Ana Sayfa Dizi Mutlaka İzlemeniz Gereken Fauda Benzeri 8 Dizi

Mutlaka İzlemeniz Gereken Fauda Benzeri 8 Dizi

Netflix platformunda yayınlanan Fauda dizisini beğendiyseniz, benzeri dizileri de izlemek isteyebilirsiniz: İşte heyecanlı senaryolarıyla 8 muhteşem aksiyon gerilim dizisi.

0
744

Lior Raz ve Avi Issacharoff tarafından yaratılan ‘Fauda’, İsrail-Filistin huzursuzluğu ve buna bağlı insanların ahlaki ikilemleri etrafında dönen bir İsrail askeri dizisidir. Özel bir terörle mücadele ekibinin eski bir üyesi olan Doron Kavillio, kötü şöhretli bir terörist olan Abu Ahmad’ın hayatta olduğu ortaya çıkınca, Doron tekrar harekete geçmeye ikna edilir. Dizi, şu anda İsrail’e büyük bir saldırı planlayan Abu’nun peşine düşen gizli birimi konu alıyor. Netflix platformunda yayınlanan Fauda dizisini henüz izlemeye başlamadıysanız kesinlikle tavsiye ederim. Bölümlerini izlediyseniz ve Fauda benzeri diziler hangileridir merak ettiyseniz, size izlemeniz gereken 8 diziden bahsedeceğim.

Aksiyon-gerilim dizisi, seyircisine kurgusal bir anlatıyı takip ederken Orta Doğu’daki çatışmaya dair kapsamlı bir görüş sunabilmesi açısından nadirdir. Arka planı gerçek olaylar olan, eğlenceli olduğu kadar bilgilendirici de olan daha fazla aksiyon gerilim programı arıyorsanız, size bir liste yaptık. Fauda benzeri dizileri merak ediyorsanız ve ilginizi çekiyorsa bunların çoğunu Netflix, Hulu veya Amazon Prime’da izleyebilirsiniz.

8False Flag (2015-)

Ishai Golan’ın oynadığı ve Oded Ruskin’in yönettiği ‘False Flag’ veya ‘Kfulim’, bir gün yüksek profilli bir politikacının kaçırılmasının baş zanlıları olduklarını anlayan beş İsrailli sivili konu alıyor. Dünyanın dört bir yanındaki haber kanallarında aranıyor olarak gösteriliyorlar ve pasaport resimleri dahil kişisel bilgileri her yerde paylaşılıyor. Kesintisiz haber, şüphelilerin kişisel yaşamlarında büyük bir kafa karışıklığına neden oluyor.

Maria Feldman ve Amit Cohen tarafından yaratılan dizi, bu kişilerin Mossad veya İsrail hükümetinin desteği olmadan nasıl kendi başlarının çaresine bakmaya terk edildiğini anlatıyor. En yakınları bile onların güvenilirliğinden şüphe etmeye başlar. ‘Fauda’ gibi, hızlı tempolu aksiyon gerilim dizisi, İsrail’deki siyasi huzursuzluğun zemininde, ana karakterleri zorlukların üstesinden gelmek için mücadele ederken izleyeceksiniz. Merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.

7Söz (2017-2019)

Türkiye’de geçen ve Fauda benzeri diziler arasında gösterilen ‘Söz’ (The Oath), özel kuvvetler komutanı Yavuz’un nişanlısını öldüren bir terör saldırısının arkasındaki militanları yakalamak için 12 kişilik ekibine liderlik ederken verdiği mücadeleyi konu alıyor. Aksiyon dolu macera dizisi, “Fauda” gibi, liderlerini kovalarken militanların saldırılarını cesurca püskürten elit görev gücünün sıkı sıkıya bağlı yoldaşlığını tasvir ediyor. Yavuz ile lüks ve rahatlığından vazgeçip seçtiği kaotik hayata onun peşinden giden Dr. Bahar’ın giderek gelişen ilişkisi de dizinin beğenilen konularından biri. Merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.

6Börü (2018)

Alper Çağlar tarafından yaratılan Türkçe mini dizi, Türkiye’nin sınırda ciddi tehditlerle mücadele ettiği ve gerilimin arttığı 2014 yılında geçiyor. Netflix’teki belgesel benzeri aksiyon gerilim dizisi, Börü adlı seçkin bir polis ekibinin hayatlarını ve gerçekte bile siyasi huzursuzlukla boğuşan bölgelerdeki günlük zorluklarını konu alıyor. ‘Börü’ (Wolf) sahadaki gergin durumların yanı sıra kişisel dramlarını da ele alıyor. “Fauda”ya benzer şekilde dizi, elit bir görev gücünün ülkelerinin en zor zamanlarında terörist gruplara karşı verdiği mücadeleyi anlatıyor. Merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.

5Jack Ryan (2018-)

Tom Clancy’nin “Ryanverse” filmindeki popüler karaktere dayanan “Jack Ryan”, bir terör örgütünü etkisiz hale getirmek için karmaşık bir saha görevine giren bir CIA analisti ve eski bir denizci hakkında politik bir aksiyon-gerilim dizisidir. Fauda benzeri diziler arasında listelenen yapım, izleyicilere iki taraflı bir bakış açısı sağlanıyor ve her iki tarafın da çatışma halindeki yaşamları anlatılıyor. Her iki dizinin de ana karakterleri, yaşamı tehdit eden projelerden uzakta nispeten huzurlu yaşamları seçen insanlardır. Merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.

4Strike Back (2010-2020)

John Porter (Richard Armitage), bir İngiliz özel kuvvetleri askeri olarak görevinden alındıktan yedi yıl sonra, bir gazeteci Katie Dartmouth’u (Orla Brady) 2003’ün başlarında Irak’ta savaştığı aynı teröristlerden kurtarmak için yeniden görevlendirilir. “Fauda” gibi, “Strike Back” de kurgusal bir olay örgüsünü takip ederken gerçek olayları gerçekçi bir şekilde tasvir etmesiyle büyük beğeni topladı.

Dahası, eski bir Özel Hava Servisi askeri Chris Ryan tarafından yazılan aynı adlı 2007 romanına dayanıyor. Benzer şekilde, ‘Fauda’nın yaratıcıları Lior Raz ve Avi Issacharoff da İsrail Savunma Kuvvetlerinde görev yaptı ve kendi deneyimlerinden ilham aldı. Merak ederseniz VPN kullanarak buradan izleyebilirsiniz.

3Rebellion (2016-2019)

Tarihsel kurgu dizisi ‘Rebellion’, Fauda benzeri diziler arasında gösteriliyor. 1916 yılında yaşanan Paskalya Ayaklanması’nı konu edinen dizi 1. Dünya Savaşının patlak vermesi ile başlar. Tarihin en çalkantılı ve tehlikeli dönemlerinden birinde modern İrlanda’nın doğuşu konu alınıyor. Dizi, Colin Teevan tarafından yazıp yaratıldı ve Aku Louhimies tarafından yönetildi ve başrolde Charlie Murphy ve Ruth Bradley gibi tanınmış oyuncular var. ‘Fauda’ gibi, bu dizi de bir bölgenin sosyal dengesindeki bozulma zemininde geçiyor. Merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.

2Prisoners of War (2010-2012)

‘Prisoners of War’ veya ‘Hatufim’, Lübnan’da 17 yıl tutuklu kaldıktan sonra serbest bırakılan üç İsrail askeri, Nimrode, Uri ve Amiel’in etrafında dönüyor. Onlarsız devam eden bir dünyada kendilerini rehabilite etme mücadelelerini takip ediyor. Ayrıca tüm bu yıllar boyunca esaret altında işkence görmenin travma sonrası stresiyle de uğraşıyorlar. Gideon Raff tarafından yaratılan dizi, popüler ‘Homeland’ dizisine uyarlandı. Hızlı tempolu İsrail gerilim dizisi, ‘Fauda’ya doyamayanların mutlaka izlemesi gereken bir dizi. Merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.

1Tehran (2020-)

Fauda’nın baş yazarı Noah Stollman’ın bir başka dahi eseri olan ‘Tehran’, En İyi Drama Dizisi dalında Uluslararası Emmy Ödülü kazanan bir İsrail dizisidir. Fauda benzeri diziler arasında bulunan yapım, sahte bir kimlikle Tahran’a gizlice giren ve yeni hayata sıkışıp kalan bir hacker ve Mossad ajanı Tamar’a (Niv Sultan) odaklanıyor. Şimdi, memleketindeki sevdiklerine zarar verecek bir göreve katılmak zorundadır. “Tahran” ve “Fauda”, İsrail’deki klasik siyasi huzursuzluğun çağdaş komplo çizgileriyle iç içe geçmiş temalarını paylaşıyor. Merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Dizi ve Sinema konulu diğer yazılarımız da ilginizi çekebilir.

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz