Pazar, Nisan 14, 2024
Ana SayfaOyunTavla Dizimi Nasıl Yapılır? Tavla Nasıl Oynanır? Tavla Dizilimi Kuralları, Taktikleri Nelerdir?

Son Yazılar

Tavla Dizimi Nasıl Yapılır? Tavla Nasıl Oynanır? Tavla Dizilimi Kuralları, Taktikleri Nelerdir?

Ülkemizde en sevilen oyunlardan biri olan tavla nasıl oynanır, tavla dizimi nasıl yapılır, tavla dizilimi, dizilimi nasıldır, işte cevaplar.

Ülkemizde can sıkıntısına iyi gelen ve en çok oynanan oyunlardan biri olan tavla hakkında bir yazı hazırlamak istedim. Tavla oyunu, insanlar arasında neden seviliyor? Aslında çok basit bir oyun olsa da bir strateji ile oynandığı aşikâr. Bununla birlikte hem rekabetçi bir atmosfer yaratır hem de kazanma hırsı ile beyni fazlasıyla çalıştırır. Peki tavla nasıl oynanır, tavla dizimi nasıldır, tavla pulları dizilimi nasıl yapılır işte tüm detayları aşağıda bulacaksınız. 👇

TAVLA DİZİMİ NASIL YAPILIR?

Tavla nasıl oynanır konusuna geçmeden önce elbette tavla dizimi nasıl yapılır, yani tavla pulları dizilimi hakkında bilgi vereyim:

Çok sık tavla oynamayan insanlar genellikle tavla dizimi konusunda acemi kalırlar. Her tavlada 30 pul, iki adet de zar bulunur. Bu pulların yarısı yani 15 adedi beyaz, diğer 15 adedi ise siyahtır. Ayrıca tavla oyun tahtasında pulların dizimi için toplam 24 şerit (çizgi) bulunur.

tavla dizimi
TAVLA DİZİMİ NASIL YAPILIR? TAVLA DİZİLİMİ!

Tavla oyunu hem kız hem de erkek tavlası olarak bilinir. Bu yazımda sizlerle erkek tavlası hakkında bilgiler paylaşacağım. Öncelikle tavla dizimi konusundan başlayalım.

Tavla pulları dizimi öncesinde elbette oyuncular oynayacakları rengi seçerler. Bu genellikle zar atışı ile belirlenebilecekken, bazen de oyuncuların ortaklaşa karar vermeleriyle seçilir.

Yukarıdaki resme bakacak olursanız, her oyuncunun önünde 12 adet pul şeridi bulunduğunu görebilirsiniz. Resimdeki konuma göre sizin önünüzdeki tavla dizimi sizin beyaz pulların sahibi olduğunu göstermektedir.

Yine yukarıdaki resme göre, herkes kendi rengindeki pullardan üç tanesini solda gördüğü 3. hanenin üzerine koyar. Beş tanesini de sağdaki 1. hanenin üzerine dizer. Elinde kalan yedi pulun beş tanesini de karşı sırada bulunan hanelerin en solundaki ilk hanenin üzerine dizer. Elindeki son iki pulu da karşı sıradaki hanelerin en sağındaki son hanenin üzerine dizerek tavla dizimi tamamlanır.

TAVLA KURALLARI

tavla nasıl oynanır
TAVLA NASIL OYNANIR?

Tavla dizimi konusunda bilgi sahibi olduktan sonra artık tavla nasıl oynanır konusuna geçebiliriz değil mi?

TAVLA NASIL OYNANIR?

İlk kural, her oyuncu kendi pullarını, saat yönünde ilerleterek, sağ üst köşeden sol alt köşeye kadar ilerletmek zorundadır. Her oyuncu kendi pullarını (yukarıdaki dizilişe göre) önündeki şeritlerin sol alt tarafında biriktirir ve daha sonra bu pulları toplar. Eğer pullarını ilk toplayan oyuncu siz olursanız oyunu siz kazandınız demektir. Her tavla oyunu 5 tur oynanır. Bu turların en az 3’ünü kazanan o oyunun galibi olur.

Tavlada kapı ne demek? Tavla oyunu başında kapı yapabilmek önemlidir. Mesela 3-1, 5-3 ve 6-4 zarları ile kapı yapabilirsiniz. Kapı yapmak, karşınızdaki oyuncunun hareket alanını daraltmanız ve onu sıkıştırmanız anlamına gelmektedir.

Yani yaptığınız kapılar, rakibinizin o şerit üzerine tavla pulu koyamaması anlamına gelmektedir. Ne kadar çok kapı yaparsanız, rakibiniz pullarını hareket ettiremeyecek duruma gelir. Bu esnada eğer rakibinizin kırık pulu varsa, bunu oyuna sokmakta da zorlanacaktır. Bir pulu dahi oyun dışındaysa onu içeriye koyana kadar tekrar oyuna dahil olamaz.

Tavla da kırık ne demek? Oyuncu rakibinin tek bir taşının bulunduğu üçgene kendi taşını koyarsa o taşı ele geçirmiş olur (buna kırık) denir. Şeritlerden birinde rakibinizin tek bir pulu varsa ve sizin attığınız zar ile bu pulun üzerine gelebiliyorsanız, rakibinizin taşını kırmış olursunuz. Bu durumda rakibiniz, pulu yeniden oyuna sokabilmeli ve o pulu en baştan oyuna sokmalıdır.

Tavlada çift gelen zarlar her zaman çok değerlidir. Zar 1-1, 2-2, 3-3, 4-4, 5-5 veya 6-6 gelirse kişi o oyunu 4 katı olacak şekilde oynar. Yani mesela 6-6 gelirse, 4 kere 6 oynanır. Yani çift zar atmak her zaman avantajlı bir durumdur.

TAVLA İPUÇLARI

tavla dizilimi
TAVLA PULLARI DİZİLİMİ NASIL YAPILIR?

Tavla dizimi konusuna artık hakimsiniz değil mi? Tavla nasıl oynanır konusunda bazı ipuçları da vermek isterim.

  • Tavla oynarken rakibinizin taşını kırmadan önce kendi önünüzdeki taşlarda açık olup olmadığını kontrol edin, açık varsa kırmayın.
  • Açık vermeniz gerektiğinde kendi önünüzden değil rakibinizin önünde yani en uzakta olan 2 taşlardan açık verin.
  • 4-2, 6-4, 3-1, 5-3, ve benzeri şekilde ardışık zarlar geldiğinde kapı yapın.
  • Tavlada ilk hamlelerinizi uzakta yer alan taşlardan yapın. Yani taşları toplayacağınız alana en uzaktaki pullardan başlamalısınız.
  • Uzakta yer alan 2 taşınızı ne kadar kısa sürede kendi alanınıza doğru getirirseniz o kadar avantajlı sayılırsınız.
  • Uzakta yer alan 2 tane kendi taşlarınızı kendi alanınıza doğru getirirken rakibinizin 2 taşını kendi alanına götürmesine engel olun, yani 2’li bloklar oluşturun, kap alın.

TAVLADA PUL TOPLAMA TAKTİKLERİ

1. Hangi renkteki pullar size ait ise, tamamını sol alt köşede toplayacağınızı unutmamalısınız.

2. Pullarınızı toplarken, en uzaktakilerden başlamanızı öneririm. Uzaktaki pulları, toplama alanınıza geç taşımanız sizin için sorun yaratabilir. Çünkü rakibiniz, bu sırada kapı yapacak ve sizin hareket alanınızı daraltacaktır.

3. Örnek vermek gerekirse 5-2 attığınızı varsayalım. 5. ve 2. hanelerdeki pullarınızı tek tek toplamaya başlamalısınız. Eğer o hanelerde pulunuz bulunmuyorsa da en yüksek hanedeki pulları yavaş yavaş alt hanelere kaydırmalısınız.

4. Diğer bir örnekte de 4-3 attığınızı varsayalım ama o hanelerde pulunuz yok. Diyelim ki 6. ve 5. hanelerde pullarınız var. O zaman bu sırada pula toplayamayacağınıza göre 6. ve 5. hanelerdeki pullarınızı 4-3 oynayarak 2. haneye toplamalısınız.

5. Bunlar tavla taktikleri olarak geçer. Çünkü bu şekilde 6. ve 5. hanelerdeki pulları bitirirsiniz. Dolayısıyla orada pullarınız olmayınca en büyük hane sayısından başlayarak pullarınızı toplarsınız.

TAVLADA VUR KAÇ TAKTİĞİ NEDİR?

Örnek vermek gerekirse, 3-2 attınız diyelim. 3. hanede karşı tarafın bir tane pulu var ve 1. hanede de sizin bir pulunuz var. Önce 3. hanedeki karşı tarafın pulunu vurabilir sonra iki hane daha ileri giderek kendi birinci hanenizdeki pulunuzun üzerine kapı alabilirsiniz. İşte bu taktiğe tavlada vur kaç taktiği denir.


Tavla dizimi ve tavla nasıl oynanır konuları burada bitti. Peki tavla tarihi, geçmişi ile bir şeyler de öğrenmek ister misiniz?

TAVLA TARİHİ

tavla oyunu tarihi
TAVLA OYUNU TARİHİ

Dönemin Hint İmparatoru yine dönemin Pers İmparatoruna bir oyun gönderir. Bu oyunun adı satrançtır ve oyunu hediye olarak gönderen Hint İmparatoru, oyunla ilgili bir açıklama yapmazken sadece şöyle bir mesaj yazar:

“kim daha çok düşünüyor,
kim daha iyi biliyor,
kim daha ileriyi görüyor ise o kazanır.
İşte hayat budur…”

Pers İmparatoru bu mesajdan çok da bir şey anlamayınca dönemin en alim veziri olan Büzür Merih’i çağırır ve mesajı ona gösterir. Büzür Merih’ten oyunu çözmesini ister ama isteği bununla da kalmaz. Çünkü buna karşılık onların da Hint İmparatoruna bir oyun göndermeleri gerekir.

Vezir, haftalar süren çalışmaları neticesinde gönderilen satrançtaki her taşın hareketlerini ve oyunun stratejisini çözer. Şimdi sıra gelmiştir kendilerinin göndereceği oyuna. Zekası ile ünlü olan Büzür Merih, 10 gün içinde başka bir oyun tasarlar imparatora sunar. Pers İmparatorunun onayından geçen bu oyunun adı tavladır. Tavla, Hint İmparatoruna hediye olarak gönderilirken yanında şu mesaj da iletilir:

“Evet, kim daha çok düşünüyor,
Kim daha iyi biliyor,
Kim daha ileriyi görüyor ise
O kazanır.
Ama biraz da şanstır.
İşte hayat budur…”

Böylelikle Pers imparatorluğu ile Hint imparatorluğu arasındaki soğuk savaş, bu şekilde farklı bir boyut kazanır.

Pers imparatorunun baş veziri Büzür Merih’ in 1400 yıl önce tasarladığı tavla oyunu, bugün dünyanın en popüler oyunlarından birisi olarak tarihe geçmiştir. Vezir bu oyunu tasarlarken zaman kavramından yola çıkmıştır. Ancak oyunun içine biraz da şansı katarak ne kadar hayatın içinde bir oyun tasarladığını da göstermek istemiştir.

Zaman kavramı tavlaya hâkim olduğu için tavladaki anlamlar da biraz şaşırtıcı ve detaycıdır. Mesela tavlanın içinde karşılıklı 6 şar tane hane vardır ve bu hanelerden her birisi bir ayı temsil eder. Yani her oyuncunun toplamda 12 ayı vardır. Tavlada bulunan 15 açık renk ve 15 koyu renk pul ise ayın 15 gece ve 15 gündüzünü temsil eder. Karşılıklı 12 hane de, toplamda 24 tane olduğu için, günün 24 saatini temsil eder. Tek bir tavla ile oynanması da tek bir seneyi temsil eder. Tavla anlamı gördüğünüz gibi oldukça derin ve detaycıdır.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Diğer oyun haberlerimize buradan ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!