Çarşamba, Haziran 12, 2024
Ana SayfaHayatErkekler Neden Aldatır? İşte Erkeklerin Kadınları Aldatma Nedenleri ve Gerçekler

Son Yazılar

Erkekler Neden Aldatır? İşte Erkeklerin Kadınları Aldatma Nedenleri ve Gerçekler

Kadınların korkulu rüyası olan erkekler neden aldatır sorusuna bakalım, peki erkeklerin kadınları aldatma nedenleri nelerdir, nasıl anlaşılır? İşte detaylar yazımızda.

Bir ilişkinin güvene dayalı ilerlemesi ya da mecburen devam ediyor olması, başarılı bir evliliğe veya sarsıcı bir deneyime yol açabilir. Genellikle her iki durumda da zihniniz ‘Erkekler neden aldatır?’ veya ‘Kadınlar neden sadakatsizliğe uğrar?’ gibi sorular üzerinde yoğunlaşabilir.

Aldatma eylemi, kasıtlı olarak veya başka nedenlerle birden fazla sebepten dolayı gerçekleşir. Sevdiğiniz insanların bağlılığını ve güvenini kırar. Bu ihanet eylemi, partnerin ömür boyu güven sorunları yaşamasına, depresyona, kaygıya ve hatta travma sonrası stres bozukluğuna bile yol açabilir. Duygularıyla hareket eden biriyseniz bu tip aldatma eylemlerinden sonra çok yıpranacağınız açık. Bu yazımızda erkekler neden aldatır, ortak özellikleri nelerdir, nasıl anlaşılır ve nasıl başa çıkılır gibi sorularınıza yanıtlar arayacağız.

Tüm Erkekler Eşlerini Aldatır mı?

Tüm erkeklerin aldattığını söylemek biraz abartılı olur çünkü bu doğru değildir. Hem erkekler hem de kadınlar farklı şekillerde partnerlerini aldatabilir; bazıları yakalanabilir, bazıları ise farkedilmez bile. Her ne kadar yaygın algı erkeklerin kadınlara göre ihanete ve sadakatsizliğe daha yatkın olduğu yönünde olsa da bunu genelleyemeyiz.

Aile Araştırmaları Enstitüsü’nün (IFS) yaptığı bir araştırma, 18-29 yaş arası kadınların eşlerini aldatma olasılığının daha yüksek olduğunu gösteriyor. Buna karşılık, 30 yaşın üzerindeki erkeklerin sadakatsizlik oranı daha yüksek.

Benzer Yazı: Sevgilim Beni Aldatıyor mu?

Erkeklerin Yüzde Kaçı Aldatır?

erkekler neden aldatır

Aile Çalışmaları Enstitüsü’nün (IFS) 2010-2016 yılları arasında yaptığı bu araştırmaya göre, erkeklerin %20’si evlilik dışı ilişkiler yaşadığını ortaya çıkarırken, kadınların bu oranı %13’tür. Dr. Wang tarafından 2019’un sonlarında güncellenen bir anket, erkeklerin %20’sinin partnerlerini aldattığını itiraf ederken, kadınların %10’unun da aynı şeyi söylediğini gösterdi.

İstatistikler ne olursa olsun, erkeklerin her aldatma eyleminin, ihanetinin ardındaki sebepler farklıdır. Bunlardan bazılarını inceleyelim ve netlik kazandırmaya çalışalım.

Erkeklerin kadınları aldatma nedenleri

Bir erkek duygusal veya cinsel olarak sınırları aştığında ve partnerine değil de başka bir kadına yatırım yaptığında bu aldatmadır. Peki erkekler neden aldatır?

Olgunluk eksikliği: Olgunlaşmamış bir adam, çok geç olana kadar eylemlerinin sonuçlarının hesabını yapamaz. Partnerine zaman, enerji ve bağlılık vermekle ilgilenmeyen bir kişinin, kendini adamış bir erkeğe göre evlilik dışı bir ilişki yaşama olasılığı daha yüksektir.

Bir çıkış yolu: İlişkisi biten bir erkek, özellikle de partneriyle bu konuyu gündeme getirmekte zorlanıyorsa, bundan kurtulmanın farklı yollarını bulabilir. Kendini özgür hissetmenin daha kolay bir yolu olarak aldatmayı tercih edebilir.

Duygusal bağ: Yanlış sunulan sosyal normlara rağmen, erkekler de partnerlerinden sevgi ve ilgi bekler. Bunlar eksikse ve görmezden gelindiğini, dırdır edildiğini hissediyorsa ya da ilişkinin kıskançlık ve güvensizlik içinde sıkışıp kaldığını düşünüyorsa, ilişkisinin dışındaki biriyle duygusal bir bağ bulmaya çalışabilir.

erkekler neden aldatır

Narsisizm: Açgözlülük ve bencillik gibi narsist özelliklere sahip bir adam, bu özelliklere sahip olmayan bir erkeğe göre aldatmaya daha yatkın olabilir. Her ne kadar narsistler aldatır diye bir genelleme yapılamayacak olsa da aldatma oranları daha yüksektir. Genellikle kendi kendilerine meşguldürler, sürekli ilgi beklentileri vardır ve empatiden yoksundurlar. Bazılarının sıkılma eşiği de düşüktür, bu da birden fazla ilişkiyle açık olmalarına sebep olur.

Benzer Yazı: Sevgilinizin narsist olup olmadığını nasıl anlarsınız?

İntikam: Bir erkek, partnerinin davranışlarından veya sözlerinden dolayı incinirse, onu aldatıp ona zarar vermeye ve saygısızlık etmeye çalışabilir. Böyle bir senaryoda erkek, acı veren kararını partnerinden saklamaya çalışmayacaktır.

Seks bağımlılığı: Pek çok erkeğe seks bağımlılığı teşhisi konmuştur ve çoğu bağımlılık gibi seks de beyindeki dopamin salınımını tetikleyebilir. Seks bağımlılığı yaşayan erkekler, dürtülerinin yönlendirdiği uygunsuz eylemleri kontrol etmekte çok daha fazla zorlanırlar.

Diğer bağımlılıklar: Bağımlılık, kişinin özellikle karar verirken daha dürtüsel ve mantıksız olmasına neden olur. Madde kullanımı bireyin beynini ve davranışlarını etkileyerek pişmanlık verici kararlar almasına neden olur.

Akıl sağlığı sorunları: Depresyon veya anksiyete ile mücadele eden erkekler, kendilerine zarar veren davranışlarda bulunabilirler. Umutsuzluktan kaynaklanıyor olabilir, sevilmeye layık olmadıklarını hissettirebilirler. Bu zihinsel mücadele onları sadakatsizlik eylemlerine sürükleyebilir.

Onaylanma: Mevcut partneri tarafından kabul edilmeyen ve tanınmayan bir adam, güvensizlikleriyle ilgilenilmezse aldatabilir. Aynı şeyi başkalarından da isteyebilir.

Kimlik krizleri: Bazı erkekler yargılanma korkusu veya toplumsal baskı nedeniyle cinsel tercihlerini veya yönelimlerini bastırmış olabilir. Bu durumda erkek kendini keşfetme yolculuğunda partnerini aldatabilir.

İstismarcı geçmiş: Mutsuz ve travmatik çocukluk deneyimleri yaşayan erkeklerin, evlilikleri dışında başka insanlarla cinsel faaliyetlerde bulunma olasılıkları daha yüksek olabilir. Bunun nedeni derin psikolojik yaralar ve tek bir kişiye bağlanmalarına izin vermeyen bağlanma veya yakınlık sorunları olabilir. Bazen, geçmişte katlandıkları acıyla başa çıkmak için seksi, bir kişisel tatmin veya zevke düşkünlük olarak da kullanabilirler.

Mantıksız beklentiler: Partnerinden gerçekçi olmayan beklentileri olan bir adam, standartları karşılayamadığı zaman hayal kırıklığına uğrayabilir. İhtiyaçlarını ve arzularını gerçekleştirmek için ilişkisinin dışına çıkabilir. Kendisine layık olmadığınız için sizi utandırmak amacıyla manipülasyonları bile kullanabilir.

Eski sevgiliden uzaklaşmak: Anılar gerçeği çarpıtabilir, onlara geçmişte nasıl olduğunu hatırlatabilir veya özellikle eski partnerleriyle arası iyi değilse, eskiden onlarla ilgilenen birine geri dönme konusunda onlara rahatlık sağlayabilir.

Heyecan: Bazı erkekler mutlu ilişkiler içinde olsalar bile aldatabilirler. Bunu mutsuz oldukları için değil, istedikleri için yapıyorlar. Yakalanmanın heyecanı ya da yeni ilişkiler kurmanın güzelliği onları heyecanlandırır.

Cinsel fanteziler: Bazı erkekler maceracıdır ve partnerlerinin gerçekleştirmediği fantezileri arzulayabilirler. Bu onların kendileriyle deney yapmaya istekli başka seks partnerleri aramalarına neden olabilir.

Bir hata: Bir erkek bir dizi olay nedeniyle partnerini aldatabilir. Bu onların hatası olabilir de olmayabilir de. Örneğin sarhoş olup aldatabileceği durumlar ortaya çıkar. Ama bu bir mazeret değil. Önceden planlanmamış olsa bile partner üzerinde yıkıcı etkileri vardır.

Arkadaş etkisi: Etrafı aldatmayı alışkanlık haline getirmiş arkadaşlarla çevrili olan erkekler, kolaylıkla aldatmaya yönlendirilebilir. Arkadaşlık, bir erkeğin aldatma eğiliminde önemli bir rol oynar çünkü bu ortak deneyimi, birbirlerinden korkmadan bağlarını güçlendirmek için kullanabilirler.

Mali nedenler: Bir araştırma, erkeklerin mali durumlarından memnun olmadıkları takdirde aldatma olasılıklarının daha yüksek olduğunu ortaya çıkardı. Çalışma aynı zamanda maaş ne kadar yüksek olursa kişinin aldatma olasılığının da o kadar yüksek olduğunu buldu.

Erkek kadını aldatırsa bu nasıl anlaşılır?

Hayatındaki erkeği herkesten daha iyi tanıyorsun. Davranışlarındaki ani değişiklikler sizin dikkatinizi hemen çekebilir.

 • Aniden zamanının çoğunu evden uzakta geçirmeye başlar. Geç saatlere kadar çalışmak ya da arkadaşlarıyla takılmak gibi bahaneler üretebilirler.
 • Uzaklaşır veya ilgisizleşir. Sorduğunuzda herhangi bir bilgi vermediği için onunla konuşmak zorlaşır.
 • Nerede olduğunu söylemiyor ve telefonu hiçbir zaman ortalarda durmuyor.
 • Huysuz görünüyor ve hemen sinirleniyor. Sizi daha önce hiç yapmadığı şekilde eleştirebilir.
 • Sizinle yakınlaşmaya ilgi duymadığını gösteriyor.
 • Görünüşüne eskisinden çok daha fazla çaba harcıyor.
 • Sana yalan söylemeye başlıyor ve sürekli inkar ediyor.
 • Sana planlarını sorup duruyor. Bunun nedeni sizinle dışarıda pişti olmak istememesi.
 • Birden fazla sosyal medya hesabı oluşturdu ve telefon kullanım süresi arttı.
 • Bulunduğunuz odanın dışından daha fazla mesaj atıyor veya çağrı alıyor olabilir.
 • Size bol bol hediyeler almaya başlar. Bunun nedeni sizi aldattığına dair suçluluk duygusunu ortadan kaldırmaya çalışması olabilir.

Eşiniz Sizi Aldatıyorsa Ne Yapmalısınız?

Yakın zamanda erkeğinizin sizi aldattığını öğrenirseniz öfke, üzüntü, suçluluk ve çaresizlik gibi çeşitli duygular yaşayabilirsiniz. Hatta onun eylemlerinin sebebinin kendiniz olduğunu düşünebilirsiniz, ancak unutmayın ki aldatmak bir seçimdir. Duygularınızı kabul etmek ve anlamak acıdan kurtulmanıza yardımcı olabilir, ancak iyileşmenin hızlı olmadığını unutmayın.

Farklı insanlar farklı şekilde kendini toparlar. İyileşme sürecinde size yardımcı olabilecek birkaç yol:

 1. Onunla yüzleşin: İlk adım basittir. Eğer erkeğinizin sizi aldattığından şüpheleniyorsanız bunu öğrenmenin tek yolu ona sormaktır. İnkar etmeye çalışabilir ama onu en iyi yalan söylediğinde tanırsınız. Sakin olmayı ve durumu küçümsememeyi unutmayın.
 2. Duygularınızı kabul edin: Duygularınız açısından inişli çıkışlı bir dönemde olduğunuzu hissedebilirsiniz ve az önce olanları sindirmek biraz zaman alabilir, ancak nasıl hissettiğinizi kabul etmek iyileşmeye doğru bir adımdır.
 3. İntikam almaktan kaçının: Aldatılmak acı verici bir deneyimdir ve siz de partnerinize onun yaptığı gibi zarar vermek isteyebilirsiniz. Ancak intikam asla çözüm değildir. İntikam almak size geçici tatmin sağlayabilir ancak kendinizi toparlamanızı yavaşlatacaktır.
 4. Suçlama oyununa kendinizi kaptırmayın: Bu durum için partnerinizi, diğer kişiyi ve hatta kendinizi suçlamak kolay olabilir. Ancak bu hiçbir şeyi değiştirmeyecek ve kendinizi kötü hissetmenize neden olacaktır.
 5. Çocukları dahil etmeyin: Küçüklerinizi incinmekten ve acıdan koruyun. Bu sadece siz ve partneriniz arasındadır. Durumu düzeltmeye çalıştığı takdirde çocuklar babalarını asla farklı bir gözle görmeyecekler.
 6. Kişisel bakım: İlk birkaç gün kendinize bakmak zor olabilir, ancak kendinize zaman tanıyın ve bunu her gün uygulayın. Sağlıklı beslendiğinizden emin olun ve uygun bir uyku programı ve kişisel hijyen sağlamaya çalışın.
 7. Cinsel yolla bulaşan hastalıkları kontrol edin: Bu, ilk dönemde yoğun duygular nedeniyle aklınızdan çıkmış olabilir, ancak kendinizi cinsel yolla bulaşan hastalıklar açısından test ettirin. Bu, endişelenmek yerine zihninizi rahatlatacaktır.
 8. Çift danışmanlığı: Eğer ilişkiyi bitirmeye veya onarmaya karar verirseniz, çift danışmanlığı almanız önerilir. Bir profesyonelle konuşmak, ne olduğunu anlamanıza yardımcı olabilir. Aynı zamanda sizin ve eşinizin konuşabileceği güvenli bir alan da olabilir. İlişkinizi sürdürmek istiyorsanız bir terapist doğru yönde ilerlemenize yardımcı olabilir.
 9. Destek arayın: Aldatılmak hayatınızı değiştiren bir olay olabilir ve bunu tek başınıza yaşamak zorunda değilsiniz. Bu bilgiyi rahatlıkla paylaşabileceğiniz yakın arkadaşlarınız veya aileniz varsa, manevi destek için bunu yapabilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular

Aldatan erkeklerin ortak özellikleri nedir?

Eşlerini aldatma olasılığı en yüksek kişilerin duygusal olgunluk, bağlanma korkusu, dürtüsellik ve samimiyetsizlik gibi özelliklere sahip olduğu biliniyor. Aynı zamanda güvenilmez, duygusuz ve vicdanlılıkları düşük de olabilirler.

Bir ilişkide aldatma nerede başlar?

Bir ilişkide aldatmanın kökeni tahmin edilemez veya kesin olarak belirlenemez. Siz ve partneriniz zorlu bir dönemden geçerken başlayabilir, hatta onu kışkırtan herhangi bir ilişki sorunu olmadan da başlayabilir.

Aldatma eylemi, kişi hakkında ne söyler?

Aldatmak onların nasıl bir insan olduğunu ortaya çıkarır. Bu onların özgüven sorunları olduğu veya başkalarına saygı duymadıkları anlamına gelebilir. Aynı zamanda güvensiz, bencil ve dürtüsel olduklarını da gösterir.

Aldatma travmatik bir deneyimdir, bir ilişkinin kırılma noktası olabilir. İyileşme aylar hatta yıllar alabilir. Ayrıca bunun tekrar olma ihtimali de var. Sadakatsizliğin ardındaki nedenleri anlamak, çiftlerin aynı hatayı yapmamasına yardımcı olabilir. Sadakatsizlik ilişkinizde büyük bir duraklama yapmanıza neden olabilir ve bu da oynat tuşuna mı yoksa duraklat tuşuna mı basacağınıza karar vermenize yardımcı olur.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Hayat kategorisinde en çok okunan makaleler için buraya tıklayınız.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!