Pazartesi, Mayıs 20, 2024
Ana SayfaTeknolojiSosyal Medya2023 Sosyal Medya Görsel ve Video Boyutları

Son Yazılar

2023 Sosyal Medya Görsel ve Video Boyutları

Youtube, Twitter, Facebook ve Instagram gibi sosyal medya mecralarında post, story, hikaye, gönderi, kapak görsel ve video boyutları listesi.

Sosyal Medya artık hayatımızın en önemli parçalarından birisi. Bir araştırmaya göre insanlar günde 1,5 saatlerini bu mecralarda geçiriyorlar. Elbette burada yapılan paylaşımların da güzel görünmesi için resim ve video gibi formatların boyutları önem taşımaktadır. İşte bu yazımda sizlere Linkedin, Youtube, Twitter, Facebook ve Instagram gibi sosyal medya mecralarında post, story, hikaye, gönderi, kapak görsel ve video boyutları listesi hazırlamak istedim.

Bir girişiminiz varsa, marka adınız için aldığınız sosyal medya hesaplarından yaptığınız paylaşımlarda kullanılan video ve görsellerin kalitesinin önemini anlamışsınızdır. Pazarlama ve reklam için Facebook Business Suite tarzı araçlar kullanıyorsanız, boyutların daha da önemli olduğunu biliyorsunuzdur. Her şeyin profesyonel tarzda görünmesi için emek verirken, paylaşımlarınızda kullandığınız ya da kullanacağınız resimlerin ve videoların ölçüleri önemli hale geliyor.

Yazımızın devamında Facebook, Instagram, Twitter, Linkedin, Pinterest ve Youtube gibi sosyal medya platformlarında 2023 yılı post, story, hikaye, gönderi, kapak görsel ve video boyutları listesini bulacaksınız.

Facebook Görsel Boyutları 2023

2023 Facebook görsel boyutları bölümünde sizlere Facebook’ta kullanılan Facebook profil fotoğrafı, kapak fotoğrafı, paylaşım fotoğraflarını ve story (hikaye) oluştururken hangi boyutları yani ölçüleri kullanmanız gerektiğinden bahsedeceğiz.

Facebook Profil Foto Boyutu

Facebook’ta profil fotoğrafı oluşturmak istiyorsanız fotoğrafınızın kare formatta çekilmiş olması oldukça önemli. 2023 Facebook profil fotoğrafı boyutları en az 180 x 180 piksel olmalıdır. Facebook profil fotoğrafları;

Bilgisayardan girildiğinde 170 x 170 px olacaktır.

Telefonlardan girildiğinde ise 128 x 128 px olarak görünmektedir.

Facebook Kapak Fotoğrafı Boyutu

Facebook sayfanızın kapak fotoğrafı: Sayfanızda bilgisayarlarda 820 piksel genişliğinde 312 piksel yüksekliğinde ve akıllı telefonlarda 640 piksel genişliğinde ve 360 piksel yüksekliğinde görüntülenir. En az 400 piksel genişliğinde ve 150 piksel yüksekliğinde olmalıdır. 851 piksel genişliğinde, 315 piksel yüksekliğinde ve 100 kilobayttan küçük bir sRGB JPG dosyası olarak en hızlı şekilde yüklenir.

Facebook Gönderi Fotoğrafı Boyutu

Facebook gönderi fotoğraflarının boyutları genellikle kare ve dikdörtgen olmak üzere ikiye ayrılmaktadır.

Facebook dikdörtgen gönderi fotoğrafı boyutları 1200 x 630 px’dir.

Facebook kare gönderi fotoğrafı boyutları 1200 x 1200 px’dir.

Facebook Hikaye Boyutu

Son birkaç yıl içerisinde hayatımıza giren hikayeler ile markalar kendi etkileşimlerini arttırmakta ve takipçileriyle daha kolay bir şekilde etkileşime geçmektedir. Facebook hikâye boyutları 9:16 oranıyla uyumlu olmalıdır.

Facebook hikayelerinde fotoğraf ya da video paylaşımı yapılacaksa eğer bunların uyumları 1080 x 1920 px ölçülerinde olmalıdır.

Instagram Görsel Boyutları 2023

Instagram kullanımının her geçen gün artmasıyla markalar için Instagram gönderileri ve profilleri de oldukça önemli bir hale gelmiştir. Instagram’da paylaşım yaparken dikkat edilmesi gereken birçok önemli unsur bulunmaktadır. Bunların ilki görsel boyutlarıdır.

Instagram Profil Fotoğrafı Boyutu

Instagram profilinizde kullanacağınız profil fotoğrafının kare olmasına oldukça özen göstermeniz gerekmektedir.

Instagram profil fotoğrafı boyu 110 x 110 px olmalıdır.

Profil fotoğrafınız 1:1 kuralına uygun olmalıdır.

Kısacası, Instagram profilinde kullanacağınız fotoğraf kare olmalıdır.

Instagram Gönderi Boyutları

Instagram mecrasında yapacağınız paylaşımlarda gönderi boyutları kare, dikey ya da yatay olabilmektedir. Fakat birçok marka gönderilerinin güzel gözükmesi için kare fotoğraf boyutlarını tercih etmektedir. İşte instagram post ölçüleri

 • Instagram gönderi ölçüleri 1080 x 1080 olabilir. Bu kare fotoğraf paylaşmak isteyenlerin kullanacağı gönderi boyutudur. Dilediğiniz takdirde bu piksellerin üzerinde 1200 x 1200 px olarak da gönderi boyutlarınızı ayarlayabilirsiniz.
 • Instagram’da yatay fotoğraf paylaşmak istiyorsanız eğer yatay fotoğrafın ölçüleri 1080 x 566 px olmalıdır.
 • Instagram’da paylaşılacak dikey fotoğraflar için de gönderi boyutlarının 1080 x1250 px ölçülerinde olması gerekmektedir.

Instagram Story Boyutları

Instagram’ın en aktif kullanılan özelliklerinden biri olan hikayelerin de paylaşımını yapmak için hikâye boyutlarına uymanız gerekmektedir.

 • Instagram hikâye boyutları 1080 x 1920 px ölçülerindedir.
 • Instagram hikâye oranları 9:16 oranına uygun olmalıdır.
 • Bunlarla beraber hikayenize ekleyebileceğiniz video ve fotoğraflarının maksimum dosya boyutu 4GB’dır.

Twitter Görsel Boyutları 2023

280 karakter kullanılarak paylaşım yapılmasına izin veren sosyal medya platformlarından biri olan Twitter’da da paylaşım yapmak isteyen kişilerin belirli kurallara uyması gerekmektedir.

Twitter Kapak Fotoğrafı Boyutları

Twitter’da profilinize kapak fotoğrafı eklemek istiyorsanız uymanız gereken ölçüler vardır. Genellikle kapak fotoğrafı olarak JPG, GIF ve PNG formatında fotoğraflar bu alana eklenebilmektedir.

Twitter Kapak fotoğrafı boyutu 1500 x 500 px olmalıdır.

Twitter Profil Fotoğrafı Boyutu

Twitter’da kullanılacak profil fotoğrafı boyutları 1:1 oranına uygun yani kare olmalıdır.

Twitter profil fotoğrafı boyutu 400 x 400 px olmalıdır. Ancak bu fotoğraf platformda 200 x 200 px boyutlarında görünmektedir.

Twitter’da kullanılacak profil fotoğrafı türleri PNG, JPG ve GIF’tır.

Twitter Paylaşım Boyutu

Twitter’da yapılan paylaşımlar ile markalar binlerce kişiye ulaşmaktadır. Fakat markaların veya şahısların bu platformda paylaşım yaparken dikkat etmesi gereken en önemli şey paylaşım görseli boyutlarıdır.

Twitter paylaşım görseli boyutları 1024 x 512 olmalıdır.

Pinterest Görsel Boyutları 2023

Son dönemlerin en çok kullanılan sosyal ağlarından biri olan Pinterest’te de profil fotoğrafı ölçüleri, pin ölçüleri gibi uyulması gereken görsel boyutu vardır.

Pinterest Profil Resmi Boyutu

Pinterest hesabınızda kullanacağınız profil fotoğrafının ölçüleri 165 x 165 px olmalıdır. Yani, profil fotoğrafınız 1:1 ölçülerinde ve kare olmalıdır.

Pinterest Pin Boyutları

Pinterest’te paylaşacağınız pinlerin boyutları genellikle pin türüne göre değişmektedir. Standart, Uzun ve Kare pinler olarak 3 gruba ayrılan Pinterest pinlerinde kullanılması gereken görsel boyutları şu şekildedir;

 • Pinterest standart pin boyutları 600 x 900 piksel.
 • Pinterest uzun pin boyutları 600 x 1260 piksel.
 • Pinterest kare pin boyutları 600 x 600 piksel.

Linkedin Görsel Boyutları 2023

Genellikle iş tabanlı bir sosyal medya platformu olan Linkedin günümüzde en çok, çalışan kişiler tarafından kullanılmaktadır. Genellikle Linkedin hesaplarından yapılan paylaşımlar iş ağırlıklıdır. Linkedin’de de paylaşım yapılırken uyulması gereken fotoğraf boyutları vardır.

Linkedin Profil Fotoğrafı Boyutu

Linkedin’de hem kişisel hesaplar hem da şirket hesapları bulunduğu için görsel boyutları farklılık göstermektedir.

Kişisel hesaplarda kullanılan görsel boyutları 400 x 400 pikseldir.

Şirket hesaplarında kullanılan görsel boyutları 300 x 300 pikseldir.

Linkedin Kapak Fotoğrafı Boyutu

Linkedin kapak fotoğrafı boyutları da kişisel ve şirket hesapları için farklıdır.

Kişisel hesaplarda kullanılan kapak fotoğrafı boyutları 1584 x 396 pikseldir.

Şirket hesaplarında kullanılan kapak fotoğrafı boyutları 1536 x 768 pikseldir.

Linkedin Paylaşım Boyutu

Linked’in de yapılacak olan paylaşımlarda 1104 x 736 piksel ölçülerinde görsel hazırlanmalıdır.

Youtube Görsel Boyutları 2023

Video içeriklerin paylaşımının yapıldığı bir sosyal medya platformu olan Youtube’da yapılacak olan paylaşımlarda belirli görsek boyutlarına uyulmasını istemektedir.

Youtube Kanal Resmi Boyutu

Youtube kanallarındaki kullanılacak profil fotoğrafının boyutları 800 x 800 piksel olmalıdır. Yani Youtube kanalınızın profil fotoğrafının kare olması oldukça önemlidir.

Youtube Kapak Fotoğrafı Boyutu

Youtube kanallarına yüklenecek kapak fotoğraflarının da ölçüsü vardır. Standart olarak kullanılan kapak fotoğrafı boyutu 2560 x 1440 pixeldir. İlgili kapak fotoğrafları masaüstü cihazlarda 2560 x 453 piksel olarak görünmektedir. Telefonlarda ise 1546 x 423piksel olarak görünecektir.

Youtube Video Thumbnails Boyutu

Youtube videolarında kullanılacak küçük resim yani thumbnails boyutları 1280 x 720 piksel olmalıdır.

Sosyal Medya Platformlarını Görsel Boyutlarının Önemi

Sosyal medya platformlarında bulunan görsel boyutlarına uymak markalar için oldukça önemlidir gelin 2023 Sosyal Medya Görsel ve Video Boyutları yazımızın bu bölümünde bu boyutların neden önemli olduğuna göz atalım.

 • Sosyal medya platformlarında bulunan görsel boyutlarına uygun içerikler paylaşarak sizler de hesabınızın profesyonel bir görünüm elde edebilirsiniz.
 • Bu boyutlara uyduğunuzda hesabınız daha profesyonel gözükeceği için kişilerin size güvenme ihtimali artacaktır.
 • Takipçileriniz size güveneceği için sosyal medya platformlarından e-ticaret sitenize gelecek ziyaretçi sayılarında artış olacaktır.
 • Profesyonel olan hesaplarda takipçi kazanımı daha hızlı olacaktır.
 • Sosyal medya platformlarındaki etkileşim oranınız artacaktır.
 • Instashop, facebook store gibi hayatımıza yeni giren sosyal medya hesapları düşünüldüğünde bu platformlardan yapılacak olan satışlarda da artış yaşanacaktır.

Sosyal Medya Hesaplarınızda Kullanacağınız Görseller Oldukça Önemli

2023 Sosyal Medya Görsel ve Video Boyutları markalar için oldukça önemli olsa da sosyal medya üzerinden yapılacak olan paylaşımlarda kullanılan görsellerinde önemli olduğunu unutmamak gerekmektedir.

Genellikle sosyal medya hesapları için görseller ücretli olarak satın alınabileceği gibi ücretsiz olarak da temin edilmektedir. Stok fotoğraf ve stok video sitelerinden sizler de profesyonel görseller temin edebilir ve bunları paylaşımlarınızda kullanabilirsiniz.

Sosyal Medya Görsel Boyutları

Sosyal medya platformlarında kullanılacak görsel boyutları hakkında size 2023 Sosyal Medya Görsel ve Video Boyutları yazımızın üst bölümünde detaylı açıklamalarda bulunduk. Yazımızın bu bölümünde ise bu platformlardaki görsel boyutlarını bir arada görmeniz için liste halinde paylaşacağız.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Sosyal Medya kategorimizdeki yazılarımıza ulaşmak için buraya tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!