Perşembe, Mayıs 23, 2024
Ana SayfaFaydalı BilgilerNetflix İzlemek için VPN Kullanmak: Yasal mı? Ahlaki mi?

Son Yazılar

Netflix İzlemek için VPN Kullanmak: Yasal mı? Ahlaki mi?

Netflix platformunda Türkiye'de kilitli olan dizileri ve filmleri izlemek için VPN kullanmak gerekiyor, peki yasal mı, ahlaki mi?

Netflix, dizi ve film izlemek için ülkemizde en yayın olarak kullanılan hizmetlerden biridir. Geniş bir film ve dizi kütüphanesi sunar ve mükemmel olmamasına ve bir miktar pahalı olmasına rağmen, genellikle akla gelen ilk platformdur. Ancak bazen izlemek istediğiniz yapımın Türkiye’de yayınlanmadığını görebiliyorsunuz. Bu sebeple VPN kullanmak yani İP adresini değiştirmek akla gelen ilk seçeneklerden biri haline geliyor. Peki Netflix platformunda Türkiye’de kilitli olan dizileri ve filmleri izlemek için VPN kullanmak yasal mı, ahlaki mi? Netflix VPN kullandığınızı tespit ederse ne olur? İşte merak ettiğiniz soruların cevapları.

netflix VPN kullanmak yasal mı

Netflix ile VPN Kullanabilirsiniz

Öncelikle, VPN’lerin ne olduğunu zaten biliyorsanız, muhtemelen onları Netflix ile kullanabileceğinizi de biliyorsunuzdur, ancak bu düşündüğünüz kadar kolay değil.

2016 yılında Netflix, kullanıcılarının VPN’lere veya sanal özel ağlara yönelmesini artık desteklemediğini açıklamıştı. Bu nedenle, kullanıcılarının coğrafi engellemeyi atlamamalarını ve kendi ülkelerinin arşivinde kalmalarını sağlamak için belirli bloklar uyguladı.

Aynı şekilde çalışmadıkları için Netflix için ücretsiz VPN’leri kullanmaktan kaçınmalısınız. Bazı ücretli olanlar bile işi yapamıyor. Ülkeler arasında geçiş yapmanıza ve Netflix içeriklerini görüntülemenize olanak tanıyan Netflix için en iyi VPN‘i arıyorsanız, ExpressVPN’i deneyin. En iyi hizmeti sunar ve hayal kırıklığına uğramazsınız.

Ülkeler arasında geçiş yapmak için tek yapmanız gereken VPN’nizi başlatmak, ülkeyi seçmek ve ardından Netflix’i yüklemek. Bu kadar.

Netflix ile VPN Kullanmak Yasal mı?

hangi vpn kullanılmalı

Bu yazının yazıldığı sırada, ABD’nin Netflix ile VPN kullanmayı yasa dışı kılan hiçbir yasası olmadığını belirtmeliyiz. Bu nedenle, bazı insanlar VPN kullanımını korsanlıkla bir tutsa da, durum hukuki açıdan hiç de öyle değil.

Telif hakkıyla korunan materyali yasa dışı olarak indirdiyseniz korsanlık olur. Netflix ile bir VPN kullanarak, başka türlü erişemeyeceğiniz coğrafi olarak engellenmiş içeriğe erişirsiniz. Yasadışı mı? Hayır. Bu ahlaki açıdan sorgulanabilir mi? Bunun hakkında birazdan konuşacağız.

ABD’de durum böyle olsa da, diğer ülkelerin yasalarının farklılık gösterebileceğini unutmamalısınız. Bu nedenle, ABD dışındayken ve Netflix’i bir VPN ile kullanmaya çalışırken dikkatli olun.

Türkiye’de Netflix izlemek için VPN kullanmak yasal mı?

İçeriğin kullanılması ve belirli bir bölgede görüntülenmesi için lisanslanması gerekir. Netflix, belirli içeriğin belirli ülkelerde görüntülenebilmesi için ödeme yapar. Bu nedenle platformun kataloğu ülkeden ülkeye farklılık göstermektedir.

Peki ya ABD’de lisanslı olmayan bir şey izlemek isterseniz? Yalnızca ABD dışında mevcut olan bir yapımı izlemek istiyorsanız, coğrafi engellemeyi atlamanız ve hesabınızı aslında farklı bir ülkede olduğunuz konusunda kandırmanız gerekir, böylece o ülkenin Netflix arşivine ulaşabilirsiniz.

Yanlış mı? Belki biraz şüpheli, ancak yerleşik olarak yasa dışı bir şey yapmıyorsunuz. VPN’leri kullanmak, aslında yasa dışı olan korsanlığa başvurmaktan hala çok daha iyi bir seçenektir.

Netflix İle VPN Kullanırken Yakalanırsanız Ne Olur?

Platformun hizmet şartları sayfasına bakıldığında, bölüm 4.3. ve 4.6. Netflix hesabınızla VPN kullanma olasılığı ve yakalanmanın doğrudan sonucuyla en alakalı olanlardır.

BENZER İÇERİK: NETFLİX ŞİFRENİZİ BAŞKALARIYLA PAYLAŞMAK YASAK MI?

Bölüm 4.3. yalnızca kendi hesabınızın, söz konusu içeriğin lisanslı olduğu coğrafi konumunda bulunan içeriği görüntülemeniz gerektiğini belirtir. Ve bölüm 4.6. hesabınıza erişimi kaybetme korkusuyla “Netflix hizmetindeki içerik korumalarından herhangi birini atlatmaya, kaldırmaya, değiştirmeye, devre dışı bırakmaya, düşürmeye veya engellemeye” çalışmamayı kabul ettiğinizi beyan eder.

Evet, Netflix hüküm ve koşullarında, hesabınızla VPN kullanmanın bir sonucu olarak hesabınızın “bu Kullanım Koşullarını ihlal etmeniz veya hizmetin yasa dışı veya hileli kullanımıyla meşgul olmanız halinde” feshedilmesi veya kısıtlanması olacağını belirtir.’

Netflix bu uyarısını uyguluyor mu ve bunu daha önce yaptı mı? Web hayır diyor. Bunu yapabilirler mi? Teknik olarak, evet, pek olası olmasa da. Netflix, korsanlık olmayan herhangi bir nedenle aboneliği kaybetmektense, ödeme yapan bir müşteriyi elinde tutmayı tercih eder.

Bir VPN kullanırsanız hiçbir şey olmayabilir, ancak Netflix isterse hesabınıza erişiminizi kısıtlama hakkına da sahiptir.

Netflix’te VPN kullanmak yasal mı?

Bu konuda suçlu hissetseniz de hissetmeseniz de Netflix için VPN kullanmak tamamen yasaldır. Görüntüleme seçeneklerinizi genişletmek veya ülkenizin kitaplığında artık bulunmayan belirli bir özelliği yakalamak için kullanabilirsiniz. Her iki durumda da, yasal olarak bunu yapmanıza izin verilir. Ahlaki olarak doğru olup olmadığı size kalmış.

Platformun coğrafi engellemesini atlamak için bir VPN kullanmanın sizi Netflix’in hizmet şartlarına uymadığınız şeklinde yorumlanmalıdır. Bu hüküm ve koşulları kabul ettiniz ve bunları ihlal ederek Netflix sizi cezalandırma hakkına sahip olacaktır.

Bu, almak istediğiniz bir riskse, alın ve değilse, coğrafi olarak engellenen videoları VPN olmadan izlemenin başka bir yolunu bulun.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Faydalı Bilgiler kategorimizdeki diğer yazılarımız da ilginizi çekebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!