Perşembe, Mayıs 23, 2024
Ana SayfaDiziDahmer Dizisini Sevenler için Benzeri 7 Dizi

Son Yazılar

Dahmer Dizisini Sevenler için Benzeri 7 Dizi

Netflix platformunda yayınlanan seri katil Jeffrey Dahmer'ı konu alan, Dahmer benzeri dizileri sizler için araştırdık, işte 7 dizi.

Netflix’in ‘Dahmer – Canavar: Jeffrey Dahmer’ın Hikayesi’, ulusun gördüğü en kötü şöhretli seri katillerden biri olan Jeffrey Dahmer’ın korkunç suçlarına ışık tutan biyografik bir suç drama dizisidir. Çoğunlukla Dahmer’in kurbanlarının bakış açısıyla anlatılan anlatı, sistemin kusurlarını ve seri katilin cinayet serisini birkaç yıl boyunca uzatmasına izin veren polisin beceriksizliğini tasvir ediyor. İşte bu makalemizde bu diziyi sevenler için Dahmer benzeri dizileri listelemek istedik, onlardan 7 tanesini öğrenmek için yazımızı okumaya devam edin.

Ryan Murphy ve Ian Brennan tarafından ortaklaşa oluşturulan dizi, birkaç konuya değiniyor. Öne çıkanlardan biri, yakışıklı bir adam olan Dahmer’a yasalarca serbest geçiş hakkı verildiği ve açıkça işlediği suçlarından dolayı bile zar zor suçlandığı için görünüşün nasıl aldatıcı olabileceğidir. Yani seri katillerin olduğu suç dizileriyle ilgileniyorsanız, aşağıda sıraladığımız Dahmer benzeri dizilere göz atmak isteyebilirsiniz. Bu şovların çoğunu Netflix, Hulu veya Amazon Prime’da izleyebilirsiniz. Bölge yasaklaması olan dizileri ise alternatif yayıncılardan araştırabilirsiniz.

Slasher (2016- )

Aaron Martin tarafından yaratılan ‘Slasher’, kurbanlarını öldürmek için makul bir neden olmaksızın maskeli bir seri katilin etrafında dönen bir antoloji ve korku dizisidir. İlk sezonda, acımasız bir katil kasaba sakinlerini seçip öldürür. İkinci sezonda, bir cinayeti gizli tutan bir grup danışmanı takip eder, ancak arka arkaya bilinmeyen bir kukuletalı figür tarafından öldürülürler.

Bir antoloji dizisi olmasına rağmen, seri katilin sürekli öldürme çılgınlığı ve tahmin edilemez eylemleri, ‘Slasher’ ile ‘Dahmer’ arasında bağlantı kuran birkaç unsur.

ÖNERİ: THE WATCHER (GÖZCÜ) BENZERİ EN İYİ 7 DİZİ

The Fall (2013-2016)

Dahmer benzeri diziler arasında mutlaka izlenmesi gereken bir yapım. Allan Cubitt tarafından yaratılan ve yazılan ‘The Fall’, Paul Spector adında bir seri katil ve Stella Gibson adında bir Dedektif’i takip eden bir suç drama dizisidir. Spector, Belfast’ta ve çevresinde öldürmek için kurbanları avlarken, Gibson onu yakalamak için çalışmaktadır – her ikisi de kendi yöntemleriyle avcıdır.

Seri katil, bir koca ve bir baba olduğu için ikili bir hayat sürmekte ve onu yıllarca polisin radarından uzak tutmaktadır. Gibson davayı üstlendiğinde, onu adalete teslim etmek için elinden gelen her şeyi yapar. Bir seri katilin olaya dahil olması dışında, The Fall’u ‘Dahmer’a benzer kılan şey, aynı zamanda hukuk sisteminin yetersizliğini de tasvir etmesidir.

ÖNERİ: TÜM ZAMANLARIN EN İYİ 11 FBI DİZİSİ

Perfume (2018)

Eva Kranenburg, Philipp Kadelbach ve Oliver Berben tarafından yaratılan ‘Parfüm’, Patrick Süskind’in aynı adlı romanından ve Tom Tykwer’ın 2006 tarihli ‘Parfüm: Bir Katilin Hikayesi’ filminden esinlenen bir Alman gerilim drama dizisidir. Modern dünyada, kızıl saçlı bir kadının cesedinin kel bir şekilde bulunmasıyla dedektifler, onunla yatılı okula giden bir grup arkadaşı sorgular.

Yakında, birkaç benzer ceset yüzeye çıkar ve müfettişlerin bir seri katilin dışarıda serbestçe dolaştığından emin olmalarına neden olur. ‘Parfüm’, cinayetlerinde belirli bir kalıba sahip bir seri katilin varlığıyla ‘Dahmer’ ile benzerliğe sahip.

ÖNERİ: İNSANLARIN BİRBİRİNE ÖNERDİĞİ İZLENECEK EN İYİ YABANCI DİZİLER

Lincoln Rhyme: Hunt for the Bone Collector (2020)

Jeffery Deaver’ın 1997 tarihli ‘The Bone Collector’ adlı romanına dayanan NBC’nin ‘Lincoln Rhyme: Hunt for the Bone Collector’, Mark Bianculli ve VJ Boyd tarafından geliştirilen bir suç drama dizisidir. Tetrapleji hastası emekli bir adli tıp uzmanı olan Lincoln Rhyme ve tehlikeli ve kötü şöhretli seri katillerden biri olan Bone Collector’ı yakalamak için bir araya gelen Amelia Sachs adlı genç bir NYPD subayını takip ediyor. ‘Dahmer’ gibi, ‘Lincoln Rhyme: Hunt for the Bone Collector’ bir seri katilin hikayesini failin değil diğer karakterlerin bakış açısından anlatıyor.

ÖNERİ: EN İYİ VE IMDB PUANI YÜKSEK BİYOGRAFİK DİZİLER

Black Bird (2022)

James Keene ve Hillel Levin’in 2010 tarihli otobiyografik romanı “In with the Devil: a Fallen Hero, a Serial Killer and a Dangerous Bargain for Redemption”a dayanan “Black Bird”, Dennis Lehane tarafından yaratılan bir suç drama dizisidir. James ‘Jimmy’ Keene uyuşturucu ticareti yapmaktan on yıl hapis cezasına çarptırıldığında, FBI ile Larry Hall adında şüpheli bir seri katille arkadaş olmayı içeren tehlikeli bir anlaşmayı kabul eder. Jimmy’nin bakış açısından, tıpkı Dahmer’ın çarpık zihninin sergilenmesi gibi, cani seri katilin eylemlerine bir bakış atıyoruz.

ÖNERİ: TÜRKİYE’DE EN ÇOK İZLENEN 35 YABANCI DİZİ ÖNERİSİ

Hannibal (2013-2015)

Thomas Harris’in ‘Hannibal’ romanlarındaki karakterlere ve temalara dayanan NBC’nin ‘Hannibal’ yapımı, Bryan Fuller tarafından geliştirilen bir psikolojik gerilim dizisidir. Will Graham adında genç bir FBI özel dedektifi ile adli psikiyatrist ve seri katil Dr. Hannibal Lecter arasındaki olağandışı ilişkiyi anlatıyor. Dahmer benzeri diziler arasında, henüz izlemediyseniz kaçırmamanızı öneririm.

Will’in psikiyatristi olarak Will, seri katillerle empati kurma konusundaki tuhaf yeteneğinin peşini bırakmadığı için ona yardım eder, ancak kısa süre sonra en tehlikeli düşmanı olduğu ortaya çıkar. Dahmer gibi, “Hannibal”daki baş karakter de sadece kurbanlarını öldürmekle kalmıyor, aynı zamanda yamyam eğilimleri de var.

ÖNERİ: PEAKY BLİNDERS SEVERLERE BENZERİ 14 DİZİ ÖNERİSİ

Dexter (2006-2013)

Muhtemelen en popüler ve en iyi seri katil dizilerinden biri olan ‘Dexter’, James Manos Jr. tarafından geliştirilen ve Jeff Lindsay’in ‘Darkly Dreaming Dexter’ına dayanan bir suç drama dizisidir. Dexter adında bir kan lekesi kalıp analisti etrafında döner.

Ancak geceleri Dexter, kusurlu adalet sistemi nedeniyle yasaların çatlaklarından kaçan bireyleri avlayan kanunsuz bir seri katile dönüşür. Onun ve Dahmer’in amaçları çok farklı olsa da, ikisinin de birkaç kişinin acımasızca öldürülmesine karışmaları gerçeği onları biraz benzer kılıyor. Üstelik ‘Dexter’, Netflix dizisine benzer şekilde hukuk sistemindeki kusurları da ortaya koyuyor.

ÖNERİ: EN GÜZEL NETFLİX ORİJİNAL DİZİLERİ


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Dizi ve Sinema konulu diğer yazılarımız da ilginizi çekebilir.

1 Yorum

  1. Eşcinsellik konusu biraz ağır bassa da, aslında bu caninin neler yaptığına şahit olmak da bir hayli korkutucu. Dahmer dizisini beğendiğim için, benzeri dizileri de araştırıyordum. 7 dizi muhteşem. Dexter’ı izlemiştim, tavsiye ederim herkese.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

Bunları Kaçırmayın!