Cumartesi, Mayıs 18, 2024
Ana SayfaSoru - CevapGrafen Nedir, Grafen Nasıl Üretilir? Grafen Nerede Kullanılır?

Son Yazılar

Grafen Nedir, Grafen Nasıl Üretilir? Grafen Nerede Kullanılır?

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın grafen üretimi ile ilgili açıklamalarından sonra, Grafen nedir, grafen nasıl üretilir, grafen nerede kullanılır soruları araştırılmaya başlandı.

Grafen üretiminde dün dünyada ilk 10’a girileceğini açıklayan Mustafa Varank, seri üretime başlanacağı konusunda açıklamalarda bulundu. Peki Grafen nedir, grafen nasıl üretilir, grafen nerede kullanılır? İŞTE CEVAPLAR YAZIMIZDA…

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank Türkiye’nin Grafen üretimiyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Dayanıklılığı ile bilinen Grafen için seri üretime başlanacağını açıklayan Varnak, Türkiye’nin Grafen üretimi yapan 10 ülkeden biri olduğunu ifade etti.

Grafen, altıgen bir kafes içinde düzenlenmiş tek atom kalınlığında bir karbon atomu tabakasıdır. Grafitin (öbür şeylerin yanı sıra kalem uçlarında kullanılan) yapı taşıdır. Fakat grafen kendi başına olağanüstü bir maddedir.

GRAFEN NEDİR?

grafen nedir, nasıl üretilir

Grafen, altıgen bir petek örgüsüne sıkıca bağlı tek bir karbon atomu katmanıdır (tek katmanlı). 0.142 nanometre moleküler bağ uzunluğuna sahip sp2-bağlı atomların bir düzlemi biçiminde bir karbon allotropudur.

Grafen katmanları birbirinin üstüne istiflenmiş, 0.335 nanometre arası bir düzlem aralığı ile grafiti yaratmaktadır. Grafitteki ayrı grafen katmanları, grafenin grafitten pul pul dökülmesi esnasında aşılabilen “Van der Waals” güçleri tarafından bir arada tutulur. Peki grafen nasıl üretilir, grafen nerede kullanılır?

GRAFEN NEREDE KULLANILIR?

Grafen oldukça geniş bir kullanım alanına sahiptir. Özellikle bu geniş kullanım alanlarının yanında birçok mühim konularda insanlığa yardımcı olmaktadır. Kullanım alanlarını sıralayacak olursak;

  • Giyilebilir elektronik cihazlarda akü görevi görmektedir.
  • Nükleer santrallerde soğutma işleminde grafenden faydalanılmaktadır.
  • Kanser tedavisinde grafen kullanılmaktadır. Kanserli hücrelerin erken teşhis edilmesinde grafen çok fazla yardımcı olmaktadır.
  • Genetik hastalıkların tedavisinde de gene grafen kullanılmaktadır.
  • Kurşun kalemlerde grafen bulunmaktadır.
  • Grafen güneş pillerinde kullanılmaktadır. Yapısal nitelikleri sayesinde güneş pilleri üretilmektedir.
  • Diyabet kontrollerinde grafenin niteliklerinden faydalanılmaktadır.
  • Diş ve kemiklerin tedavisinde grafen ilk tercihler arasında yer almaktadır.
  • Grafen ile beraber “beyin bilgisayarı” isimi verilen ve beynin sırlarını çözmeye çalışan bir makinenin icadı üstüne çalışılmaktadır.
  • Doğum kontrolü konusunda da gene grafen yardımcı olmaktadır.

Grafen’in özellikleri nelerdir?

GRAFEN ÖZELLİKLERİ NEDİR?

Grafen, bir atom kalınlığında insan tarafından bilinen en ince malzemedir. Aynı zamanda şaşırılacak derecede kuvvete sahiptir. Daha da detay vermek gerekirse çelikten ortalama 200 kat daha güçlüdür. Bunun beraber grafen mükemmel bir ısı ve elektrik iletkendir ve enteresan ışık emme kabiliyetlerine sahiptir. Neredeyse bütün endüstrilerde sınırsız entegrasyon potansiyeli ile dünyayı değiştirebilecek bir maddedir.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

SORU-CEVAP kategorimizdeki diğer yazılar için ise buraya tıklayabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!