aktif olarak ilgilendi. ‘Barry’ izleyicilere Obama’nın 20’li yaşlarının başlarında nasıl biri olduğuna dair samimi bir bakış atıyor ve sonunda onu bugünkü lider yapan ilgi alanlarına daha yakından bir bakış sunuyor. Filmi buradan izleyebilirsiniz.

Amerika’nın En Çok Nefret Edilen Kadını (2017)

Tommy O’Haver’ın ‘Amerika’nın En Çok Nefret Edilen Kadını’, başrollerinde Melissa Leo, Peter Fonda, Sally Kirkland ve Rory Cochrane’in yer aldığı biyografik bir drama filmi. Film, yolundaki zorluklara rağmen inançlarını şiddetle savunan aktivist, ateist ve kilisenin devletten ayrılmasını savunan Madalyn Murray O’Hair’i konu alıyor. Ne yazık ki 90’lı yılların ortalarında oğlu Garth ve torunu Robin ile birlikte onun fikirlerinden nefret eden insanlar tarafından kaçırılır ve bu durum trajik bir şekilde sona erer. Buradan izleyebilirsiniz.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Dizi ve Sinema konulu diğer yazılarımız da ilginizi çekebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

Bunları Kaçırmayın!