Cumartesi, Aralık 2, 2023
Ana SayfaHayatRetroaktif Kıskançlık: Sevgilinizin Geçmişi Sizi Neden Kıskandırıyor?

Son Yazılar

Retroaktif Kıskançlık: Sevgilinizin Geçmişi Sizi Neden Kıskandırıyor?

Retroaktif kıskançlık nedir biliyor musunuz? Yazımızda geçmiş ilişkileri kıskanma hastalığı olan bu durumu ayrıntılı olacak inceliyoruz.

Hepimiz kıskançlık duygusunu tatmışızdır ama sevgilimin geçmişini sıklıkla kıskanıyorum diyorsanız bir sorun olabilir. Bu makalemde sizlerle retroaktif kıskançlık nedir ve bundan kurtulmanın yolları ile birlikte sevgilinizin geçmişini unutamama ve kabullenememe süreçlerinde size bazı ipuçları sunacağım.

Sevgilinizin kıskanç olmasından daha kötü bir şey var mı? Belki de genelde kıskanç değil ve sadece geriye dönük kıskançlık yaşıyor.

Retroaktif (geriye dönük) kıskançlık nedir? Bu, daha önce sevgilinizin birlikte olduğu birisini aklınıza takmanızdan kaynaklanabilir ya da sevgili olmasa bile hali hazırda görüştüğü eski bir erkek ya da kız arkadaştan dolayı ortaya çıkabilir.

Retroaktif Kıskançlık Nedir?

Retroaktif Kıskançlık (Geriye dönük kıskançlık), birlikte olduğunuz kişinin siz onun hayatında yer almadan önce yaptığı şeyleri kıskanmanız anlamına gelir. Üniversitede öğrenci temsilciliği ya da okul birincisi olan ağabeyinize yakışır şekilde yaşamak gibi, geriye dönük kıskançlık da size hiçbir zaman istediğiniz noktaya ulaşamayacağınız hissini verir.

Romantik bir ilişki içindeyken retroaktif kıskançlık, geçmişte cinsellik yaşadığınız kaç tane partneriniz olduğu gibi şeylerle ilgili olabilir. Partnerinizden daha fazlasına sahipseniz kıskançlık hissedebilirler. [Oku: Kız Arkadaşım Çok Kıskanç Ne Yapmalıyım]

Partnerinizin geriye dönük kıskançlık hissetmesinin bir başka yolu da, geçmiş partnerlerinizin kendilerinden daha iyi göründüğünü düşünmeleridir. Ya da daha iyi bir kariyerleri ya da “daha iyi” bir şeyleri olması gibi.

Eski sevgilinizle geçmişte evliyseniz ve çocuklarınız varsa ancak şu anki partnerinizde yoksa, bu da retroaktif birçok kıskançlığı gündeme getirebilir. Hiçbir zaman ilk eşiniz kadar önemli olamayacaklarını ya da size ilk çocuğunuzu veremeyeceklerini düşünebilirler ve bu da onları veren eski sevgilinizi kıskanmasına sebep oluyor.

İnsanlar neden ilk etapta kıskanır?

retroaktif kıskançlık

Hepimiz hayatımızın bir noktasında bu olumsuz duyguyu hissetmişizdir. O küçük yeşil canavar çirkin kafasını kaldırıyor ve biz kıskanıyoruz.

Nasıl bir his olduğunu bilseniz de insanların neden kıskandığını hiç düşünmemiş olabilirsiniz. Birisinde geriye dönük kıskançlığı tetikleyen kıskançlığın ardındaki bazı temel nedenlere bakalım.

Ayrıca kıskançlığın nasıl oluştuğuna ve mutlu bir ilişkiyi nasıl parçaladığına bir göz atalım.

1. Karşılaştırma

Hayatta etrafa bakıp kendi hayatlarımızı diğer insanların hayatlarıyla karşılaştırmak normaldir. Ancak konu kıskançlık olduğunda bu çok büyük bir sorundur. Kendimizi bizden “daha iyi” olduğunu düşündüğümüz insanlarla karşılaştırdığımızda kıskanırız.

Örneğin, aynaya baktığınızda gördüğünüz şeyden hoşlanmazsanız, bir süper modele baktığınızda kendinizi kocaman şişman bir ayıcık gibi hissedebilirsiniz. Ama sen değilsin. Kendinizi kötü hissetmenize neden olan biriyle kıyaslıyorsunuz – bunu yapmamanız gerektiği halde.

Görüyorsunuz, sizden “daha iyi” olmak tamamen sizin kafanızda. Dünyada “daha iyi” ya da “daha kötü” diye bir şey yoktur; yalnızca “daha iyi” ya da “daha kötü” olduğunu DÜŞÜNDÜKLERİMİZ vardır. Ancak insanlar kendilerini sürekli başkalarıyla karşılaştırdıklarında genellikle kıskanç olurlar.

2. Varsayımda Bulunmak

Varsayım, doğru veya gerçek olduğunu düşündüğümüz bir şeydir, ancak öyle olmayabilir. Örneğin, tanıdığınız iki kişiyi birlikte akşam yemeği yerken görürseniz, onların birbirleriyle çıktıklarını düşünebilirsiniz. Ama sadece iki iyi arkadaş olabilirler. Yani, kafanızda doğru olduğunu düşünseniz bile varsayımınız yanlıştır.

Diyelim ki partneriniz hâlâ eski sevgilisiyle Facebook arkadaşı. Böyle olmalarının sebebinin, partnerinizin eski sevgilisini hâlâ sevmesi ve onları sanal ortamda takip etmek veya iletişimde kalabilmek istemesi olduğunu düşünebilirsiniz.

Ancak gerçek şu ki partneriniz hâlâ Facebook’ta arkadaş olduğunu tamamen unutmuş olabilir. Ya da belki onlarla arkadaşlıktan çıkarmanın önemsiz ve çok da üzerinde düşünülmemesi gereken bir şey olduğunu düşünüyorlar. Gördüğünüz gibi, geriye dönük kıskançlığınızı tetiklese bile varsayımınız aslında doğru olmayabilir ve bunu konuşarak da çözebilirsiniz.

3. Karamsarlık

Çoğu insanın en büyük sorunu, sahip olduklarının kıymetini asla bilmemeleri ve sahip oldukları nimetleri hesaba katmamalarıdır. Bunun yerine pek çok insan sahip olmadıkları şeylere, neyin yanlış gittiğine ve hayatlarının ne kadar berbat olduğuna bakıyor.

Ama belki de partneriniz, sizden başkasını istediğini düşünmeniz için size hiçbir neden vermemiştir. Eğer karamsar tavrınız hala onun başka biriyle birlikte olmak istediğini düşündürüyorsa, o zaman bu sizin realiteniz olacaktır. Ve bu gerçeklik retroaktif kıskançlık yaratmak için daha fazla nedene yol açıyor. Çünkü algı gerçekliktir.

4. Düşük benlik saygısı ve güvensizlik

Bu muhtemelen kıskançlığın en yaygın kaynağıdır. “Aşağılık kompleksi” yaşayan kişiler, kendilerinin yeterince iyi olmadıklarına dair düşüncelere sahiptirler.

Her zaman başkalarının kendilerinden daha iyi olduğunu düşünürler. Bu nedenle de partnerlerinin ilgisini belli bir süre canlı tutacak kadar iyi ve değerli olmadıklarını düşünürler.

Belki partneriniz harika bir kariyere ve çok sayıda arkadaşa sahip olduğu için kendinden oldukça emin görünüyor. Ancak herkes güvensizliğini dış dünyaya göstermiyor. Hatta kendilerine güveniyormuş gibi davranarak bunu fazlasıyla telafi edebilirler. Ve bazı nedenlerden dolayı güvensizlikleri romantik ilişkilerde geriye dönük kıskançlık olarak kendini gösterir. [Bunu da Okuyun: Güvensiz Erkek Davranışları: Ona Nasıl Davranmalı?]

5. Takıntılı Düşünceler

Bazı insanlar, hiçbir doktor onlara bu durumla ilgili teşhis koymamış olsa bile, biraz obsesif-kompulsif olma eğilimindedir. Dolayısıyla, eğer bir kişinin beyni takıntılı düşünme eğilimindeyse, o kişi her zaman yeni kaygılar ve endişeler üretir; bunlar ister gerçek ister hayali olsun.

Bu genel düşünme tarzından dolayı, bu tür insanlar romantik ilişkilerle ilgili her şeyi aşırı düşünme, aşırı analiz etme ve takıntı haline getirme eğilimindedir.

Bu tür insanlar belirsizlik duygularını yönetmekte gerçekten zorlanırlar. Örneğin, eğer partneri bir gün işten eve geç gelirse, beyni otomatik olarak onun neden geç kaldığını ve ne yaptığını ayrıntılarıyla dolduracaktır. Ve genellikle bunların hepsi, kıskançlık da dahil olmak üzere olumsuz düşüncelerdir.

Retroaktif Kıskançlık Davranışıyla Başa Çıkma Yolları

retroaktif kıskançlık

Kıskanç bir sevgiliniz varsa, onun korkularını yatıştırmak ya da geriye dönük kıskançlıklarını bastırmak zor olabilir. Bunu yapmazsanız, olduğunuz yerde aynı şeyleri yaşayıp duracaksınız.

Tıpkı bir polisin arkanıza yanaşıp, size yanlış bir şey yapacakmış gibi hissetmeniz gibi, kıskanç bir sevgili de sizi kaygılı, suçlu ve sürekli gergin hale sokar.

Onların kaygısını gidermek sizin sorununuz olmayabilir, ancak bunu yapmazsanız, onların sorunu sizin sorununuz haline gelecektir. Duygularını geliştirmek için yaptığınız şeyler olabilir veya olmayabilir. Her iki durumda da, bunları yapmak ya da yapmamak ikiniz için de biraz huzur yaratmanıza yardımcı olur.

1. Sır saklamayın

Tamam, şimdi çocukluğunuza ait gerçekten çok büyük karanlık sırlarınızdan bahsetmiyoruz, küçük olanları kastediyoruz. Onları en çok kızdıran, kıskançlıklarını tetikleyeceğiniz korkusuyla kendinize sakladığınız şeylerdir.

Bir arkadaşınızın partisinde tanıştığınız bir adam size buluşmak isteyip istemediğinizi soran bir mesaj mı gönderdi? Ofisinizde çalışan bir kız, işten sonra kahve içmek için sizi davet mi etti? Onları geri çevirmeniz önemli değil, önemli olan partnerinize bundan bahsettiniz mi?

Partnerinizin kendini güvensiz hissetmesini veya geriye dönük kıskançlık yaratmasını önlemek için bu küçük detayları gizleyebilirsiniz. Ancak bu tür sırları saklamak işleri daha da kötüleştirmekten başka işe yaramaz.

Birisi seni sevdiğinde, bazı şeyleri geride bırakıp bırakmadığını bilir. Açık iletişim kurmayarak veya onlardan bir şeyler saklayarak, istemeden de olsa geçmişe dönük kıskançlıklara yol açabilecek bir gizlilik atmosferi yaratırsınız.

2. Sosyal medyanızı saklamayın

Biten ilişkinizdeki partnerlerinizi sosyal medyanızda tutmaya devam etmeyin. Bu sizi baskı halinde tutacak, bazı şeyleri gizleme isteği doğuracaktır. Siz istemeseniz bile insanların sosyal medya siteleri aracılığıyla neler öğrendiklerine şaşırabilirsiniz.

Kimseye bunu söylemeseniz bile ve o da bunu kendi kendine öğrenirse, bu yalnızca bir şeyler döndüğüne veya geçmiş aşklarınızı unutamadığınıza dair duygularını daha da artırır.

3. Boşlukları doldurun

“Dışarı çıkıyorum” demek yerine “David’le çıkıyorum” deyin. Ayrıntılardaki kelimeleri doldurmak ve partnerinizin size daha fazla güvenmesine ve kafasında varsayımlar üretmesine engel olur.

Boşlukları doldurmadığınız sürece retroaktif kıskançlık artarak devam edecektir. Kafasında kurduğu şeyleri hemen söylemese bile, bir gün ortaya çıkacak ve büyük patlama yaşanacaktır.

Olabildiğiniz kadar dürüst ve açık olun. Elbette, size bir GPS takmak istiyormuş gibi hissedebilirler, ancak güvenilebileceğinizi anladıklarında, bu onların korkularını yatıştırabilir ve sizi bu durumdan kurtarabilir, böylece güvenilir ve kıskanç olmayan bir ilişkiye sahip olabilirsiniz.

4. Gerekmedikçe telefonunuza şifre koymayın

Sevdiğiniz biriyle dürüst ve açık bir ilişki kurmak istiyorsanız, o zaman her şeyi kilit altına almayarak ona güvendiğinizi gösterin.

Eğer devlet ajanı değilseniz veya telefonunuzda ulusal güvenlik ile ilgili çok gizli dosyalar bulunmuyorsa, telefonunuza kilit koymanız da anlamsızdır. İşte hayatınızdaki kişi de tam olarak böyle düşünüyor.

5. Eski sevgilinle yanyana bile gelme

Tamam, yani çıkmaya başlamadan önce arkadaştınız. Ancak çıkmaya başladıysanız ve sonrasında bittiyse kanka olamazsınız. Aslında mevcut ilişkinizi altüst ederse hiç arkadaş olamazsınız.

Şu anda ne söylediğinizi duyabiliyoruz. “İstediğim herkesle arkadaş olabilirim” ve tamamen haklısın. Ancak, yeni partnerinizi ilk sıraya koymazsanız, mevcut sevgilinizden olacaksınız ve o en iyi arkadaşınızla sadece ara sıra görüşmeye devam edeceksiniz.

Kimin daha önemli olduğuna karar verin, yoksa retroaktif kıskançlık sona ermeyecektir.

6. Eğer yedekte tutuyorsanız, bunu yapmayın

Mevcut ilişkim yolunda gitmezse yedekte tuttuğum birisiyle görüşmeye başlarım diyorsanız, bunu yapmayın. Hayatınızda bir şeyler hissettiğiniz veya hissetmiş olabileceğiniz başka insanlar varsa, onların sizi beklediğini düşünmeniz de garip bir duygu olmalı.

Mevcut ilişkinizden memnun değilseniz sonlandırın. Ortada sorun yoksa da ilişkinize yatırım yapın. Daldan dala atlayan biri olmanız sevgilinizin size olan güvenini azaltacaktır.

7. Ona nasıl hissettiğini söyle

Belki de ona yeterince sık ya da onun daha iyi anlayacağı şekilde, onun hakkında ne hissettiğinizi anlatmıyorsunuzdur. Şunu bir düşünün: şu anki sevgiliniz, eski sevgilinizle olan bağlarınızı biliyor veya nasıl olabileceğini varsayıyor. Onun düşüncesinde güneşli bir havada sahil kenarında el ele tutuşarak gülüyor, eğleniyorsunuz. Ama mevcut ilişkinizde bunu yapmıyorsunuz.

Bu durum gerçekten böyle olsa ya da olmasa bile, şu anki sevgilinizin, eski sevgilinizi düşünerek kıskanmasına sebep olacaktır. Kendini değersiz hissedecek, hırçınlaşacak ve ilişkinize zarar vermesine sebep olacaktır.

Ne demek istediğimizi anladınız mı? Onlara nasıl hissettiğinizi söyleyin, böylece eski sevgiliniz için bir şeyler hissedip hissetmediğinizi tahmin etmek zorunda kalmasınlar.

8. Anılarınızı anlatmayı bırakın

Elbette insanları silemezsiniz, silmemelisiniz de. Birisi geçmişinizin büyük bir parçası olduysa, bir veya iki anı anlatmanız normal karşılanabilir. Ancak, tek yaptığınız eski sevgilinizle birlikte olduğunuz ve dolayısıyla aşık olduğunuz “eski güzel günlerden” bahsetmekse, bu muhtemelen mevcut partnerinizin geriye dönük kıskançlığını tetikleyecektir.

Şu anki ilişkinizdeki kişinin, tüm bunları merak ettiğini düşünmeyin.

9. Fotoğrafları kaldır

Tekrar ediyorum, eski sevgilinizi silmek zorunda değilsiniz, ama aynı zamanda evinizde ya da sosyal medyanızda ona ait fotoğraflar ya da videolar olması saçma değil mi? Güzel zamanları hatırlayarak uyanmak isteyebilirsiniz ama bize güvenin, yeni aşkınız öyle değil.

Bir noktada fotoğraflarınızı ve eski sevgilinizi arkanızda bırakmazsanız, ilerleyen ilişkilerinizde retro kıskançlıkla uğraşırsınız.

10. Öfkeyi bırak

Eğer eski sevgilinizin bir fotoğrafı veya videosu öfke dolu bir konuşmanın oluşmasına neden oluyorsa, o zaman durmalısınız. Partnerinize karşı öfkenizi dile getirseniz bile yeni sevgilinizin geriye dönük kıskançlık hissetmesinin nedeni, eğer eski sevgilinizi tamamen unutmuş olsaydınız, bu kadar fazla duyguya sahip olmayacağınızı, onu bırakacağınızı bilmeleridir.

Nefret, aşka en yakın duygudur, bu yüzden nefretten vazgeçmelisiniz, yoksa mevcut partneriniz eski sevgilinizi hâlâ sevdiğinizi varsayacaktır.

11. Ailene de bırakmasını söyle

Geçmişte eski sevgilinizle aileniz ve arkadaşlarınızın arası çok iyi olabilir. Fakat o artık yok ve ilişkiniz sürmüyor. İnsanlar bir ailenin görüşünün ne kadar önemli olduğunu biliyor. Yakın arkadaşlarınız veya aileniz eski sevgilinizden ve onu ne kadar sevdiklerinden bahsetmeye devam ederse, bu mevcut sevgilinizdeki yeşil gözlü canavarı ortaya çıkarır ve eski sevgilinizin neden bu kadar harika olduğunu ama kendilerinin öyle olmadıklarını düşünmelerine sebep olabilir.

Arkadaşlarınıza ve ailenize daha düşünceli olmalarını ve fikirlerini kendilerine saklamalarını söyleyin.

Retroaktif kıskançlık ve bilmeniz gerekenler

İşte her şeyden çok hatırlamanız gereken şey: Kıskançlık birdenbire ortaya çıkmaz.

Elbette kendi sebeplerinden ve geçmişlerinden dolayı diğerlerinden daha kıskanç insanlar vardır. Ancak birlikte olduğunuz kişiyi seviyorsanız ve geçmişe dönük kıskançlığı bir türlü aşamıyorsanız, farkında olmadan bu kıskançlığı yaşıyor ve partnerinizin kendisini mutsuz ve sevilmemiş hissetmesine neden oluyor olabilirsiniz.

Partnerinizin hissettiği retroaktif kıskançlığa karşı daha duyarlı olun, geçmişi bir kenara bırakın ve ona onu ne kadar sevdiğinizi söyleyin.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Hayat kategorisinde en çok okunan makaleler için buraya tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!