in

SevdimSevdim

Dünyanın 8. Kıtası Zelandiya Nerede?

Avustralya kıtasının doğusunda kalan Yeni Zelanda, eski bir kıtadan kalan son toprak parçası olduğu anlaşıldı. Peki Zelandiya nerede?

dünyanın 8. kıtası zelandiya

Dünyanın yeni kıtası, yani 8. kıtası Zelandiya nerede? Yeni keşfedilen ve Avustralya’nın doğusunda Yeni Zelanda ülkesinin çevresinde bulunan yere iki ülkenin isimlerinden türetilen Zelandiya kıtası adı verildi. Peki Zelandiya nerede, gerçekten eskiden böyle bir kara parçası var mıydı? İşte Zelandia kıtası ile ilgili tüm merak edilenler.

Aslında Zelandiya kıtası 2017 yılında uydu görüntüleri kullanılarak keşfedilse de görüntüleri ve tam konumu yeni yayınlandı. Peki Zelandiya nerede, büyüklüğü ne kadar, hadi birlikte bakalım.

ZELANDİYA NEREDE?

zelandiya nerede

Dünyanın 8. kıtası olarak da adlandırılan Zelandiya, Avustralya kıtasının batısında, Yeni Zelanda’nın ise aslında altında yer alıyor, diğer tarifi ile Pasifik Okyanusunun 1 km altında. Zelandiya 2017 yılında uydu fotoğrafları ile bulundu fakat haritalaması yayınlanmamıştı. Haritalama sonrasında Zelandiya nerede tam olarak görülebilir hale geldi.

zelandiya kıtası nerede

Düşünsenize milyonlarca yıl önce bu noktada bu büyüklükte bir kıta vardı. Tektonik kara hareketleri sonucunda ve büyük ihtimalle depremler sonrasında çökme sonucu koca kıta kayboldu ve kala kala Yeni Zelanda ülkesi kaldı.

Zelandiya kıtası haritası yayınlandı. Şimdi düşünsenize, Pasifik Okyanusunun sadece 1km derinliğinde bulunan bu kıtanın üzerinde gerçekleştirilecek araştırmalarla, milyonlarca yıl önceki yaşam izlerini inceleyecekler. Belki hiç adı sanı duyulmamış fosiller ve insan izlerine rastlanacak.

Zelandiya nerede olduğu haritalama öncesinde insanlar tarafından net şekilde anlaşılamamıştı. Fakat yapılan çalışmalar sonrasında Zelandiya kıtası nerede tam olarak ortaya çıkmış oldu.

Zelandiya kıtasının sadece %6’sı su üzerinde. Bu kısım şu anda Yeni Zelanda ülkesi olarak biliniyor. Geri kalan kısmı ise su altında.

Yeni Zelanda ve süper kıta Gondvana’dan 85 milyon yıl önce kopmuş,. Yani Zelandiya kıtası tahminen 85 milyon yaşında.

Bu harika kıta üzerinde, 85 milyon yıl önce nasıl bir hayat vardı. İlerleyen zamanda çalışmalarla ortaya çıkacaktır.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Faydalı Bilgiler kategorimizdeki diğer yazılarımız da ilginizi çekebilir.

Sen ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0
metin tolan kimdir

Göttingen Üniversitesi’ne Rektör Olarak Seçilen Prof. Dr. Metin Tolan Kimdir?

aura ne demek

Aura Ne Demek? Tüm Merak Edilenleri ile Aura Nedir?