Pazar, Mayıs 19, 2024
Ana SayfaSağlıkHamilelikHamilelikte Uyku Pozisyonları: Hangisi Güvenli, Hangisi Değil

Son Yazılar

Hamilelikte Uyku Pozisyonları: Hangisi Güvenli, Hangisi Değil

Hamilelikte yatış pozisyonu hem kendi sağlığınız hem de bebeğinizin sağlığı için çok önemlidir, işte resimli yatma pozisyonları.

Hamilelik, birçok yönden uykuyu zorlar ve sizi genellikle yorgun bırakır. Bununla birlikte, hamileyken çeşitli uyku pozisyonlarını keşfetmek, en rahat olanı bulmanıza yardımcı olabilir ve yeterli ölçüde dinlenmenizi sağlar. Birçok kadın hamileliğin erken dönemlerinde normal uyku pozisyonlarında uyuyabilir. Ancak hamilelik ilerledikçe ve karnınız daha belirgin hale geldikçe uyumak için yeni pozisyonlar almanız gerekir. İşte bu yazımızda sizlerle hamilelikte en iyi yatış pozisyonu hangisi, nasıl yatmamalısınız gibi aklınıza takılan soruları yanıtlayacağız.

Bu yazıda size en uygun hamilelik uyku pozisyonları ve sağlıklı bir uyku çekmeniz için birkaç ipucu vereceğiz.

Hamilelikte Uyumak İçin En Uygun Yatış Pozisyonu Hangisi?

Yan, sırt ve karın üstü olmak üzere üç yaygın uyku pozisyonu vardır. Hamileliğin her üç aylık döneminde ne kadar uygun olduklarını öğrenmek için yazımızı okumaya devam edin.

1. İlk üç aylık dönem

İlk üç aylık dönem, rahim herhangi bir pozisyonda uyurken rahatsızlık verecek kadar büyük olmadığı için her üç pozisyonda da uyuma rahatlığını sunar. Bununla birlikte, sonraki üç aylık dönemlerde yan yatma pozisyonuna geçmeniz gerekeceğinden, ilk üç ayda kendinizi yan yatmaya, tercihen sol tarafa yatmaya alıştırmak için bir aşama olarak kullanabilirsiniz. Hamileliğin başlangıcından itibaren pratik yapmak, sizi daha sonra rahat uyumaya alıştırabilir.

2. İkinci üç aylık dönem

Aşağıda, çeşitli uyku pozisyonları ve ikinci üç aylık dönem hakkında bazı dikkat önemli noktalar değineceğiz. İşte ikinci dönemde hamilelikte yatış pozisyonu.

Yüzüstü uyumak: İkinci üç aylık dönemden itibaren bu uyku pozisyonunu tercih etmemelisiniz. Bununla birlikte, eğer yüzüstü uyumak istiyorsanız, bunu 16 haftaya kadar yapabilirsiniz ve sonrasında bırakmalısınız. Yüzüstü uyumak karın büyüdükçe rahatsız edici olabilir çünkü bu uyku pozisyonu rahim ve kan damarlarını sıkıştırabilir.

Sırt üstü uyumak: Rahim, sırt üstü yatarken alt vücuttan kalbe oksijensiz kan taşıyan bir damar olan alt vena kavayı potansiyel olarak tıkayacak kadar büyük olduğundan, ikinci üç aylık dönemden itibaren sırt üstü uyumayı bırakmalısınız. Rahim ayrıca oksijenli kanı vücuda taşıyan ana kan damarı olan aortu da tıkayabilir. Bu kan damarlarının sıkışması, plasentaya ve bebeğe giden kan akışını engelleyebilir. Sonunda baş dönmesi, mide bulantısı ve nefes darlığı hissetmenize neden olabilir.

Yan yatma: Hamilelikte uyumak için en iyi pozisyondur ve zaten alıştıysanız, devam etmelisiniz. Henüz yan yatmıyorsanız, diğer pozisyonlarda uyuyorsanız rahminizin büyük kan damarlarını sıkıştıracak kadar genişlediği 20. haftaya kadar bunu yapmaya başlamalısınız.

3. Üçüncü üç aylık dönem

Üçüncü üç aylık dönemden itibaren sadece yan tarafınıza ve tercihen sol tarafınıza yatmalısınız. Sol tarafta uyumak, plasentanın ve böbrekler gibi gövdedeki diğer organların yeterli kan akışını almasını sağlar. Araştırmalar, sağ tarafa yatmanın zararlı bir etkisi olmadığını da gösteriyor. Bununla birlikte, herhangi bir komplikasyona neden olmadığı yaygın olarak bildirildiği için sol tarafa yatmayı tercih etmelisiniz.

Ya Yanlışlıkla Sırtüstü Uyursanız?

Yan yatmış olsanız bile sabah kendinizi sırt üstü uyanır bulursanız endişelenmeyin. Ara sıra ve birkaç dakika sırt üstü yatmak yan etkilere neden olmaz. Gece yarısı uyanır ve sırt üstü olduğunuzu fark ederseniz pozisyonunuzu değiştirebilirsiniz.

Yanlışlıkla sırt üstü dönerseniz ve kan damarlarını sıkıştıracak kadar uzun süre o pozisyonda kalırsanız nefes darlığı, baş dönmesi ve mide bulantısı ile uyanabilirsiniz. Bu nedenle, uyanmaz ve sırt üstü uyumaya devam ederseniz, vücudunuz size veya bebeğinize herhangi bir olumsuz etki yapmadan önce vücudunuz damar sıkışması belirtileri ile sizi uyaracaktır.

Sırt üstü uyumanın olası olumsuz etkilerine rağmen, araştırmalar ölü doğum, annede yüksek tansiyon sorunu veya bebeğin gelişmemesi gibi komplikasyon riskini artırmadığını göstermektedir. Bununla birlikte, hamileliğin farklı üç aylık dönemlerinde sırt üstü uyumanın etkilerini anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. Bu nedenle, o zamana kadar sol yana doğru yatmayı tercih edin, ancak arada bir kendinizi sırtüstü bulursanız panik yapmayın.

Hamilelikte Nasıl Rahat Uyursunuz?

Aşağıda, hamilelik sırasında rahat bir pozisyonda uyumanıza yardımcı olacak birkaç ipucu verilmiştir.

Yastık kullanın: Desteklemek için bacaklarınızın arasına ve karnınızın yakınına bir yastık yerleştirin. Destek sağlamak ve tamamen sırt üstü yuvarlanmanızı önlemek için sırtınıza büyük bir yastık veya birden fazla yastık yerleştirin. En iyi sonucu bulmak için çeşitli boyutlarda çok sayıda yastıkla deneme yapın. Hamilelikte yan yatmayı desteklemek için özel olarak üretilmiş büyük kama şeklindeki yastıkları da düşünebilirsiniz.

Partnerinizin yardımını alın: Sırt üstü yatma eğiliminde olmanız ihtimaline karşı partnerinizden gece belirli bir saatte sizi kontrol etmesini isteyebilirsiniz. Sizi sırt üstü bulurlarsa, sizi olmanız gereken pozisyona geri getirebilir.

Arkaya yaslanmayı deneyin: Büyük bir yastık yerleştirip yaslanma pozisyonunda ya da yarı dik pozisyonda uyumayı deneyebilirsiniz. Bu pozisyon bazı kadınlara daha rahat gelebilir ve aynı zamanda sırt üstü yatışa dönme ihtimalini azaltır.

Hafif yemekler yiyin: Hamilelik, özellikle üçüncü üç aylık dönemde mide ekşimesi gibi gastrointestinal rahatsızlıklara neden olabilir. Bu, geceleri sık sık sağa sola dönmenize neden olabilir. Yatmadan önce hafif yemekler yiyerek bunu hafifletebilirsiniz. Küçük ısırıklar ile yavaş yiyin. Yemekten sonra evde kısa, yavaş bir yürüyüş yapın ve sonra yatın.

Gevşeme tekniklerini deneyin: Rahatlamanın ve iyi uyumanın yollarını deneyin. Sizi rahatlatmak için en çok işe yarayan yolları keşfedebilirsiniz. Örneğin meditasyon ve yürüyüş gibi hafif egzersizler hamilelik sırasında rahatlamanıza ve daha iyi uyumanıza yardımcı olabilir.

Hamilelikte yatış pozisyonu önemli bir detaydır. Uyku pozisyonundaki bir değişiklik başlangıçta rahatsız edici gelebilir, ancak buna alışacaksınız. İlk üç aylık dönemden itibaren yan uyku pozisyonunu benimsemek, sonraki üç aylık döneme geldiğinizde kendinizi rahat hissetmenin en iyi yoludur. Yastıklar ve yatar pozisyonda uyumak, hamilelikte yan yatarak uyurken rahat kalmanıza yardımcı olabilir.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Sağlık ile ilgili en ilgi çekici haberleri buradan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!