Perşembe, Haziran 20, 2024
Ana SayfaHayatSavunmasız (Gizli) Narsisizm: Ne Anlama Geliyor, 30 İşaret, Nedenleri ve Başa Çıkmanın...

Son Yazılar

Savunmasız (Gizli) Narsisizm: Ne Anlama Geliyor, 30 İşaret, Nedenleri ve Başa Çıkmanın Yolları

Gizli narsisizm gözden kaçar ve genellikle kendini başka bir şey gibi gösterir. Ancak diğer narsisizm türleri kadar tehlikelidir.

Bir narsist tanıyorsanız, kendi yollarını bulmak için kullandıkları belirli taktikler hakkında derinlemesine bir bilgiye sahip olmanız iyi olacaktır. Bir narsist tanımıyorsanız, biriyle tanışmış olabilirsiniz, ancak sırf iyi olmadıklarına dair sezgisel bir his yüzünden onlardan uzak durmuş olabilirsiniz. Yazımızda sizlerle gizli (savunmasız) narsisizm hakkında bilgiler paylacağız, belirtileri nelerdir, onlarla nasıl başa çıkılır bazı yöntemler önereceğiz.

Herhangi bir narsistle ilişki içinde olmak yorucudur, zarar vericidir ve en ufak bir eğlencesi yoktur. Ancak gizli bir narsist, narsisizmini genellikle bir pelerin ardına gizler ve gizli taktiklerine ve olumsuz davranışlarına rağmen sizi onlara bağlı kalmaya yönlendirir.

Narsist nedir?

  gizli narsisizm nedir

Bir narsistin ne olduğundan emin değilseniz, bu belirli bir kişilik bozukluğu, yani Narsisistik Kişilik Bozukluğu olan biridir. Şaşırtıcı derecede düşük benlik saygısı ile karakterizedir, ancak “Ben herkesten daha iyiyim” tavrı ve etrafındakileri aşağı çeken manipülatif davranışlarla örtülür.

Muhtemelen narsistlerin yaygın olarak kullandığı bir tür taciz edici manipülasyon olan gaslighting’i duymuşsunuzdur. [Oku: KENDİNDEN BAŞKASINI ÖNEMSEMEYEN EN NARSİST BURÇ]

Gaslighting Ne Demek?
Gaslighting, bir kişinin veya grubun birinin kendi akıl sağlığını, hatıralarını veya gerçeklik algısını sorgulamasına neden olduğu bir psikolojik taciz biçimidir. Gaslighting yaşayan insanlar kafası karışmış, endişeli veya kendilerine güvenemeyecekmiş gibi hissedebilirler.

Pek çok farklı narsist türü vardır; klasik narsistler, kötücül narsistlere kadar uzanan en yaygın tiptir. İkincisi, son derece manipülatif oldukları için hayatınızda istemediğiniz bir narsist türüdür. Aslında, sosyopatlar ve psikopatlarla belirli özellikleri paylaştıklarını gösteren araştırmalar var.

Yani anlayacağınız, eğlenceli tipler değillerdir.

Gizli narsist nasıl olur?

Bu tür bir insanla ilk tanıştığınızda, sessizdirler ve kendilerini sohbete dahil etmezler. Kesinlikle kendilerinden bahsetmezler veya herkesten daha iyi olmaya çalışmıyor gibi görünürler.

Sonra, tam hoş, sessiz, alçakgönüllü birini keşfettiğinizi düşündüğünüzde, sinsi, olumsuz yorumlar başlar.

Gizli narsisizm, “bakın ne kadar harikayım” ile karakterize edilmez. Dünyanın onlara bir iyilik borçlu olduğu ve herkesin onları almaya çalıştığı duygularıyla karakterizedir.

Savunmasız narsistler aşırılıklara karşı hassastır. Kendileri için hiç düşünmedikleri bir yorum yaparsanız, öyle olabileceklerini varsayarlar ve aşırı bir tepki sonucu gücenirler. Bir anda gayet iyiden son derece gücenmişe geçebilirler, bu da konuşmaları tam bir mayın tarlasına dönüştürür.

Gizli narsisizm neden olur?

savunmasız narsisizm

Narsisistik Kişilik Bozukluğu, kırılgan narsisizm de dahil olmak üzere tüm narsisizm türlerine neden olur. Pek çok çalışma, kişilik bozukluğunun gerçekte neden oluştuğunu çözmeye çalıştı, ancak yine de somut bir cevap yok.

Diğer bir konu ise bilinen bir tedavisinin olmamasıdır. Davranışları düzenlemek ve unutmak için terapiler var, ancak bir kişiyi bu üzücü rahatsızlıktan kurtarmanın gerçek bir yolu yok.

Narsisistik Kişilik Bozukluğunun gerçek bir nedeni tespit edilmemiş olmasına rağmen, bunun çocukluk deneyimleri, genler, psikolojik faktörler, travma, taciz veya ergenlikte aşırı övgü / yargılama gibi faktörlerin bir kombinasyonu olduğu düşünülmektedir. [Oku: NARSİST KADINLARIN 12 ÖZELLİĞİ VE ONLARLA BAŞA ÇIKMAK İÇİN İPUÇLARI]

Gizli (Savunmasız) narsist ve Büyüklenmeci narsist karşılaştırması

Savunmasız bir narsist aşırıya karşı duyarlıysa ve insanları aşağı çekmek için el altından açıklamalar yapmayı seviyorsa, kendini beğenmiş narsist nedir?

Büyüklenmeci narsisizm, bir narsist hayal etmeye çalıştığınızda aklınıza gelen olağan tiptir. Bu, çok baskın ve agresif bir kişidir. Herkesten daha iyi olduklarını varsayarlar ve herkesin bunu bildiğinden emin görünürler.

Tamamen görünüşe ve maddi şeylere odaklanırlar ve kimi incittiklerini umursamazlar.

Tabii ki, tüm narsist türleri arasındaki ortak faktör, empati hissetmemeleridir. Savunmasız narsistler öyleymiş gibi görünebilir, ancak bunların hepsi bir yanılsamadır.

Gizli narsisizm belirtileri

Narsisizm belirtileri oldukça açıktır. Bu, her şeyin en iyisine sahip olması gereken, herkesten önce ve her zaman haklı olan, diğer herkes yanlış o doğru olan biri. Öte yandan, gizli narsisizm oldukça farklıdır.

Savunmasız (gizli) narsisizmin ana özellikleri şunlardır:

 1. Çaresiz hissetmek ve davranmak.
 2. Başkaları için fazla empati göstermemelerine rağmen duygusal davranmak.
 1. Gerçek duyguları hakkında açılmamak, ör. suskun bir şekilde hareket etmek.
 2. Son derece hassas ve kolayca alıngan.
 3. Hassas olmalarına rağmen, bunu başkalarına yardım etmek veya duygularını tanımak için kullanmazlar, tamamen içe dönüktür.
 4. Her şey onlarla ilgili ve eğer değilse, olduğu gibi çevirecekler.
 5. Mükemmeliyetçidirler, bununla birlikte mükemmel olduklarını düşünürler ve bunu başka kimse görmez.

[Oku: NARSİST KADINLARIN 12 ÖZELLİĞİ VE ONLARLA BAŞA ÇIKMAK İÇİN İPUÇLARI]

 1. Düzenli olarak bir kurban gibi davranırlar.
 2. Davranışlarının sorumluluğunu asla üstlenmezler ve bunun yerine başkalarını suçlarlar.
 3. Sırf herkesten daha iyi olduklarını düşündükleri için herkesin yanıldığını kanıtlamaya ya da diğerlerinin kendilerini kandırmaya çalıştığına inanırlar.
 4. Düzenli olarak pasif-agresif davranışlar sergilerler.
 5. İçe dönük bir kişiliğe sahipler veya en azından öyle görünürler.
 6. Nevrotik bir yanları vardır.
 7. Dikkat ve takdirle gelişirler.
 8. Utanma duyguları yok denecek kadar azdır.
 9. Alırlar ama nadiren verirler.
 10. Savunmacıdırlar ve sıklıkla öfke patlamaları yaşarlar.
 11. İlişkilerde kontrolcüdürler.

Gördüğünüz gibi, bazı klasik narsisistik özellikler var ama aşırı duyarlılıkları onları diğerlerinden ayırıyor. Savunmasız (gizli) bir narsistle sohbet etmek tam bir mayın tarlasıdır. Söylediğiniz her şeyi ölçüp tartmalısınız ve en ufak bir şey bile tamamen bağlamından koparılabilir.

Kırılgan narsisizm de klasik/görkemli narsisizmin aksine çekici gelmiyor. Bunun yerine, yargılayıcı, küçümseyici ve biraz kendini beğenmiş olarak karşımıza çıkıyor. Savunmasız bir narsist ilk başta hoş görünebilir, ancak bir süre sonra çatlaklar ortaya çıkar. [Oku: TERAPİSTLERE GÖRE SEVGİLİNİZİN NARSİST OLDUĞUNU GÖSTEREN 5 İŞARET]

Gizli narsistler neden oldukça tehlikelidir?

Kötü huylu narsistler çok tehlikelidir. Bunlar kesinlikle tüm farklı türler arasında en endişe verici olanlardır. Bununla birlikte, savunmasız bir narsist, tabiri caizse, sizi içine çekebilir ve size karşı gizliden gizliye cephe alabilir.

İlk başta onlar için üzülürsün ama sonra onların olumsuzluk havuzuna sürüklenirsin. Ayrıca, onlar hakkında kastetmiş olsanız da olmasanız da, kişisel olarak alınacakları bir şey söyleme olasılığınız oldukça yüksektir.

Savunmasız narsistler, görünüşte masum bir sözü alıp çevirmek, çarpıtmak ve sonra sanki evcil kedilerine korkunç bir şey yapmışsınız gibi ona karşı o kadar hassas olmak konusunda son derece yeteneklidirler.

Savunmasız narsistin ince yaklaşımı, onları tehlikeli yapan şeydir. Klasik bir narsistin tam tersi olduklarını düşünebilirsiniz. Kanmayın. Klasiklerle düşündüğünüzden çok daha fazla ortak noktaları var.

Gaslighting, savunmasız bir narsist tarafından yapıldığında daha da başarılı olabilir çünkü ne yaptıklarını göremiyorsunuz. Bu kişi aşırı özgüvenli davranmıyor. Bunun yerine, kolayca incitebileceğiniz bir kurban gibi görünürler.

Neden seni incitmeye çalışıyorlar? Düşünmeni istedikleri şey bu. [Oku: TERAPİSTLERE GÖRE SEVGİLİNİZİN NARSİST OLDUĞUNU GÖSTEREN 5 İŞARET]

Ve haberler daha iyiye gitmiyor…

Gizli (savunmasız) narsisizm, kişiyi depresyon gibi durumlar geliştirme konusunda daha yüksek bir risk altına sokar. Bu, onları bazı yönlerden klasik narsistlerden ayırır. Paranoyaya ve depresyona, hatta belki de kaygıya yol açarak dünyanın onları mahvetmeye çalıştığına gerçekten inanıyorlar.

Fark? Asla bazı konularda eksik olduklarına gerçekten inanmazlar. Her zaman herkesten daha iyi olduklarına inanırlar, sadece bunu başka kimse göremez.

Basitçe söylemek gerekirse, savunmasız (gizli) bir narsistin yanında olmak en iyi ihtimalle sinir bozucu ve en kötü ihtimalle zarar verici olabilir. Manipülatif taktiklerine inanmayacaksın çünkü seni onlar için üzmekle meşguller. Empati kuran, başkalarının duygularına duyarlı biriyseniz, bu tür bir narsist için birincil hedefsiniz.

Özellikle empati kuranlar ana hedeflerdir. Narsisti “kurtarmak” ve onu “herkes benden nefret ediyor” tavrından çıkarıp daha iyi hissettirmek isterler. Ama kimse bir narsisti, kurtarılmak istemediği sürece kurtaramaz. O zaman bile, tedavinin biraz da olsa başarılı olması için bunu kendileri yapmak zorundalar.

Çoğu narsistin yanıldığına inanmaması ve kendilerinde yanlış bir şey olduğuna kesinlikle inanmaması, yalnızca çok küçük bir kısmının böyle bir olumlu davranışı ya da tedaviyi kabul edeceği anlamına gelir.

Gizli (Savunmasız) bir narsistle ilişki içinde olabileceğinize dair işaretler

Bunu okurken bir kaç işaret sizlere tanıdık gelebilir. Aşağıdaki başlıklardan birini ya da daha fazlasını görüyorsanız bir narsistle ilişkiniz olabilir.

İşte hayatınızdaki kişinin aslında gizli bir narsist olabileceğine dair birkaç işaret.

1. Geçmiş travmaları açığa çıkar

Unutmayın, gizli narsistin gözlerinde geçmişte yaşadığı hayatın korkunç izleri vardır. Bu nedenle, yaşadığı travmaları başkasına bilerek ya da bilmeden yükleyebilirler. Bu, herhangi bir sebep bulunmadan geçmiş travmalarının hikayelerini üzerinize boşaltacakları anlamına gelir.

Bunu ne kadar çok yaparlarsa, kendinizi o kadar olumsuz hissetmeye başlarsınız ve empatiniz sizi tüketmeye başlayabilir.

2. Sosyalleşmede sorunları vardır

Savunmasız bir narsist, sosyal faaliyetlerde oldukça kaygılı olabilir ama bunu örtbas etmek için etrafındaki herkese tepeden bakar. Diğer insanlar hakkında konuşacaklar ve sizi hiç dışarı çıkmamış olmayı dileyeceğiniz bir noktaya sürükleyecekler.

3. Onları ‘kurtarma’ ihtiyacı hissedersiniz

O kadar savunmasız ve samimi görünüyorlar ki, onları gerçekten daha iyi hissettirmek istiyorsunuz. Daha olumlu olmaya ve hayattan zevk almaya başlayabilmeleri için onları kurtarmaya çalışmak istiyorsunuz. Farkına varmadığın şey, onların tuzağına düştüğündür.

4. Başkalarını düşman gibi görebilirler

Hayatınızdaki herkes pasif-agresif yorumların ve düşmanlığın hedefi olabilir. Gizli narsist, başkalarının yanında olmaktan hoşlanmaz çünkü onları bir tehdit olarak görür.

Bu kişiyle ilişki içindeyken, herkesin seni onlardan almaya çalıştığını hissederler.

5. Çok büyük acılar çektiğini düşünür

Kendi acılarının başkalarınınkinden on kat daha kötü olduğunu ve kimsenin onları anlayamayacağını varsayarlar. Gerçek şu ki, onlardan çok daha kötü durumda olan birçok insan var.

Onlara bunu söylemeye çalışıyorsun, yine de…

6. Başkalarının başarısını kıskanırlar

İyi yaparsan senden hoşlanmazlar; kıskanacaklar. Hayatında biri bir şeyi iyi yaparsa, savunmasız narsistin sırtını sıvazlamasını veya gerçekten mutlu olmasını beklemeyin. Bunun yerine yeşil gözlü canavar açığa çıkacaktır.

Gizli bir narsistle nasıl başa çıkılır?

Savunmasız bir narsisti partneriniz, arkadaşınız, meslektaşınız veya aile üyeniz olarak tanımlayın, onlarla nasıl başa çıkabilirsiniz? Her şeyi kolaylaştırmak için ne yapabilirsiniz?

1. Belirtileri tanımak

İlk adım, bu kişinin en başta gizli bir narsist olduğunu anlamaktır. İşaretleri tanıyın ve ne yapmamanız gerektiğine karar verin.

2. Hiçbir şeyi kişisel algılama

Size ne söylerlerse söylesinler, bırakın sizi etkisi altına alsın ve kişisel algılamayın. Unutmayın, onlar sadece kendilerini daha iyi hissetmek için sizi aşağı çekmeye çalışıyorlar.

3. Kesin sınırlar belirleyin

Etraflarında zaman geçirmeniz gerekiyorsa, neye müsamaha edip etmeyeceğinizi netleştirin. Eğer sınırı aşarlarsa, tam olarak yapacağınızı söylediğiniz şeyi yapın, ör. uzaklaş.

4. Kendi sorunlarını kendisi yaşasın

Acılarını yatıştırmak veya egolarını okşamak için yanlarına koşma ihtiyacı hissetme. Sizden yapmanızı istedikleri şey budur ve bunu sürekli yaparak onların davranışlarını tetiklemiş olursunuz.

5. Maskaralığa kanma

Unutmayın, bir narsistin söylediği ve yaptığı pek çok şey bir eylemdir. Tam olarak göremeseniz bile gizli amaçları vardır. Maskaralığa kanmayın ve onlar için belli bir yere kadar her şeyi yapın. Durumu tersine çevirin ve kendinize odaklanmaya başlayın.

6. Duygusal olarak bağlantıyı kes

Bu kişinin yanındayken duygularınızı kapatmak için elinizden gelenin en iyisini yapın ve onları kol mesafesinde tutun. Ancak, böyle biriyle ilişkiniz varsa, bu yapılacak en kolay şey değildir.

Bu durumda, gerçekten bu ilişkide olmak isteyip istemediğinizi sorgulamaya başlamalısınız. Daha iyisini hakediyorsun.

7. Yardım alın

Senin için, onlar için değil. Bu kişinin yanında olmanın sizi olumsuz hissettirdiğini ve sizi aşağı çektiğini fark ederseniz, kendi duygularınızın üstesinden gelmek için yardım isteyin. Bir narsistin yanında olmak yorucu olabilir ama aynı zamanda ruh sağlığınızı da gerçekten etkileyebilir.

İhtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız yardım istemekten korkmayın.

Savunmasız bir narsistle ilişki mümkün mü?

Gerçek şu ki, bir narsist başka birini nasıl seveceğini bilmez; sadece kendilerini severler. Sizi gerçekten sevdiklerine ve sizin için en iyisini istediklerine inandırmaya çalışabilirler, ama bunların hepsi bir kurgudur.

Unutmayın, narsistlerin empatisi yoktur ve bir insanı sevemez ve sağlıklı bir ilişkiye sahip olamazsınız.

Bu nedenle, sevdiğiniz birinden uzaklaşmak çok zor olsa da, eşinizin savunmasız bir narsist olduğuna gerçekten inanıyorsanız, yapabileceğiniz en iyi şey ayrılmaktır. Kendinize odaklanın ve destek için arkadaşlarınıza ve ailenize güvenin.

Gerçek olan ve kafa karışıklığı ve acı dolu bir geçmişi olmayan biriyle bir ilişkiyi hak ediyorsun.

Gizli narsisizm, gözden kaçan bir narsisizm türüdür. Ama onların eline geçene kadar kendini göstermez. İlk başta onlar için üzülürsünüz ama sonra olumsuzlukları ve manipülasyon taktikleri sizi aşağı çeker.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Hayat kategorisinde en çok okunan makaleler için buraya tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!