Cuma, Nisan 12, 2024
Ana SayfaSinemaNetflix'te Hemen İzleyebileceğiniz İntihar Konulu 18 Film

Son Yazılar

Netflix’te Hemen İzleyebileceğiniz İntihar Konulu 18 Film

Netflix platformunda şimdi izleyebileceğiniz intihar filmleri ile ergen intiharı, depresyon ve akıl hastalığı gibi konulara ışık tutuluyor. Listemizde 18 filmi hemen izleyebilirsiniz.

Sinema, toplumumuzdaki önemli sorunlara veya her gün meydana gelen önemli olaylara ilişkin farkındalık yaratmanın güçlü bir yoludur. İnsanı karanlık bir köşeye iten duygusal aşırılıklar çoğu zaman birçok filme konu olmuştur. İntihar, depresyon ve akıl hastalıkları konusunda farkındalık yaratmak hayati önem taşıyor. En öne çıkan yayın hizmetlerinden biri olan Netflix, izleyicinin karanlık bir yere hapsolmuş bir kişinin zihniyetini anlamasına yardımcı olmak veya kendini yalnız hisseden bir kişiye bir anlayış sunmak için başta intihar olmak üzere bazı ilgi çekici hikayeler sunuyor. Yazımda Netflix platformundaki en güncel intihar filmleri listemi paylaşıyorum.

A Sun (2019)

‘A Sun’, Chung Mong-hong’un yönettiği Tayvan yapımı bir drama filmidir. Taipei’de geçen film, çocuk suçluluğunun zorluklarıyla yüzleşen sorunlu bir genç olan Chen Jian Ho’nun etrafında dönüyor. Ailevi baskılardan ve sürekli ilgiden bunalan kardeşi Hao, trajik bir şekilde intihar eder. Film, aile bağları, kefaret ve toplumdaki başarı ile başarısızlık arasındaki keskin zıtlıklar konularını derinlemesine inceleyerek bizi duygusal bir yolculuğa çıkarıyor. Chen Yi-wen, Samantha Ko, Wu Chien-ho ve diğerlerinin güçlü performanslarıyla, intihara ve Tayvan’daki sosyoekonomik statüdeki keskin ayrılığa ışık tutuyor. Filmi buradan izleyebilirsiniz.

Christine (2016)

‘Christine’, Antonio Campos’un yönettiği, 1970’lerin televizyon haber dünyasının derinliklerine inen biyografik bir drama filmi. Film, Sarasota, Florida’da kendini işine adamış ancak kendi içinde zorluklarla mücadele eden bir haber muhabiri olan Christine Chubbuck’ın hayatını anlatıyor. Mesleki hayal kırıklıkları ve kişisel zorluklarla boğuşurken duygusal durumu kötüleşir. Haber istasyonunun gerçek gazetecilik yerine sansasyonel hikayelere olan talebinin artması onu özellikle rahatsız ediyor. Film depresyonun, yalnızlığın ve mesleki tükenmişliğin nüanslarına ışık tutuyor. Filmi merak ederseniz alternatif yayıncıları araştırmalısınız.

Blonde (2022)

Andrew Dominik’in yönettiği ‘Blonde’, ikonik Marilyn Monroe’nun hayatının yeniden tasarlanmış bir anlatımını sunan biyografik bir drama filmi. Hollywood’un Altın Çağı’nın fonunda resmedilen anlatı, aktrisin yıldızlığa yükselişini kişisel mücadeleleriyle iç içe geçiriyor. Monroe küresel bir sansasyona dönüşürken, özel hayatı kalp kırıklıkları, kimlik krizleri ve şöhretin yoğun baskısıyla gölgelenir. Gösteriş ve ihtişamın ötesinde film, kimlik, eğlence endüstrisindeki sömürü ve tedavi edilmeyen akıl sağlığı bozukluklarının yıkıcı etkilerine dair dokunaklı bir araştırma sunuyor. Filme buradan göz atmayı unutmayın.

Boy Erased (2018)

‘Boy Erased’, Joel Edgerton’un yönettiği biyografik bir drama filmi. Garrard Conley’in anılarına dayanan film, Baptist ebeveynleri (Nicole Kidman ve Russell Crowe) tarafından eşcinsel dönüşüm terapisi programına zorlanan genç bir adam olan Lucas Hedges tarafından canlandırılan Jared Eamons’un etrafında dönüyor. Jared, programdaki baskıcı uygulamalarla yüzleşirken kimliğiyle ve geçmiş travmalarıyla boğuşur. Bu film, dönüşüm terapisinin zararlı sonuçlarını araştırıyor ve LGBTQ+ bireylerin özellikle dini bağlamlarda karşılaştığı zorluklara derinlemesine bir bakış sunuyor. Filmi merak ederseniz alternatif yayıncıları araştırmalısınız.

A Man Called Otto (2022)

‘A Man Called Otto’, Marc Forster’ın yönettiği bir komedi-drama filmi. İsveç filmi ‘A Man Called Ove’ın yeniden çevrimi, Tom Hanks’i Pittsburgh banliyösünde karısını kaybetmeyle mücadele eden ve kendi duygusal şeytanlarıyla yüzleşen dul Otto Anderson rolünde canlandırıyor. Film boyunca Otto, sürekli geçmişinin peşini bırakmayan intiharı düşünür. Ancak yeni komşuların gelişi ve bir dizi olay onu uçurumun kenarından geri çeker. Mizah ve yürek ısıtan anlarla dolu film, kederi, depresyonu ve toplum ile insan arasındaki bağın önemini araştırıyor. İzlemek isterseniz alternatif yayıncıları araştırmalısınız.

Her Şeyi Bitirmeyi Düşünüyorum (2020)

‘Her Şeyi Bitirmeyi Düşünüyorum’ filminin konsepti, alışılmışın dışında ve normal intihar filmlerinden farklı. Hikayenin konusu çok sürükleyici ve sizi sonuna kadar bağlıyor. Filmin ana teması, gerçeklik bilgisi ile hayal gücü arasındaki farklılık. Bunun kişinin hayatını nasıl etkileyebileceği ve tehlikeli tepkiler yaratabileceği filmde iyi uygulanmış.

Film, sizi suskun bırakacak birçok akıl almaz olay örgüsüyle ile beynin psikolojik bir egzersizini sunuyor. Filmi izlemeniz ve gizemi çözmek için mücadeleye girmeniz gerekiyor. Ancak karakterlere dikkat edin çünkü birden fazla kişilik bozukluğundan mustariptirler ve herkesi, seyirciyi bile kandırabilirler! Merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.

Umut Işığım (2012)

‘Umut Işığım’, romantik tonlarla bezenmiş bir kara komedi filmi. Film, sürükleyici hikayesi, harika yıldız kadrosu – Jennifer Lawrence ve Bradley Cooper ve akıl hastalığı gibi hassas konulara dikkatli yaklaşımı nedeniyle şimdiden birçok ödül kazandı.

Dramatik olaylar sizi duygusal çukura düşmekten kurtaracağı gibi, bu romantik komedi filmi de sizi neşelendirecek. Başrol karakterleri, tomurcuklanan aşk hikayelerine ve devam eden dans yarışmasına kesinlikle büyük belalar getirecek akıl hastalıklarıyla mücadele ediyor! Bu filmde farklı duyguların duygusal geçişleri var. Merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.

Evelyn (2018)

İngiliz film yapımcısı Orlando von Einsiedel’in yönettiği ‘Evelyn’, kendi ailesini konu alan bir belgesel aslında. Bu film yapılmadan on üç yıl önce Orlando’nun erkek kardeşi Evelyn intihar ederek ölmüştü. Film, Orlando’nun ailesinin trajediyle nasıl başa çıkmayı öğrendiğini konu alıyor. Bütün aile, Evelyn’in hayattayken dolaştığı yerlere uzun yürüyüşler yapıyor ve onu böyle hatırlıyorlar. Film, bir intihar vakasının sadece tek bir kişiyi değil, onun ailesini ve sevdiklerini de nasıl etkilediğine dikkat çekiyor. Orlando, ailesinin bu hassas yönünü tüm dünyanın öğrenmesi için ortaya koyma cesaretinden dolayı çok övgü aldı. Merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.

Hayatın Kıyısında (2020)

Bir aşk romanı olarak görülse de, liseli genç bir çiftin hikayesi dokunaklı ve gençlerin duygularını ciddiye alıyor. Theodore Finch (Justice Smith) ve Violet Markey (Elle Fanning) hayatlarının çok hassas bir döneminde tanışırlar. Arkadaşlıkları, sevgi ve ilginin etkisini ve bunun zorlu zamanlardan geçen bir kişi için neler yapabileceğini tasvir eden derin bir bağlılığa dönüşür. Filmin bize bıraktığı şey, herkesin göründüğü gibi olmadığını ve diğer kişinin hayatında gerçekten var olmak için gerçekten çaba göstermedikçe kimsenin asla bilemeyeceğinin farkına varmaktır. Ayrıca ciddi sorunlarla ve travma ile baş etme sürecinin zaman ve yaşam deneyimleriyle değiştiğini vurgulamaktadır. Merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.

3 Aptal (2009)

Mühendislik, lise sonrası Hindistan’daki en popüler akademik alanlardan biridir. Bu, mühendislik eğitimini en iyi veren üniversitelere girme rekabetinin şiddetli olduğu anlamına gelir. Tüm bu senaryonun özünü yakalayan bir Hint filmi, 2009 yapımı komedi-drama “3 Aptal”dır. Bu film, ülkenin en ünlü mühendislik üniversitelerinden birindeki üç öğrencinin hayatını konu alıyor.

İkisi sınavlarında zar zor geçerlerken, arkadaşları Rancho her konuda sınıfın birincisidir. Artan baskı nedeniyle, öğrencilerin intihar girişimi kadar sert adımlar atması duyulmamış bir şey değil. Parlak mizah anlayışını kaybetmeden yaptığı bu filmde Hint eğitim sistemi sert bir şekilde eleştiriliyor. Aamir Khan, baş karakter Rancho rolündeki muhteşem performansıyla filmi alıp götürüyor. VPN kullanarak Netflix üzerinden ya da alternatif yayın kanallarından izleyebilirsiniz.

Kemiklerine Kadar (2017)

Netflix intihar filmleri arasında başrollerini Lily Collins, Keanu Reeves, Carrie Preston, Lili Taylor ve Alex Sharp’ın paylaştığı ‘Kemiklerine Kadar’ın yönetmenliğini ve senaristliğini Marti Noxon üstleniyor. Film, anoreksiya olan 20 yaşındaki bir çocuğu ve iyileşme programlarından geçmesine rağmen mücadele ettiği sağlık sorunlarını konu alıyor. Ancak, kendisini tüm kusurlarıyla kucaklaması için ona yardımcı olan sıra dışı bir doktorla tanıştıktan sonra kahraman, hayatını değiştiren bir dönüşüm geçiriyor. Film, onun zihinsel sağlık sorunlarını ve anoreksiya ile gelen zorlukları izleyicilerle buluşturuyor. Merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.

Bird Box (2018)

Bir Netflix orijinal filmi olan ‘Bird Box’ta Sandra Bullock, kendisini ve ailesini her an ölüme yol açabilecek tehlikeli bir hayatta kalma mücadelesinde çocuklarını korumaya çalışan bir kadını canlandırıyor. Film, bazı garip yaratıkların yeryüzüne indiği ve insan nüfusunun çoğunun ölümüne neden olmayı başardığı bir zamanda geçiyor. Ancak, bu yaratıklar kendilerini öldürmeye programlamamışdırlar. Onlara bakan herkes aklını kaybederken, kendilerini zaten öldürüyorlar.

Tüm bunların ortasında Malorie Hayes, saldırıya uğramadan önce kendisini ve iki çocuğu güvenli bir yere götürmek zorundadır. Ancak mesele şu ki, ölümcül bölgeden gözleri kapalı geçmek zorundalar. Filmin ilginç bir önermesi var ama bunun dışında, yıllardır gördüğümüz diğer birçok zombi filmiyle aynı şekilde karşımıza çıkıyor. Bullock, her zamanki gibi filmin ana karakteri olarak güçlü bir performans sergiliyor. Merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.

BENZER YAZI: KIYAMET SONRASINI VE DÜNYANIN SONUNU KONU ALAN NETFLİX’TEKİ EN İYİ 20 FİLM

Bizim Krallığımız (2017)

“Bizim Krallığımız”, kaybın üstesinden gelmeye ve hayata devam etmeye çalışan bir ailenin etrafında dönen bir belgesel filmdir. Paul Shanks kendi canına kıydıktan sonra, karısı Vikie ve yedi çocuğu onun ölümüyle yüzleşmek zorunda kalırken kendi başlarının çaresine bakmak zorunda kalır. Mali zorluklar aile için zor olsa da, bir baba ve kocanın kaybına eşlik eden duygusal kayıp ve keder, tüm deneyimi kabus gibi ve moral bozucu hale getiriyor. Lucy Cohen yönetmenliği, izleyicilere intiharın sonrasına dair fikir veren dokunaklı bir belgesel. Merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.

İntiharım (2009)

Netflix intihar filmleri arasında bulunan “Archie’s Final Project” olarak da bilinen ‘İntiharım’ (My Suicide), sosyal medya kampanyasının gençler arasında intihar farkındalığını artırmasını sağlayan ödüllü bir kara komedi-dramadır. Archie (Gabriel Sunday), genellikle asosyal olan ancak sinematografi projesi için kamera önünde kendini öldüreceğini açıkladığında sansasyon yaratan bir lise öğrencisidir.

Archie bunu yaparak sadece okuldaki en popüler ve çekici kızın değil, aynı zamanda okul psikiyatrının da dikkatini çeker. ‘İntiharım”ın yapımcılığını ve yönetmenliğini David Lee Miller üstleniyor. Gabriel Sunday ise sadece filmde rol almıyor, aynı zamanda filmin yazımının, kurgusunun, kamera çalışmasının ve ortak yapımının bir parçası. Bu film, izleyicilerin keyif alabileceği çok sıra dışı bir hikaye anlatma yöntemini takip ediyor. VPN kullanarak Netflix üzerinden ya da alternatif yayın kanallarından izleyebilirsiniz.

Keşif (2017)

Bir bilim adamı (Robert Redford), gerçekten de ölümden sonra yaşam olduğuna dair bilimsel kanıtları ortaya çıkarır. Ancak oğlu (Jason Segel), babasının “keşfinden” pek emin değildir. Bir dizi olaydan sonra, öbür dünya hakkında daha fazla şey öğrenmek istemesinin kendi nedenleri olan gizemli bir kadına (Rooney Mara) yardım etmeye çalışır. Yazar-yönetmen Charlie McDowell, yalnızca hayatın (ve olası ölümden sonraki yaşamın) anlamını değil, intiharı da araştıran orijinal bir bilimkurgu filmi yarattı. Bilinç ve ölüm üzerine izlemeye değer ilginç bir yaklaşımı var. Merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.

Audrie ve Daisy (2016)

“Audrie ve Daisy”, online zorbalığın etkilerini inceleyen bir belgesel. ABD’deki genç kızların tecavüz kurbanı oldukları için zorbalığa maruz kaldıklarını ve bunun günlük yaşamlarındaki sonuçlarını gösteriyor. Bu filmde belgelenen gerçek hikayelerden biri, bir partide cinsel saldırıya uğrayan 15 yaşındaki Audrie Pott’un hikayesidir. Olayın fotoğrafları internette yayınlandıktan sonra intihar ederek öldü. “Audrie ve Daisy”, ebeveynler ve gençler için mutlaka izlenmesi gereken, dürüst ve tarafsız bir belgesel. Merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.

Horse Girl (2020)

Netflix intihar filmleri arasında bulunan ve Jeff Baena’nın yönettiği ve ortak yazdığı ‘Horse Girl’, Alison Brie, Debby Ryan, John Reynolds, Molly Shannon ve John Ortiz’in rol aldığı psikolojik bir drama filmi. Film, yakın zamanda annesini intihar ederek kaybeden ve acı gerçekle yavaş yavaş yüzleşmeye başlayan Sarah adında içe dönük bir genç kadını konu alıyor. Ancak kısa süre sonra, paranoyak sanrılar yaşamaya başladığında hayatı kontrolden çıkar. Daha da kötüsü Sarah, yıllar boyunca yaşadığı travma nedeniyle geçmiş anıları ve gerçekliği kaybedince uyurgezerlik yaşamaya başlar. Merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.

Paddleton (2019)

Alexandre Lehmann’ın yönettiği ‘Paddleton’, uyumsuz iki komşunun/en iyi arkadaşın hikayesini anlatıyor. Andy rolünde Ray Romano’nun ve Michael rolünde Mark Duplass’ın yer aldığı film, bir yolculuk boyunca aralarındaki bağı araştırıyor. Michael’a ölümcül kanser teşhisi konulduğunda perişan halde ölmemeye karar verir. İsteksiz Andy’yi, intihar reçetesini doldurabilecek en yakın eczaneye giden 6 saatlik yolculukta kendisine katılmaya ikna eder. İki arkadaşın yaşadıkları ve yaklaşan son vedayla vurgulanan sohbetleri, filmi duygusal, yürekleri acıtan bir yolculuğa çıkarıyor. Buradan izleyebilirsiniz.

1
İntihar filmleri ile ilgili UYARI

Bazen intihar hikayeleriyle ilgili filmler izlemek enerjinizi tüketebilir ve kabus görmenize neden olabilir! Bu filmleri sadece eğlence amaçlı izlemenizi ve ruh sağlığınıza da dikkat etmenizi şiddetle tavsiye ederim. Size duygusal bir yolculuk yaşatacak en iyi intihar filmlerini Netflix’te izleyebilirsiniz. Bu nedenle, risk size ait olacak şekilde izleyin ve mendil kutunuzu elinizin altında bulundurun!


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Dizi ve Sinema konulu diğer yazılarımız da ilginizi çekebilir.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

Bunları Kaçırmayın!