Pazartesi, Mayıs 20, 2024
Ana SayfaSoru - CevapTakva Ne Demek? Takva Nedir? Takva Sahibi Ne Demek?

Son Yazılar

Takva Ne Demek? Takva Nedir? Takva Sahibi Ne Demek?

Takva, Kur’an-ı Kerim’de yer alan, toplumumuz içinde de yaygın olarak kullanılan İslamiyet ile ilişkili bir kelimedir. Dini bir anlamı olanbu kelimeyi günlük hayatımızda sıklıkla duyuyoruz fakat takva ne demek, takva nedir, takva sahibi ne demek, takva ile ilgili ayetler ve hadisler de sıkça araştırılıyor. İşte devamı yazımızda.

TAKVA NE DEMEK?

Takva ne demek? Dinin emir ve tavsiyelerine uyma, haram ve günahlardan kaçınma hususunda gösterilen titizlik anlamında bir kavram. Takva ve kökün ittika, taki, etka, müttaki gibi diğer türevleri ve fiil şekilleri Kuran-ı Kerim’de 285 yerde geçmektedir. Kur’an’da ve hadislerde takva bazen sözlük anlamında, bazen de “Allah’ın emirlerine uyup yasaklarından kaçınarak azabından korunma” anlamında kullanılır.

Takva nedir diye soranlara 2 farklı cümle üzerinden anlatmak mümkün. Genellikle Allah korkusu ve haram olan şeylere bulaşmama olarak ifade ediliyor.

TAKVA TDK ANLAMI

  • Allah’tan korkmak.
  • Dinin yasakladığı ve haram kıldığı şeylerden uzak durup, din tarafından buyrulan şeyleri yerine getirmek.

TAKVA NEDİR?

Takva kelimesinin anlamı, dinin buyruklarını yerine getirmek ve bütün kurallara uymaktır. Bu buyrukları Allah korkusu hissedilerek kişinin kendi iradesi ile yaptığını anlatan bir sözcüktür. Günümüzde farklı filmlerde ya da yazılı basın içerisinde de çok sık karşılaşılan kelimelerden biri olduğunu söylemek mümkün.

Takva sahibi ne demek: Güzel ahlak sahibi olmak ve Allah’ın haram kıldığı işleri yapmaktan, günah işlemekten korkmak.

Takva ehli olmak ne demek: Nefsini dizginlemek, tevazu sahibi olmak, Allah dostlarıyla yan yana olmak, diline sahip olmak ve haramdan imtina etmek.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

SORU-CEVAP kategorimizdeki diğer yazılar için ise buraya tıklayabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!