Pazartesi, Şubat 26, 2024
Ana SayfaSinemaİnsanlık Trajedilerini Benliğinizde Hissedeceğiniz Netflix'in En İyi İç Savaş Filmleri

Son Yazılar

İnsanlık Trajedilerini Benliğinizde Hissedeceğiniz Netflix’in En İyi İç Savaş Filmleri

Savaşlar ardında bir çok yıkım bırakır. Bu yazımızda Netflix platformunda yayınlanan en iyi iç savaş filmleri listesini paylaşacağız.

İnsanoğlu kendi toprakları kavramını ve onun üzerindeki hakkını anlamaya başladığından beri, toprak savaşları her dönem kendini göstermiştir. Ve insan uygarlığı daha da ilerledikçe, savaş araçları da onunla birlikte gelişmeye başladı. Bununla birlikte, tarihteki çoğu savaş iki veya daha fazla ülke arasında yapılmıştır. Krallar, diğer krallıklara karşı, onları kendi kontrolü altına almak ve tarihlerinde kimsenin başaramadığından daha büyük bir imparatorluk yaratmak için savaş ilan etmişlerdir. Netflix platformunda yayınlanan bazı iç savaş filmleri, bu trajedileri bizlere hissettirmeyi başarıyor.

Tek bir ülkenin insanları arasında devlet içinde gerçekleşen kargaşaya iç savaş denir. Ülke organize bir şekilde birbirine savaş ilan eden iki gruba ayrılır. Tarihte en dikkate değer olan iki iç savaş olmuştur – Amerikan ve İspanya İç Savaşları. Amerikan İç Savaşı, Amerika Birleşik Devletleri’nin kuzeyi ile güneyi arasında yaşanmıştı. Esas olarak, köleliğin devam edip etmeyeceği gerçeği temelinde savaşıldı. Birlik olarak adlandırılan Kuzey eyaletleri köleliğin kaldırılması gerektiği görüşündeyken, Güneyliler aynı fikirde değildi ve böylece tarihin en acımasız savaşlarından birini başlattılar. İspanya İç Savaşı, İkinci Dünya Savaşı’ndan hemen önceydi ve bir diktatör ile bir cumhuriyet hükümeti arasında yaşandı.

Netflix’teki En İyi İç Savaş Filmleri

  1. Jadotville Kuşatması (2016)
  2. Sonsuz Siper (2019)
  3. Sergio (2020)
  4. Beasts Of No Nation (2015)
  5. Önce Babamı Öldürdüler (2017)
  6. Da 5 Bloods (2020)
  7. ‘76 (2016)

İç savaşlar yıllar boyunca pek çok ülkeyi kasıp kavurdu ve yağmaladı. Yirminci yüzyıl boyunca çok sayıda Afrika ülkesi iç savaşlarla mücadele etti. Tüm bunları aklımızda tutarak tüm zamanların en iyi iç savaş filmlerinden bazılarını derlemeyi başardık. İşte Netflix’te şu anda izlenebilen gerçekten iyi iç savaş filmlerinin listesi.

‘76 (2016 – iMDB: 5,5)

”76′, 1976’da geçen ve Izu Ojukwu tarafından yönetilen bir Nijerya dönemi drama filmi. Orduya karşı komplo kurmak ve darbe planlamaktan sorumlu olmakla suçlanan genç askerin hamile karısının yaşadıkları konu alınıyor. Film, Nijerya İç Savaşı’nın sona ermesinden altı yıl sonra geçse de, anlatı ona bazı göndermeler içeriyor. Ayrıca, İç Savaşın Nijerya’da nasıl bir ayrımcılık ve güvensizlik ortamı yarattığını ve bu nedenle çeşitli grupların nasıl acı çektiğini izleyicilerle buluşturuyor. Merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.

BENZER YAZI: KESİNLİKLE İZLEMENİZ GEREKEN EN İYİ KESKİN NİŞANCI FİLMLERİ

Da 5 Bloods (2020 – iMDB: 6,5)

Netflix iç savaş filmleri arasında Spike Lee tarafından yönetilen ‘Da 5 Bloods’, kayıp manga liderlerini aramak için ülkeye dönen bir grup Afro-Amerikalı Vietnam Savaşı gazisini takip eden bir savaş drama filmi. Ancak grubun asıl amacı, ilk yolculukları sırasında sakladıkları altınları geri almaktır. Film tipik bir iç savaş filmi olmasa da Vietnam’daki siyasi gerilimlere dikkat çekiyor. Aynı zamanda Vietnam Savaşı’nın katılan askerleri nasıl etkilediğinin ve hayatlarını nasıl şekillendirdiğinin altını çiziyor. Lee’nin ustaca yönetmenliği ve merhum Chadwick Boseman da dahil olmak üzere oyuncu kadrosunun güçlü performansları, ‘Da 5 Bloods’ tek bir anlatıda savaş ve siyasette gezinmek için en iyi filmlerden biri. Merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.

BENZER YAZI: NETFLİX’TE HEMEN İZLEYEBİLECEĞİNİZ MAFYA KONULU EN İYİ GANGSTER FİLMLERİ

Önce Babamı Öldürdüler (2017 – iMDB: 7,2)

Bu filmin yönetmen koltuğunda Angelina Jolie oturuyor ve kesinlikle bugüne kadarki en iyi işi. Kamboçya İç Savaşı, Kamboçya Seferi ve Vietnam-Kamboçya Savaşı sırasında çapraz ateşte kalan bir ailenin dokunaklı hikayesi. Filmin, senaryosu Jolie ve Loung Ung tarafından yazılmıştır ve gerçek bir hikayeye dayanıyor. Ung’un babası, Kamboçya’nın komünist bir örgütü olan Kızıl Kmerlerin savaş ilan ettiği hükümet için çalışan bir askerdi. Aile, isyancılar tarafından yakalanır ve neredeyse hiç yiyecek verilmeden çalışma kamplarında çalıştırılır. Ayrıca kamplarda ilaç da dahil olmak üzere yabancı ürünlerin kullanımını yasaktır ve bu da kampın berbat koşullarında çok sayıda tutsağın hayatını kaybetmesine neden olmaktadır.

Kampların içinde isyancılar propagandalarını sürdürürler ve tutsakların hükümete karşı isyan etmenin nedenlerini anlamalarını sağlamaya çalışırlar. Loung kamptan kaçmış ve başka bir kampta çocuk asker olarak işe alınmış, onlara mayın yerleştirmeye yardım etmiş ve emek olarak elde ettiğinden daha iyi muamele görmüştü. Film, savaştan sağ kurtulan ailenin çocuklarının hayatlarını takip ediyor. Merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.

BENZER YAZI: NETFLİX’TEKİ EN İYİ 20 EROTİK KORKU FİLMİ

Beasts Of No Nation (2015 – iMDB: 7,7)

Netflix iç savaş filmleri arasında bu 2015 yapımı film, aynı adı taşıyan 2005 tarihinde yayımlanan bir kitaptan uyarlanmıştır. Cary Joji Fukunaga tarafından yazılan ve yönetilen film, bir ulusun isyancı ordusunda bir iç savaşa girmiş bir çocuk askerin hikayesini konu alıyor. Ulusun adı hiç anılmasa da, Afrika’da bir yerde geçtiği anlaşılıyor. Filmin başrollerini Abraham Attah ve Idris Elba oynuyor. Bu Attah’ın ilk filmiydi ve etkileyici performansı ona Venedik Film Festivali’nde Marcelo Mastroianni Ödülü kazandırdı.

Attah, Agu karakterine can veriyor ve ebeveynleri ve kardeşleri isyancı oldukları suçlamasıyla hükümet kurumları tarafından öldürüldüğünde, Agu kaçar ve Elba’nın yönettiği isyancı askerlerden oluşan bir birliğe katılır. Komutan, Agu’yu kanatlarının altına almasına rağmen, ona tecavüz eder. Film eleştirmenlerden tam not aldı ve Elba performansıyla Screen Actors’ Guild Ödülü kazandı. Merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.

BENZER YAZI: MUTLAKA İZLENMESİ GEREKEN, İZLEMEYENİN PİŞMAN OLACAĞI EN İYİ BİLİM KURGU FİLMLERİ

Sergio (2020 – iMDB: 6,2)

Greg Barker’ın yönettiği ‘Sergio’, Birleşmiş Milletler Irak Özel Temsilcisi Sérgio Vieira de Mello’nun hayatına dayanan biyografik bir film. Film, Sérgio’nun Bağdat’ta bir bomba tuzağının onu bir otelde tuzağa düşürmesinin ardından yaşadığı üzücü deneyimlerini anlatıyor. Anlatı, Amerikan birliklerinin Irak’tan çekilmesine ve ülkede devam eden İç Savaşa değiniyor. Ancak, odak noktası Sergio ve meslektaşının mücadeleleri üzerine. Bu nedenle, bu listedeki çoğu filmin aksine, izleyicilere savaşa ordunun dışında bir bakış açısı sunar. Merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.

BENZER YAZI: KESİNLİKLE İZLENMESİ GEREKEN AMAZON PRİME’DAKİ EN İYİ 12 ROMANTİK FİLM

Sonsuz Siper (2019 – iMDB: 7,2)

1936 İspanya İç Savaşı’nın arka planında geçen İspanyol-Fransız tarihi draması ‘Sonsuz Siper’ (The Endless Trench) veya ‘La trinchera infinita’, Rosa (Belén Cuesta) adlı bir terzi ile yakın zamanda evlenen Higinio Blanco’yu (Antonio de la Torre) konu alıyor. Milliyetçi hükümeti eleştirdiği için saklanmak zorunda kalır. Film bir kitap gibi bölümlere ayrılmıştır. İlk bölümde Blanco, Falangistlerden kaçıyor (bu nedenle bölümün adı ‘campeada’ veya ‘koşmak’) ve sonunda evinin bodrum katında saklanıyor. 2. bölümde, ‘ikinci veya ‘saklanmak’, Blanco’nun komşuları ona ihanet ettikten sonra mutfağın altına saklanmaktan başka seçeneği kalmaz. Film ilerledikçe deliğindeki hayata alışmaya başlar ve tehlike geçince dışarı çıkıp çıkmayacağı merak edilir. Merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.

BENZER YAZI: ALEXANDRA DADDARİO FİLMLERİ

Jadotville Kuşatması (2016 – iMDB: 7,2)

‘Jadotville Kuşatması’, Richie Smyth tarafından yönetilen ve ezici sayıda Kongo askerine karşı bir barış gücü birliğine liderlik eden İrlanda Ordusu Komutanı Pat Quinlan (Jamie Dornan) etrafında dönen bir savaş-aksiyon filmidir. Gerçek hikayeye dayalı film, 1961’de Kongo Başbakanı Patrice Lumumba’nın ülkede bir İç Savaşı tetikleyen idamının ardından geçiyor. Tarihi dramaları seven bir izleyiciye hitap edecek, ilham verici ve duygusal açıdan dokunaklı bir hikayeyle desteklenen bazı çarpıcı görseller içeriyor. Merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.

BENZER YAZI: NETFLİX PLATFORMUNDA YAYINLANAN EN İYİ 25 PSİKOLOJİK GERİLİM FİLMİ


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Dizi ve Sinema konulu diğer yazılarımız da ilginizi çekebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

Bunları Kaçırmayın!